:
كمينه:۱۷.۷۹°
بیشینه:۲۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
تعداد نظرات: ۳۰۳ نظر
شاخص تورم مرداد 1400 معادل 337.8 نقطه ای 43.2 درصد، ماهانه 3.2 درصد و تورم دوازده ماهه 45.2 درصد / مرداد 1400 بالاترين دوازده ماهه 45 درصد/ ارديبهشت 98 بالاترين نقطه به نقطه 52.1
برای محاسبه ارزش پول و مهریه و نرخ تادیه عدد شاخص تورم اردیبهشت 1400 را 308.4 در نظر بگیرید و بقیه اعداد را از روی جدول برای هر سالی که در نظر دارید به صورت نسبت و تناسب محاسبه کنید. این گزارش و عدد شاخص تورم هر ماه به روز رسانی می شود و می توانید ارزش پول را در 84 سال اخیر و گذر زمان بررسی و مقایسه کنید. فرمول محاسبه گر تورم با استفاده از عدد شاخص سه جدول زیر در گزارش توضیح داده شده است . شما می توانید قیمت یا ارزش ارقام مورد نظر خود مثلا مهريه را از 1315 تا 1399 از روش نسبت و تناسب برای هر ماه یا هر سالی كه در نظر داريد محاسبه کنید مثلا کالایی که در سال 1315 معادل 1 ریال ارزش داشته در مهر ماه 1392 به 17870 ریال رسیده است. یا كالايي که در مهرماه 1399 معادل یک میلیون تومان ارزش داشته در 1356 معادل 478 تومان بوده است. با در نظر گرفتن عدد شاخص، از سه جدول زیر، و تبدیل رقم مورد نظر خودتان در هر سالی می توانید معادل آن را برای سال مورد نظر خود محاسبه کنید.مثال در بخش پاسخ به نظرات مخاطبان بسيار مشاهده مي شود . به بخش محاسبه گر تورم در ابتدای گزارش و مثال ها در پاسخ به سوال مخاطبان بروید تا روش محاسبه بهتر مشخص شود
کد خبر: ۱۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۷
 اعداد و شاخص هاي زير توسط مركز آمار ايران بر اساس سال پایه 1395 =100 محاسبه شده است تورم بالا در سال های 97 و 98

خبراقتصادی - محسن شمشيري:

بالاترین نرخ تورم 5 سال اخیر

نرخ تورم در خرداد 1400

بالاترین تورم نقطه به نقطه 52.1 درصد اردیبهشت 98

تورم نقطه به نقطه 47.6 درصد

بالاترین تورم دوازده ماهه  42.7 درصد شهریور 98

تورم دوازده ماهه 43 درصد

رکورد تورم نقطه به نقطه اردیبهشت 98

رکورد تورم دوازده ماهه خرداد 1400


مرکز آمار ایران جزئیات تورم در مرداد ۱۴۰۰ را اعلام کرد. آمار رسمی بیانگر رشد تورم سالانه به ۴۵.۲ درصد در مرداد ماه امسال است. عدد شاخص تورم به 337.8 رسیده که نشانه رشد 3.2 درصدی تورم مرداد نسبت به تیرماه 1400 است همچنین تورم خوراکی ها نیز در مرداد 4.6 درصد نسبت به تیرماه 1400 بوده است.
همچنین تورم نقطه ای مرداد 1400 نسبت به مرداد 1399 معادل 43.2 درصد اعلام شده است. تورم نقطه ای خوراکی ها در مرداد معادل 58.4 درصد بوده است.
 تورم دوازده ماهه مرداد 1400 نسبت به مرداد 1399 نیز معادل 45.2 درصد اعلام شد. ازسوی دیگر تورم دوازده ماهه خوراکی ها  در مرداد 1400 نیز 57.1 درصد است
 براین اساس، تورم ماهانه مرداد 3.2 درصد، نقطه ای 43.2 درصد و دوازده ماهه 45.2 درصد بوده است.
تورم نقطه ای خوراکی ها در مرداد 1400 نسبت به مرداد 1399 برای روغن 102 درصد، سبزیجات و حبوبات 83 درصد، قندو شکر 63 درصد،  نان و غلات 45 درصد، گوشت 57 درصد، گوشت قرمز و ماکیان 54 درصد، ماهی 73 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ 67 درصد، میوه 47 درصد، چای  و قهوه و نوشابه  70 درصد، پوشاک و کفش 54 درصد، دخانیات 32 درصد، اعلام شده و نشان دهنده فشار مضاعف و بالا بر سفره های مردم و مخارج خانوارهاست که عملا هزینه های زندگی و خوراک را دو برابر کرده است.
تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه مرداد ماه برای خانوارها به ٤٥,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک درصد افزایش نشان می‌دهد.
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٤,٥ درصد و ٤٨.٧ درصد اعلام شده که برای خانوارهای شهری ٠.٨ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (هویج فرنگی، کاهو و قارچ)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (تخم مرغ، انواع ماست و شیر) و گروه «نان و غلات» (انواع نان) است.
 در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «حمل و نقل» (روغن موتور و انواع خودروی سواری) و گروه «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

تورم نقطه‌ای 43.2 درصد

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد به عدد ٤٣,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٣.٢ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠,٤ واحد درصد کاهش یافته است.
نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها ­ها و دخانیات» با افزایش ١,٥ واحد درصدی به ٥٨.٤ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ١.٣ واحد درصدی به ٣٦.١ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٢,٤ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است.هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٧.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.
اما نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه مرداد ١٤٠٠ به ٣,٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٣ واحد درصد کاهش داشته است.تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٤.٦ درصد و ٢.٤ درصد بوده است.این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٤ واحد درصد کاهش داشته است.هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.


هزینه‌های شهرنشینان؛ دوبرابر یک خانوار روستایی
 
مرکز آمار متوسط هزینه غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری و روستایی را در بازه زمانی شش‌ساله منتشر کرد که طی آن هزینه خانوار شهری در سال گذشته ۴۶ میلیون تومان و خانوار روستایی نیز ۲۰.۴ میلیون تومان بود.
براساس آمار رسمی کشور، متوسط هزینه غیرخوراکی یک خانوار شهری در سال ۹۹ بیش از ۴۶۰ میلیون و ۲۹۸ هزار ریال بود که با رشد ۲۹ درصدی مواجه شد. در همین سال هزینه برای یک خانوار روستایی نیز ۲۰۴ میلیون و ۲۳۷ هزار ریال با تغییر ۲۹ درصدی درصدی نسبت به سال ۹۸ به ثبت رسید.
هزینه غیرخوراکی یک خانوار شهری در سال ۹۸ نیز به میزان ۳۵۶ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال بود که نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۹.۵ درصدی داشت. این متوسط هزینه در یک خانوار روستایی اما ۱۵۸ میلیون و ۳۴۲ هزار ریال با رشد ۱۸ درصدی ثبت شد.  
براین اساس هزینه‌های غیرخوراکی یک خانوار شهری در سال گذشته بیش از ۲ برابر یک خانوار روستایی بوده است که ناشی از هزینه های شهرنشینی اعم از مسکن و حمل و نقل و خدماتی است که به هرحال گران تر از زندگی روستایی تمام می شود و این شکاف هزینه ای را ایجاد خواهد کرد.
همچنین در سال ۹۷ نیز متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار شهری ۲۹۸ میلیون و ۷۲۲ هزار ریال با درصد تغییر ۱۸.۲ بود که این میزان برای یک خانوار روستایی در همین سال برابر با ۱۳۴ میلیون و ۲۲۶ هزار ریال به ثبت رسید. این میزان نسبت به سال ۹۶ با رشد ۱۹.۷ درصدی همراه بود.  
براساس این گزارش، متوسط هزینه غیرخوراکی یک خانوار شهری در سال ۹۶ نیز حدود ۲۵۲ میلیون و ۷۷۵ هزار ریال بود که نسبت به سال ۹۵ رشد ۱۵.۹ درصدی داشت. این میزان هزینه برای یک خانوار روستایی در سال ۹۶ برابر با ۱۱۲میلیون و ۱۶۶ هزار ریال و رشد ۱۵.۵ درصدی بود.  
در سال های ۹۵ و ۹۴ نیز متوسط هزینه های یک خانوار شهری به ترتیب ۲۱۸ میلیون و ۱۸۵ هزار ریال و ۱۹۹ میلیون و ۹۶۷ هزار ریال بود. متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار روستایی اما در سال ۹۵ برابر با ۹۷ میلیون و ۱۳۸ هزار ریال و در سال ۹۴ حدود ۸۹ میلیون و ۲۰۵ هزار ریال ثبت شد.

گزارش مرکز آمار از تورم خرداد ماه 1400 نشان می دهد که نه تنها نرخ تورم دوازده ماهه نسبت به ماه های قبل افزایش داشته بلکه تورم نقطه به نقطه و یک ماهه خرداد نیز رشد قابل توجهی را نشان می دهد و فشار هزینه ای بر خانوارها به خصوص در بخش خوراکی ها  افزایش یافته و میانگین رشد قیمت ها در بخش خوراکی ها به بیش از 62 درصد رسیده است.
 عدد شاخص کل تورم  با 316.2  نسبت به عدد شاخص 100 در سال 1395، نشان دهنده  نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به میزان ٤٣ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. عدد شاخص تورم نسبت به اردیبهشت 2.5 درصد، و نسبت به خرداد 1399 به میزان 47.6 درصد افزایش نشان می دهد.  
براین اساس،  نرخ تورم نقطه ای یعنی خرداد امسال نسبت به خرداد پارسال نیز 47.6 درصد اعلام شده که نسبت به ماه قبل ٠,٧ واحد درصد افزایش یافته است.   عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ٦٢.٣ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٥ واحد درصدی به ٤٠.٨ درصد رسیده است. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤٠٠ نیز به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است.
بیشترین نرخ تورم نقطه ای  یا افزایش سالانه قیمت ها مربوط به  گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها با 62.7 درصد، و جزئیات آن شامل گوشت 69 درصد، ماهی 74 درصد، شیر و تخم مرغ و پنیر 78 درصد، روغن 112 درصد، نان و غلات 50 درصد، میوه 40 درصد، سبزیجات و حبوبات 71 درصدٌ، شکر و عسل و شیرینی 69 درصد، چای و قهوه 79 درصد، و غیر خوراکی ها شامل پوشاک و کفش 57 درصد، اجاره 28 درصد، تفریح 55 درصد، هتل 61 درصد بوده است.
با توجه به بالا بودن نرخ تورم نقطه ای 47 درصدی نسبت به تورم دوازده ماهه 43 درصدی، در ماه های آینده باید شاهد افزایش نرخ تورم دوازده ماهه به بالاتر از 43 درصد باشیم. نرخ تورم یک ماهه نیز اگر چه نسبت به رشد 6 تا درصدی سال 1397 پایین تر است و به 2.5 درصد رسیده اما از آنجا که سطح هزینه های خانوار به شدت رشد کرده و قدرت خرید مردم در مقایسه با این تورم افزایش نداشته است، موجبات فشار بیشتر به خانوارها را فراهم کرده است و در نتیجه مصرف بخش خصوصی یا قدرت خرید مردم در ماه ها و سال های اخیر دائم روند منفی را نشان داده است.

رشد قیمت کالاها نیز 59 درصد، کالای بادوام 67 درصد، بی دوام 57 درصد، کم دوام 62 درصد گزارش شده است. همچنین شاخص خوراکی های تازه نیز 65 درصد گزارش شده است.
از سال 96 تاکنون که کشور با پیش درآمدها و  خروج آمریکا از برجام مواجه بوده، بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به اردیبهشت 98 به میزان 52.1 درصد بوده که در فرودین 1400 به 49.5 درصد رسیده  و در خرداد 47.6 درصد گزارش شده است. در نتیجه این افزایش نرخ تورم دوازده ماهه از 42.7 درصد در شهریور 98 که بالاترین نرخ تورم دوازده ماه سال های قبل بوده، اکنون به 43 درصد رسیده که بالاترین نرخ تورم دوازده ماهه 5 سال اخیر است و رکورد تورم 5 سال اخیر را شکست.
کارشناسان معتقدند که این تورم نتیجه افزایش قیمت ارز و انباشت اثر آن بر اقتصاد، اثر رشد منفی سرمایه گذاری و رشد اقتصاد در دهه 1390 و کاهش رشد تولید، اثر رشد نقدینگی و 11 برابر شدن آن در دهه 1390 و افزایش کسری بودجه و تامین آن از محل رشد پایه پولی، افزایش ضریب فزاینده و خلق پول توسط بانک های خصوصی و دولتی در بازار بین بانکی بوده است.  
افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٧,٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٧.٦ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.
نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠,٧ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ٦٢.٣ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٥ واحد درصدی به ٤٠.٨ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٦,٩ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥١.٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤٠٠ به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٢ درصد و ٢.٢ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,٥ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٣,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٢,٥ درصد و ٤٥.٦ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ٢.٠ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٤ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و بادمجان)، گروه «میوه و خشکبار» و گروه «قند، شکر و شیرینی» (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش»، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (طلای ١٨ عیار و دستمال کاغذی) و گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
همچنین در این ماه، گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
 درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٢,٣ درصد برای دهک ششم تا ٤٩.١ درصد برای دهک دهم است.

 اردیبهشت 1400

شاخص کل تورم با عدد 308.4 در اردیبهشت 1400 موجب شد که تورم نقطه ای 46.9 درصد، ماهانه 0.7 درصد و تورم دوازده ماهه 41 درصد اعلام شود. شاخص کل  تورم از عدد 100 در سال 95 به 308.4 در اردیبهشت 1400 رسیده است این عدد در مناطق شهری 304.9 و در مناطق روستایی 327.8 است. براین اساس تورم یک ماهه اردیبهشت به فروردین 0.7 درصد، اردیبهشت 1400 به اردیبهشت 1399 یعنی تورم نقطه ای 46.9 درصد بوده است که تورم نقطه ای در روستاها 51 درصد و در شهرها 46.1 درصد اعلام شده است. نرخ تورم دوازده ماهه نیز 41 درصد بوده که در مناطق شهری 40.5 و در مناطق روستایی 43.2 درصد اعلام شده است.
رشد قیمت یکساله یا تورم نقطه ای برای خوراکی و آشامیدنی ها 61.5 درصد، گوشت قرمز و مرغ 72.9 درصد، ماهی 73.1 درصد، شیر و تخم مرغ 75.3 درصد، روغن 108.8 درصد، شکر و شیرینی و عسل و شکلات 69.6 درصد، چای و قهوه 78.4 درصد، دخانیات 46.6 درصد، پوشاک و کفش 55.3 درصد، اجاره 28.5 درصد، حمل و نقل 46.9 درصد، تفریح و فرهنگ 57.4 درصد، بوده است به عبارت دیگر، بیشترین رشد قیمت کالاها در یکسال اخیر را روغن با 108 درصد، گوشت مرغ و گوشت قرمز 72 درصد، داشته اند.
این شاخص ها نشان می دهد که شاخص تورم از عدد 100 در مهر 95 به عدد 308 در اردیبهشت 1400 رسیده و در این مدت 208 درصد رشد کرده و یا 3 برابر شده است یعنی هزینه زندگی مردم ظرف 5 سال سه برابر شده است.

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در سال ١٣٩٩ برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ٢٥٢,٦، ٢٥٠.٦ و ٢٦٣.٥ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ٣٦.٤ درصد، مناطق شهری ٣٦.٢ درصد و مناطق روستایی ٣٧.٧ درصد افزایش نشان می­‌دهد. نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب  ١.٦ ، ١.٨ و ٠.٤ واحد درصد افزایش یافته است.مرکز آمار نرخ تورم سال ۹۹ را ۳۶.۴ درصد اعلام کرد. نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ١,٦ ، ١.٨ و ٠.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

 نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ١٣٩٩ برای کل کشور ٣٩,٠ درصد، مناطق شهری ٣٨.٧ درصد و مناطق روستایی ٣٩.٩ درصد بوده است. نرخ تورم «خوراکی­ ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ٣.٦، ٤.٠ و ٢.٣ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در سال ١٣٩٩ برای کل کشور ٣٥,٢ درصد، مناطق شهری ٣٥.١ درصد و  مناطق روستایی ٣٥.٨ درصد بوده است. نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ٣.٨، ٤.٠ و ٢.٣ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم در بهمن ماه 99 دوازده ماهه ۳۴.۲ درصد، نقطه ای 48.2 درصد، نسبت به ماه قبل 2 درصد، خوراکی ها 66.8 درصد. عدد شاخص تورم بر مبنای سال 1395= 100 به عدد 293 رسید و برای بررسی ارزش پول و مهریه و نرخ تادیه باید این عدد را با عدد شاخص سال مورد نظر نسبت و تناسب ببندید.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور با افزایش به ٣٤,٢ درصد رسید.

 منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه ١٣٩٩ به عدد ٤٨,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٢ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢,٠  واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٦,٩ واحد درصدی به ٦٦.٨ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٠.٢ واحد درصدی به ٣٩.٧ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٧,٢ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١,٧ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٣,٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣,٨ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم دي 99؛ نقطه ای 46، سالیانه 32، ماهانه 1.4 درصد اعلام شد.

ظبق اعلام مركز آمار، شاخص تورم مصرف كننده به عدد 285.7 رسيد و براين اساس تورم نقطه به نقطه 46.2، تورم دوازده ماهه 32.2 و تورم يك ماهه نسبت به آذر 99 معادل 1.4 درصد اعلام شده است.

عدد شاخص تورم آذرماه 99 به 280.6 رسید.  افزایش قیمت 58 درصدی خوراکی ها در یکسال منتهی به آذر 99 نشان دهنده فشار هزینه ای بر خانوارها و قدرت خرید مردم است. یعنی مردم برای خرید همان خوراکی های یکسال پیش باید 58 درصد پول بیشتر بدهند. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ١٣٩٩ به عدد ٤٤,٨ درصد رسیده است؛ تورم سالانه 30.5 درصد، تورم یک ماهه آذر نسبت به آبان 2 درصد اعلام شده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٤.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. خوراکی ها تورم زیادی داشته و هزینه خوراکی ها برای مردم و خانوارها در آذر 99 نسبت به آذر پارسال 58 درصد گران تر شده است
 نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ١٣٩٩ به عدد ٤٤,٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٤.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم یک ماهه آذر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ١,٦ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ١.٣ واحد درصدی به ٥٧.٩ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ٣.١ واحد درصدی به ٣٨.٧ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٤,٢ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 48 درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه آذر ١٣٩٩ به ٢  درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٣.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 5 درصد و  0.5 درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,٩ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٤.٩ واحد درصد کاهش داشته است.
 
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه آذر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به 30.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوارهای شهری و روستایی برابر 30.5 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.٥ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده « خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه « روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه و غیر پاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه « میوه و خشکبار » (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه « آشامیدنی‌ها» (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته‌ای) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه « مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)،« پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.همچنین گروه «حمل ونقل» (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است. دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٧,٩ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است.
در یک ماه مهر 99 قیمت ها رشد بالای 7 درصدی داشته اند. نگاهی به افت و خیز نرخ تورم در ایران طی فروردین ۹۶ تا مهر ۹۹ نشان می‌دهد که تورم از ۷ تا ۴۷.۲ درصد در این دوره نوسان داشته و کمترین نرخ تورم ماهانه در فروردین ۹۶ و بالاترین نیز در شهریور ۹۸ بوده است. در مهرماه99 نیز نرخ تورم نقطه ای 41 درصد و دوازده ماهه 27 درصد، تورم یک ماهه نیز 7 درصد بوده است که یکی از بالاترین تورم ها و رشد یک ماهه در سه سال اخیر است
بررسی سری زمانی نرخ تورم در فاصله سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ نشان می دهد که اقتصاد ایران بعد از رشد چشمگیر قیمت ها در سال ١٣٩٧، در سال ١٣٩٨ به لحاظ میزان رشد تورم وضعیت با ثباتی را سپری کرد.بعد از یک دوره ثبات نسبی و کاهش نرخ تورم سالانه، از اواخر سال ١٣٩٦ این نرخ شروع به افزایش نموده و با جهش نرخ ارز در اوایل سال ١٣٩٧، شتاب افزایش نرخ تورم هم بیشتر شده اما بعد از یک دوره افزایش شتابان نرخ تورم از ابتدای سال ١٣٩٨ نرخ تورم نقطه ای و از نیمه دوم سال نرخ تورم سالانه شروع به کاهش نمودند تا جایی که از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹ هر روز شاهد کاهش نرخ تورم ۱۲ ماهه از ۴۲ درصد به ۲۷.۲ درصد بوده‌ایم.
 در دوره های رشد تورم، افزایش قیمت ارز عامل مهمی تلقی می‌شود و این مهم بی تردید ناشی از سرکوب ارزی در دوره‌های گوناگون بوده است. در طی سال‌های  بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران یا به عبارت دیگر تشدید تحریم‌ها عامل برونزایی بود که افزایش نرخ تورم را رقم زد. بنابراین عامل ارز در همه دولت ها عاملی قابل بررسی در ردیابی نرخ تورم است.

بر اساس جدول آمار نرخ تورم در فواصل سال‌های ۹۶ تا ۹۹ پایین ترین نرخ تورم ۱۲ ماهه، در فروردین سال ۹۶ برابر با ۷ درصد و بالاترین نرخ تورم ۱۲ ماهه در شهریور ۹۸ برابر با ۴۲.۷ درصد گزارش شده است.طبق آخرین آمار از سایت مرکز آمار، نرخ تورم ۱۲ ماهه در مهرماه سال جاری به میزان ۲۷.۲ درصد و نرخ درصد تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه ای) ۴۱.۴ و درصد تغییر ماهانه آن۷.۰ بوده است. این میزان تغییرات در حالی است که اکنون در دوران کرونا قرار داشته و با این حال به نظر می‌رسد به طور موثری نرخ تورم کنترل شده، اگرچه نرخ تورم نقطه ای به طور معنادار و محسوسی از سال ۹۶ تا مهرماه سال ۹۹ نوسانات بسیاری را تجربه کرده است.

 در نیمه دوم سال ۹۷ تا حدودا نیمه اول سال ۹۸ با صعود شدید نرخ تورم روبرو بوده‌ایم، با این حال از بعد آن این امر روندی کاهشی به خود گرفته که در جدول زیر قابل مشاهده است.

در شهريور ماه 99 تنها در يك ماه قيمت ها 3.56 درصد رشد كرده و قيمت كالاهاي خوراكي نيز 2.9 درصد افزايش داشته است. شاخص كل تورم نيز 244.3  نسبت به سال پايه 1395 اعلام شده است. براساس اعلام مرکز امار نرخ تورم سالیانه شهریور ماه ١٣٩٩ به ۲۶ درصد رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم سالیانه درواقع درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. این نرخ برای خانوارهای کشور به ۲۶درصد رسیده است. هم‌چنین نرخ تورم سالیانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۲۶.۱درصد و ٢٥.٤ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۲واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی بدون تغییر بوده است.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٣٩٩ به عدد ۳۴.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٤.٤ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل چهار واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٥,٥ واحد درصدی به ٣١.٥ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٣.٣ واحد درصدی به ٣٥.٩ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵درصد است که نسبت به ماه قبل ۳.۹ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۴.۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه شهریور ١٣٩٩ به ۳.۶ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٠ درصد و ٣.٩ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٦ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم­مرغ» (تخم مرغ، خامه، شیر پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «ماهی‌ها و صدف داران» (ماهی قزل آلا و کنسرو ماهی تن)، گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» (انواع نوشابه و آبمیوه) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (لوازم تحریر، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم پلاستیکی آشپزخانه، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف شیشه‌ای آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریور ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ٢٩.٩ درصد برای دهک دهم است.تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با خرداد ماه ۴.۴ واحد درصد افزایش یافته است.افزایش 4.4 درصدی تورم ماهانه یا میانگین قیمت ها در یک ماه تیر 99 و رشد قیمت ٦.٧ درصدی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها  با بیشترین رشد در گوشت، مرغ و تخم مرغ و شیر همراه بوده است. 

سطح عمومی قیمت ها یا تورم تیرماه 99 به دلیل رشد نرخ ارز، رشد پایه پولی و نقدینگی در یکسال اخیر، مشکلات افزایش هزینه تولید، مواد اولیه تولید و قیمت کالاها و خدمات مصرفی، در یکسال اخیر بی سابقه بوده و مانند تورم های بالای ماهانه سال 97 بروز کرده است. نرخ تورم نقطه‌ای تیر ۹۹ رشدی ۴.۴ درصد رشد داشت. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٣٩٩ به عدد ۲۶.۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٢٦.٩ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با خرداد ماه ۴.۴ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۶.۱ واحدی درصدی به ٢١.٠ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٣.٤ واحد درصدی به ٢٩.٨ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۷ درصد است که نسبت به ماه قبل ۴.۳ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۵.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

 نرخ تورم سالیانه تیر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور ۲۶.۴ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (خرداد ۹۹) ١.٤ درصد کاهش یافته است.مرکز امار نرخ تورم تیرماه را منتشر کرد.  نرخ تورم سالیانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است در تیر ۹۹ کاهشی شد.نرخ تورم سالیانه تیر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۶.۴ درصد رسید. هم‌چنین نرخ تورم سالیانه برای خانوارهای شهری و روستایی ۲۶.۴ درصد است  که به ترتیب ۱.۳ و ١.٨ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

 نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه تیر ١٣٩٩ برابر ۶.۴ًدرصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٤.٤ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٦.٧ درصد و ٦.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۶.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل، ٤.٥ واحد درصد افزایش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

گوشت و لبنیات بیشترین رشد قیمت در تیرماه

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت تیرماه ۹۹ نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی)، گروه «شیر، پنیر و تخم‌­مرغ» (تخم‌­مرغ)، و گروه «نان و غلات» (ماکارونی و انواع برنج خارجی) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) و گروه «مسکن و آب، برق گاز» (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۴.۲درصد برای دهک اول تا ٢٨.٩ درصد برای دهک دهم است...

تورم سالانه يا دوازده ماهه خرداد 99 به 27.8 درصد رسيد تورم نقطه به نقطه يا افزايش هزينه خانوار در يكسال اخير نيز 22.5 درصد بوده است. مركز آمار اعلام كرد كه  تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٢٧,٧ درصد و خانوارهای روستایی ٢٨,٢ درصد است. نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ درصد افزایش دارد. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٢,٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٤ درصد افزایش دارد. این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢١.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است
 تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت کالا و خدمات نشان می‌دهد که در خرداد امسال، نرخ تورم سالانه خرداد ماه برای خانوارهای کشور به ٢٧.٨ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل دو درصد کاهش دارد. همچنين نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ٢٢,٥ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٢٢.٥ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
 این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٢٧,٧ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٢ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢٨,٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢,٦ واحد درصد کاهش داشته است.
نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ درصد افزایش دارد. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٢,٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٤ درصد افزایش دارد. این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢١.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است.
اما وضعیت تورم ماهانه از این حکایت دارد که نرخ آن در خرداد به دو درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ درصد کم شده است. نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری دو درصد و برای خانوارهای روستایی ٢.٢ درصد بوده گزارش شده است.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ٢٢,٥ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٢٢.٥ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٢,٩ واحد درصدی به ١٤.٩ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٢٦.٤ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٢,٧ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١,٤ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢١,١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١,٨ واحد درصد افزایش داشته است.
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٣٩٩ به ٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.٤ درصد و ١.٨ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه «میوه و خشکبار» (سیب، پرتقال)، و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه‌های ورزشی)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.هم‌چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوارها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه ای کل کشور در ماه جاری نشان مي دهد كه دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٥,٨ درصد برای دهک اول تا ٣٠ درصد برای دهک دهم است.
بررسی نمودارهای نرخ تورم خردادماه نشان می‌دهد که حمل و نقل، لوازم خانگی و پوشاک بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در بین کالاها و خدمات مصرفی کشور داشتند.
مرکز آمار در پایان هر ماه نرخ تورم آن ماه را اعلام می‌کند. بر این اساس، نرخ تورم بخش حمل و نقل در خردادماه در مقیاس سالیانه ۴۵.۱ درصد رشد داشته است این در حالی است که ضریب اهمیت حمل و نقل در بین خانوارهای کشور ۹.۴۱ بوده است.
مسکن که بالاترین ضریب اهمیت را در بین خانوارهای کشور دارد و ضریب اهیمت آن برابر ۳۵.۵ است نسبت به اردیبهشت ۱.۴ درصد و نسبت به خرداد سال گذشته ۲۱.۷ درصد رشد داشته است. نرخ تورم سالیانه مسکن در این دوره برابر ۲۲.۶ درصد است.
براساس اعلام این مرکز نرخ تورم خوراکی‌ها ۲۶.۵ درصد است. ضریب اهمیت خوراکی‌ها در میان خانوارهای کشور ۲۵.۵۵ را نشان می‌دهد. نرخ تورم اقلام نوشیدنی همچون چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و موارد دیگر نیز ۴۹ درصد بوده است.
افزایش قیمت لوازم خانگی یکی از سوژه‌های داغ اقلام مصرفی خانوارهای کشور در شبکه‌های خبری است و اعداد مختلفی برای افزایش بهای آن عنوان می‌شود. مرکز آمار در گزارش امروز (یکشنبه) خود نرخ تورم سالیانه لوازم خانگی را ۳۷ درصد اعلام کرد. بهای لوازم خانگی در خرداد امسال نسبت به سال گذشته ۲۶.۶ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه ۳.۴ درصد افزایش یافته است

تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه از ۳۴.۲ درصد در سال گذشته به ۲۹.۸ درصد در ماه گذشته کاهش یافته است.تورم نقطه‌ای نیز از ۵۲.۱ درصد در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ به ۲۱ درصد در ماه مشابه امسال کاهش یافته که افتی ۳۱.۱ درصدی را به ثبت رسانده است. با این حال تورم ماهانه اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ به ۲.۵ درصد رسیده که یک درصد نسبت به مدت ماه مشابه سال گذشته بیشتر است نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۹.۸ درصد رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل، ٢.٤ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مرکز آمار اعلام کرد: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ماه ١٣٩٩ به عدد ۲۱ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۱.۳ واحد درصدی به ۱۲ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش یک واحد درصدی به ۲۵.۷ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۱.۳ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱۹.۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ١٣٩٩ به ۲.۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٤ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٠.٤ درصد و ٣.٥ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱ واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۹.۸ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۲۹.۷ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۰.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی)، گروه «میوه و خشکبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «تفریح و فرهنگ» (تبلت، لپ تاپ و تجهیزات رایانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان، فلفل دلمه‌ای، خیار و گوجه فرنگی) و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۸ درصد برای دهک اول تا ۳۱.۹ درصد برای دهک دهم است.

در فروردين 99، نرخ تورم نقطه‌ای ١٩.٨ درصد و نرخ تورم ماهانه ٢.١ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به فروردین 99 به  ۳۲.۲ درصد رسيد. تورم خوراكي ها نيز  5 درصد در يك ماه فروردين 99 بوده است.

نرخ تورم ماهانه فروردین ١٣٩٩ نیز به ٢.١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.١ درصد و ٠.٨ درصد بوده است

نرخ تورم سالانه درفروردین ماه با کاهش‌ ۲.۶ درصدی به ۳۲.۲ درصد رسیده است.

تازه‌ترین اعلام مرکز آمار از وضعیت تورم در اولین ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢.٢ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٢.٦ واحد درصد کاهش دارد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٣١.٩ درصد است  که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد کاهش دارد. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٣.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

اما نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین ماه به  ١٩.٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ١٩.٨ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.
نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢.٢ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ٣.٩ واحد درصدی به ١٠.٧ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ١.٠ واحد درصدی به ٢٤.٧ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٠.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٠ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٠ واحد درصد کاهش دارد.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه فروردین ١٣٩٩ نیز به ٢.١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.١ درصد و ٠.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢.٠ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای ١٨ عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
هم‌چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٠,٨ درصد برای دهک اول تا ٣٤.٢ درصد برای دهک دهم است.

تورم سال 1398

عدد شاخص تورم در اسفند 98 به 200.5 رسید که نسبت به عدد 164.3 اسفند 97 به معنای افزایش 22 درصدی هزینه های خانوار در کشور در یک سال اخیر یا  تورم نقطه به نقطه 22 درصدی است. شاخص تورم نسبت به عدد 197.6 بهمن 98، نیز نشان دهنده افزایش 1.5 درصدی قیمت ها در یک ماه اسفند 98 است. از سوی دیگر، تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند 98 نیز نشان دهنده فشار رشد هزینه ها در دوازده ماهه سال 98 نسبت به دوازده ماهه سال 97 به میزان 34.8 درصد است.

عدد شاخص تورم از 1395=100 به عدد 200 در اسفند 98 رسید که به معنای دو برابر شدن قیمت ها در سال های 96، 97 و 98 است

محاسبه گر تورم برای مهریه یا ارزش پول براساس نرخ تورم 

با توجه به تولید و انتشار آمارهای رسمی از جمله نرخ تورم و همچنین نیاز به تبدیل ارزش ریالی یک مبلغ مشخص بین دو مقطع زمانی مدنظر با استفاده از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به عنوان یکی از کاربردهای اصلی این شاخص،  محاسبه‌گر تورم جهت تسهیل این تبدیل به اعداد شاخص با فرمول زیر می‌باشد:.

مثلا عدد شاخص در اسفند 98 معادل 200.5 است که صورت کسر را تشکیل می دهد و عدد شاخص در سال مورد نظر شما مثلا برای سال 1370 معادل 1.189 در مخرج کسر قرار می گیرد حاصل این تقسیم را با مبلغ ریالی مورد نظر خود در آن سال ضرب کنید . عدد مورد نظر ارزش  رقم مورد نظر شما در اسفند 98 است. 
 
 مبلغ ریالی ×عدد شاخص در مقطع زمانی مورد نظر =ارزش ریالی مبلغ در مقطع زمانی مورد نظر
عدد شاخص در مقطع زمانی اول
 


تورم دی 98 به ٣٨.٦ درصد رسید

نسبت به ماه قبل قیمت گوشت قرمز ۱.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. میوه و خشکبار ۳ درصد گرانتر شده اند و قیمت سبزیجات ۴.۲ درصد کاهش پیدا کرده است. در ۱۲ ماهه منتهي به دي 98 نيز گوشت قرمز حدود ۷۰ درصد، ماهی ۷۱ درصد،  سبزیجات ۷۰ درصد، بخش حمل و نقل ۴۶ درصد و حوزه  بهداشت ۲۶.۴ درصدگرانتر شده است.

بنابر اعلام مرکز آمار، شاخص تورم در مهر 98 به 184.8، رسیده و تورم دوازده ماه منتهی به مهرماه به ۴۲ درصد و تورم نقطه به نقطه به 28.3 رسیده است که نسبت به ماه های قبل کمتر شده و فشار رشد نرخ ارز یکی دوسال اخیر بر نرخ تورم نیز محدود شده است. به عبارت دیگر،  روند تورم سالانه در مهرماه بعد از ۱۶ ماه افزایش، کاهشی شده و از ۴۲.۷ درصد در شهریورماه به ۴۲ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه در مهرماه با کاهش ۶.۷ درصدی به ۲۸.۳ درصد رسید. اما اعلام نرخ تورم نشان داد که تورم ماهانه در مهرماه با افزایش همراه بوده است؛ به طوری که از ۰.۵ درصد در شهریور به ۱.۷ درصد رسیده است.
نرخ تورم دوازده ماهه، تحت تاثیر افزایش نرخ ارز  و قیمت کالاها و خدمات، بیشترین رشد را در دوازده ماه منتهی به شهریور 98 داشته که به عدد 42.7 درصد رسیده است و نشان می دهد که در فاصله شهریور 96 تا شهریور 98، افزایش قیمت ها قابل توجه بوده و اثر خود را روی تورم نقطه به نقطه در شهریور 97 تا شهریور 98 گذاشته است و در نتیجه نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به شهریور 98 بالاترین نرخ تورم در ماه های یکسال اخیر بوده است. 
تورم نقطه به نقطه یا ماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال نیز در ماه های فروردین تا خرداد 98 بیشترین رقم را داشته و در فروردین51.4، در اردیبهشت 52.1 و در خرداد 50.4 درصد بوده است. دلیل این افزایش شدید تورم نقطه ای مربوط به شروع تحریم های آمریکاست که آثار خود را از فروردین تا خرداد 98 گذاشته و اگرچه در اردیبهشت شروع شد اما افزایش نرخ ارز از فروردین شروع به پیش خور کردن کرده و تا خرداد به اوج خود رسید و دولت با نرخ دلار رسمی 4200 تومانی تلاش کرد که مانع از رشد نرخ ارز و تورم حاصل از آن شود. اما دلار در بازار آزاد رشد بالایی داشت و تا 10 هزار تومان افزایش یافت و در  نتیجه افزایش قیمت ها، تورم نقطه ای معادل 50 درصد رشد کرد. 

مرجع اعلام تورم از آذر 97

از آذر 97 تاکنون بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نکرده و تنها مرجع اعلام نرخ تورم مرکز آمار ایران است. براین اساس، شاخص های تورم، تورم دوازده ماهه، تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه نسبت به مدت مشابه سال قبل، باید از طریق آمارهای مرکز آمار مورد توجه قرار گیرد. 
براساس اعلام مرکز آمار شاخص تورم بر مبنای سال 1395=100 برای آبان 97 معادل 147.8 اعلام شده است در حالی که طبق اعلام بانک مرکزی این شاخص معادل 153.6 بوده است و این دو عدد تقریبا به هم نزدیک بوده اند و لذا کسانی که شاخص های تورم بانک مرکزی از سال 1316 تا آبان 1397 را مبنای محاسبات خود قرارداده اند، می توانند عدد شاخص تورم مرکز آمار را از آذر 97 به  بعد به عددهای شاخص سال های قبل اضافه نمایند و یا این که شاخص تورم مورد نظر مرکز آمار ایران را برای سال های قبل و 80 سال اخیر را مبنا قرار دهند. 
براین اساس، شاخص تورم در ماه های آبان 97 تا مهر 98 به ترتیب معادل 147.8، 151.7، 154.7، 158.1، 164.3، 170.9، 173.5، 174.9، 179.7، 180.8، 181.7، 184.8 اعلام شده است.تورم مرداد 98 با شاخص 181 نسبت به مرداد 96 و قبل از افزایش قیمت های دو سال اخیر معادل 68 درصد است و نشان می دهد که در دو سال اخیر رشد عمومی قیمت ها رقم بالایی را تجربه کرده است 

شاخص تورم در مرداد ماه 98 نسبت به سال پايه 1390= 100 به عدد 180.8 رسيد. براین اساس هر رقمی که مورد نظر شماست ضربدر 181  کرده و حاصل آن را تقسیم بر عدد شاخص تورم در سال مورد نظر خود کنید تا ارزش امروز آن پول یا رقم یا مهریه و... به نرخ تورم امروز محاسبه شود. عدد شاخص تورم در جداول بالا موجود است. مثلا عدد مورد نظر خود در سال 1371 را ضربدر شاخص امروز مثلا 181 در مرداد 98 کرده و تقسیم بر 1.5 یعنی عدد شاخص تورم سال 1371 کنید.
سال 96 

 سال ۱۳۹۶با تورم تک رقمی به پایان رسید و تورم 9.6 درصدی را برای سال 96 به ثبت رساند. شاخص تورم  در اسفند 96 نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد، نسبت به ماه مشابه سال قبل یا نقطه به نقطه معادل ۸.۳ درصد، نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند‌ماه ۱۳۹۵ معادل ۹.۶ درصد رشد داشته است

مقایسه رشد نرخ دلار و نرخ تورم در سه دهه اخیر 97 - 1365

سال

نرخ دلار به ریال

نرخ تورم

رشد نرخ دلار در یک سال نسبت به سال قبل

1366

996

27.7

-

1367

966

28.9

3-

1368

1207

17.4

25

1369

1413

9

17

1371

1498

24.4

5.5

1372

1803

22.9

20

1373

2667

35.2

48

1374

4078

49.4

53

1375

4444

23.2

9

1376

4785

17.3

7.7

1377

6460

18.1

35

1378

8632

20.1

33

1384

9042

10.4

3.4

1389

10442

12.4

4.6

1390

12047

21.5

15.4

1391

26078

30.5

116

1392

31838

34.7

22

1393

32800

15.6

3

1394 

1395

1396

34500

36440

48500

11.9

9

9.6

5.2

5.6

33


روش محاسبه ارزش كالا و خدمات با نرخ تورم 


برای محاسبه ارزش حال قیمت یک کالا یا ارزش یک کالا در سال مورد نظر خود می توانید از شاخص های ماهانه و سالانه از سال 1369 تا امروز استفاده کنید. مثلا ارزش یک کالا که در مهر ماه سال 1392 معادل 1787 تومان بوده در فروردین 1369 معادل 24 تومان قیمت داشته است بقیه قیمت ها در ماه ها  و سال های 1369 تا مهر 1392 به ترتیب شاخص های جدول زیر قابل محاسبه است یک نسبت و تناسب ساده را در نظر بگیرید و قیمت مورد نظر خود را استخراج کنید. در این محاسبه مهر سال 1390 معادل عدد 100 و رقم پایه محاسبه تورم تعیین شده است. 


* اوج تورم در دهه 70
و 90

از سال 70 بار دیگر روند صعودی تورم را با نرخ 20.7 درصد شاهد بودیم و این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 74 رکورد 49.4 ثبت شد که بالاترین نرخ رسمی تورم در کشور است.
در  ارديبهشت 98 بيشترين نرخ تورم نقطه به نقطه با عدد 52.1 نسبت به ارديبهشت 97 رخ داده است كه متاثر از تحريم هاي آمريكا، نوسانات نرخ ارز، تحريم نفتي، افزايش قيمت كالاها و خدمات و تاحدودي رشد نقدينگي بوده است. بيشترين نرخ تورم در دهه 80 را مي توان به شهريور 98 با بالاترين نرخ تورم 42.7 درصد و ارديبهشت 98 با بالاترين نرخ تورم نقطه به نقطه با عدد 52.1 درصد مرتبط دانست

از سال 75 به بعد مجدد کاهش تورم را داشتیم تا اینکه در سال 80 نرخ تورم به 11.4 درصد رسید. هر چند در سالهای 81 تا 83 نرخ تورم حدود 15 درصد را تجربه کردیم ولی از سال 84 به بعد نیز تورم به مرز 10 درصد رسید و افزایش نرخ را تا سال 87 شاهد بودیم به طوری که تورم در این سال به 25.4 درصد رسید.

آخرین و ششمین دوره افزایشی نرخ تورم هم به سال 88 برمی گردد که از نرخ 10.8 درصد آغاز شد و در سال 90 به نرخ 21.5 درصد رسید.
بررسی نرخ تورم در ایران در 35 سال بعد از انقلاب و 80 سال گذشته نشان می دهد، نرخ تورم در ایران در این مدت 6 دوره افزایش و 5 دوره کاهش را پشت سر گذاشته و از سال 88 بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت تا اینکه در سال 90 به 21.5 درصد، در سال 91 به 30.5 و در سه ماه اول 92 به 34 درصد رسیده است. بالاترین نرخ سال اشغال 1322 و کمترین 0.3 درصد در سال 1344 در دهه  40 دهه بدون تورم و رکود بوده است. 

قیمت سکه از سال 1357 تا اردیبهشت 1397

 

سال

قیمت  تومان

1357

420

1358

1300

1359

2400

1360

3500

1361

3500

1362

3500

1363

3900

1364

4418

1365

6500

1366

11257

1367

9939

1368

10922

1369

12707

1370

12447

1371

12409

1372

16488

1373

30352

1374

44169

1375

41273

1376

38833

1377

45092

1378

58741

1379

60512

1380

60820

1381

69960

1382

86150

1383

104537

1384

122890

1385

167967

1386

190678

1387

231649

1388

288000

1389

435000

1390

630000

1391

910000

1392

----------

1393

---------

1394

-----------

1395

-----------

1396

1060000

---------------

965000

---------------

936000

----------------

 1171000

---------------

1600000

1397

                                                                        1800000

مهرماه 92 بالاترین نرخ و سال 64 كمترين نرخ تورم 

تورم پس از 39 ماه افزایش، در مهرماه 92 به قله خود (40.4 درصد) رسیده و از آبان‌ماه با 0.4 واحد درصد کاهش، وارد سراشیبی شده است، 

کمترین و بیشترین نرخ تورم در چهار دهه گذشته  به ترتیب در دهه 50 به ترتیب در سال های 57 و 59 ، در دهه 60 سال های 64 و 69 ، در دهه 70 سال های  70 و 74 در دهه 80 سال های 84 و 87  تحقق یافته است . کمترین میزان مربوط به دوره جنگ ایران و عراق و سال 64 با 6.9 درصد، و بیشترین مربوط به سال 74 یعنی سال اول برنامه دوم توسعه ودولت هاشمی رفسنجانی با 49.4 درصد بوده است. البته رشد اقتصادی در دولت هاشمی مثبت و توسعه اقتصادی مشهود بوده است اما تورم 40درصدی در سال آخر دولت احمدی نژاد با رشد منفی 5.4 درصدی سال 91 مواجه شده است یعنی تورم بالا با رکود و رشد منفی اقتصادی یا رکود تورمی ...

نرخ تورم در ایران در سال 57 با رقم 10 درصد آغاز شد و در سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی روند صعودی داشت به طوری که در سال 60 نرخ 22.8 درصد را ثبت کرد، ولی از سال 61 به بعد این روند نزولی شد تا اینکه در سال 64 کشور پایین ترین نرخ تورم را به میزان 6.9 درصد ثبت کرده بود.

نرخ تورم در ایران از سال 65 بار دیگر صعودی شد و رقم 23.7 درصد را ثبت کرد، این روند تا سال 67 ادامه داشت، ولی از سال 68 با کاهش تورم روبرو بودیم تا اینکه تورم یک رقمی 9 درصدی را در سال 69 داشتیم.


جدول نرخ تورم سال هاي پس از انقلاب

سال

نرخ تورم

1357

10

1358

11.4

1359

23.5

1360

22.8

1361

19.2

1362

14.8

1363

10.4

1364

6.9

1365

23.7

1366

27.7

1367

28.9

1368

17.4

1369

9

1370

20.7

1371

24.4

1372

22.9

1373

35.2

1374

49.4

1375

23.2

1376

17.3

1377

18.1

1378

20.1

1379

12.6

1380

11.4

1381

15.8

1382

15.6

1383

15.2

1384

10.4

1385

11.9

1386

18.4

1387

25.4

1388

10.8

1389

12.4

1390

21.5

1391

30.5

1392

34.7

1393

15.6

1394

11.9

1395

9

1396

9.6

 

مقايسه شاخص هاي كلان - ارقام به درصد

سود سپرده يكساله

رشد پايه پولي

نرخ ارز تومان

رشد اقتصادي

رشد مصرف بخش خصوصي

نرخ نقدينگي منحاي نرخ تورم

نرخ تورم

رشد نقدينگي

سال

14-15

22

180

4.5

6

5

22.9

28

1372

14-15

23

263

1.5

1

7-

35.2

28

1373

14-15

24

4.3

1

2

14-

49.4

35

1374

14-15

24

444

6.1

5

14-

23.2

37

1375

14

21

478

2.8

4.2

2-

17.3

15.2

1376

14

18

646

3.7

6.8

1

18.1

19.4

1377

14

15

865

1.7

3.4

0

20.1

20.1

1378

14

17

818

5.1

7.1

16

12.6

29.3

1379

13

15

800

5.4

4.7

17

11.4

28.8

1380

13

23

802

6.5

5.2

14

15.8

30.1

1381

12-14

7

832

6.8

5.3

10

15.6

26.1

1382

12-14

17

874

4.8

8.6

15

15.2

30.2

1383

14-15

45

904

5.7

6.6

22

12.1

34.3

1384

14-16

26

922

6.2

 

 

6.2

25

13.6

39.4

1385

17-17.5

30

935

5

6.8

9

18.4

27.7

1386

14-17

47

966

0.8

4.5-

9-

25.4

15.9

1387

14.5

11

998

3

1.1-

13

10.8

23.9

1388

14

13

1060

5.8

1.9

12

12.4

25.2

1389

17

13

1357

4.3

4.2

1-

21.5

20.1

1390

17

27

2606

6.8-

1.7-

0

30.5

30

1391

17-23

17

3184

1.9-

1-

4

34.7

38.8

1392

22-24

11

3280

3

3.1

6

15.6

22.3

1393

20

شش ماهه 4.5 يكساله 16

3630

1

2

9

14

23

1394 

قیمت دلار در بازار آزاد در 40سال گذشته

سال

تومان

1357

10

1358

14

1359

20

1360

27

1361

35

1362

45

1363

58

1364

61

1365

74

1366

99

1367

96

1368

120

1369

141

1370

142

1371

149

1372

180

1373

263

1374

403

1375

444

1376

478

1377

646

1378

863

1379

813

1380

792

1381

799

1382

832

1383

874

1384

904

1385

922

1386

935

1387

966

1388

1000

1389

1100

1390

1400 – 1800

1391

1500-3800

1392

3300-3600

1393

3400-3550

1394

3150-3600

1395

3748-3425

1396

3800-4250

1397

4300-6900

قیمت رسمی دلار در 40سال گذشته

سال

تومان

1357

7

1358

7

1359

7

1360

8

1361

8

1362

8

1363

9

1364

8

1365

7

1366

7

1367

6

1368

7

1369

6

1370

6

1371

145

1372

165

1373

175

1374

175

1375

175

1376

175

1377

175

1378

175

1379

175

1380

175

1381

795

1382

828

1383

871

1384

902

1385

919

1386

928

1387

957

1388

983

1389

1036

1390

1100

1391

1226 و ارز مبادله ای

1392

1226 و ارز مبادله ای

1393

2400 و ارز مبادله ای

1393

2400  تا 2990

1394

3000 تا 3180

1395

3022 تا 3280

1396

3243 تا 3585

1397

4200

 


ارزش پول ایران از ۳۰۰ سال پیش تاکنون | زمانی که پول ایران ۱۰ برابر پول انگلیس بود | دوران مظفرالدين‌شاه و برابری ارزش دلار و تومان


این روزها نوسانات قیمت دلار و تب آن دغدغه بسیاری از مردم شده و ایرانیان منتظرند تا بدانند ارزش پول آنها در برابر دلار و یورو و پوند چقدر خواهد شد اما ارزش پول ایران در دوره های تاریخی گذشته در برابر سایر پول ها چقدر بوده است؟

چمدان : در زمان شاه طهماسب صفوي يعني در سده شانزدهم ميلادي، واحد پول ايران «شاهي» بود و هر ۲۰۰ شاهي برابر با يک «تومان». طبق مندرجات سفرنامه جنکينسون، در آن زمان هر شاهي با يک شيلينگ انگليس برابر بود. هر پوند استرلينگ برابر با ۲۰ شيلينگ است. بنابراين يک تومان ايران برابر بود با ۱۰ پوند انگليس. يعني ارزش پول ايران ۱۰ برابر پول انگليس بود.


سکه اردشیر بابکان
 

در سده هجدهم ميلادي، ارزش تومان ايران به‌تدريج کاهش يافت و ارزش پوند انگليس افزايش. در نيمه اوّل سده نوزدهم ميلادي، يعني در دوران سلطنت فتحعلي‌شاه و محمد شاه قاجار، دو پوند استرلينگ برابر با يک تومان ايران شد. در اين زمان يک پوند برابر بود با ۲۵ فرانک فرانسه و ۱۰ روپيه هند. يعني، يک تومان ايران برابر بود با ۵/ ۱۲ فرانک فرانسه. در همين زمان، يک تومان ايران با دو دلار و پنجاه سنت آمريکا برابر بود.

سکه بیست شاهی شاه صفی دوم به سال ۱۶۹۰
 

پس از قحطي بزرگ ۱۲۸۸ ق. ارزش پول ايران سير نزولي را آغاز کرد؛ با قتل ناصرالدين‌شاه (۱۸۹۳) اين کاهش ادامه يافت و با انقلاب مشروطه (۱۹۰۵-۱۹۰۷) شدت گرفت. اندکي قبل از قتل ناصرالدين‌شاه، در سال ۱۸۹۱ يک پوند استرلينگ برابر با ۵/ ۳۲ قران بود که اندکي پس از قتل ناصرالدين‌شاه در سال ۱۸۹۴ به ۵/ ۴۸ قران رسيد. ۱۰ قران برابر با يک تومان بود. يعني در اواخر سلطنت ناصرالدين‌شاه ارزش پوند بريتانيا ۲۵/ ۳ برابر تومان ايران و پس از قتل او، در زمان سلطنت مظفرالدين‌شاه، حدود ۸۵/ ۴ برابر تومان ايران شد. پس از انقلاب مشروطه يک پوند برابر با ۶۰ قران بود يعني ارزش پوند انگليس ۶ برابر تومان ايران شد. در اواخر سده نوزدهم و اوائل سده بيستم ميلادي تا جنگ اوّل جهاني، يک پوند انگليس تقريباً برابر با ۵ دلار آمريکا بود. بنابراين در دوران مظفرالدين‌شاه ارزش دلار آمريکا و تومان ايران تقريباً يکسان بود.

 سکه طلا متعلق به دوران مظفرالدین شاه قاجار | ۱۸۹۶ میلادی برابر با ۱۳۱۴ هجری قمری | ۱۲۷۵ خورشیدی
 
در زمان سقوط رضا خان و ورود ارتش‌های متفقين به ايران (۱۳۲۰ ش.) دلار آمريکا تقريباً يك و نيم تومان ايران بود. در سال ۱۳۳۲ يعني در اواخر دولت دکتر مصدق و زمان کودتاي ۲۸ مرداد، يک دلار آمريکا معادل ۹۰ ریال ايران (۹ تومان) و يک پوند استرلينگ برابر با ۲۳ تومان بود. در پايان سلطنت محمدرضا پهلوی و در دوره‌ای كه صادرات نفت خام در قله تاریخی قرار داشت، يک دلار آمريکا تقريباً ۷ تومان ايران و يک پوند انگليس تقريباً ۱۰ تومان ايران ارزش داشت.

یک تومانی زمان ناصرالدین‌ شاه
در اين زمان ارزش يک روبل شوروي حدود ۱۰ تومان ايران يعني تقريباً برابر با پوند استرلينگ بود. يک فرانک فرانسه ۱۶ ریال و يک مارک آلمان غربي ۳۲ ریال ارزش داشت تا به امروز که دلار به سقف ۶ هزار تومان رسیده است.


منابع تاریخی نشان مي دهند ارزش برابري پول ملي ايران با پول‌هاي معتبر جهاني در مقاطع تاریخی مختلف به اين شرح بوده است :

در زمان شاه طهماسب صفوي، يعني در سده شانزدهم ميلادي، واحد پول ايران «شاهي» بود و هر ۲۰۰ شاهي برابر با يک «تومان». طبق مندرجات سفرنامه جنکينسون، در آن زمان هر شاهي با يک شيلينگ انگليس برابر بود. هر پوند استرلينگ برابر با ۲۰ شيلينگ است. بنابراين، يک تومان ايران برابر بود با ۱۰ پوند انگليس. يعني، ارزش پول ايران ده برابر پول انگليس بود.

در سده هيجدهم ميلادي، ارزش تومان ايران به‌تدريج کاهش يافت و ارزش پوند انگليس افزايش. در نيمه اوّل سده نوزدهم ميلادي، يعني در دوران سلطنت فتحعلي‌شاه و محمد شاه قاجار، دو پوند استرلينگ برابر با يک تومان ايران شد. در اين زمان يک پوند برابر بود با ۲۵ فرانک فرانسه و ۱۰ روپيه هند. يعني، يک تومان ايران برابر بود با ۵/ ۱۲ فرانک فرانسه. در همين زمان، يک تومان ايران با دو دلار و پنجاه سنت آمريکا برابر بود.

پس از قحطي بزرگ ۱۲۸۸ ق. ارزش پول ايران سير نزولي را آغاز کرد؛ با قتل ناصرالدين‌شاه (۱۸۹۳) اين کاهش ادامه يافت و با انقلاب مشروطه (۱۹۰۵-۱۹۰۷) شدت گرفت. اندکي قبل از قتل ناصرالدين‌شاه، در سال ۱۸۹۱ يک پوند استرلينگ برابر با ۵/ ۳۲ قران بود که، اندکي پس از قتل ناصرالدين‌شاه، در سال ۱۸۹۴ به ۵/ ۴۸ قران رسيد. ده قران برابر با يک تومان بود. يعني در اواخر سلطنت ناصرالدين‌شاه ارزش پوند بريتانيا ۲۵/ ۳ برابر تومان ايران و پس از قتل او، در زمان سلطنت مظفرالدين‌شاه، حدود ۸۵/ ۴ برابر تومان ايران شد. پس از انقلاب مشروطه يک پوند برابر با ۶۰ قران بود يعني ارزش پوند انگليس شش برابر تومان ايران شد. در اواخر سده نوزدهم و اوائل سده بيستم ميلادي، تا جنگ اوّل جهاني، يک پوند انگليس تقريباً برابر با ۵ دلار آمريکا بود. بنابراين، در دوران مظفرالدين‌شاه ارزش دلار آمريکا و تومان ايران تقريباً يکسان بود.

در زمان سقوط رضا خان و ورود ارتش‌هاي متفقين به ايران (۱۳۲۰ ش.) دلار آمريکا تقريباً يك و نيم تومان ايران بود؛ يعني با ۱۵ ريال مي‌شد يک دلار خريداري کرد. در سال ۱۳۳۲، يعني در اواخر دولت دکتر مصدق و زمان کودتاي ۲۸ مرداد، يک دلار آمريکا معادل ۹۰ ريال ايران (۹ تومان) و يک پوند استرلينگ برابر با ۲۳ تومان بود. در پايان سلطنت محمدرضا پهلوي و در دوره اي كه صادرات نفت خام در قله تارخي قرار داشت، يک دلار آمريکا تقريباً ۷ تومان ايران و يک پوند انگليس تقريباً ده تومان ايران ارزش داشت. در اين زمان ارزش يک روبل شوروي حدود ده تومان ايران يعني تقريباً برابر با پوند استرلينگ بود. يک فرانک فرانسه ۱۶ ريال و يک مارک آلمان غربي ۳۲ ريال ارزش داشت.

امروزه پوند استرلينگ به نرخ رسمي دولتي حدود ۱۹۵۰ برابر تومان ايران و دلار آمريکا حدود ۱۲۲۶ برابر تومان ايران است در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد ۱۸۵۰ تومان و قیمت پوند ۳۰۰۰ تومان می باشد . بجز دوره هايي كه ايران شاهد جنگ و تجاوز نظامي بوده، سريع ترين سقوط ارزش پول ملي ايران در خرداد۱۳۷۴ (زمان رياست عادلي بر بانك مركزي) و دي ۱۳۹۰ (زمان رياست بهمني بر بانك مركزي) اتفاق افتاده است. بانك مركزي طبق قانون، وظيفه حفظ ارزش پول ملي را به عهده دارد.CPI شاخص تورم

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) معیار سنجش تغییرات قیمت کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای شهرنشین ایرانی به مصرف می رسد. این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور، به شمار می رود. نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می‌آید. بدیهی است چنانچه ماه مورد نظر اسفندماه باشد، به آن نرخ تورم سال مورد نظر می‌گویند.


سال

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی

نرخ تورم

۱۳۹۵

۲۴۸.۰۱

۹.۰

۱۳۹۴

۲۲۷.۴۶

۱۱.۹

۱۳۹۳

۲۰۳.۲۴

۱۵.۶

۱۳۹۲

۱۷۵.۸۸

۳۴.۷

۱۳۹۱

۱۳۰.۵۴

۳۰.۵

۱۳۹۰

۱۰۰.۰

۲۱.۵

۱۳۸۹

۸۲.۳۱

۱۲.۴

۱۳۸۸

۷۳.۲۳

۱۰.۸

۱۳۸۷

۶۶.۱۲

۲۵.۴

۱۳۸۶

۵۲.۷۴

۱۸.۴

۱۳۸۵

۴۴.۵۳

۱۱.۹

۱۳۸۴

۳۹.۸

۱۰.۴

۱۳۸۳

۳۶.۰۷

۱۵.۲

۱۳۸۲

۳۱.۳۱

۱۵.۶

۱۳۸۱

۲۷.۰۷

۱۵.۸

۱۳۸۰

۲۳.۳۸

۱۱.۴

۱۳۷۹

۲۰.۹۹

۱۲.۶

۱۳۷۸

۱۸.۶۴

۲۰.۱

۱۳۷۷

۱۵.۵۲

۱۸.۱

۱۳۷۶

۱۳.۱۴

۱۷.۳

۱۳۷۵

۱۱.۲۱

۲۳.۲

۱۳۷۴

۹.۰۹

۴۹.۴

۱۳۷۳

۶.۰۹

۳۵.۲

۱۳۷۲

۴.۵

۲۲.۹

۱۳۷۱

۳.۶۷

۲۴.۴

۱۳۷۰

۲.۹۵

۲۰.۷

۱۳۶۹

۲.۴۴

۹.۰

۱۳۶۸

۲.۲۴

۱۷.۴

۱۳۶۷

۱.۹۱

۲۸.۹

۱۳۶۶

۱.۴۸

۲۷.۷

۱۳۶۵

۱.۱۶

۲۳.۷

۱۳۶۴

۰.۹۴

۶.۹

۱۳۶۳

۰.۸۸

۱۰.۴

۱۳۶۲

۰.۷۹

۱۴.۸

۱۳۶۱

۰.۶۹

۱۹.۲

۱۳۶۰

۰.۵۸

۲۲.۸

۱۳۵۹

۰.۴۷

۲۳.۵

۱۳۵۸

۰.۳۸

۱۱.۴

۱۳۵۷

۰.۳۴

۱۰.۰

۱۳۵۶

۰.۳۱

۲۵.۱

۱۳۵۵

۰.۲۵

۱۶.۶

۱۳۵۴

۰.۲۱

۹.۹

۱۳۵۳

۰.۱۹

۱۵.۵

۱۳۵۲

۰.۱۷

۱۱.۲

۱۳۵۱

۰.۱۵

۶.۳

۱۳۵۰

۰.۱۴

۵.۵

۱۳۴۹

۰.۱۴

۱.۵

۱۳۴۸

۰.۱۳

۳.۶

۱۳۴۷

۰.۱۳

۱.۵

۱۳۴۶

۰.۱۳

۰.۸

۱۳۴۵

۰.۱۳

۰.۸

۱۳۴۴

۰.۱۳

۰.۳

۱۳۴۳

۰.۱۳

۴.۵

۱۳۴۲

۰.۱۲

۱.۰

۱۳۴۱

۰.۱۲

۰.۹

۱۳۴۰

۰.۱۲

۱.۶

۱۳۳۹

۰.۱۲

۷.۹

۱۳۳۸

۰.۱۱

۱۳.۰

۱۳۳۷

۰.۰۹

۱.۰

۱۳۳۶

۰.۰۹

۴.۴

۱۳۳۵

۰.۰۹

۸.۸

۱۳۳۴

۰.۰۸

۱.۷

۱۳۳۳

۰.۰۸

۱۵.۹

۱۳۳۲

۰.۰۷

۹.۲

۱۳۳۱

۰.۰۶

۷.۲

۱۳۳۰

۰.۰۶

۸.۳

۱۳۲۹

۰.۰۵

-۱۷.۲

۱۳۲۸

۰.۰۷

۲.۳

۱۳۲۷

۰.۰۶

۱۱.۱

۱۳۲۶

۰.۰۶

۶.۶

۱۳۲۵

۰.۰۵

-۱۱.۵

۱۳۲۴

۰.۰۶

-۱۴.۴

۱۳۲۳

۰.۰۷

۲.۷

۱۳۲۲

۰.۰۷

۱۱۰.۵

۱۳۲۱

۰.۰۳

۹۶.۲

۱۳۲۰

۰.۰۲

۴۹.۵

۱۳۱۹

۰.۰۱

۱۳.۸

۱۳۱۸

۰.۰۱

۸.۰

۱۳۱۷

۰.۰۱

۸.۸

۱۳۱۶

۰.۰۱

۲۱.۲

۱۳۱۵

۰.۰۱

-.-

نرخ تورم و شاخص سالانه

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۰۳
اصغری
|
United States
|
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
16
175
پول ایران هر روز بی ارزشتر از دیروز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۰
راست میگی
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
شر البلاد بلد لا امن فیها و لا خصب.
بدترین سرزمین ها سرزمینی است که در آن امنیت و ارزانی وجود ندارد.
امام علی ع
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
توي ايران كسي نميتونه نون بخوره
ناشناس
| - |
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۹
درخشش دوران هویدا رو در این زمینه ببینید. می توانید به گزارشتا بانک جهانی هم نگاهی بیاندازید.
محمد رضا پورعلی کویخی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
10
98
اختلافات بین سه قوه برسر ملت خراب می شود مسئولین به داد ملت برسید
محمد باشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
10
75
اصلا تورم داخل حساب کتاب نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۰
7
84
شما راست میگین قیمت واقعی را اعلام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۲
16
69
این نرخ مال کدوم کشوره افغانستانه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
ناز پرورده مگه تو ایران زندگیمیکنی اون وقت میگی این نرخ مال کدام کشوره
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
13
48
تورو این خدایی که میپرستید اختلافاتنون کنار بزارید به داد مردم برسید.به سخنان امام علی در مورد حکومت داری توجه فرمایید
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
همه چيز را با سياست....! از این حرفا گذشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
7
76
ما جوان های ایران باید یک ما کار کنیم تا بتونیم سیصد هزار جمع کنیم تا بتونیم دو گرم طلا بخریم بعد میگن برید ازدواج کنید
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
17
74
سکه سال 84 بوده 96000 تومان ، الان 1400000 تومان ، تورم میشه 1458 درصد نه این چرت و پرتهایی که نوشتید
مدیر پایگاه آن چه شما به آن اشاره می کنید نمودار ارزش پول ملی در برابر طلا است نه شاخص تورم.

مردم به سهم خود در تغییر ات تورمی و کاهش ارزش ریال و رشد نرخ دلار و طلا موثر هستند و عده ای نیز از آن سود می برند. مگر چه اتفاقی افتاده که نرخ طلا و ارز باید تا این حد رشد کند؟ اثر تحریم ها و نرخ ارز بر اقتصاد حداکثر 20 تا 40 درصد است نه 300 درصد. این وضعیت را با تقاضای کاذب طلا و ارز ایجاد کرده ایم.
تورم شاخصی است که بتواند به معیشت و کالاهای مصرفی مردم توجه داشته باشد. همه مردم که طلا نمی خرند و نیاز ضروری هم نیست. به خاطر متنوع بودن طلا و سایر دارایی ها نیز عملا امکان محاسبه تورم از طریق نرخ دارایی ها نیست.
زیرا شما در تمام عمر خود ممکن است یک بار یا دوبار به طور متوسط مسکن بخرید یا خرید طلا داشته باشید اما نان و روغن وگوشت و مرغ و... را هر روز می خرید.
اثر نرخ طلا یک شاخص روانی و ذهنی و همچنین معیار ارزش پول ملی در یک دوره تاریخی است نه یک موضوع روزمره و ضروری.
اثر نرخ ارز نیز براقتصاد ایران حدود 20 درصد است اما اثر روانی آن به خاطر رابطه اقتصاد با اقتصاد جهانی زیاد است و در مواردی بدون دلیل باعث رشد ماست و شیر و کالاهای دیگر شده است اما واقعیت این است که وابستگی مرغ و گوشت و کالاهای مصرفی مردم به ارز حداکثر 20 درصد است و اثر طلا نیز در معیشت مردم بسیار کم است.
پس قبول کنیم که تورم نمی تواند شامل دارایی ها باشد وعملا هم ممکن نیست.
شاخص تورم شامل رشد متوسط 350 قلم کالای مصرفی است که اکثر مردم با آن سروکار دارند. محاسبه دارایی ها مانند ارز و سکه و مسکن و چیزهای دیگه در این شاخص نمی آید . دلیلش هم این است که مردم هر سال با نوسان آن سروکار ندارند و مثل نان و اجاره مسکن و پوشاک و تحصیل و... نیستند.
نکته مهم دیگر این است که مسکن و طلا یک کالای همگن و مصرفی نیست و ما انواع خانه و ساختمان با کیفیت و قیمت زمین متفاوت داریم. نرخ طلا نیز تابع نوسانات نرخ دلار در جهان و نرخ بازار جهانی و تحولات بورس جهانی و... است و طلا تنها می تواندروند بلندمدت ارزش پول را نشان دهد مثلا در زمان حضور مغول در ایران یعنی 700 سال پیش، هر تومان معادل 100 هزار دینار طلا یا 100 کیلوگرم طلا بوده است و یک تومان در 700 سال پیش معادل 6 میلیارد برابر ارزش تومان امروز است.
با این وجود نمی تواند شاخص تورم سالانه برای ما باشد زیرا تورم باید در یک دوره 10 ساله و با تغییر سال پایه در هر 10 سال یکبار مقایسه شود تا امکان مقایسه وجود داشته باشد و باید شامل کالاهای مصرفی باشد.
این روزها مردم به دلیل نا آشنایی با شاخص های اقتصادی، اشتباه های زیادی می کنند مثلا بدون آن که نیاز داشته باشند به بازار ارز هجوم می آورند اما این هجوم به زیان ما تمام می شود زیرا تقاضای کاذب باعث رشد نرخ دلار می شود و تورم و رشد قیمت ها در نهایت به زیان ماست ما با خرید دلار ارزش پول ملی را حفظ نمی کنیم بلکه عملا باعث کاهش ارزش آن می شویم و همه کالاها را گران می کنیم. در حالی که نیازهای واقعی، نرخ دلار را حداکثر حدود 3 هزار تومان تثبیت می کند.
براین اساس لازم است که واقعیت های اقتصاد را درست بشناسیم زیرا هر چه اطلاعات غلط به مردم بدهیم و آن را باور کنیم عملا باعث کاهش ارزش ریال و قدرت خرید ما می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
............ سال 84 کارگر در ماه 50000 می گرفت ماشین فقط رنگش را می توانست بخرد خانه فقط درش را می توانست ببیند کم توقعیت باعث شده بود بر مشکلات صدایش کمتر در آید اما الان در ماه 1500000 تومان پول نمی گوید ماشین می خرد آن هم نه یکی خانه می خرد .................بورس شروع به سقوط کرد ........ با آن سرعت افزایشی که احمدی نژاد بر مملکت حاکم کرده بود بورس بالای 200 درصد در سال 93 باید سود می داد ولی با سیاست های ...... روحانی در واقعیت بیشتر از 300 درصد زیان برای سرمایه گذاران داشت وسیعلمو الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون (به زودی ستمکاران خواهند دید چگونه زیر و زبر می شوند ) این وعده خداست
مدیر پایگاه دوست عزيز رشد بادكنكي و حبابي نتيجه اش همين است سياست اقتصادي بايد به تدريج و آرام باشد نه اين كه رشد 300 درصدي كند و بعد 200 درصد سقوط كند و همه ناراضي باشند.
نبايد تحت تاثير نوسان نرخ دلار، قيمت ها با توهم رشد قيمت دارايي ها و مواد اوليه و ماشين آلات رشد مي كرد.
وقتي رشد اقتصادي منفي بود چرا بايد نرخ سهام رشد مي كرد. وقتي بهره وري و كارايي پايين بود چرا قيمت ها بي رويه بالا رفت و حالا هم كه اقتصاد با ثبات نسبي و آرامش حركت مي كند و واقعيت هاي اقتصادي و اصلاح ساختار در حد توان دولت و ملت مورد توجه است نبايد انتظار نوسان زياد بورس و.. داشت بايد واقع بين باشيم واقعيت همين بوده نه اين كه نوسان و بالا و پايين رفتن مطلوب ما باشد وقتي درآمد محدود است بالا رفتن و پايين امدن يعني سود يك عده و زيان عده اي ديگر
در حالي كه اگر نرخ ها واقعي باشد منطق و عقل و صبر وحساب و كتاب حاكم مي شود.
در سياست هاي گذشته نوسان ها به نفع عده اي و به زيان عده ديگري بوده اما در شرايط كنترل تورم اتفاقا كم درآمدها شرايط بهتري خواهند داشت و به تدريج بايد اميدوار به بهبودي باشيم
اگرچه شرايط هنوز تا انتظارات ما فاصله دارد اما نبايد نوسان ها و دلالي را بهتر از ثبات و سياست منطقي تصور كنيم.
نكته ديگر اين است كه دولت فعلي مسوول همه آنچه در اقتصاد حاكم نيست و البته بايد براي بهبود آن تلاش كند.
مردم نيز تلاش كرده اند و بايد تلاش بيشتر داشته باشيم با انتقاد كردن به تنهايي نتيجه اي نخواهيم كرد بايد كار و بهره وري و سرمايه گذاري و سياست منطقي حاكم باشد....
آزادمنش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
9
41
تورم یعنی بیماری تورم اقتصادی یعنی بیماری اقتصادی برای رفع بیماری باید رفت پیش متخصص . متخصص نداریم . پس منتظر مرگ اقتصادی هستیم
مدیر پایگاه هم متخصص داریم وهم جای امیدواری و هم جای نگرانی.

بهبود اقتصاد و تورم، یک روند بلندمدت و میان مدت نیاز دارد. و اثر هر سیاستی تاخیر است مثلا اگر امروز قیمت نفت برای چهار سال افزایش داشته باشد دردوسال اول تورم پایین می آید زیرا مخارج دولت و واردات بیشتر می شود و کالای بازار تامین می شود اما بعد از دو سال تورم خود رانشان می دهد و مشکل ایجاد می کند و مردم از خود می پرسند قیمت نفت که بالاست چرا تورم داریم؟
دلیلش این است که با تاخیر عمل می کند و مردم تنها امروز و حوادث و تحولات آن را می بینند در حالی که تورم یک شاخصی است که عملکرد 50 سال گذشته و به خصوص سه چهار سال قبل در آن اثر زیادی دارد.
در نتیجه هم انتخابات و سیاست و انتخاب افراد فنی اثر دارد و باید دو سال صبر کرد تا اثر کار آنها را ببینیم و هم نفوذ کارشناسان مهم است و هم برنامه اقتصادی دولت مهم است و این ها با تاخیر اثر خود را نشان می دهند و وقتی دولتی روبه پایان است تازه نتیجه کار سال اول خود را می بیند.
از سوی دیگر باور و رفتار مردم اهمیت زیادی دارد اگر امروز به بازار ارز هجوم ببرند و دلار بخرند این نیاز کاذب بیهوده نرخ را بالا می برد و روی کالاها و تورم اثر می گذارد و مشکل درست می کند.
پس تورم علاوه بر متخصص به سیاستمدار، اعتقاد و باور مردم، برنامه ساختاری 20 ساله و 5 ساله و... نیاز دارد.

کنترل تورم در آلمان بعد از جنگ، ترکیه، برزیل و آرژانتین و... تجربه شده و ما هم می توانیم اما باید اعتقاد به آن به خصوص در عرصه سیاسی ایجاد شود.
به همین خاطر است که عده ای می گویند راه حل بحران اقتصادی، سیاسی است.
هنوز جای امید و امیدواری و توسعه ایران وجود دارد. به مرگ فکر نکنید به رشد فرهنگ و توسعه سیاسی فکر کنید. اول فرهنگ و دانش و آگاهی، بعد توسعه سیاسی و انتخاب افراد مناسب و بعد برنامه اقتصادی و همه آنها امکان پذیر است اما اراده و باور در این زمینه ضروری است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
به نظر من ما در این کشور ناظر نداریم چون اگر ناظر بود مغازه دارها صبح به صبح قیمت را دلخواه خود درج نمی کردند
حشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
5
55
تورم فلفل و زردچوبه میشه 25% نه کالاهای اصلی - با احتساب اونها از 500%هم بیشتره
شکارچی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
48
11
یه روز همه این مسائل تموم میشه !!!
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
3
63
نرخ تورم انچنان است که اعلام رقم واقعی آن محرمانه است!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۵
5
15
yi
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۵
4
33
هر وقت با خودمون صادق بودیم و دروغ نگفتیم و ربا نخوردیم و باور داشتیم که با این راهکارها نمیشه درست شد و واقعا همه ملت خواستیم وضع کشورمان بهتر بشه و به فکر هم بودیم نه به فکر فرد میشه در این باره ها راهکار ارائه کرد در غیر این صورت کارمون تمومه.
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۸
3
44
همه این اعداد دروغه 50 درصد حداقل تورمه
مدیر پایگاه اگر شما رشد نرخ دارایی ها مانند ارز و طلا و مسکن و.. را اضافه کنید نظر شما درسته
اما توجه داشته باشید که تورم فقط برای 350 قلم کالای مصرفی همه مردم به کار می ره چون همه مردم که طلا و ارز نمی خرند یا همه مردم هر سال و هر هفته مسکن عوض نمی کنند یا نمی خرند البته اجاره خانه در آن 350 قلم کالا محاسبه می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
من نمیدونم این آقای سفسطه باز کیه که جواب همه کامنت ها را میده. عزیز جان من کالاهای مصرفی خانه خود را حساب کردم، ماست و گوشت و شیر و برنج و نمک و روغن و میوه، لباس، دارو سرما خوردگی، چای و شکر و قند و غیره. عددی که به دست آوردم بالای 70 درصد بود. شما چطور میگی بالای 50 درصد غلط هست؟ این 350 کالا چیه؟ شیوه حساب کردن شما چی هست؟چندین کالای مصرفی 95 درصد خرید های مردم را تشکیل میدهند که این کالاها افزایش 70 تا 150 درصدی داشته.
امیرکبیر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
یک لیتر شیر پارسال 800 تومن، الان 1700 تومان، بیش از 100 افزایش قیمت
ماست دبه، پارسال 2400 تومان، الان 4800 تومان، بیش از 100 افزایش قیمت
برنج، سال گذشته متوسط کیلویی 1500 تومان، الان 2500 تومان، 60 درصد افزایش قیمت
گوشت، پارسال کیلویی 15 هزار تومان، الان کیلویی 20 هزار تومان، 33 درصد افزایش قیمت
مرغ، پارسال کیلویی 3500 تومان، امثال 5500 تومان، 55 درصد افزایش قیمت
نسبت به سال گذشته:
پنیر 100 درصد افزایش قیمت/ بنزین آزاد 600 درصد افزایش قیمت/ بنزین سهمیه 300 درصد افزایش قیمت/ آب، برق و گاز بین 50 تا 200 درصد افزایش قیمت / کرایه تاکسی 100 درصد افزایش قیمت / کاغذ 70 درصد افزایش قیمت / کتاب و دفتر 150 درصد افزایش قیمت
با این حساب نرخ تورم یک چیزی میان 60 تا 150 درصد است.
راست گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
2
36
... تورم الان بالای 50 درصده که محرمانه به مقامات ارسال میشه. ...
مدیر پایگاه این نرخ های 34 سال گذشته مربوط به امسال و رشد شدید نرخ ارز نیست. نکته دیگه این که نرخ تورم فقط مربوط به 350 قلم کالای مصرفی است و نرخ ارز و مسکن و طلا و سایر دارایی ها در آن دیده نمی شود.
بنابراین آن چه در سال جاری مشاهده می کنید در نرخ های تورم امسال محاسبه می شود نه آن چیزی که در لیست تورم 34 سال گذشته اعلام شده است.
موضوع دیگر این است که نرخ تورم را بانک مرکزی اعلام کرده است که منشا محاسبه است و ابزار و امکانات آن را داشته است. بنابراین آن چه به صورت رسمی اعلام شده است را باید مبنا قرار داد.
و باز نکته دیگر این است که بخش عمده ای از تورم موجود، انتظاری و روانی است و حاصل نوسانات نرخ ارز و تحریم هاست وگرنه وابستگی کالای تولیدی و اقتصاد به نرخ ارز فقط 20 درصد است یعنی از 700 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی فقط 100 تا 130 میلیارد دلار آن ارزی است.
اگر می خواهید به بهبود اوضاع اقتصادی فکر کنید چاره ای نیست جز آن که به شاخص ها و آمارها توجه کنید و آنها را غیرقابل قبول ندانید.
آن چه امسال رخ داده با روند 34 سال گذشته کاملا متفاوت است و مانمی توانیم نرخ تورم سال های قبل را زیرسوال ببریم...
پاسخ ها
امیرکبیر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
عزیز جان شما ماله را گرفتی روی همه چیز میکشی. آخه شما چی میگی؟ وقتی خود مسئولان گفته اند که تورم محرمانه به مقامات ارسال شده. عزیز جان مردم خودشان حساب میکنند. عمده کالاهای مردم مگر چیست؟ من برای شما چند مثال از کالاهای مصرفی که 90 درصد خرج یک خانواده را تشکی میدهند مینویسم. دروغ اگر حتی عمدی نباشد گناه و مفسده برانگیز است.

یک لیتر شیر پارسال 800 تومن، الان 1700 تومان، بیش از 100 افزایش قیمت
ماست دبه، پارسال 2400 تومان، الان 4800 تومان، بیش از 100 افزایش قیمت
برنج، سال گذشته متوسط کیلویی 1500 تومان، الان 2500 تومان، 60 درصد افزایش قیمت
گوشت، پارسال کیلویی 15 هزار تومان، الان کیلویی 20 هزار تومان، 33 درصد افزایش قیمت
مرغ، پارسال کیلویی 3500 تومان، امثال 5500 تومان، 55 درصد افزایش قیمت
نسبت به سال گذشته:
پنیر 100 درصد افزایش قیمت/ بنزین آزاد 600 درصد افزایش قیمت/ بنزین سهمیه 300 درصد افزایش قیمت/ آب، برق و گاز بین 50 تا 200 درصد افزایش قیمت / کرایه تاکسی 100 درصد افزایش قیمت / کاغذ 70 درصد افزایش قیمت / کتاب و دفتر 150 درصد افزایش قیمت
با این حساب نرخ تورم یک چیزی میان 60 تا 150 درصد است.
این نرخ تورم چیزی است که خود مردم هم میتوانند حساب کنند و وسیله خوبی برای تشخیص اشخاص دروغگو است.
مدیر پایگاه دوست گرامی، این نرخ ها یی که اعلام شده نرخ رسمی از سوی بانک مرکزی است که طبیعی است نرخ تورم ماه های اخیر و با افزایش نرخ ارز و اثرات آن را باید جداگانه حساب کرد.
ضمن این که ما سه نوع نرخ تورم دوازده ماهه نسبت به دوازده مشابه سال قبل، نرخ تورم ماهانه نسبت به ماه مشابه سال قبل و نرخ تورم نقطه ای یعنی این ماه نسبت به ماه قبل از آن را داریم که هر یک از این ها تحلیل های خود را می طلبد و همه آنها را باید باهم مورد توجه قرار دارد تا اثر فشار هزینه بر زندگی مردم، شیب تورم و سرعت تحولات آن را بررسی کنیم.
بنابراین اگر چه آمارهای شما از مواد غذایی درست است و مردم هم می توانند محاسبه کنندامانرخ تورم براساس 350 قلم کالای مصرفی محاسبه می شود که نرخ دارایی ها مانند زمین، طلا و ارز و.... در آن وجود ندارد و آنها را باید جداگانه حساب کرد.
براین اساس هم شما درست می گویید و هم مراکزی که محاسبه تورم را انجام می دهند وهر فردی درجامعه نرخ تورمی مخصوص خود را دارد که قیمت کالایی که می خرد را با قدرت خرید خود مقایسه می کند اما برای یک جامعه 75 میلیونی چاره ای جز این نیست که به روشهای متداول جهانی برای محاسبه نرخ تورم توجه کنیم
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
1
38
قضیه ما قضیه اصغر تیر اندازه ما به یه جا تیر میزنیم بعد دورش چها تا دایره میکشیم میگیم دیدی وسط خال زدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
3
23
در سال60 حقوق یک کارمند 2500 تومان بود و قیمت خانه ای در شهر کوچک500000تومان بود ولی الان حقوق کارمند 700000 تومان است ولی همان خانه یکصدوهفتاد میلیون تومان حالا انصاف داشته باشید تورم 21/5 درصد است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
خوب این که بهتر شد اولی 200 ماه حقوقش می شه اون خونه دومی 24 ماه
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
داداش اشتباه حساب کردی! میشه 250 ماه نه24!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
داداش اشتباه حساب کردی میشه حدود 243 ماه نه 250 ماه خودت از دیگران اشکال میگیری خودتم که اشتباه کردی که
ایمان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
سال 60 قیمت خانه در شهر کوچک پنجاه هزار تومن بود نه پانصد هزار
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
3
32
باید دید اون 350 کالای ضروری رو با قیمت بازار حساب کردن یا قیمت در خونه عالی جناب!! البته توضیحات خوبی بود ولی وقتی درآمد با همون نرخ رشد بالا نمیره مردم روز به روز بدبخت تر میشن.. حالا شما بگو تورم 1 درصد!
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۹
33
7
متاسفانه داریم دشمن شاد میشیم
پاسخ ها
حق
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
کدوم دشمن؟!دست بکشید ازاین شعارها
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
9
23
بعضی حرفا از روی شکم سیری زده میشه یا جانب دارانه هستن.
ولی این جامعه نیاز به امثال این آدما نداره که با حرفاشون مردمو بازی بدن و از بی سوادیشون سواستفاده کنن.
مردم ما رفته رفته دارن خنگ میشن وقتی به یکی میگی آزادی سریع برمیگرده میگه منظورت بی حجابیه.
هنوز معنی آزادی رو درک نکرده نمیفهمه که حق داره حرفشو بزنه.
۸ سال پیش که مردم میرفتن رای بدن میگفتن وظیفه ماست رای بدیم (وظیفه)
۴ سال پیشم میگفتن وظیفه ماست که رای بدیم.
هنوز نفهمیدن که رای دادن وظیفه نیست بلکه حق توی ایرانیه.
کاش یکی بیاد نه مرد بلکه یه ایده ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰
تو دیگه خیلی پرتی!!!!!!!!!
.....
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
اتفاقا حرف آقا میلا خیلی درسته
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
چه حرف هاي خوبي گفتي آقا ميلاد
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
6
38
... من خودم سه ماه نتوستم گوشت بخورم. ایران درآمد ملی زیادی دارد چرا مردم باید در فقر زندگی کنند باید به فکر وضع درآمدو معیشت مردم باشند....
پاسخ ها
مهرنوش
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
اتفاقا در امد ایران خیلی هم کمه و با توجه به تحریمها کم می شه این انفجار جمعیت که در دهه 60 رخ داد عامل همه ی این بد بختیهاست با بقیه مسائل مثل آقا زاده ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
کی گفته ایران درامد ملی زیاد داره بلکه خیلی هم کم داره به نسبت جمعیتش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
بله درسته حتی بدون احتساب مالیات دولت خیلی پول دار تر از چیزیه که فکرشو کنید
این حرف مستدله
روستایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۵
1
14
با سلام و تشکر. میخواستم بدونم این آمار تا چه حد اعتبار دارند؟ از کدام منبع دریافت شده؟ چون میخوام در پایان نامه از آمار تورم استفاده کنم به دنبال داده های معتبر می گردم.
مدیر پایگاه منبع این آمار بانک مرکزی است و داده هایی که در طول این سال ها منتشر شده و برپایه روش سی پی ای است و معتبر است.
اما توصیه میکنیم برای پایان نامه حتما به نماگرهاوترازنامه بانک مرکزی در دوره زمانی مورد نظر خود از سال 38تاکنون مراجعه کنید. و نظرات مختلف را در نظر بگیرید تا عمیق تر کار کنید این آمار به تنهایی گویای تمام واقعیت های تورم و قدرت خرید و... نیست شما باید دهک های درآمدی را نیز بررسی کنید
همچنین علاوه بر نرخ 12 ماهه تورم، نرخ ماهانه، نقطه ای ماه به ماه سال قبل و این ماه به ماه قبل راهم در نظر بگیرید.
حتما به مقالات وگزارش های مختلف مراجعه کنید. زیر این اعداد برای پایان نامه شما کافی نیست.
برای ایمیل شما یک پیام ارسال کرده ایم که اگر لازم دیدید نکات دیگر را هم مطرح فرمایید
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
1
23
سلام
تورم رو میشه با تغییر سبد مصرفی حتی به صفر درصد رسوند.
اما جسارتا مردم خوب می فهمند ...
تورم معمولی شاید الان حول 60 یا 70 درصد باشه اما تورمی رو که من خانواده متوسط به پایین دارم تحمل میکنم به خدا بالای صدرص نباشه زیرش نیست.
اگه چیزی پیدا شد که زیر صد درصد تورم داشته باشه.
منظورم کالای لوکس نیست.اون به من ربطی نداره.یه تورم واقعی رو با یه سبد معقول اندازه بگیرن بیان عین مرد پای تلویزیون بگن اقا تورم ما 100 درصه
ما که خودمون میدونیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۵
اگه مردی باشه البته!
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
1
11
برادر جان این بحث هایی که شما در صدد جواب دادن به صورت علمی هستید یکسری مطالب مشخصه که همه ما به صورت فکری و علمی و ... در ارتباط هستیم با گوشت و پوست اینکه تورم یک شاخص میان مدته و حباب درش جایی نداره یک بحثه و نسبت متوسط سرانه در آمد به هزینه از سال 86 تا پایان سال 90 یک بحثه که باید ثابت باشه ولی ......!!!!!
و نمیشه به مردم گفت امروز طلا جز شاخص نیست فردا دلار نیست پس فردا نان نیست پس فردا گوشتم نیست و بعد آب در نهایت هوا
اقتصاد بیماری که در ابتدا مسخره فرض میشه بعد محلی برای بزرگ شدن و کسب در آمد بعد کسب قدرت بعد محیط انحصاری دیگران باید خارج شوند همینه
بعنی نه تولیدی انجام میشه نه عملی انجام میشه نه پویایی و شفافیت داره و نه هیچی با عوض کردن شاخص درست نمیشه
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۷
5
21
بانک مرکزی کی راست گفته به ملت که این دفعه دومش باشه؟
استناد به این مرجع محلی از اعتبار! نداره.
مدیر پایگاه سجاد گرامی
شاخص بانک مرکزی فقط یک شاخص است برای کالاهای مصرفی که عمومیت دارد همه دارایی ها و قدرت خرید را شامل نمی شود. این شاخص برمبنای شاخص های جهانی است که در 100 کشور اجرا می شود. و اتفاقا یکی از مراکز معتبر علمی کشور همین روش آماری بانک مرکزی است.
البته نظر شما هم درست است و باید شاخص های دیگری مانند محاسبه تغییرات قیمت دارایی مانند مسکن، طلا، نرخ بهره بانکی در بازار و بانک ها و... را نیز در نظر بگیریم چون برای جوانی که می خواهد تشکیل زندگی دهد یا کسی که مستاجر است، این مهم است که بتواند خانه ای بخرد و وقتی قیمت مسکن از 100 میلیون به 200 میلیون تومان می رسد فشار زیادی وارد می کند.
اما این موضوع به شاخص بانک مرکزی در مورد تورم ربط ندارد و این رشد 100 درصدی را بایدباسیاست های دیگر نظیر رشد عرضه مسکن، هدایت جمعیت به شهرهای دیگر غیر از تهران، کنترل نسبی جمعیت و.... کنترل کنیم.
موضوع دیگر این است که تاثیر دلار بر قیمت ها نباید اینقدر زیاد باشد زیرا بیشتر گردش مالی اقتصاد ایران ریالی است و باید اثر روانی رشد نرخ دلار بر قیمت های داخلی را کنترل کنیم و راهکارهایی برای آن داشته باشیم. نباید نرخ هر کالایی رامتناسب با نرخ دلار افزایش دهیم.
واقعیت این است که تورم داخلی متفاوت از تورم رشد نرخ دلار است اما متاسفانه، اثر روانی و اشکالات ساختاری اقتصاد موجب شده که به جای کاهش قیمت مسکن با این همه ساخت و ساز، و باوجود بالارفتن عمر ساختمان ها، عملا برعکس شده و قیمت مسکن بالا رفته است
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
کشورهای دیگر رو هیچوقت با پول بی ارزش ایران مقایسه نکن شما.مثلا بنزین انگلیس به تومان از ایران گرانتره,خوب این حرف بیخوده چون هیچوقت نمیشه پوند انگلیس رو با تومان ایرانی مقایسه کرد !
مدیر پایگاه مهم قدرت خريد است يعني درآمد بر اساس واحد پول هر كشور و قيمت كالاها و ميزان توان خريد هر خانواده متناسب با تلاش و زحمتي كه نان آور خانواده دارد....
براين اساس تنها نبايد نرخ ارز و پول ملي را مقايسه كنيم...
محسن محمودی وان علیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۷
2
16
باید به اطلاع این دوست عزیز که جواب علمی میدهند برسانم که در این شرایط بد اقتصاد کنونی و اعمال نفوذ سیاسی سالهای اخیر در اعلام نرخ تورم از طرف بانک مرکزی هر آدم عاقلی شک می کند. بنده این قضیه را با پوست و گوشت و کل داراییم دارم احساس می کنم. مثال آن اینکه قراردادی سه ساله با یکی از سازمانهای دولتی در یک سال قبل انعقاد کرده ام که مبنای آن شاخص رشد تورم است. با وجود اینکه کارفرما می داند عدد 21.5 نرخ سال 90برای افزایش قراردادی که مواد مصرفی آن بیش از 50 درصد افزایش یافته، ولی چون قدرت دارد و اتفاقا هم پشتیبان دروغگویی مثل بانک مرکزی، کل زندگی من که یک کارآفرین جوان با حدود 100 نفر پرسنل هستم به بازی گرفته می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
15
13
بچه ها ناراحت نباشید بجاش وقتی مردیم میریم تو بهشت!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
منظورت چيه كه ميريم بهشت؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۲
2
14
همه رو خوندم من وضع مالیم خوبه نگران تورم نیستم ولی خوب می دونم نباید سرمایه رو بصورت ریال تو بانک نگه داشت(حتی 1 ریال)چون تو این چند سال فهمیدم خیلی راحت شب میخابی صبح بلند میشی میبینی ارزش پولت نصف شده حالا به بهونه تورم- تحریم- هدفمندی- تعریف جدید مالیات - جمشید بسم ا...-اختلاس چن هزار میلیاردی......حالا شما اسمشو هر چی میخای بزار بعد بگو وضع خوبه تورم 0 درصد اصلا پس یاد گرفتم پولمو تو بانک نذارم باهاش برم ماشین- زمین- خونه-طلا- دلار بخرم یا برم اروپا حال کنم اینجوری من ضرر نمی کنم
تقصیر من نیست تورم شما بالاست بنظر بچه 10 ساله من تورم پارسال 100 در صد بود چرا؟ چون پارسال 400000 پول تو جیبی میگرفت الان براش 800000 می دم
کمتر نق میزنه حالا شما بگو طبق محاسبات علمی بین المللی تورم اینقدر هست....
مدیر پایگاه دلیلش این است که سطح توقعات و مصرف شما هم فرق کرده، در گذشته سفر اروپا و کشورهای همسایه کمتر از این بوده . مردم این قدر سفر خارجی نمی رفتند.
امکانات و وسایل زندگی هم فرق کرده . اطلاع رسانی بیشتر شده و از طریق ماهواره و اینترنت و... مردم با بخش جدیدی از خدمات و کالاها آشنا شده اند.
اگر در گذشته، غذاو مسکن 70 درصد تا 90 درصد سبد هزینه ها بوده حالا بخش عمده ای از خرج و مخارج به تحصیل، گردش، تفریح، کالاهای لوکس و خارجی، لب تاب، گوشی، لباس و کفش. انواع لوازم خانگی، تلویزیون ال سی دی، فریزر، ظرف شور، خوراک پزهای مختلف، مبلمان و پرده های مختلف و خلاصه انبوهی از خدمات و امکانات و وسایل زندگی اختصاص یافته .
قبلا برای هر 30 نفر یک خودرو وجود داشت حالا سرانه خودرو در هرخانواده به دو یا سه خودرو رسیده.
اینهایعنی بالارفتن سطح زندگی وتوقعات، که به نرخ تورم اضافه می شه و در نتیجه از نظر شما پول تو جیبی 400 هزار تومانی جواب نمی ده باید 800هزار تومان باشه.
آیا سطح توقعات و مصرف شماثابت مانده است؟
آیا به همان اندازه تولید و بهره وری و کارایی فرزند شما برای کشور و برای خانواده افزایش یافته است؟
در این که نرخ تورم بالاست شکی نیست اما جامعه ایران در کنار این انتقادهایی که داریم به سمت تولید بیشتر حرکت کرده یا به سمت مصرف بیشتر؟
منصفانه به این سوال جواب دهید که چرا در گذشته همه نیازهای یک روستا و یاشهر کوچک از طریق خود این شهر و روستا و اطراف آن تامین می شد و حتی یک روستا قادر بود که شهر را تحریم کند! اما حالا اکثرنیازها باید از شهرهای بزرگ و خارج کشور و واردات تامین شود؟
آیا به اندازه ای که مصرف گرا شده ایم ورفاه خود را خواستار هستیم، به همان اندازه در افزایش تولید ملی و بهره وری اثرگذار بوده ایم؟
اگر روزی به هر دلیلی، واردات محدود شود و نرخ ارز بالا برود باید به خاطر تورم حاصل از آن، خود را دچار مشکل ببینیم؟
آیا وقت آن نرسیده که طوری عمل کنیم که باهر تکانه ای در جهان، ما دچار مشکل نشویم. تاکی باید به نفت و واردات وابسته باشیم و به جای تولید کردن، مصرف کننده بزرگ و واردکننده بزرگ باشیم....
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
1
14
خب همه حرفات درست اما حرف من اینه اگه میخاید سرمایه در گردش مالی پایین نیاد کسی دلار -سکه -زمین-... نخره ولخرجی الکی نکنه باید سرمایش تضمین بشه نه اینکه شب بخابه صبح ببینه سرمایش نصف شده مثل همه کشورهای اروپایی وقتی دچار بحران میشن اسکناس چاپ نمیکنن راستشو بمردم میگن حقوقارو کم می کنن بهره وری رو بالا میبرن
بالاخره بایست یه نفر تضمین سرمایه مردمو بکنه وگرنه وضع از این بدترم میشه این تلقین ما پر مصرفیم هم مال کمونیست هاست و از اوایل انقلاب میاد نکنه منظورت اینه که موبایل و ماشین و جارو برقی و ال ای دی و ... نداشته باشیم خب عیب نداره مارو برگردونید سال 1200 شمسی اینارو نمیخایم در عوض یه خونه 1000 متری با اسب و گاو گوسفند بهمون بدید فکر کنم این آشغالی که الان داریم در مقابل اونایی که پدربزرگامون داشتن هیچی نیست برنامه ریزای کشور ما حالا که هر آدم بیسوادی حتی پدربزرگه 100 ساله من فهمیده بچه کوچیک کم شده تازه میگن داریم پیر میشیم خب برادر من شما باید اینو 50 سال پیش پیش بینی میکردی نه الان حالا دیگه سهراب مرده برو فکر سهرابای دیگه باش ما هم زیر بار این حرفا نمیریم که بریم لب رودخونه لباس بشوریم آقایون کوه دماوندو بفروشن برن اروپا
مدیر پایگاه اولا بحث علمی با عصبانیت نمی شود زیرا ارث کسی این وسط نیست که ما یک چیزی بگوییم شما یک چیز دیگر
دوم این که در مورد کشوری صحبت می کنید که وطن شماست و شما بیگانه نیستید و مسافر نیستید این جا متعلق به همه ماست و نباید تصور کنید که عده ای باید جوابگو باشند و عده ای دیگر فقط مصرف کننده
پس تولید چه می شود آیا فقط باید مصرف کرد.
کسی مخالف رشد رفاه عمومی در کشور نیست و قرار نیست که به 50 سال قبل برگردین. سوال این است که وقتی سطح مصرف و توقع و انتظار شما بالا می رود آیا متناسب با آن تولید را افزایش داده ایم
وقتی همه می خواهیم از این سطح مصرف بالا و رفاه استفاده کنیم و کسی هم مخالف آن نیست و خیلی هم خوب است، آیا متناسب با آن فقط چاپ پول داریم و فقط به هر شکلی به درآمد فکر می کنیم یا این که برای آن تولید هم داریم.
ایا به اندازه این همه لوازم خانگی، نساجی و تولید کشاورزی و صنعتی خود را رشد داده ایم یا همه به کارمندانی بدون تحرک تبدیل شده ایم و با فروش نفت، کالا وارد می کنیم و مصرف می کنیم؟
تا زمانی که منطق تفکر ما اینگونه است که من حق دارم اما کاری انجام نمی دهم یاکمتر برای کشورم کار می کنم این آش همان آش و کاسه همان کاسه است.

وقتی شما اینگونه فکر کنید کارمند دولت برخواسته از این جمع هم همین طور فکر می کند.
به منطق بحث وعمق آن توجه کنید ما مخالف ثروت، رشد و رفاه وتکنولوژی نیستیم .
اگر بخشی از این رشد مال شما نباشد احساس بیگانگی، و مشکلاتی خواهید داشت که ترکیه، کشورهای عربی و کشورهای مصرف دنیا به آن دچار هستند و حتی در جامعه آمریکا نیز بخش عمده ای از مردم که کمتر با تولید و مزرعه و هوای آزاد و طبیعت مواجه هستند، با این معضلات مواجه هستند .
تورم هم یکی از این بیماری هاست و عدم تناسب بین تولید و مصرف جامعه، عامل عمده آن است هر چند که در شکل رشد نقدینگی و پول جلوه گر می شود اما ریشه در جای دیگری است در تفکر ماست
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
حرف شما "علی" درسته موافقم
ناشناس
|
-
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۴
4
27
این امار همش دروغه
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
15
9
به نظر من ارزش پول داره سقوط میکنه. الان زمان صادارته... پول تو صادراته کسی بتونه اینجا حقوق کارگر بده محصول بفرسته خارج از کشور اونجا آبش کنه!!!
ایران همه چی توش ارزونه البته نسبت به کل جهان!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
زمان کوروش تو جهان سروری میکردیم وحالا...
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
2
17
آنچیزی که هر روز می بینیم قابل انکار و توجیه نیست
حامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
2
25
دروغ پشت دروغ...از ماست که برماست
فرض كن فضول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
4
15
بجاي حل مسله همش دنبال پاك كردن صورت مسله هستين حتي اگه از يه آدم معمولي هم بپرسي ميدونه كه منظور از تورم و مفهومي كه تورم واسه همه جهانيان داره قيمت يك كالا نسبت به ساله قبله پس الكي با مطرح كردن تورم ماهيانه و اين حرفا بيشتر از ايني كه هست پيش مردم خودتونو بي شخصيت و ... نشون ندين.كم به خودتون دروغ بگين
مدیر پایگاه منظور از طرح موضوع تورم ماهانه و.... بی اهمیت جلوه دادن اصل تورم و گرانی نیست.
این ها شاخص هایی است که شیب تورم، شدت آن و مقایسه با ماه قبل و سال قبل و دوازده ماهه منتهی به ماه محاسبه را نشان می دهد. اتفاقا این شاخص ها شدت تورم را در ماه های اخیر به ما بهتر نشان می دهد و یک روش علمی است که همه جای دنیا محاسبه می شود
منظور این نیست که بگوییم تورم نداریم منظور این است که ریشه این گرانی را درست بشناسیم و تورمی که اعلام می کنند را درست بشناسیم که مربوط به چیست و دقت کنیم که رشد قیمت بسیاری از دارایی ها مانند مسکن، طلا وارز و سایر دارایی ها در محاسبه نرخ تورم نمی آید به همین خاطر آن چه مردم احساس می کنند با آن چه از شاخص تورم مربوط به اقلام مصرفی اعلام می شود متفاوت است.
پس دقت فرمایید که ما هم همان نظر شما را می گوییم و در عین حال شاخص بانک مرکزی را تایید می کنیم. خواهش می کنیم با دقت این نکته را بخوانید
مچید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۲
2
14
همه موارد ذکر شده از طرف دوستان را که نگاه میکنی میبینی همه نگرانند، اما هرکی به فکر خودشه، با این تفاوت که بنده خدایی که اینجا عالمه دهره و طرفداره نظام اقتصادی فعلی فقط میگه مردمی که این همه پای نظامشون و انقلابشون وایسادن کوتاهی میکنن، پر توقع هستند، تورم رو نمیفهمم، اینا که دارن احساس میکنند فشار نیست، سرمایه هاشون سقوط نمیکنه، ...
برادر جان بیدارشو، بیدار شو، ضعف مملکت قابل کتمان نیست، نتونسته بسترسازی کنه، نتونسته علمی و فنی با مشکلات روبرو بشه، نتونسته وظایفشو انجام بده، حالا مردم مقصرند که چرا مصرف کننده هستند؟ با این حجم واردات دولت و بعضی نورچشمیا توقعاتی دارید، فقط میتونم بهت بگم بیدار شو، بیدار شو، بیدار شو،
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۳
1
15
من توشهرستان زندگي ميكنم واقعا گراني بيداد ميكند توروخدا اقدامي شود ما بزرگتر ها مي سازيم بچه هاي كوچيك كه گناهي ندارن
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
2
21
با این وضعیت فقیرا روز به روز فقیرتر و ثروتمندا هم روز به روز ثروتمند تر میشن . هیچ کس هم به فکر اصلاح این وضعیت نیست متاسفانه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
21
3
اصلا فکرش را نکنید درست می شود
علی رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۸
23
4
درست میشه
اباصلت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۳
2
18
به فرض محال تورم به اندازه اي باشد كه مسولين ميگويند . پس چرا هرگز حقوق كارمندان از 14 درصد بالاتر نرفته است .
تازه هنگام افزايش حقوق از كف در يافتي ها درصد مي گيرند و هنگام كسر ماليات و بيمه و بازنشستگي وغيره از سقف حد اكثر دريافتي ها .
علی علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۴
1
15
مسئولین مردم را فکر می کنند نمی فهمند و میگویند تورم درصد27 است وگرنه ساده ترین چیز مثل چوب کبریت هک تورمش بیش تر از50 درصد است
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۴
1
15
نرخ تورم هماني است كه آقاي استيو گفته البته بيشتر از آن كه 110درصد اعلا م كرده نسبت به پارسال ايران ولي اين آقايان ماهانه اعلام مي كنند كه زياد به نظر نرسد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
5
7
تورم با گراني متفاوت است مثل گراني ميوه شب عيد يا گراني محصول كمياب كه گران بودن شان نشأته تورم نيست بلكه بعضا ناشي از اشتها بيمورد نسبت به چيزي است كه فصل ان نشدهاست پس تورم چيست؟تورم همان ورم كردن پول رائج است كه دچار نفخ شده است ونفخ همان بيماري اقتصادي است كه همه دنيا را مبتلاء كرده است وچنانچه براي معالجه ان به متخصص رجوع نشود اين ميشود كه هست اما راهكار تخصصي چيست. اولا شناسايي متخصص. ثانيا ايجاد اتاق فكر ازمجموع متخصصين مشهور غير متعصب بلكه متعصب به مصلحت كشور. ثالثا احترام به نظرات أيشان. رابعا ايجاد اعتماد در مردم نسبت به خروجي اتاق فكر خامسا إبلاغ دستور العمل إجرائي با إمضاء سه قوه بأ ضمانت إجرائي جهت جلب حمايت إز سرمايه گذار سادسا الغاء حق وتو توسط دولت يا ساير قوا سابعا ايجادفرهنگ توليد دربين مردم وحمايت فكري إزايشان درمديريت سرمايه هاي خرد وكلان با ايجاد شركت هاي سرمايه گذاري واقعي نه عقود صوري وغير واقعي بانكها ثامنا تفكيك بانكها به سه قسمت بانك با عقد قرض فقط بانك با عقود مبادله اي با بازدهي ثابت وبانك هاي تخصصي كه بَا شركت هاي سرمايه گذاري جند شده ووارد عرصه واقعي توليد شود. تاسعا غير سياسي كردن بخشهاي اقتصادي نظام خصوصا بانك مركزي عاشرا تعامل با شركتهاي مستقل جهاني در جهت دور زدن تحريمها وكم كردن اثار انها
مدیر پایگاه عالی بود فقط بهتر بود 1-2-3-4 می گذاشتین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
فرق غرب زده با عرب زده فقط در یک نقطه است
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۴
2
12
به نظر من نرخ تورم در ایران سه رقمی است چون چندین کالای اساسی را که خودم بررسی کردم از سال گذسته تا الان قیمتها حد اقل دوبرابر شده اند و این یعنی نرخ تورم بالای 100 مثال واضح لبنیات , مواد پروتییی , غلات و برنج , حتی کالاهای خدماتی و بهداشتی مثل پوشک بچه و غیره
قلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۵
1
13
به نظرم دلایل تورم و مشکلات اقتصادی علاوه بر تحریم که مجبور می شیم به خاطرش کالا ها را با قیمت چند برابر بخریم کمک های زیادی به کشورهای دوست و برادره
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۵
1
20
حقوق من از سال گذشته 13 درصد اضافه شده ولی ی لیتر شیر دامداران پارسال 680 تومان بود وامسال 1750تومان یعنی تقریبا بالای 150 درصد هرجوری حساب میکنم جور درنمیاد شاید ریاضی من ضعیف
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
1
17
خوبی ایران اینه که دروغ گفتن کنتور نمی اندازه بهتره خودمون رو گول نزنیم.تورم واقعی حداقل 70 درصده.
پاسخ ها
دانشمند
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۲
چي ميگي آقا. تورم نهايتش 2 درصده. 70 كجا بود!!
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۷
8
4
درسته تورم بالا رفته ولی باید قبول کرد که طمع مردم هم زیاد شده...همه دنبال سود بیشترن
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۰
1
13
فکر کنم اینطوری پیش بره رکورد گینس میزنیم.
رفیق بی کلک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
1
12
والا آقا اگه مملکت داری اینه خوب منم که بشم رئیس جمهور همین آشو همین کاسس البته قول میدم تو چهار سال اول دلار از 15000 تومان بالاتر نره . آخه این که دیگه دکترا موکترا نمیخواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
3
8
با هم باشيد براي هم باشيد
يكدل باشيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
4
5
این ... که جواب هرمرو یجور میده باید بگم حکایت چوپان دروغ گوست تورو چه به آمار برو دنبال ....
مدیر پایگاه این شاخص ها را بانک مرکزی و مراکز آماری کشور منتشر کرده اند و رسانه ها وسیله انتقال آنها به مخاطبان هستند و کسی نمی تواند در آنها دخل و تصرف کند
البته مربوط به سال های قبل و پیش از نوسانات ارزی دو سال اخیر است.
تحلیل این آمارها حداقل به تحصیلات و تخصص در رشته های اقتصاد و مدیریت یا آگاهی از شاخص های فنی نیاز دارد.
اگر شما با توهین به رسانه ها دلتان خنک می شود هر چه لازم می دانید بیان فرمایید. ما هم مثل شما در این کشور زندگی می کنیم ضمن این که نظر شما را بدون توهین و فحش و ادبیات نامناسب منتشر می کنیم نظر مراکز رسمی را نیز منتشر می کنیم.
مشکل با پذیرش یا عدم پذیرش ارقام و آمار درست نمی شود و بی احترامی به مبانی اقتصاد هم مشکل شما را حل نمی کند.
ما گفتیم که این آمار مربوط به سبد کالاهای مصرفی مشترک خانوارهاست و رشد قیمت دارایی مانند طلا وارز و مسکن و زمین را پوشش نمی دهد. اتفاقا این توضیح نشان می دهد که نرخ تورم مربوط به چه دسته از کالاهاست و چه کالاها و دارایی هایی را محاسبه نکرده است. رسانه ها نیز در محاسبه آن هیچ نقشی ندارند و یک سازمان بزرگ با تعداد زیادی متخصص و آمارگیر و نمونه های آماری، به چنین نتیجه ای رسیده اند.
حالا بفرمایید کجای این توضیح، شما را ناراحت کرده است که به خود اجازه می دهید به جای تحلیل و ارائه نظر خود، توهین کنید
اگر از اقتصاد و آمار چیزی متوجه نمی شوید چرا توهین می کنید مگر فرقی در وضعیت زندگی شما یا ما ایجاد می کند؟!
شلام
|
Italy
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
1
4
مهم گزارش اعداد و ارقام نیست. مساله مهم اینه که مردم فقیر تر شدن. و از دید مردم عامل فقیرتر شدنشون، سیاست های اقتصادی است. به نظر من همین مردم باید چشم و گوششون رو باز کنند و در انتخابات بعدی حواسشون جمع باشه..... تا زمانی که به جمله ی انتخاب بد از یدتر عمل کنند وضعیت تغییر نخواهد کرد.... در ایران هم اشخاص خوب و عالی هستند فقط باید به آنها میدان داده شود تا سیاست ها اصلاح شود و وضع اقتصادی و تورم بهبود یابد....
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
1
12
گرانی بیداد می کند
به مولا علی قسم شرمنده زن و بچه م شدم
فقط این رو میگم که برای پدر سخته که شرمنده زن و بچه ش بشه
وقتی بچه ت ازت یه چیز بخواد و در جوابش بگی حالا بعدا برات میگیرم تا یادش بره

همین.
مدیر پایگاه به خدا توکل کن در شرایط جنگ اقتصادی همه با چنین مشکلاتی مواجه می شوند. چاره ای نیست باید بچه ها و خانواده را توجیه کنیم ما هم همین کار را می کنیم و توضیح می دهیم که باید کالای ایرانی و ارزان بخریم و زیاد خرج نکنیم و بسیاری از خرج و مخارج قبلی را حذف کنند...
پاسخ ها
جهان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
آقایی که میگی کالای ایرانی بخریم ، با خرید داروی مشابه ایرانی علاوه بر اینکه بیماری خانمم درمان نشد بلکه متأسفانه عارضه دیگری نصیب ایشان شد . هر چند قدرت خرید نداشتم قرص 150 هزار تومنی خارجی رو بگیرم . الان هم یکنوع آمپول باید برای درمان بخرم که خارجی اون 5500000 تومان میشه و 4 عدد باید مصرف کند که روی هم 22000000 میشه . ایرانیش هم قیمتش روی هم 3500000 تومن میشه ولی میترسم بخرم چون نه توان مالیش را دارم و نه جرأت استفاده از داروی ایرانی . باید روز به روز شاهد از دست رفتن عزیزم باشم و ........................
هيمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
1
12
خداوكيلي مردم ديگه به فكر آينده ي بچه هاشون نيستند..........
فقط ميخوان هزینه زندگی را به سختی تامین کنند و در حد معیشت روزگار بگذرانند........
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
1
11
فقط همینو بگم که به همه داره فشار میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۹
1
9
سلام .
منبعت کو عزیز جان
پاسخ ها
سید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
آرم بانک مرکزی منبع نیست عزیزم ؟!!!!!!!
شمالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
1
11
با سلام
من در یکی از شهرستانهای شمال کشور زندگی میکنم با 16 سال تحصیل با رنج و سختی و چشمی که تمام مشکلات جامعه رو میبینه بازی با اعداد برای همشهری های من که نون شب رو نسیه از نانوایی میخرن یا
کارگری 3 ماه رنگ گوشت و مرغ رو ندیده یا همشهری 22 ساله من که در اثر فقر خودکشی میکنه یا هزاران چاکاری که درآمدشون شده یارانه که نون شب رو یاهاش تامین کنن و آرزوهای من و امثال من که دهه 60 و 70 هستن یا بازی اعداد و تورم داره به گور میره < آروزوی داشتن خونه داشتن ماشین یه زندگی معمولی که باید تو کشور مثل ایران با این همه منابع یه تقاضای پیش پا افتاده باشه اماااا باز بازی با اعداد بازم تحمل میخوام بگم که یه نگاهی به شهرستانها به رو ستاها بندازین نه به بالا شهر تهران دلتنگی و قصه و نداری فکر و کار من و میلیونها نفر مثل من تو ایرانه حالا میخواد تورم 0 درصد باشه میخواد1000 درصد باشه بازی با اعداد و گول زدن خودمون راه رو برای مدیریت نامناسب بیشتر اقتصاد باز میکنه .... انسانها همانگونه که فکر میکنند زندگی میکنند خودمونو ناراحت نکنیم کاری نمیشه کرد چون تفکرات ما ملت اینجوریه
....
مدیر پایگاه نظر شما در مواردی درست است اما به هر حال شاخص هایی برای محاسبه باید وجود داشته باشد و نکته مهمتر این است که وقتی ماشین و خانه و امکانات می خواهیم باید برای آن کار کنیم وفکر کنیم و کارافرین باشیم
همه کارها را نباید از دولت انتظار داشت باید کار و فکر داشته باشیم و تلاش کنیم و سرمایه گذاری کنیم و به جای مصرف بیشتر، باید درست سرمایه گذاری و کارآفرینی داشته باشیم
نباید انتظار داشته باشیم که با 20 سال و 30 سال سن همه چیز داشته باشیم و بدون تلاش برای کشور، همه چیز درست شود.
ضعف مدیریت درست است وهمه قبول دارند اما دولت را مردم می سازند. اروپا تنها با دولتمردان خود ازفقر عبور نکرده بلکه مردمی داشته که مطالعه و کتاب خواندن و کار را مورد توجه قرار دادند .
در همان اروپا هستند کشورهایی مانند انگلیس و آلمان که موفق تر از یونان و اسپانیا هستند دلیلش نوع عملکرد مردم این کشورهاست که بیشتر کار می کنند و اخلاق و فرهنگ خود را رشد داده اند و تنها به داشتن منابع تکیه نمی کنند و تنها از دولت انتظار ندارند بلکه خود آستین بالا می زنند و تولید و کارخانه را رشد می دهند....
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
1
7
اين كه شما ثبت كردهايد 21درصد تورم داريم براي كل كالا ها بوده ببينيد كالا هاي اساسي چند درصد تورم دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
1
10
آقا اشتباه تایپیه یه صفر کم گذاشتی.
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
2
12
اين چرت و پرت ها چيه سرهم كرديد،ايران وضعيتش خيلي ازاين حرفها بدتره.
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
2
9
با قبول تمومی این حرفایی که دوست عزیزمون با رنگ قرمز جواب دادند باید بگم طبق قانون اساسی دولت وظیفه داره امکانات مربوط به شغل و تحصیل رایگان و... را مهیا کنه.ما داریم تو یه سیستم برده داری مدرن زندگی میکنیم.اکثر کارفرمایان سر کارمند را کلاه میزارن و بیمه و...را میپیچونن بگذریم
این وظیفه دولت است که نظارت داشته باشه و بتونه وضعیت بازار رو کنترل کنه
این وظیفه دولته که دلالان اقتصادی که تو تمامی صنفها از جمله مسکن،میوه،پوشاک و....وجود دارند رو جمع کنه.مردم ما تحت جو و شرایط جامعه این جور بار اومده برادر
با اینکه درصد بالایی از گرانی مربوط به جو منفی روانی میان مرم هست ولی باز هم دولت هست که تمامی اهرمها را در دست دارد و باید کنترل داشته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
1
7
من به جرات میگم ایران ازلحاظ منابع خدادادی رتبه اول ونهایتا تا پنجم روداره مثلا ترکیب نفت وگازاوله پس توهمه زمینه ها بایداول باشه مگرکه.....

......................
....
نرخ بیکاری اگه شما بلدباشی سوزن نخ کنی وبیکار باشی دد نه دیگه ازلحاظ امار بیکارنیستی
دروغ هم شاخ ودم نداره
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۶
2
9
بنده رفته بودم نانوایی 100 تومان دادم 6 تا نون بهم داد فردا صبح که رفتم 100 تومان دادم یک دونه نون بهم داد گفت یه چیزی هم بدهکاری...!! میخواستم برم مدرسه قبلا 200 تومن کرایه می دادم.این بار موقع پیاده شدن نزدیک بود با راننده دعوامون بشه.. گفت میشه 500 تومن. داخل مدرسه زنگ تفریح رفتم یه کیک با نوشابه بخرم شد 1000 تومن دیروز که بود 400 تون!!! بهم گفت نون شده 140 تومن..
بعد از ظهر رفتم مطب ویزیت مصوب 15000 تومن ولی دیروز بود 9000 تومن ...میخواستم خونمونو سرامیک کنیم محاسبه کردیم هرمتری با مصالح حدود 23000 هزار تومن درمیاد..
به هرحال هنوزم پدرم ماهیانه+کارمزد اضافه کاری+سابقه ی کاری و این ها 750 هزار تومن حقوق می گیره..نه فقط پدر من بله همه ی کسایی که مثل پدر من هستن.. حالا با این همه اگه برگردیم به سال 87 که نرخ تورم 25 در صد بوده بازم همون 600 هزار تومن همون موقع خیلی هم برامون اضافی بوده.. برادرم خونه ی اجاره ایی ماهیانه 250 تومن میده و. از شرکتم با هزار بد بختی ماهیانه 700 تومن می گیره خب این 550 دقیقش می تونه کفاف یک ماه دیگرش باشه؟!! من نمی دونم دولت مردان می تونن روند صعودی تورم رو بگیرند یانه ولی اینو به جد می تونم بگم که این پول دیگه ارزشش رو از دست داده باید یه پول دیگه بسازین وارد مملکت کنین.گرچه هزینه زیاد داره یا این که اصلا نشه ..
امریکا این همه به ما سخت نگیر چه سودی می بری کی ضرر می کنه..
.............................................................................................
یه دانشجو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۶
1
3
میشه این نرخ تورمایی که نوشتین رو واسه تحقیق دانشگام بردارم؟
مدیر پایگاه حتما -
به سایت بانک مرکزی هم مراجعه کنید cbi.ir
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
1
14
افتخارش با دولته که میگه تحریمات بر ما اثری نداره!
ولی ملت این وسط قربانی شده!
کارگر
|
United States
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
1
11
نمیدونم چی به ادمین میرسه که انقدر از دولت دفاع میکنه
در اینکه این امار دروغه شکی نیست
مخصوصا سالهای اخر
توی سال 91 که دیگه رکورد شکنی کردیم توی تورم.
من از طلا و مسکن و دلار حرف نمیزنم.
دارم از پنیر . ماست . برنج . نخود . لوبیا. میوه .
دارم از اینا حرف میزنم.
نکنه اینا هم تو سبد کالایی که شما میگید وجود نداره؟
اخه تا کی سرتو میخوای بکنی تو برف اقای ادمین
اکثر اجناس و مواد غذایی نسبت به سال پیش حد اقل دو برابر شده.
حالا شما بازم بگو مرغ یه پا داره.
من کارگر با این پایه حقوق وزارت کار چطوری میتونم زنده بمونم؟
توجه کردی چی گفتم
زنده بمونم
نه اینکه زندگی کنم
بعدش میان میگن تورم 20 یا 30 درصد بوده
بعدش چهل یا پنجاه تومن میزارید روی پایه حقوق
یه مذاکره سوری انجام میدن بین کارفرما و کارگر.
بابا ما .......