:
كمينه:۲۱.۵۱°
بیشینه:۲۱.۹۹°
به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵
15 درصد کارکنان بانک ها مبتلا به کرونا شده اند / قدردانی و زنده نگه داشتن نام کارکنان بانک ها و خانواده هایی که در دوره کرونا از دست رفته اند
از 260 نفر کارکنان بانکی فوت شده به خاطر کرونا 29 نفر یعنی بیش از 11 درصد از شبکه بانک صادرات ایران بوده است.
کد خبر: ۲۰۰۴۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۴
اقتصاد گردان - محسن شمشیری
دوره حداقل سه ساله شیوع کرونا علاوه بر تاثیر عمیق و مخربی که بر زندگی مردم جهان گذاشت و بسیاری از رفتارها، عملکردها و فعالیت های ما را تغییر داد و با کاهش فعالیت ها، تولید و تجارت، مسافرت، رکود کسب وکار بسیاری از صنایع و خدمات، افزایش شدید هزینه ها و تحمیل هزاران میلیارد دلار به دولت ها و مردم کشورها را به همراه داشت، در عین حال، از نظر تلفات انسانی نیز خسارت های بسیار به همراه داشت.
هنوز  هزینه های مالی و اقتصادی، خسارت های کرونا و تورم سنگین همراه با رکود در بسیاری از کشورها، تنزل شاخص های اقتصادی و بورس و بازارهای مختلف و...  ادامه دارد و جبران نشده است و در عین حال، جان عزیز بسیاری از هموطنان و همنوعان ما از دست رفته و یاد و خاطرات آنها زنده است.
علاوه بر همکاران، متفکران، دانشمندان و چهره های صاحب نام سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، متخصصان و مدیران ارزشمندی که از بین ما رفته اند، برخی شغل ها با خسارت های انسانی و تلفات بیشتری همراه بوده اند و در خط مقدم خدمات رسانی به مردم یعنی بهداشت و درمان، بانک ها و برخی مراکز خدماتی، که قابل تعطیل شدن نبوده اند، تعداد بیشتری از هموطنان وهمنوعان از دنیا رفته اند و نام بسیاری از پرستاران، پزشکان، کادر درمان، کارمندان بانک ها و خانواده های آنها بیش از سایر شغل ها مطرح شده است و در ردیف کسانی هستند که دوستداران آنها بیشترین داغ را تحمل کرده اند. و به همین دلیل لازم است که نام فداکاران دوره شیوع کرونا در بخش بهداشت و درمان و بانک ها را زنده نگه داریم و هر سال به مناسبت های مختلف، از آنها یاد کنیم و آنها را در ردیف مجاهدان، شهدا و متفکران و بزرگان جامعه ارج نهیم.

براین اساس، شایسته است که وقتی یادی از دوران سخت کرونا و اثرات آن بر زندگی خود می کنیم، بلافاصله یاد و خاطره این عزیزان زحمت گذشت و وفادار و از جان گذشته را به یاد بیاوریم که اگر نبودند و خدمت رسانی نمی کردند، در آن دوران سخت امکان عبور و گذار از شرایط سخت را نداشتیم.
از این رو، لازم است که به مناسبت های مختلف، نام این عزیزان را در کنار مجاهدان و شهدای جنگ و سایر بزرگان میهن، زنده کنیم. زیرا همه ما مدیون لطف و محبت، گذشت و فداکاری آنها هستیم که گمنام از بین ما رفته اند. بیشترین تلاش و گذشت و فداکاری را داشته اند، اما وقتی از بین ما رفتند، خبر درگذشت آنها کمتر به ما رسیده است و مدت ها بعد فقدان آنها را متوجه شدیم. در کنار این عزیزان که درخط مقدم خدمات رسانی به مردم در بهداشت و درمان و بانکها بوده اند، خانواده آنها نیز در این بیماری متاثر از کار وفعالیت آنها در مراکز خدماتی، با نوع خطرناک ویروس کرونا مبتلا شده و بدون آنکه بدانیم آنها نیز به خاطر نوع فعالیت اعضای خانواده در بانک ها و مراکز درمان، مبتلا به کرونا شده و از دنیا رفته اند. یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.
15 درصد کارکنان بانک ها مبتلا به کرونا شده اند

تا مرداد ماه ۱۴۰۰ که واکسیناسیون کرونا برای ارکنان بانک‌ها طی مراسمی در مرکز آموزش عالی بانکداری بانک مرکزی بالاتر از سه راه ضرابخانه آغاز شد، از تعداد ۲۴۰ هزار کارمند نظام بانکی، حدود ۳۵ هزار نفر به کرونا مبتلا شدند. در آن زمان تعداد کارکنان شبکه بانکی که جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند، به ۲۶۰ نفر رسید. به عبارت دیگر، 15 درصد کارکنان بانک ها مبتلا به کرونا شده اند که اگر اعضای خانواده آنها را نیز اضافه کنیم، رقم بزرگی از مبتلایان به کرونا، وابسته به شغل و فعالیت بانکی بوده است.
همچنین براساس رقم حداقلی 260 نفر از در گذشتگان مبتلا به کرونا که از شبکه بانکی بوده اند، رقم بزرگتری نیز از خانواده های آنها مبتلا به کرونا شده و فوت کرده اند و براین اساس، رقم بزرگی از فوت شدگان کرونا نیز وابسته به فعالیت خدماتی بانک ها بوده است.
 بر اساس آخرین آمار به دست آمده، از تعداد 260 نفر کارکنان بانک ها که به دلیل مبتلا شدن به کرونا جان خود را از دست داده اند، ۲۹ نفر از کارکنان شاغل بانک صادرات ایران بوده اند که در خط مقدم خدمات رسانی به مردم در آن روزهای سخت بوده اند، بر اثر ابتلا به این بیماری جان به جان آفرین تسلیم کردند. یعنی بیش از 11 درصد کارکنان فوت شده مبتلا به کرونا در شبکه بانکی، در شبکه بانک صادرات ایران مشغول به کار بوده اند.
البته طبیعی است که علاوه بر این تعداد کارکنان بانک ها که جان خود را از دست داده اند، تعداد قابل توجهی از اعضای خانواده کارکنان بانک ها نیز در معرض ویروس کرونا بوده و مبتلا شده اند  و متاسفانه تعدادی از آنها نیز جان خود را از دست داده اند، که برخی از آنها به دلیل در مجاورت ویروس بودن کارکنان بانک ها در شعب، مبتلا شده و جان خود را از دست داده اند.
همچنین تعداد قابل توجهی از افراد بازنشسته بانک ها نیز دربیمارستان یا منزل، جان خود را از دست داده اند و هنوز آمار کامل آنها مشخص نشده است.
  براین اساس، می توان دریافت، که شغل کارکنان بانک ها در دوره کرونا، به دلایل مختلف جزو شغل هایی بوده که بیش از همه در معرض خطر و مرگ و میر حاصل از شیوع  پاندمی کووید 19 بوده است.
بسیاری از مردم که به دلایل مختلف، پس از مدتی برای دریافت خدمات بانکی مجبور شدند به شعب بانک ها مراجعه کنند، شاهد بودند که کارکنان بانک ها در خط مقدم خدمات رسانی مالی، در شعب بانک ها مشغول به خدمت بودند، در حالی که در برخی شعب تهویه هوای مناسب، جابجایی هوا، درها و پنجره های مناسب وجود نداشت، و ساعت ها با دستکش و ماسک و وجود پوشش و دیوار پلاستیکی، با مردم در ارتباط بودند، و شرایط بسیار سخت کاری را تحمل می کردند.
براین اساس شایسته است که نام شهدا و نام های جاوید خدمتگذار در شبکه بانکی که در دوره جنگ با کرونا، جان خود را از دست داده اند، زنده نگه داریم و آنها و فرزندان و خانواده ایشان را شایسته تقدیربدانیم.
همچنین لازم است که به مناسبت های مختلف، در کنار نام شهدای عزیز جنگ تحمیلی، و کسانی که در حوادث مختلف مانند زلزله و سیل جان خود را از دست داده اند، نام درگذشتگان و شهدای دوره مقابله با شیوع ویروس کرونا را نیز زنده نگه داریم و از آنها و خانواده ها و فرزندان آنها تقدیر کنیم و به خانواده آنها این پیام را منتقل کنیم که  مشتریان بانک ها و شبکه بانکی، خود را مدیون زحمات آنها می داند و قدردان زحمات و گذشت آنهاست. همچنین کسانی که درخانواده کارکنان بانک ها نیز مبتلا به کرونا  شده و از دنیا رفته اند، مانند کارکنان شهید دوره کرونا، به نوعی در فعالیت و خدمت کارکنان شبکه بانکی سهم دارند و با یاد درگذشتگان خانواده های شبکه بانکی، از همه این بزرگواران تقدیر می شود.
شایسته است که مسوولان شبکه بانکی، بانک مرکزی، روابط عمومی بانک ها، نهادها و بنیادهای مختلف، یاد و خاطره همه درگذشتگان خدمت رسانی ها در دوره سخت شیوع کرونا را گرامی بدارند و نام تمامی درگذشتگان و شهدای دوره شیوع کرونا که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در خانواده این عزیزان از کارکنان شبکه بانکی گرفته تا پرستاران، پزشکان و داروخانه ها و تمامی مراکز درمان، جان خود را ازدست داده اند، قدردانی شود و نام و عکس آنها  به ما یادآوری کند که به خاطر تلاش های این عزیزان بوده که ما امروز زنده هستیم و از روزهای سخت کرونا عبور کرده ایم.  
نام:
ایمیل:
* نظر: