:
كمينه:°
بیشینه:°
Updated in: ۲۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۵
از غنی نژاد و طبیبیان تا نیلی و سوری از مردم دعوت کردند

تاکید اقتصاد دانان صاحب نام ایرانی بر ضرورت حضور در انتخابات 15 تیرماه ریاست جمهوری دولت چهاردهم

غنی نژاد: از رای دادن یا رای ندادن نباید تابو ساخت / خاضعانه از شمـا ملت شریف ایران، به ویژه زنان و جوانان، دعـوت می‌کنیم، صرفاً برای کاهش احتمال مواجه‌شدن با بحران‌های غیرقابل کنترل و افتادن در مسیر صعب بدون بازگشت، در انتخابات تعیین‌کنندهٔ روز ۱۵ تیر شرکت کنید.توجه هم‌وطنان گران‌قدر را به این نکتۀ مهم جلب کنیم که زمین بازی انتخابات روز ۱۵ تیر با انتخابات روز ۸ تیر متفاوت‌است. کارکرد انتخابات ۱۵ تیر، به‌طور کامل و بسیار تعیین‌کننده، پیش‌گیرانه و سلبی است. این انتخابات به‌طور ناگزیر، نه برای بیان خواسته‌ها، بلکه برای اعلام ناخواسته‌هاست. برای پیش‌گیری از تحمیل هزینه‌های بیشتر بر تن نحیف ایران عزیز و ...
کد خبر: ۲۱۸۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۹


اقتصاد گردان – برخی اقتصاد دانان ایرانی، خواستار حضور مردم در انتخابات 15 تیرماه 1403 شدند و به دلایل مختلف، آن را یک ضرورت ملی ارزیابی کردند. اگرچه برخی اقتصاد دانان با صدور بیانیه هایی در دور اول انتخابات، از نامزدهای مورد نظر خود حمایت کردند. اما در دور دوم انتخابات، برخی اقتصاد دانان، حضور مردم در انتخابات را به دلایل مختلف ضروری تر از دور اول ارزیابی کرده و بر آن تاکید کرده اند. 


پیامی به ملت ایران به مناسبت انتخابات ۱۵ تیر ۱۴۰۳

از جمله موسی غنی‌نژاد- محمد طبیبیان-  مسعود نیلی - داود سوری و فرهاد نیلی با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: 
انتخابات هشت تیرماه ۱۴۰۳، پیام‌های مهم و متعددی دربرداشت که اینجا فرصت پرداختن به همهٔ آن‌ها نیست. از جمله نتایج برآمده از این رویداد مهم آن بود که مشخص شد درصد بزرگی از جمعیت صاحب رای کشور، یا آیندهٔ مطلوب خود را در میان هیچ‌کدام از چهره‌های تایید‌شده ندیدند؛ یا نامزدها را در جایگاهی ارزیابی نکردند که بتوانند به آنچه می‌گویند عمل کنند؛ یا  می‌خواستند به مسالمت‌آمیزترین شکل ممکن، بگویند که خواستارِ تغییراتی بسیار بزرگ‌تر هستند.
نمی‌توان کتمان کرد که بخشی از آنانی هم که رای دادند، در حوزه‌هایی، با گروه اول، هم‌نظر بودند؛ مگر در این نکته که، هنوز رگه‌هایی از امیدِ به بهبود در دل داشتند. شاید همهٔ پیام‌ها را بتوان در این عبارت کوتاه اما بسیار هشداردهنده خلاصه کرد که؛ بخش بزرگی از جامعه، این صندوق رای -که می‌تواند مسالمت‌آمیزترین و کم‌هزینه‌ترین ابزار برای حل مشکلات بزرگ از جمله تعارض منافع باشد- را، ناتوان از انجام ماموریت یادشده ارزیابی می‌کنند.
اینکه آیا همهٔ پیام‌هایی که در رخداد روز ۸ تیرماه، توسط مردم داده شد، شنیده هم شده است یا نه را آینده آشکار خواهد کرد. آیا این پیام مهم شنیده شد که ظرفیت‌های در اختیار، برای ایجاد تغییراتی حتی اندک و تدریجی، ولی پایدار و ماندگار در زندگی مردم، در حال زوال است؟ 
ما در مناسبت‌های دیگر، هشدار داده‌ایم که التهاب‌های بزرگ خارجی در کنار چالش‌های عظیم اقتصادی در حوزه‌های آب، انرژی، بودجه و فرابودجه، بانک، صندوق‌های بازنشستگی، و فقر و نابرابری، در یک طرف و التهاب‌های عمیق سیاسی، فرهنگی و اجتماعیِ داخلیِ برآمده از شکاف در حال بزرگ‌تر شدن بین‌نسلی در طرف دیگر، جامعهٔ ایران را بسیار ناپایدار کرده است. این شکنندگی ناشی از آن است که حسب تجربه، گروه‌های بزرگی از زنان، جوانان و بخش بزرگی از قشر متوسط، کسانی را که رای و نظر آن‌ها را در نظام حکمرانی نمایندگی و پیگیری کنند، نمی‌یابند.
لازم می‌دانیم توجه هم‌وطنان گران‌قدر را به این نکتۀ مهم جلب کنیم که زمین بازی انتخابات روز ۱۵ تیر با انتخابات روز  ۸ تیر متفاوت‌است. کارکرد انتخابات ۱۵ تیر، به‌طور کامل و بسیار تعیین‌کننده، پیش‌گیرانه و سلبی است. این انتخابات به‌طور ناگزیر، نه برای بیان خواسته‌ها، بلکه برای اعلام ناخواسته‌هاست. برای پیش‌گیری از تحمیل هزینه‌های بیشتر بر تن نحیف ایران عزیز و ممانعت از حاکــم شدن باورها و سیاست‌هایی است که بارها نخواستن آن‌ها فریاد زده شده است.
از نظر ما، ابعاد بزرگ مشکلات خارجی و خطرات بزرگ‌تر پیش روی مرتبط با آن، در کنارِ شکاف‌های عمیق و واگرای ناشی از ناترازی‌های مالی و زیست‌محیطی، ظرفیتی را برای تحمل ضربات ناشی از رویکردهای پرهزینه‌ در روابط خارجی و آزمودن ایده‌های توهم‌آلود و علم‌ستیز در مواجهه با مشکلات داخلی، باقی نگذاشته است.
از این‌رو، خاضعانه از شمـا ملت شریف ایران، به ویژه زنان و جوانان، دعـوت می‌کنیم، صرفاً برای کاهش احتمال مواجه‌شدن با بحران‌های غیرقابل کنترل و افتادن در مسیر صعب بدون بازگشت، در انتخابات تعیین‌کنندهٔ روز ۱۵ تیر شرکت کنید.


پیام دکتر موسی غنی نژاد: از رای دادن یا رای ندادن نباید تابو ساخت

دکتر موسی غنی نژاد صاحب نظر اقتصادی در کانال شخصی تلگرامی خود اعلام کرد:  نتیجه دور اول انتخابات بیرون آمد. بسیاری از هم‌وطنان با عدم مشارکت، بر پیامی تاکید نمودند و بر نکته‌ای انگشت گذاردند که لازم بود بیان شده و  شنیده شود. لیکن این بار، در انتخابات ۱۵ تیرماه، شاید ضروری است  با مشارکت گسترده بر همان پیام تاکید مضاعف گذارده شود و بلندتر اعلام گردد لیکن این بار از طریق رای دادن. زیرا به وضوح آینده ایران مهین در مسیر تند بادهای پر خطر قرار دارد. ضروری است از کسانی که برنامه آنان متضمن فقر و عقب‌ماندگی  و بحران برای کشور است اجتناب شود. گرچه نسبت به حقایق نابینا نبوده و دچار خوشبینی غیر واقع‌بینانه نشده ایم، اما علامت دهی اجتماعی از طریق رای دادن هدفمند به سهم خود اقدام ثمر بخشی است. خصوصاً جوانان عزیز و بانوان گرانقدر نسبت به اهمیت این مقطع تاریخی عنایت داشته باشند. کوتاهی نکنیم. از رای دادن یا رای ندادن نباید تابو ساخت و از تبلیغات سوگیرانه ناظر بر معنی رای دادن نباید هراسید. آنچه مهم است رساندن پیام عقلانیت ملی مردم ایران به صاحبان قدرت است.
غنی نژاد تاکید کرده که به جز این کانال تلگرامی در هیچ شبکه اجتماعی دیگری فعالیتی ندارم و هر آنچه به نام من در اینستاگرام یا شبکه های دیگر منتشر می‌شود ساختگی و عملی خلاف اصول اخلاقی است.

تاکید اقتصاد دانان صاحب نام ایرانی بر ضرروت حضور در انتخابات 15 تیرماه