:
كمينه:°
بیشینه:°
Updated in: ۲۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۵
بانک صادرات ایران با رشد 31 درصدی منابع اول شد / افزایش سرمایه ثبتی و رشد768 درصدی کفایت سرمایه وبصادر

درخشش وبصادر در استانداردها و شاخص های بانکی؛ رتبه نخست رشد منابع، افزایش سرمایه ثبتی و 8.7 برابر شدن کفایت سرمایه

بانک صادرات ایران نشانه های تحول در ساختار مالی خود را به اثبات رساند. آورده نقدی40 هزار میلیارد ریالی سهامداران، که سرمایه ثبتی وبصادر را پس از 22 سال به مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال افزایش داد. 8.7 برابر شدن کفایت سرمایه این بانک و رشد 31 درصدی منابع که بالاتر از رشد متوسط 26 درصدی کل بانک ها بوده و منابع را به 707 همت و سهم از بازار وبصادر را به 9 درصد در سال 1402 افزایش داده، همگی نشانه های تحول قابل توجه در بهبود استانداردها و شاخص های مالی و بانکی است
کد خبر: ۲۱۸۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۳

درخشش وبصادر در استانداردها و شاخص های بانکی؛ رتبه نخست رشد منابع، افزایش سرمایه ثبتی و 8.7 برابر شدن کفایت سرمایهاقتصاد گردان -
بانک صادرات ایران نشانه های تحول در ساختار مالی خود را به اثبات رساند. آورده نقدی40 هزار میلیارد ریالی سهامداران،  که سرمایه ثبتی وبصادر را پس از 22 سال به مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال افزایش داد. 8.7 برابر شدن کفایت سرمایه این بانک و رشد 31 درصدی منابع که بالاتر از رشد متوسط 26 درصدی کل بانک ها بوده و منابع را به 707 همت و سهم از بازار وبصادر را به 9 درصد در سال 1402 افزایش داده، همگی نشانه های تحول قابل توجه در بهبود استانداردها و شاخص های مالی و بانکی است.
اصلاح ساختارهای مالی بانک صادرات ایران در سال مالی ۱۴۰۲، موجب افزایش ۷۶۸ درصدی کفایت سرمایه این بانک شد. با پیگیری اخذ مجوزهای لازم برای افزایش مجدد سرمایه تا ۱۲۰ همت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتظار برای ارتقای نسبت کفایت سرمایه به مراتب بیشتر از گذشته متصور است.
افزایش سرمایه نقدی، افزایش سود انباشته، کاهش دارایی‌های بی‌کیفیت و پرریسک و همچنین کاهش سرمایه‌گذاری‌های غیربانکی از جمله مهمترین عوامل بهبود و ارتقای کفایت سرمایه است و بانک صادرات ایران در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۴۰۲ با رشد ۷۶۸ درصدی کفایت سرمایه نسبت به سال مالی قبل، نسبت کفایت سرمایه خود را به مثبت ۱.۸۸ رساند.
افزایش سرمایه نقدی ۴۰ هزار میلیارد ریالی وبصادر در سال مالی گذشته و افزایش سرمایه ثبتی بانک به ۲۱۵هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال گام مهمی برای بهبود کفایت سرمایه بانک بود که با پیگیری اخذ مجوزهای لازم برای افزایش مجدد سرمایه تا ۱۲۰۰ هزار میلیارد ریال از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتظار برای ارتقای نسبت کفایت سرمایه به مراتب بیشتر از گذشته متصور است.

رتبه نخست رشد منابع در 1402

اعتماد مردم و مشتریان به خدمات و رویکردهای نوین بانک صادرات ایران در سال گذشته موجب کسب رتبه اول این بانک در رشد میزان جذب منابع و سپرده‌های مردمی شد.
راهبردهای نوین در ارائه خدمات بانکی و مالی و اتخاذ شیوه‌های متمایز در هدایت بهینه منابع در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال 1402 این بانک، موجب جلب اعتماد بیش از پیش مردم و مشتریان برای سپرده‌گذاران شد به نحوی که موجب کسب رتبه اول در زمینه نرخ رشد سپرده‌ها در شعب گسترده این بانک شد.
سپرده‌های مشتریان بانک صادرات ایران در پایان اسفندماه سال گذشته به 707 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان اسفندماه سال 1401، بیش از 31 درصد رشد ثبت کرد. رشد 31 درصدی مانده سپرده‌ها در پایان سال مالی 1402  که 7 درصد بیشتر از نرخ رشد نقدینگی و 5 درصد بیشتر از رشد متوسط سپرده‌های بانکی کشور است، کسب رکوردی کم نظیر به حساب می‌آید که نشان از استقبال مردم و مشتریان خرد و کلان بانک صادرات ایران به تلاش‌های صورت‌گرفته مدیران و کارکنان بانک و امنیت و سلامت بانکداری در یکی از با سابقه‌ترین و قابل‌اعتمادترین بانک‌های کشور دارد.
بانک صادرات ایران در سال 1402 توانسته رقمی معادل 166 هزار میلیارد تومان جذب را ثبت کند و مانده منابع آن با 31 درصد رشد به  707 هزار میلیارد تومان برسد این در حالی است که سپرده­های نظام بانکی در سال 1402 بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی با 26 درصد رشد نسبت به اسفند سال 1401 به 9 هزار و 163 هزار میلیارد تومان رسیده است. این روند موجب شد تا سهم از بازار بانک افزایش یافته و از 8.6 درصد در سال 1401 به 9 درصد در سال 1402 برسد.
رویکردها و راهبردهای بانک صادرات ایران در ارائه خدمات جامع و کامل به مشتریان و تعامل و همکاری تنگاتنگ با بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی، موجب جلب اعتماد مشتریان برای استفاده از خدمات جامع و متمرکز بانک شده است. این روند ضمن ممانعت از خروج منابع ریالی و نقدینگی به سمت بازارهای غیرمتشکل پولی، منابع و سپرده‌های مردمی را در مسیر تولید و اشتغال بیشتر قرار داده است. 

بانک صادرات ایران رتبه اول سرمایه ثبتی در بین بانک‌های بورسی

پس از 22 سال، بانک صادرات ایران موفق به افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم و آورده نقدی شد.
به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سرمایه ثبتی این بانک از محل سلب حق تقدم و آورده نقدی40 هزار میلیارد ریالی سهامداران، پس از 22 سال به مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال افزایش یافت.
این اقدام در سال مالی 1402 موجب تقویت جایگاه بانک صادرات ایران در بین بانک‌های بورسی شده به نحوی که رتبه بانک در زمینه سرمایه ثبتی در میان بانک‌های بازار سرمایه به رتبه سوم ارتقا یافت.
همچنین با پیگیری مجوزهای لازم به منظور افزایش سرمایه بانک از مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال به مبلغ 1200 هزار میلیارد ریال از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، رتبه بانک صادرات ایران از نظر سرمایه ثبتی در میان بانک‌های حاضر در بازار سرمایه، به رتبه اول ارتقا خواهد یافت.
بانک صادرات ایران در راستای ارتقا و بهبود ساختار مالی از جمله کفایت سرمایه و تقویت توان تسهیلات‌دهی و هدایت بهینه منابع، دریافت مجوز از مراجع مختلف را در دستور کار داشته و روند تحقق اهداف آن در سال جاری نیز با تجدید ارزیابی دارایی‌های بانک ادامه دارد و جایگاه بانک صادرات ایران را در شبکه بانکی کشور برجسته‌تر خواهد کرد.