:
كمينه:°
بیشینه:°
Updated in: ۲۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۵
نظر کارشناس اقتصادی درباره مناظره دیشب:

پاسخ کاندیداهای ریاست‌جمهوری به سوال‌های اقتصادی کلی و کوتاه بود

شب گذشته اولین مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ با محوریت اقتصادی برگزار شد که به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی، پاسخ کاندیداها به سوال‌های طولانی مجریان اقتصادی در این مناظره تستی و کوتاه بود و لازم است که سوالات مشخص‌تر و جواب‌ها نیز جزئی‌تر باشد.
کد خبر: ۲۱۸۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۵

اقتصادگردان- شب گذشته اولین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با موضوع اقتصادی برگزار شد و مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پور محمدی، شش کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در این مناظره برنامه‌ها و خط مشی‌های اقتصادی خود را تشریح کردند و به ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی کشور پرداختند.

افزایش حقوق و دستمزد متناسب با تورم، توجه ویژه به اجرای برنامه هفتم توسعه. رفع مشکلات مردم با تعامل با دنیا، شفافیت در اقتصاد، آزادسازی اقتصاد از کمند دلار، پیگیری افزایش و تقویت ارزش پول ملی، جلوگیری از خام فروشی با تکیه بر دانش، خصوصی سازی توسط افراد علمی،‌ خنثی سازی تحریم ها از داخل، توجه به بورس، ایجاد سپر حمایتی برای مردم در برابر تورم، جلوگیری از چاپ پول توسط بانک‌ها، تخصیص اعتبار طلا به جای یارانه به مردم و کنترل بازار ارز، اهم محورهای مطرح شده در مناظره اقتصادی کاندیداها در شب گذشته بود.

موضوعاتی که پرداختن به آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است اما یک کارشناس اقتصادی معتقد است پاسخ کاندیداها به سوال‌های طولانی مجریان اقتصادی در این مناظره تستی و کوتاه بود و لازم است که سوالات مشخص‌تر و جواب‌ها نیز جزئی‌تر شود.

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تحلیل موضوعات مطرح شده و پاسخ‌های شش نامزد انتخاباتی چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در اولین مناظره اظهار کرد:‌ هیچ‌کدام از کاندیداها به سوالات مطرح شده توسط کارشناسان اقتصادی جواب صریح ندادند. در واقع پاسخ‌ها همه تستی بود. کارشناسان پنج دقیقه سوال را مطرح می‌کردند که جواب داخل آن بود؛ بنابراین به نظر می‌رسید جواب‌ها را به نامزدها می رساندند. از طرفی پاسخ ها هم جدید نبود.

وی افزود: یکی از سوالات پرسیده شده از کاندیداها این بود که آیا نقدینگی را رشد می‌دهید؟ پاسخ‌ها منفی بود، زیرا نقدینگی عامل تورم است. در حالی که اقتصادی که رشد می کند به نقدینگی بیشتر نیاز دارد. نقدینگی لزوما چاپ پول نیست، بلکه گردش مالی است. 

این کارشناس اقتصادی همچنین عنوان کرد: کاندیداها باید مشاوران اقتصادی خود را معرفی می‌کردند تا مشخص شود تیم اقتصادی که قرار است وظایف را در آینده بر عهده بگیرد، چه کسانی هستند. همه می گفتند بعدا اعلام می کنیم. باید تک تک اعضای کابینه در بخش اقتصادی معرفی می شدند که قرار است با چه کسانی مشورت بگیرند.

بغزیان در ادامه گفت: مطلب جدیدی هم در مناظره‌ها عنوان نشد. باید جزئی‌تر از کاندیداها پرسیده می‌شد که آیا قیمت بنزین باید افزایشی شود یا کاهشی؟ آیا نرخ ارز باید ثابت باشد یا شناور؟ آیا معتقد به واردات خودرو هستید؟ آیا جدیت در برجام دارید؟ سوالات باید جزئی‌تر پرسیده می‌شد. سوالات همان سوال‌های سال‌های قبل بود. باید راهکارهای مشخص‌تری ارائه می شد. همچنین سوالات پخته هم نبود.

وی تصریح کرد: بهتر بود مشاوران اقتصادی در این مناظره حضور می‌داشتند و کمک می کردند. رییس جمهور که قرار نیست همه تخصص‌ها را بلد باشد. قرار نیست امتحان جامع برگزار شود که از همه چی مطلع باشد وقتی مشاوری کنار کاندیدا  باشد می تواند متناسب با آن جواب سوالات را بدهد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: به نظرم باید سوالات مشخص‌تر و در حد یک خط یا دو خط باشد و جواب درستی به آن داده شود. نظر سوال کننده نیز گرفته شود که آیا قانع شدید یا خیر. نه اینکه بگویند وقت تمام شد و سراغ کاندیدای دیگری برویم که مشخص نشود که جواب چه بود. سوالات باید تکرار شود و جواب خواسته شود. جواب ها باید روشن باشد و جزئی تر پاسخ داده شود.