:
كمينه:۲۳.۷۹°
بیشینه:۲۶.۹۹°
Updated in: ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۳
وزیر راه خبر داد

ارائه سبد تامین مالی احداث راه‌آهن سریع‌السیر تهران – مشهد به دولت

معاون وزیر راه و شهرسازی از تدوین برنامه عملیاتی اجرای پروژه قطار سریع‌السیر تهران – مشهد در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: این معاونت با ترکیب همه منابع و روش‌های تامین مالی ممکن نسبت به تهیه سبد متنوع تامین مالی راه‌آهن تهران – مشهد اقدام می‌کند.
کد خبر: ۲۱۷۸۴۶
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰

اقتصادگردان- جلسه بررسی نحوه اجرای دستور رئیس جمهوری برای تسریع در شروع عملیات اجرایی راه آهن سریع السیر تهران – مشهد با حضور امیرمحمود غفاری معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، سید میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت نفت، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برگزار شد.

جابه‌جایی ۴۱ میلیون نفر مسافر در سال

غفاری با بیان اینکه محور مذکور به طول ۸۷۰ کیلومتر احداث خواهد شد، گفت: با توجه به اهمیت آن در جابه‌جایی ۴۱ میلیون نفر مسافر در سال از توجیه لازم برخوردار است.

وی با توجه به مطالعات و اقدامات صورت گرفته ظرف بیش از یک سال گذشته بیان کرد: در ماه جاری برنامه عملیاتی اجرای پروژه قطار سریع‌السیر تهران – مشهد تدوین می‌شود.

اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حجم بالای منابع مورد نیاز برای اجرای این پروژه گفت: با توجه به اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران و بخش‌های فنی و اجرایی داخلی و همچنین اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران خارجی برای اجرای این پروژه، سبد تامین مالی متنوع آن طراحی و به زودی برای اتخاذ تصمیم نهایی تقدیم دولت خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بهره‌گیری کامل از نتایج تجربیات موجود، اتخاذ تدابیر لازم برای انتقال تکنولوژی و مستندسازی لازم تحت یک مدیریت متمرکز و فازبندی عملیاتی پروژه با رویکرد بهره‌برداری کامل هر یک از فازها را از الزامات اجرایی این پروژه دانست.

استفاده حداکثری از کنسرسیوم مشاوران توانمند برای طراحی و نظارت

غفاری همچنین با اشاره  به برخورداری پروژه قطار سریع‌السیر تهران – مشهد از مجوز ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: سعی ما بر این است که از حضور کنسرسیوم مشاوران توانمند داخلی و خارجی برای طراحی و نظارت مطمئن و کامل پروژه حداکثر بهره را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این معاونت با ترکیب همه منابع و روش‌های تامین مالی ممکن از جمله انواع تهاتر نفت، منابع عمومی، مشوق‌ها و امتیازات مالی، تامین مالی فاینانس، تخفیف سود بازرگانی تجهیزات وارداتی، امتیاز معادن، مولدسازی و غیره نسبت به تهیه سبد متنوع تامین مالی راه‌آهن تهران – مشهد اقدام می‌کند.