:
كمينه:۳۳.۷۳°
بیشینه:۳۴.۷۹°
Updated in: ۲۵ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵
تحقق سیاست‌های دولت در متنوع سازی سبد صادراتی کشور؛

تامین ارز مورد نیاز طرح‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف افزایش صادرات این محصول به 4 میلیارد دلار در سال

مدیر تامین مالی خارجی بانک مرکزی با اعلام تامین ارز مورد نیاز طرح‌های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف افزایش صادرات این محصول به 4 میلیارد دلار در سال گفت: این حمایت در قالب 6 بسته ارزی متنوع با مجموع ارزش 5.6 میلیارد یورو در بازه زمانی 4 سال انجام می شود.
کد خبر: ۲۱۶۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰
اقتصادگردان- به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سید آرش شهرآیینی تصریح کرد: نیاز ارزی طرح‌های توسعه مس کشور در سال آینده 2.5 میلیارد یورو برآورد شده که شامل تجهیزات مختلف و خدمات مهندسی است و برنامه ریزی تامین آن توسط این بانک انجام شده است.
 
مدیر تامین مالی خارجی بانک مرکزی همچنین افزود: شرکت ملی صنایع مس ایران متعهد به تامین ریال مورد نیاز طرح‌ها و تامین حداکثر تجهیزات مورد نیاز از داخل بر اساس مقررات موجود است.
 
شهرآیینی تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید کاتد مس کشور به 600 هزار تن به مرور زمان طی 4 سال محقق شده و در ادامه و برای حداقل یک دوره 25 ساله، سالانه به میزان 4 الی 5 میلیارد دلار ارز صادراتی را نصیب کشور خواهد نمود.
 
امیر خرمی شاد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز با اشاره به توافق امضا شده است تاکید کرد: قراردادهای اجرایی به منظور افزایش ظرفیت تولید کاتد مس این شرکت از سطح 300 هزار تن فعلی به 600 هزار تن به امضا رسیده و پیمانکاران در تمامی پروژه ها فعال  بوده و در حال پیشرفت فیزیکی مطلوب می باشند. 
 
وی افزود: معدن دره زار و درالو با مجموع ارزش صادرات حدود 400 میلیون دلار در حال تست گرم بوده و بزودی افتتاح خواهد شد.
 
تفاهم نامه پشتیبانی بانک مرکزی از طرح‌های توسعه ای شرکت ملی مس توسط معاونت ارزی بانک مرکزی و مدیرعامل مس به امضا رسیده است.