:
كمينه:۲۰.۴°
بیشینه:۲۰.۹۹°
Updated in: ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۴
از ابتدای سال جاری

تولید خودرو ۶ درصد رشد یافت، سهم ۸۴ درصدی سواری‌ها از کل تولید

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به عارضه‌ مزمن کاهش تولید خودرو طی چند سال اخیر، در سال جاری این معظل جبران و تولید انواع خودرو تا ۲۲ اسفند ماه از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه فراتر رفته است.
کد خبر: ۲۱۶۹۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵

اقتصادگردان- طبق آمار ارائه شده از سوی دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای سال جاری تا پایان ۲۲ اسفند ماه امسال، حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است.

از این تعداد خودروی تولید شده با سهم ۸۴ درصدی، قریب به یک میلیون و ۱۳۲ هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده که در مقایسه با یک میلیون و ۷۱ هزار دستگاه تولیدی در حدود مدت مشابه سال گذشته، شش درصد رشد یافته است.

در مذکور سال جاری ۱۶۶ هزار دستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با سال گذشته، ۳۲ درصد بیشتر است.

همچنین بیش از ۴۰ هزار دستگاه انواع خودروی تجاری (ون، مینی‌بوس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده) با رشد قریب به دو درصدی نسبت به آمار تولید مدت حدودی سال گذشته، در آمار انواع خودروی سال جاری آمده است.

طبق آمار از ابتدای سال تا ۲۲ اسفند ماه، ۳۰۷ هزار دستگاه خودرو با سهم ۲۳ درصدی از مجموع تولید، در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با آمار تولید ۱۹۴ هزار دستگاهی آن‌ها در سال گذشته، افزایش تولید ۵۸ درصدی دیده می‌شود.

تولید ۶۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور

در سال جاری حدود ۶۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شده که نسبت به ۴۶۵ هزار دستگاه تولیدی در مدت مشابه سال گذشته، حدود ۲۸ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

به دنبال آمار ارائه شده توسط وزارت صمت، مهرداد خسروی-مدیر دفتر صنایع خودرو وزارت صمت- در مصاحبه‌ای اظهار کرده است: با توجه به این آمار می‌توان مدعی بود که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم؛ به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه‌ خودرو در وضعیت خوبی قرار داشته و با عملی شدن واردات خودرو، بازار به سمت رقابتی شدن نیز پیش رفته است؛ بنابراین دو عارضه مزمنی که در بازار خودروی کشور طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شکل گرفته بود. در شرایطی که مجموع تولید خودروی کشور با آمار خودروهای ناقص به  یک میلیون دستگاه هم نمی‌رسید، وضعیت سال جاری نشان می‌دهد که با برنامه‌های اجرا شده و مدیریت صورت گرفته، سال ۱۴۰۲ نیز همچون سال گذشته، رشد تولید خودروی کامل را ثبت کرده‌ایم.