:
كمينه:۱۷.۶۲°
بیشینه:۱۷.۹۹°
Updated in: ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۰
با حضور وزیر آموزش و پرورش «رشد۵۳» برندگان خود را شناخت

باغ کتاب تهران، میزبان اختتامیه پنجاه و سومین جشنواره بین المللی فیلم رشد

این جشنواره قدیمی‌ترین رویداد فرهنگی و هنری کشور، سومین جشنواره آموزشی دنیا است و دیپلماسی فرهنگی بزرگی را در منطقه رقم می‌زند / ۳۲ هنرستان دخترانه و ۳۱ هنرستان پسرانه در کشور فعالند و در حوزه سینما و فیلم‌سازی فعالیت می‌کنند، تا پایان سال ۱۰ هنرستان جدید نیز احداث می‌شوند
کد خبر: ۲۱۴۸۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹

گروه فرهنگی - اختتامیه پنجاه و سومین جشنواره بین المللی فیلم رشد، با حضور وزیر آموزش و پرورش چهارشنبه ۶ دی ۱۴۰۲ در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، مراسم اختتامیه پنجاه و سومین جشنواره فیلم رشد عصر روز چهارشنبه 6دی ماه در باغ کتاب تهران برگزار شد. در این مراسم رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، رضا مجدی مدیرعامل باغ کتاب تهران و جمعی از شخصیت‌ها و فعالان فرهنگی کشور حضور داشتند.
در ابتدای مراسم حسین عبادتی دبیر جشنواره فیلم رشد با اشاره به شرکت‌کنندگان این جشنواره گفت: «3760 اثر از 60 کشور دنیا در این رویداد حضور داشتند. 1393 اثر به مرحله داوری نهایی راه پیدا کرده که امروز برگزیدگان اعلام می‌شود.»
وی ادامه داد: «جشنواره فیلم رشد قدیمی ترین جشنواره سینمایی ایران و سومین جشنواره آموزشی دنیا است. فیلم‌های این جشنواره در سراسر کشور، از سینماها تا مدارس به نمایش در می‌آید و نمایش فیلم را در کشور خواهیم داشت که چهار و نیم میلیون مخاطب را شامل می شود.»
در ادامه این مراسم اسکندر مومنی با اشاره به اهمیت پیشگیری در حوزه مواد مخدر گفت: «اعتیاد یکی از آسیب‌های اجتماعی است و برای مقابله با آن پیشگیری یکی از اولین گزینه‌هاست. دانش‌آموزان و خانواده آموزش و پرورش اولویت ما در زمینه پیشگیری هستند، چرا که دوران جوانی و نوجوانی مهم‌ترین دوران برای پیشگیری است.»
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «هنر بستری برای انتقال مفاهیم پیشگیری است و در بین همه هنرها، سینما مهم‌ترین نقش را دارد زیرا منظومه همه هنرهاست. همین‌جا اعلام می‌کنیم در موضع پیشگیری از اعتیاد آماده حمایت از پیشنهادهای هنری هنرمندان هستیم و از آن‌ها مدد می‌طلبیم.»
در بخش بعدی مراسم رضامراد صحرایی به سخنرانی پرداخت و گفت: «این جشنواره یک فرصت کم نظیر برای نشان دادن اثر هنر نمایش برای یادگیری است. آموزش و پرورش هر کشور سیمای واقعی آن کشور را به تصویر می‌کشد. تصویر آینده هر روستا و شهر و کشور را از مدرسه آن می توان دید. اگر مدرسه پر از هنر و آموزش با زبان هنر باشد ببینید چه آینده روشنی خواهیم داشت. برای داشتن مدرسه قوی باید آموزش را ابزارهای اثربخش دیگر عجین کنیم و یکی از آن ابزار هنر است.»
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «آموزش و پرورش آینه عملکرد مسئولان در برابر آینده است. اولین جایی که از ناهماهنگی سازمان‌ها رنج می‌برد مدرسه است و اولین جایی که از وحدت آنها سود می‌برد مدرسه است. باید همه برای مدرسه متحد شویم. حل همه معضلات از مدرسه با مدرسه و در مدرسه امکان‌پذیر است.»
صحرایی گفت: «جشنواره رشد به دلیل هماهنگی اینکه تمام دستگاه‌های متولی را از دریچه هنر هماهنگ می‌کند، مهم است. خصوصاً هنر هفتم که اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر هنرها دارد.»
وی با اشاره به اهمیت نقش مهم معلمان در برگزاری این جشنواره گفت: «معلم محوری‌ترین عناصر شکل دهنده این هنر است و بیش از هر چیز دیگری می‌توانند آینده را شکل دهد. معلم باید در مرز دانش تخصصی خودش حرکت کند و به ابزار و فنون مسلط باشد. گاهی یک فیلم و ایده هنرمندانه بیش از نیم سال تحصیلی آینده را نزدیک می‌کند. اگر می‌خواهید فراتر از آموزگاری بروید و پروردگار هم باشید ابزار یگانه هنر است که می تواند شما را به این جایگاه برساند.»
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «هدف چنین جشنواره‌هایی حرکت معلمان از ایستایی به پویایی است. آموزش و پرورش باید با درک اهمیت فیلم و هنر به یاری آموزش سنتی برود. این جشنواره جلوه‌ای از زیبایی‌های درون نظام آموزش و پرورش است. جشنواره رشد نمادی از توانایی معلمان، فرهنگیان و فرهنگ‌دوستان این مرز و بوم است.»
در بخش پایانی برنامه محمد خزاعی گفت: «جشنواره فیلم رشد، قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی کشور است که در این دوره با نگاهی متفاوت و خلاقانه برگزار شد.»
رئیس سازمان سینمایی گفت: «احیای جشنواره رشد‌ می‌تواند به احیای فیلم‌های آموزشی در کشور کمک کند. جشنواره رشد بستر مهمی برای نشان دادن کارکردهای تصویر در نظام‌ تعیلم‌ و تربیت است؛ چرا که تأثیر یک تصویر یا فیلم‌ می‌تواند چندین برابر یک کتاب باشد.»
وی ادامه داد: «امروز در دنیا، آموزش بر اساس رسانه‌های تصویری است. اگر می خواهید بدانید کشوری توسعه می یابد یا نه‌، لازم نیست سراغ فناوری‌ها و کارخانه‌ها ‌بروید. این‌ها را می‌توان خرید یا کپی کرد؛ بلکه لازم است برای دیدن‌ توسعه ‌به‌ سراغ پیش دبستانی‌ها و دبستان‌ها بروید و ببینید آن‌ها چگونه و چه‌ چیزی آموزش می‌دهند؟ اگر کودکان را پرسشگر، خلاق، نظم‌پذیر ، دارای روحیه مشارکت جمعی بار آوردند آن کشور توسعه خواهد یافت.»


خزاعی در پایان گفت: « ۳۲ هنرستان دخترانه و ۳۱ هنرستان پسرانه در کشور فعال هستند و درحوزه سینما و فیلم‌سازی فعالیت می‌کنند. تا پایان سال ۱۰ هنرستان جدید نیز احداث می‌شوند و این نشان از اهمیت هنرستان‌های دخترانه و پسرانه نزد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.»
در جریان برگزاری پنجاه و سومین اختتامیه جشنواره فیلم رشد از 35 اثر برگزیده در 4بخش اصلی بین‌الملل، ملی، فرهنگیان و دانش‌آموزان تقدیر شد.
جایزه ویژه در دست «بچه‌زرنگ»

پنجاه و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «رشد» ۶ دی در پردیس سینمایی باغ کتاب به کار خود پایان داد و مراسم اختتامیه با اجرای محمدرضا مقدسیان آغاز شد.
در ابتدای این مراسم حسین عبادتی دبیر جشنواره پنجاه و سوم به ارائه توضیحات آماری از این دوره فیلم «رشد» پرداخت و تاکید کرد: این جشنواره قدیمی‌ترین رویداد فرهنگی و هنری کشور، سومین جشنواره آموزشی دنیا است و دیپلماسی فرهنگی بزرگی را در منطقه رقم می‌زند.
وی از همه تولیدکنندگان فیلم و دست‌اندرکاران سینما تقاضا کرد برای تولید آثار فاخر آموزشی با هدف ارتقای فرهنگی و هنری دانش‌آموزان و جوانان، در دوره بعد جشنواره فیلم «رشد» اقدام کنند.در این بخش جایزه فیلمنامه فرهنگیان فیلم‌ساز اهدا شد:
لوح تقدیر: راضیه یوسفی برای فیلمنامه «پوستر»
دیپلم افتخار: فاطمه داوودی مازندرانی برای فیلمنامه «راه‌پله»
تندیس زرین: سیداحسان حسینی برای فیلمنامه «آشغال»
تندیس سیمین: مهران سلطانیان برای فیلمنامه «بابانگهدار»
در ادامه جایزه فیلمنامه‌ها در بخش آزاد اهدا شد:
قدردانی: عباس قدیرمحسنی برای فیلمنامه «یک جای دور»
دیپلم افتخار: فردین انصاری برای فیلمنامه «به شرط»
تندیس سیمین: اسماعیل عظیمی برای فیلمنامه «بچه‌خوان»
تندیس زرین: محسن دانشور برای فیلمنامه «ممدوک»
حجت‌الاسلام علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در این بخش از مراسم، گفت: جشنواره «رشد» منحصر به فرد است که هنر را به کودکی و معصومیت و به تربیت پیوند می‌زند. جشنواره در طول تارخش نوسان‌هایی داشته ولی آینده درخشانی را برایش آرزومندیم.
وی تاکید کرد: جشنواره سعی کرده زمینه‌ای را برای انتقال پیچیدگی‌های تربیت و آموزش ایجاد کرده است. فیلم به عنوان یک رسانه جذاب از ابزارهایی است که برای تربیت و آموزش مدنظر قرار داد. هنر و فیلم فرصت بی‌نظیری برای تحقق اهداف آموزشی و پرورشی مدنظر ما است.
لطیفی یادآور شد: جشنواره فیلم «رشد» بعد از اختتامیه به واقع آغاز و بسته فیلم‌های آموزشی جشنواره در سراسر کشور توزیع و اکران می‌شود. یکی از نشانه‌های فرهنگ‌سازی در کشور این است که این فرهنگ‌سازی را فقط به کتاب‌های درسی ختم نکنیم.
بعد از این سخنان پیام تصویری مستندساز فلسطینی به جشنواره فیلم «رشد» پخش شد.
سپس اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر روی صحنه رفت و گفت: یکی از آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد است. ما گزینه‌ای جز پیشگیری، اولویت دیگری نداریم و جامعه دانش‌آموزی و خانواده آموزش و پرورش در اولویت جامعه هدف ما است. گریزی نداریم که برای انتقال مفاهیم در پیشگیری از بستر هنر استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در میان هنرها، یکی از مؤثرترین هنرها سینما است که منظومه‌ای از هنرهای دیگر است. ما همین‌جا اعلام می‌کنیم در موضع پیشگیری از اعتیاد آماده حمایت از پیشنهادهای هنری هنرمندان، هستیم. طرح «یاری گران زندگی» را با همکاری آموزش و پرورش اجرا کردیم و از همه خواهش می‌کنم یاریگر یکدیگر و نوجوانان و جوانان کشورمان باشیم.
سپس جایزه ویژه دبیر و همچنین حامی جشنواره اهدا شد:
نشان ویژه ایثار و از خود گذشتگی: فیلم «شورشی» علی سلمانی
جایزه ویژه داوران: در بخش فیلمنامه: صدیقه حسن‌زاده برای «شیران»
جایزه ویژه «یاری گران زندگی»: «تکیه‌گاه» مصطفی کرملو
بعد از این بخش، رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: این جشنواره فرصتی کم‌نظیر برای نشان دادن اثر و اهمیت هنر در عرصه یادگیری است. آموزش و پرورش هر کشوری سیمای آینده آن کشور را ترسیم می‌کند. مدرسه جایی است که آینده در آن ساخته می‌شود، اگر مدرسه پر از هنر و آموزش با زیبان هنر باشد ببینید چه آینده روشنی خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: ایران قوی را مدرسه قوی می‌سازد. اگر فرهنگ، اقتصاد و حامعه قوی می‌خواهیم باید گل‌های درون مدرسه را سرزنده بار بیاوریم. آموزش و پرورش آینه عملکرد تمام مدیران و مسؤولان در قبال ساختن آینده است. برخی وقتی به آینه می‌نگرند، آینه را می‌شکنند.
صحرایی گفت: اولین جایی که از ناهماهنگی مسؤولان آسیب می‌بیند، مدرسه است. اگر می‌خواهیم مشکل را حل کنیم از مدرسه، در مدرسه و با مدرسه باید عمل کنیم.
وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: این جشنواره سعی می‌کند فاصله معلمان با آینده را کاهش می‌دهد. گاهی یک فیلم می‌تواند به اندازه نیم‌سال تحصیلی به آینده نزدیک می‌کند. دانش‌آموزی که بخش عمده زندگی خود را به معنای عام در رسانه می‌گذراند، نمی‌توان روی نیمکت نشاند و با کتاب تنها او را آموزش داد. بلکه باید آموزش به او را با استفاده از هنر انجام داد.
وی اظهار کرد: هدف چنین جشنواره‌هایی این است که معلمان را از ایستایی به پویایی برسانند. آموزش و پرورش با درک اهمیت فیلم و هنر و کارهای گروهی به یاری آموزش سنتی برود. این جشنواره جلوه‌ای از زیبایی‌های درون نظام آموزش و پرورش است. این جشنواره نمادی از توانایی معلمان، فرهنگیان و فرهنگ‌دوستان این مرز و بوم است.
صحرایی در ادامه سخنان خود گفت: جشنواره پس از پایان اختتامیه آغاز می‌شود و نمایش گسترده فیلم‌های جشنواره در مدرسه‌ها باید انجام شود. باید جمعیت ۱۶ میلیونی دانش‌آموزان کشور آثار این جشنواره را ببینند. برای هنرمندان بین‌المللی جشنواره هدایای فرهنگی کشورمان را ارسال کنیم.
وی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ حدود ۴۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه کشور به هنرستان‌ها رفتند. تأسیس ۲۰۰ رشته در هنرستان‌ها نویدبخش استعدادیابی دانش‌آموزان است. به تازگی در بیشتر استان‌های کشور هنرستان‌های ویژه در دست راه‌اندازی اند. راه‌اندازی هنرستان‌های هنری در دستور کار وزارت آموزش و پرورش است.
سپس جایزه بخش بین‌الملل جشنواره اهدا شد:

بخش فیلم‌های مستند کوتاه:
دیپلم افتخار: «ذهن ما» یان رودریگز از مکزیک، «پروژه لوکا» سرخیو ساندوا از اسپانیا، «رویای یک اسب» مرجان خسروی از ایران
تندیس سیمین: «بی‌پناه» سیما سررشته‌داری از ایران
تندیس زرین: «مامان من به فضا می‌رم» آندرانیک سارگسیان از روسیه

بخش فیلم‌های بلند مستند:
تندیس سیمین: «سیاره خاک» مارک ورکرک از هلند
تندیس زرین: «ماجرای سال آخر» مهدی جین‌شناس از ایران

بخش فیلم‌های پویانمایی:
دیپلم افتخار: «روح قلب بررگ» از انگلستان
تندیس سیمین: «نسل آلفا» از برزیل
تندیس زرین: «ده سالگی» فاطمه جعفری از ایران
سپس محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه رفت و گفت: فیلم «رشد» از قدیمی‌ترین جشنواره‌های کشور است. جشنواره از معتبرترین جشنواره‌های در ایران بود و دچار افول شد و این دوره نوید سال‌های بهتر در آینده را می‌دهد.
وی تاکید کرد: اگر جشنواره احیا شود فیلم‌های آموزشی در کشور احیا می‌شود و تأثیرگذار در بحث آموزش و تربیت خواهد بود. امیدوارم توسعه فیلم‌های آموزشی همراه با زبان تصویر باشد. اگر صحبت از تحول در نظام آموزشی می‌کنیم قطعاً باید ابزار آن یعنی فیلم و سینما بهره برد.
خزاعی متذکر شد: متأسفانه از حضور فیلمسازان برای ارتقای سطح آموزش غفلت می‌شود.
رئیس سازمان سینمایی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که ۳۲ هنرستان دخترانه و ۳۱ هنرستان پسرانه در کشور فعالند و در حوزه سینما و فیلم‌سازی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: تا پایان سال ۱۰ هنرستان جدید نیز احداث می‌شوند و این نشان از اهمیت هنرستان‌های دخترانه و پسرانه نزد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد. اکران‌های دانش‌آموزی در دست انجام است که در توافق صورت گرفته بین سازمان سینمایی و وزارت آموزش و پرورش، برای تقویت بنیه و بنیه مالی سینمای کودک و نوجوان است.
سپس جایزه بخش ملی اهدا شد:

بخش فیلم‌های دانش‌آموزان فیلم‌ساز:
مستند کوتاه دانش‌آموزان فیلم‌ساز: دیپلم افتخار: «میدون» علی و کوثر استودان
بخش پویانمایی دانش‌آموزان فیلمساز: تندیس زرین: زیبا معروفی برای «اتصال»
بخش فیلم‌های کوتاه دانش‌آموزان فیلمساز:
تندیس زرین: آیلین محمودزاده برای «تحفه»
بخش فیلم‌های فرهنگیان فیلم‌ساز:
مستند کوتاه: تندیس زرین: «قدم‌های محکم» حدیث نریمانی
پویانمایی: تندیس سیمین: زهره تاج‌پیکر برای «دیوار»
تندیس زرین: حاتم ساعدپناه برای «سرزمین سبز»
داستانی کوتاه: تندیس زرین: هادی خدیو برای «اتاق گفت وگو»
جایزه فیلم‌های بلند داستانی بین‌الملل:
بخش فیلم‌های کوتاه داستانی:
دیپلم افتخار: «آن بالا هوا سرد است» و «دو زندگی سپیده»،
تندیس زرین: «جان داد» فاطمه جعفری
بخش فیلم‌های بلند داستانی:
دیپلم افتخار: «۷۶۰۰» به تهیه‌کنندگی علی اسیوند
اسیوند در این بخش گفت: این فیلم را با هزینه شخصی و پول دانشگاه بچه‌ام ساختم و راضی ام چون قدمی فرهنگی برای آینده‌سازان کشور برداشتم. بنیاد فارابی بارها تماس من پاسخی نداد.
تندیس سیمین: «کاپیتان» به تهیه‌کنندگی سیدصابر امامی
تندیس زرین: «تیگار تاچ»
جایزه ویژه داوران: پویانمایی «بچه‌زرنگ»