:
كمينه:۲۱.۵۱°
بیشینه:۲۱.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اعلام کرد
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد را نیازمند سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دانست و ضمن اعلام آمادگی صندوق برای مکاتبه و مشارکت با تمام سکوهای تامین مالی جمعی، گفت: در حال حاضر منابع سرگردان زیادی در جامعه وجود دارد که می توان این منابع را به بخش تولید هدایت کرد و بستر ایجاد اشتغال در کشور را به وجود آورد.
کد خبر: ۱۹۵۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
اقتصادگردان- نعمت الله رضایی در مراسم انعقاد قرارداد همکاری صندوق کارآفرینی امید با سکوهای تامین مالی اظهار کرد: دولت در سال جاری رشد اقتصادی ۸ درصدی را ملاک عمل قرار داده و دو هدف دیگر را نیز در نظر گرفته است: اول اشتغال یک میلیون شغل در سال و دوم ایجاد یک میلیون واحد مسکونی که دو مورد اول می‌تواند مرتبط با مجموعه صندوق کارآفرینی امید باشد.

رشد اقتصادی ۸ درصد مستلزم ۳۵۰۰ همت سرمایه گذاری

وی افزود: بر اساس مطالعاتی که در سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران انجام شده ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان‌ (همت) سرمایه‌گذاری نیاز است تا به رشد ۸ درصدی دست پیدا کنیم. از باب نیاز بودجه کل کشور در سال‌جاری ۳۷۰۰ همت است و اگر بخواهیم به رشد ۸ درصدی برسیم صرفاً متکی بر سرمایه‌گذاری جدید باید نزدیک بودجه کل کشور سرمایه‌گذاری جدید صورت گیرد که ۴.۵ درصد آن از محل سرمایه گذاری و ۳.۵ درصد آن از محل افزایش بهره وری باشد. این عدد با شرایط تحریمی ما عدد بسیار بزرگی است و دسترسی به آن به راحتی ممکن نیست، از طرف دیگر در سال گذشته نظام بانکی ما ۳۰۰۰  همت تسهیلات پرداخت کرده است که عمدتا به طرح های متوسط به بالا بوده است و ۴.۵ درصد این تسهیلات به طرح‌های خرد و کوچک پرداخت شده که معادل ۱۳۵ همت بوده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ادامه داد: اگر می خواهیم که سرمایه گذاری اتفاق بیفتد و منابع برای طرح‌های خرد و کوچک ایجاد شود باید به دنبال این باشیم که منابع تامین سرمایه را به روشهای مختلف تامین کنیم. از سال گذشته که بحث نهضت احیا مطرح شد، معاون اول رئیس جمهوری دستور دادند که واحدهایی که راکد و نیمه فعال و نیمه تمام هستند را به چرخه تولید برگردانیم که بخشی از آن سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰  همتی که قرار است صورت بگیرد را این واحدها تامین کنند. با برآوردی که وزارت صمت صورت داده با ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری جدید می‌توانیم این طرح ها را به چرخه تولید برگردانیم.

شناسایی ۵۰ هزار واحد راکد، نیمه فعال و نیمه تمام

رضایی افزود: طبق بررسی‌هایی که نهضت احیا از کل استانها و شهرستانها انجام داد و با اطلاعاتی که به دست آورد، بیش از ۵۰ هزار واحد راکد، نیمه فعال و نیمه تمام شناسایی شدند که نزدیک به ۲۶ هزار واحد از آنها در بخش صنعت هستند و از مجموع ۲۶ هزار واحد نیز ۱۶ هزار واحد شامل واحدهایی هستند که در اولویت سرمایه‌گذاری وزارت صنعت قرار دارند. این واحدها مشکلات متفاوتی اعم از مشکلات مالی، ‌ بیمه‌ای و مالیاتی دارند که اگر به چرخه تولید برگردند می توانیم با ۳۰ درصد سرمایه گذاری جدید ۱۰۰ درصد خروجی را از این مجموعه‌ها داشته باشیم.

وی در ادامه درباره جزئیات تفاهم نامه با ۵ سکوی تامین مالی اظهار کرد: وقتی بحث تامین مالی به میان می آید، افراد تصور می کنند که باید وام از سیستم بانکی دریافت کنند ولی روش های نوین تامین مالی در کشور در حال اجرا شدن است که یکی از آنها این است که از طریق سکوهای تامین مالی جمعی که در فرابورس فعال هستند تامین مالی صورت گیرد و منابع مردم به اضافه منابعی که صندوق کارآفرینی امید در آن سکوها سرمایه گذاری می کند را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهیم و در یک بازه زمانی مشخص کارآفرین اصل سود را برمی‌گرداند و سرمایه‌گذاری مردم هم تضمین شده است.

رضایی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه، منابع مردمی است و در آن روش های مختلفی از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، شرکت تامین سرمایه و فروش اقساطی یا سکوهای تامین مالی جمعی وجود دارد و مردم مشخصا می‌گویند در این پروژه چه مقدار سرمایه‌گذاری می‌کنند و شرکت یا سکوی تامین مالی تضمین می کند چه نرخی را در چه دوره‌ای به آنها پرداخت کند و بازپرداخت آن تضمین شده است لذا معتقدم که با این روش، منابع مردم به موقع در اختیارشان قرار می‌گیرد و سودشان به صورت دوره ای اختصاص می یابد و و نرخ از بین رفتن منابع هم ندارند.

استفاده از منابع بازار سرمایه برای تامین مالی جمعی

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه روش‌های تامین مالی فقط بازار پول نیست، افزود: بازار سرمایه یکی از بهترین بسترها است به همین دلیل به سراغ بازارهایی مثل بازار سرمایه رفتیم و معتقدیم که اگر بستر را فراهم کنیم و مردم اعتماد کنند و نرخ بازده سرمایه بالاتر از بازار پول برایشان باشد، منابع جذب می شود؛  از طرفی باید منابع هم در اختیار کارآفرین قرار گیرد تا طرحش را به بهره برداری برساند؛ لذا با توجه به شرایط تورمی کشور یکی از بهترین روشهای تامین مالی این است که منابع به سرعت در اختیار افراد قرار گیرد و در این زمینه صندوق، روشهای تامین مالی جمعی، فروش اقساطی و صندوق های نیکوکاری را در دستور کار قرار داد و برای آنکه رعایت عدالت و شرایط مساوی برای همه صورت گیرد به تمام شرکت ها تامین مالی جمعی که این شرایط را داشتند برای کل سکوها مکاتبه کردیم و در نهایت با پنج سکو توانستیم موافقت نامه و قرارداد امضا کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر منابع زیادی دست مردم داریم که می توانیم این منابع را به بخش تولید هدایت کنیم و صندوق این آمادگی را دارد که با تمام سکوها مشارکت کند و قرارداد ببندد.

رضایی در پایان ابراز امیدواری کرد: مجموعه این اقدامات به تجمیع سرمایه های سرگردان منجر شود تا منابع مردم به جای بخشهای غیرمولد، به بخشهای مولد هدایت شود و بستر ایجاد اشتغال به وجود آید.

نام:
ایمیل:
* نظر: