:
كمينه:۳.۷۳°
بیشینه:۳.۹۹°
به‌روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
سرپرست وزارت کار:
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسائل اقتصادی را از اولویت‌های فعلی کشور دانست و با بیان اینکه متوسط نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته ۲۳ درصد بوده است، گفت: اگر بخواهیم تغییری در اقتصاد ایجاد شود باید از تمام ظرفیت کشور استفاده کنیم.
کد خبر: ۱۹۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰
اقتصادگردان- محمد هادی زاهدی وفا در یک نشست خبری گفت: وزارت کار در حوزه اقتصادی وظایفی دارد و ما با طیف گسترده ای از وظایف و تکالیف در وزارتخانه مواجه هستیم که به دلیل این که قبلاً سه وزارتخانه بوده و اکنون در هم ادغام شده اکنون مسئولیت های گسترده ای را از نظر تنوع داریم.
وی ادامه داد: بعضا در بعد اقتصادی سیاست های اقتصادی منوط به تصمیم‌گیری می‌شود. زمانی است که سیاست‌های اقتصادی داریم که موفقیت آن منوط به تغییر رفتار مخاطبین است مثلاً تصمیمی گرفته می‌شود که تعرفه را از درصدی به درصدی تغییر بدهیم که باعث می شود حداکثر ۱۰۰ هزار نفر در کشور با آن درگیر شوند اما برخی از سیاست‌های اقتصادی هست که موفقیت آن منوط به تغییر رفتار در مردم است و باید فرهنگ‌سازی شود و با مدیریت روانی جامعه همراه باشد که در این حالت به نقش رسانه‌ها نیاز است.
سرپرست وزارت کار افزود: مثلاً در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۱۳۸۹ از اجرای قانون انتظار داشتیم که اگر یارانه هدفمند شود عملا تغییری در مصرف داشته باشیم، صرفه جویی حاصل و عدالت برقرار شود و موفقیت این طرح به مدیریت رفتاری مردم بستگی داشت.
زاهدی وفا گفت: یکی از اولویتهای فعلی ما حل مسائل اقتصادی در کشور است. اگر اعتماد و امید مردم به دستگاه سیاستگذار تقویت شود، آن سیاست موفق خواهد بود.
سرپرست وزارت کار بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های کشور تاکید کرد و افزود: متوسط نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته ۲۳ درصد بوده و نرخ بیکاری دو رقمی است و رشد اقتصادی ما در یک دهه گذشته نزدیک به صفر بوده است لذا اگر بخواهیم تغییری در اقتصاد بدهیم باید از تمام ظرفیت کشور استفاده کنیم.
محمدرضا چکشیان - معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار - نیز در این نشست بر ترویج و تقویت فرهنگ کار تاکید کرد و با اشاره به جامعه ۱۵ میلیون نفری کارگران گفت: وقتی از فرهنگ کار صحبت می‌کنیم منظور ما تنها جامعه کارگری نیست، بلکه ترویج فرهنگ کار و نهادینه کردن آن در کل جامعه و کشور است.
وی افزود: در وزارت کار به عنوان وزارت مردم در صدد ایجاد امکان حضور و نقش‌آفرینی مردم هستیم و در حوزه ارتقای فرهنگ کار در مقابل همه افراد جامعه مسئولیم.
چکشیان با اشاره به تشکیل دبیرخانه ستاد نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار اظهار کرد: فرهنگ کار باید از طریق مشارکت‌های اجتماعی ارتقا پیدا کند. ارتقای فرهنگ کار از بسیاری کارهای دیگر مهم‌تر است. علیرغم آنکه آسیب‌های اجتماعی روبه روز بیشتر می‌شود اما طبق آمارها در جامعه کار و تولید آسیب‌های اجتماعی کمتری وجود دارد زیرا افراد در مجموعه‌های کار و تولید، مدیریت می‌شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: