:
كمينه:۱۶.۷۹°
بیشینه:۱۹.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹
عباس علوی‌راد، کارشناس اقتصادی:
اصل ماجرای پیمان‌های پولی در زمان تحریم بسیار مهم است، به ویژه آنکه دو کشور ایران و روسیه تصمیم گرفته‌اند سطح روابط تجاری خود را ارتقا دهند. از طرف دیگر این کار برای کاهش سلطه دلار در سطح تبادلات بین‌المللی شروعی تازه و کمک‌کننده خواهد بود.
کد خبر: ۱۹۵۰۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۵
اقتصاد گرداناقتصادگردان- میزان موفقیت پیمان پولی بین ایران و روسیه بین همین دو کشور فعلا باقی خواهد ماند و گسترش آن بستگی به دیگر کشورها دارد. برفرض، اینکه چین تا چه اندازه به این بحث بپیوندد، اهمیت دارد زیرا مبادلات تجاری ایران و چین زیاد است، در صورت موافقت چین، ایران دست بالا را خواهد داشت زیرا از دو کشور به سه کشور تبدیل خواهند شد. ولی در کل دو کشور روسیه و ایران با انجام این کار به دنیا این پیام را مخابره می‌کنند که امکان عبور از سلطه ارزی دلار وجود دارد.
در صورتیکه روس‌ها این قابلیت را داشته باشند تا سایر طرف‌های تجاری ایران مانند آذربایجان، ارمنستان و ... در مبادلات تجاری با کشورمان در برابر ارز روبل مجاب سازند، سهم بیشتری از تجارت با این کشورها به دست خواهیم آورد.
نگاه بخشی زیادی ازجامعه به دلار ذخیره‌ای است. در دیگر کشورها وقتی مردم به سراغ تهیه ارزمی روند، براساس نیاز است، اما در ایران جهت حفظ دارایی این کار انجام می‌شود.
پیمان پولی برای دو کشوری که از طرف آمریکا مورد تحریم قرارگرفته اند به ویژه برای مبادلات تجاری مفید واقع خواهد شد و اساسا حرکت به سمت استفاده از ارزهای متنوع ترایده درستی است و این کار یک ابزار دفاع از خود محسوب می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: