:
كمينه:۲۰.۷۹°
بیشینه:۲۵.۹۹°
به‌روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹
محمد صفایی دلوئی عضو کمیسیون اقتصادی
لوایح و طرح‌های زیادی در نوبت بررسی است، اما با توجه به اولویت طرح مالیات بر عایدی سرمایه از جهت اینکه سرمایه‌های کشور به سمت سوداگری نرود، مجلس آن را در اولویت قرار می‌دهد. سال گذشته شور اول و دوم طرح مالیات بر عایدی سرمایه در صحن علنی به تصویب رسید و اداره قوانین ایراداتی را به آن وارد دانست که همین هفته برطرف خواهد شد و تحویل هیئت رئیسه برای بررسی در صحن داده می‌شود
کد خبر: ۱۹۳۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
خبراقتصادی - مردم ۱۹۰ کشور در دنیا مالیات برعایدی سرمایه پرداخت می‌کنند، برخی از این کشورها مانند مردم کانادا ۴۲ درصد و برخی دیگر مانند مردم انگلیس و آمریکا ۲۸ درصد مالیات برعایدی سرمایه می‌دهند. متاسفانه موضوعی به نام مالیات بر عایدی سرمایه در ایران وجود ندارد، به همین جهت سرمایه‌ها به سمت سوداگری و دلالی می‌رود، با قانونی شدن طرح فوق به طور طبیعی تولید به سوداگری و دلالی ترجیح داده خواهد شد.
امروز مسکن برای بسیاری از افراد کالای مصرفی به حساب نمی آید، یک کالای تجاری است. خودرو، طلا، ارز و زمین هم به همین شکل، با وضع قانون مالیات بر عایدی سرمایه این شیوه تغییر پیدا می کند.
با تلاش نمایندگان مجلس طرح اصلاح بانک مرکزی در مراحل پایانی قرار دارد و به زودی تحویل هیئت رئیسه مجلس داده می شود. این طرح بسیار مهم است زیرا بانک مرکزی به حیاط خلوط دولت‌ها تبدیل شده و به همین دلیل در دولت گذشته صدها هزار میلیارد چاپ اسکناس انجام شد. معنای چاپ اسکناس این است که طبقه ضعیف جامعه روز به روز ضعیف‌تر می‌شود و افراد دارای تمکن مالی، شرایط اقتصادی بهتری پیدا خواهند کرد و این وضعیت باعث می‌شود، خروجی سیستم تولید فقر و نابرابری باشد.
دولت‌ها با استقلال بانک مرکزی به طور طبیعی دیگر نمی‌توانند برای چاپ اسکناس فشار وارد آورند که در نتیجه آن نقدینگی هم افزایش پیدا نمی‌کند. 
نام:
ایمیل:
* نظر: