:
كمينه:۹.۸۴°
بیشینه:۱۰.۷۹°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
امتناع از فروش دلار از سوی صرافان سبب قیمت بالاتر در حاشیه خیابان شد
دلالان کنار خیابان فضا را در دست گرفتند / دلار 29300 و سکه 12 میلیون و 730 هزار تومان معامله شد / صاحب نظران معتقدند که موضوع بودجه سال آینده، تاخیر در حذف دلار 4200 تومانی، موضوع پایان سال و رشد تقاضای ارز و تصفیه حساب های پایان سال میلادی، شروع سال جدید میلادی و پایان یافتن سال خورشیدی و سال جدید 1401، و از همه مهمتر رشد بالای نقدینگی، نرخ سود بازار بین بانکی که به 21 درصد رسیده و تورم بالای 44 درصدی، مواردی است که هر یک می تواند عامل رشد قیمت دلار باشد. سویه جدید ویروس کرونا معروف به اومیکرون نیز موارد دیگری است که اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد
کد خبر: ۱۸۴۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
خبراقتصادی – محسن شمشیری

به دنبال انتشار بخشنامه های جدید بانک مرکزی و کانون صرافان ایرانیان، در مورد تغییر شرایط عرضه و تقاضا و افزایش ارز مسافرتی به 2200 یورو، و همچنین شرایط  مصارف 25 گانه تقاضای ارز، قیمت ارز در بازار آزاد افزایش یافته و چند نرخی شده است و علاوه بر صرافی ها، در پیاده روها و کوچه های بازار نیز قیمت ارز در بازار آزاد بالاتر رفته و بخش عمده ای از تقاضا در پیاده روها به دنبال خرید ارز است و دلال ها فعال شده اند.
براین اساس، صبح دوشنبه قیمت ارز افزایش یافت و قیمت دلار 29 هزار و 300 تومان، قیمت یورو 33 هزار و 50 تومان، و درهم امارات 8 هزار و 30 تومان اعلام شده اما در ساعات ظهر و عصر دوشنبه، قیمت دلار تا 29400 و 29500 نیز افزایش یافته است و به سمت مرز 30 هزار تومان در حال حرکت است.
کارشناسان معتقدند که با شروع مذاکرات هسته ای و همچنین حضور بانک مرکزی در بازار و ساماندهی بازار و تامین عرضه ارز مطابق با بخشنامه های جدید، احتمالا در روزهای آینده می توان شاهد کنترل بازار و کاهش قیمت دلار به کانال 28 هزار تومان بود. اما برخی دیگر از فعالان بازار معتقدند که با بخشنامه های جدید نوعی کنترل جدید در بازار حاکم شده و همین کنترل های بیشتر عامل رشد قیمت ارز بوده است و لذا نمی توان انتظار کاهش قیمت ها را با بخشنامه های جدید داشت.
اما در عین حال صاحب نظران معتقدند که موضوع بودجه سال آینده، تاخیر در حذف دلار 4200 تومانی، موضوع پایان سال و رشد تقاضای ارز و تصفیه حساب های پایان سال میلادی، شروع سال جدید میلادی و پایان یافتن سال خورشیدی و سال جدید 1401، و از همه مهمتر رشد بالای نقدینگی، نرخ سود بازار بین بانکی که به 21 درصد رسیده و تورم بالای 44 درصدی، مواردی است که هر یک می تواند عامل رشد قیمت دلار باشد. سویه جدید ویروس کرونا معروف به اومیکرون نیز موارد دیگری است که اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در سومین روز پس از ابلاغ بخشنامه جدید برای فروش ارز مسافرتی برای مصارف ۲۵ گانه، تقاضا برای خرید دلار در فردوسی وسبزه میدان همچنان بالاست و امتناع صرافان از فروش دلار به قیمت آزاد سبب شده است
در شرایطی که سایت کانون صرافان قیمت دلار را در کانال ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان اعلام می‌کنند اما امتناع از فروش دلار به قیمت آزاد از سوی صرافان سبب شده است قیمت‌ هایی بالاتر در حاشیه خیابان اعلام شود و ابتکار عمل در این حوزه به دست دلالان افتاده است.

قیمت دلار در سایت‌های اعلام قیمت در بازار آزاد در بیشترین میزان ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است اما دلالان تا قیمت ۲۹ هزار و 500 تومان را نیز برای فروش اعلام می کنند.
ترفند خاصی که برخی معامله گران به کار می‌گیرند، انجام معاملات صوری برای قیمت دادن به بازار است.
این دسته افراد پیش از ساعت یازده صبح که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اعلام می‌شود در سقف قیمتی نسبت به معاملات صوری یا کاغذی اقدام می‌کنند و پس از آن تلاش دارند نسبت به بالا نگه داشتن نرخ اقدام نمایند.

در بازار طلا نیز  قیمت طلای 18 عیار هر گرم یک میلیون و 268 هزار تومان، قیمت دلار 29 هزار و 300 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 12 میلیون و 730 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز 12 میلیون و 539 هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 580 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 880 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 330 هزار تومان تعیین شده است. قیمت هر مثقال طلا، 5 میلیون و 493 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.
در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار 26 هزار و 800 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 26 هزار و 400 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 870 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 410 تومان اعلام شده است.

در ساعات عصر دوشنبه نیز نرخ هر دلار در صرافی‌های بانکی  (دوشنبه، هشتم آذرماه) با ۱۵۲ تومان افزایش نسبت به روز گذشته به ۲۶ هزار و ۶۱۴ تومان رسید.  
قیمت فروش یورو با ۱۰۱ تومان افزایش، برابر با ۳۰ هزار و ۸۰۴ تومان بود. قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۸۷ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۱۹۴ تومان اعلام شد.بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۹۸۹ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۲۲۵ تومان بود.این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۴۱۴ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۹ هزار و ۶۸۱ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات روز دوشنبه، حواله یورو به قیمت ۲۶ هزار و ۶۱۶ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۳ هزار و ۵۱۷ تومان معامله شد.

در بازار طلای جهانی نیز قیمت هر اونس طلا  با ۰.۵۳ درصد کاهش به ۱۷۹۳ دلار و ۱۲ سنت رسید.در حالی که نگرانی ها از تاثیر شیوع سویه اومیکرون بازارهای جهانی را وحشت زده کرده است، قیمت طلا روز دوشنبه تحت تاثیر تقویت دلار شاهد اندکی کاهش بود.
سویه جدید ویروس کرونا روز یکشنبه به قسمت های بیشتری از جهان سرایت کرد و موارد جدیدی از ابتلا به این سویه در کشورهای هلند، دانمارک و استرالیا گزارش شد. بسیاری از کشورهای برای جلوگیری از شیوع گسترده تر محدودیت های مسافرتی را بر کشورهای واقع در جنوب آفریقا اعلام کرده اند.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا گفت، حوزه یورو برای مواجهه با تاثیرات موج جدید شیوع کرونا یا سویه اومیکرون آماده تر از قبل است.
رافائل بوستیک رئیس فدرال رزرو آتلانتا ابراز امیدواری کرد که روند حرکت رو به ترمیم اقتصاد آمریکا تحت تاثیر موج بعدی کرونا قرار نگیرد. وی افزود، آمادگی موافقت با سرعت بخشیدن به روند انقباضی شدن سیاست های پولی را دارم.
کاهش اقدامات محرک مالی و بالا رفتن نرخ بهره می تواند موجب بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه دولتی شده و هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا ببرد.
میزان خرده فروشی در بازار ژاپن طی ماه اکتبر برای اولین بار در سه ماه گذشته رشد داشته اما این رشد کمتر از حد انتظار بوده است.
در همین حال تقاضای فیزیکی برای طلا در قطب های آسیایی خرید و فروش فلز زرد طی هفته گذشته و به دلیل افت قیمت ها رشد داشته است و معامله گران هندی خود را برای فصل مراسمات عروسی آماده می کنند.
 
مهم‌ترین بازار وقایع ارزهای دیجیتال در هفته ای که گذشت

سویه جهش یافته کرونا بیش از هر چیز دیگری بازار ارزهای دیجیتالی را تحت تاثیر قرار داد. ارزهای دیجیتالی در هفته ای که گذشت بیشتر در مسیر کاهش قیمت حرکت کردند. اخبار مختلف از جهت گیری های دولت ها و بانک های مرکزی سهم به سزایی در تعیین روند قیمتی بازار داشت.
برخی از منابع خبری اعلام کردند مجلس هند طرحی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، استفاده از ارزهای دیجیتالی فعلی را برای پرداخت ممنوع اعلام خواهد کرد. هند یکی از بزرگ ترین بازارهای ارزهای دیجیتالی در جهان محسوب می شود اما دولت این کشور تاکنون موضع سختی در برابر آن ها داشته است. نخست وزیر هند نیز با انتقاد از رمزارزها گفته است آن ها عامل  تباهی عمر و سرمایه جوانان هستند.
میزان ارزش بازار ارزهای با ارزش ثابت (اسیبل کوین ها) طی یک سال اخیر بیش از پنج برابر شده است. تتر کماکان بزرگ ترین رمزارز با ارزش ثابت در جهان از نظر ارزش بازار محسوب می شود اما ارزش بازار کل این ارزها حدود ۱۳۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود. برخی از کشورها در حال بررسی چگونگی ایجاد ضوابط استفاده از ارزهای با ارزش ثابت و تبدیل آن ها به واحدهای پولی رسمی نظیر یورو و پوند و دلار هستند.  
سویه جهش یافته جدید ویروس کرونا در افریقا بازار ارزهای دیجیتالی را نیز همانند سایر بازارهای مالی دنیا به شدت تحت تاثیر قرار داد. این سویه جدید دوره نهفتگی و قدرت سرایت بسیار بیشتری از سویه های جدید دارد و اثربخشی واکسن های موجود نیز بر روی آن کماکان در حال بررسی است. ترس بازارهای مالی از ان است که مجددا شاهد بازگشت قرنطینه ها در سطح جهانی به مانند آنچه سال قبل اتفاق افتاد باشیم.

افزایش نظارت های امنیتی بر روی شبکه تتر

تتر به عنوان اصلی ترین ابزار تبدیل متقابل ارزهای دیجیتالی به پول های فیات در هفته های اخیر تحت فشار کارگروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد نظارت ها و سختگیری های خود را بر روی تراکنش های درون شبکه ای افزایش خواهد داد. این اقدام با هدف مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی صورت می گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: