:
كمينه:۱۰.۷۹°
بیشینه:۱۲.۵۹°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای به کیش تائید شد
به گفته معاون فنی گمرک ایران، این محموله در انبار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد و فعلا تا تعیین تکلیف تحویل صاحب کالا نشده است، هر چند که عنوان شده قرار است این اقلام داخل منطقه آزاد کیش عرضه شود و جدای از آن با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی، امکان ورود به سرزمین اصلی را ندارد حتی اگر این کالا کره ای نبود. / شورای عالی مناطق آزاد در مهرماه امسال به مناطق اعلام کرد که ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است ولی تاکید شد که کالاهایی که ثبت اموال آن از سازمان مناطق آزاد تا ۲۴ مهر ماه یعنی قبل از این ابلاغیه به مناطق، صادر شده باشد از شمول این ممنوعیت مستثنی هستند
کد خبر: ۱۸۴۰۵۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
خبراقتصادی - گمرک ایران ورود محموله لوازم خانگی کره ای به جزیره کیش در روزهای اخیر را تائید کرد.

اخیرا ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد محموله لوازم خانگی کره‌ای وارد جزیره کیش شده است.

این در حالی است که در کنار ممنوعیت واردات لوازم خانگی از سال ۱۳۹۷ تا کنون، چندی پیش مقام معظم رهبری نسبت به واردات لوازم خانگی هشدار داده و آن را ممنوع اعلام کردند.

بر این اساس با اینکه امکان ورود از کانال برخی سهمیه‌ها مانند کولبری، ته لنجی و مرز نشینی و از طریق ثبت آماری برای واردات محدود وجود داشت، شورای عالی مناطق آزاد در مهرماه امسال به مناطق اعلام کرد که ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است ولی تاکید شد که کالاهایی که ثبت اموال آن از سازمان مناطق آزاد تا ۲۴ مهر ماه یعنی قبل از این ابلاغیه به مناطق، صادر شده باشد از شمول این ممنوعیت مستثنی هستند.

اما ویدئو اخیر حاکی از ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای در اوایل آذرماه بود این در حالی است که پیگیری این جریان از گمرک حاکی از تائید ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای در سوم آذرماه بود.

به گفته معاون فنی گمرک ایران، این محموله در انبار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد و فعلا تا تعیین تکلیف تحویل صاحب کالا نشده است، هر چند که عنوان شده قرار است این اقلام داخل منطقه آزاد کیش عرضه شود و جدای از آن با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی، امکان ورود به سرزمین اصلی را ندارد حتی اگر این کالا کره ای نبود.

وی در ادامه به جریان ورود لوازم خانگی اشاره و با بیان اینکه در حال حاضر با وجود ممنوعیت واردات لوازم خانگی، بخشی از طریق سهمیه های مرزنشینی، کولبری و ته لنجی و با ثبت آماری وارد کشور می شود یادآور شد که حتی برای این کالاها منشا ارز تائید و طبق قانون و مقررات، برای آنها ثبت آماری انجام می‌شود که خود نشان می‌دهد بخش قابل توجهی  از لوازم خانگی از این طریق و کانال رسمی و قانونی وارد کشور می‌شود و نمی‌توان گفت تمام لوازم خانگی موجود در بازار قاچاق است.
به گفته ارونقی، درست است که ورود این لوازم خانگی تحت رویه های اعلام شده، مطابق با قوانین و مقررات موضوعه انجام می‌شود اما تخلفات گسترده ای پس از ورود این کالاها به استان‌ها انجام می شود از جمله اینکه این لوازم به طرق مختلف ، به صورت تجمیعی از استان محل سهمیه خارج و سر از مراکز فروش و بازارهای پایتخت یا سایر کلانشهرها در می آورند.

شرط ترخیص لوازم خانگی کره‌ای ورودی به کیش

طبق اعلام مسئولان منطقه آزاد کیش، محموله لوازم خانگی کره ای که اخیرا وارد این جزیره شده هنوز ترخیص نشده است و در صورتی که مستندات تائید کند ثبت سفارش و خرید آن قبل از ممنوعیت صورت گرفته امکان ترخیص دارد ولی اگر بعد از ممنوعیت باشد از ترخیص آن جلوگیری خواهد شد.
 طی روزهای اخیر محموله ای از لوازم خانگی ساخت‌ کره وارد منطقه آزاد کیش شد که مورد تایید گمرک ایران نیز قرار گرفت اما این موضوع مطرح بود که با توجه به ممنوعیت واردات لوازم  خانگی کره ای که از سوی رهبر مورد تاکید قرار گرفته تکلیف این محموله چیست، در عین حال که در 24 مهر شورای عالی مناطق آزاد طی ابلاغیه ای به مناطق ثبت آماری و ورود کالای لوازم خانگی با نشان تجاری و ساخت کره جنوبی به مناطق را ممنوع اعلام کرده بود ولی تاکید داشت آن دسته از این کالا که دارای قبض انبار قبل از 24 مهر باشد مشمول ممنوعیت نیستند.

در همین رابطه توضیح معاون اقتصادی منطقه آزاد کیش به ایسنا، از این حکایت دارد که  با اعلام ممنوعیت هیچ گونه ثبت و  خرید بعد از آن قابل قبول نیست و اگر وارداتی صورت بگیرد ترخیص نخواهد شد، اما به هر حال قوانین و مقررات عطف به ماسبق نمی شود و ما باید این موضوع را مورد توجه داشته باشیم که اگر تاجر و وارد کننده کالا را قبل ممنوعیت ثبت و خریداری کرده آن گاه از نظر شرعی و قانونی موظف به تعیین تکلیف کالای خریداری شده هستیم چرا که این خرید زمانی صورت گرفته که حتی ممنوعیتی اعلام نشده و طبق ضوابط حاکم، بوده است.

همتی ادامه داد: در این راستا تمامی وارداتی که در زمان اعلام ممنوعیت صورت می گیرد مورد بررسی قرار گرفته و اگر اسناد و مدارک تائید کند که ثبت سفارش و خرید قبل از تاریخ ممنوعیت بوده است نسبت به ترخیص اقدام خواهد شد چرا که در غیر این صورت امنیت سرمایه گذاری ، تجارت و حقوق قانونی افراد به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه محموله اخیر لوازم کره ای که به منطقه آزاد وارد شده نیز بر همین اساس هنوز ترخیص نشده است گفت: این محموله فعلا تا زمان تعیین تکلیف در انبار نگهداری خواهد شد و در صورت تایید مدارک و مستندات در رابطه با خرید قبل از ممنوعیت واردات ترخیص و به صاحب کالا تحویل می شود اما اگر بعد از ممنوعیت باشد ترخیصی صورت نخواهد گرفت.

این مقام مسول در منطقه کیش درباره اینکه آیا تمامی محموله های وارداتی لوازم خانگی صرفا در خود منطقه استفاده می شود گفت: به طور حتم همین طور است و هیچ گونه خروج لوازم خانگی با توجه به ممنوعیت واردات از کیش به سرز مین اصلی صورت نمی گیرد، در عین حال در منطقه کیش دو گمرک مستقر است و تمام ورود و  خروج ها ثبت و تحت نظارت قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: