:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۹.۷۹°
به‌روز شده در: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
تورم 60 درصدی خوراکی ها نشان دهنده فشار سنگین هزینه خانوار در یکسال اخیر است
شاخص تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات نیز به عدد 497.6 رسیده است که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد رشد کرده است. تورم نقطه به نقطه یا افزایش قیمت ها در آبان ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی آبان 99 نیز معادل 46.4 درصد برآورد شده است. تورم دوازده ماه یا میانگین رشد قیمت ها دردوازده ماهه منتهی به آبان 1400 نسبت به میانگین رشد قیمت ها در دوازده ماهه منتهی به آبان 99 نیز معادل 59.6 درصد اعلام شده که نشان دهنده فشار بالای سطح قیمت ها و هزینه های خوراکی و آشامیدنی خانوار در یکسال اخیر نسبت به یکسال قبل از آن است
کد خبر: ۱۸۳۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴
خبر اقتصادی – محسن شمشیری
شاخص تورم در آبان 1400 براساس اعلام مرکز آمار ایران به عدد 373 رسید که نسبت به ماه قبل یعنی مهر 1400 معادل 2.5 درصد رشد کرده است. تورم نقطه به نقطه یا  افزایش قیمت ها در آبان ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی آبان 99 نیز معادل 35.7 درصد برآورد شده است. تورم دوازده ماه یا میانگین رشد قیمت ها دردوازده ماهه منتهی به آبان 1400 نسبت به میانگین رشد قیمت ها در دوازده ماهه منتهی به آبان 99 نیز معادل 44.4 درصد اعلام شده که نشان دهنده فشار بالای سطح قیمت ها و هزینه های خانوار در یکسال اخیر نسبت به یکسال قبل از آن است.

تورم 59 درصدی خوراکی و آشامیدنی ها

شاخص تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات نیز به عدد 497.6 رسیده است که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد رشد کرده است. تورم نقطه به نقطه یا  افزایش قیمت ها در آبان ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی آبان 99 نیز معادل 46.4 درصد برآورد شده است. تورم دوازده ماه یا میانگین رشد قیمت ها دردوازده ماهه منتهی به آبان 1400 نسبت به میانگین رشد قیمت ها در دوازده ماهه منتهی به آبان 99 نیز معادل 59.6 درصد اعلام شده که نشان دهنده فشار بالای سطح قیمت ها و هزینه های  خوراکی و آشامیدنی خانوار در یکسال اخیر نسبت به یکسال قبل از آن است.
در بخش غیر خوراکی ها و خدمات نیز شاخص تورم به عدد 326.4 رسیده است که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد رشد کرده است. تورم نقطه به نقطه یا  افزایش قیمت ها در آبان ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی آبان 99 نیز معادل 30.2 درصد برآورد شده است. تورم دوازده ماه یا میانگین رشد قیمت ها دردوازده ماهه منتهی به آبان 1400 نسبت به میانگین رشد قیمت ها در دوازده ماهه منتهی به آبان 99 نیز معادل 37.2 درصد اعلام شده که نشان دهنده فشار بالای سطح قیمت ها و هزینه های خانوار در یکسال اخیر نسبت به یکسال قبل از آن است.
 
اگرچه اعلام مرکز آمار ایران از کاهش هر سه شاخص تورم در آبان ماه و عقبگرد تورم سالانه به ۴۴.۴ درصد حکایت دارد. اما تورم همچنان رقم بالای 40 درصد را نشان می دهد و در بخش خوراکی ها که مایحتاج و معیشت خانوارهای کشور است همچنان فشار هزینه ای و تورم 60 درصدی مشاهده می شود.
تورم دوازده ماهه  خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات برای خانوارهای شهری 60.1 درصد اعلام شده و برای روستا نیز 57.9 درصد بوده است که نشان دهنده هزینه سنگین مایحتاج و معیشت مردم تنها در یکسال اخیر است. به عبارت دیگر، فشار تورم و رشد قیمت ها در یکسال اخیر بالا بوده و مردم حتی برای خوراک خود با رشد بالای هزینه ها مواجه هستند و در بخش غیر خوراکی نیز مناطق شهری با تورم 36.7 درصدی و روستاها با تورم 40.5 درصدی مواجه بوده اند.
بر این اساس، نرخ تورم سالانه آبان ماه به ٤٤,٤ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل یک درصد کاهش نشان می‌دهد.
رشد 72 درصدی تخم مرغ و فشار سنگین هزینه در بخش خوراکی ها

تورم دوازده ماهه آبان 1400 در برخی خوراکی ها نیز بسیار بالا گزارش شده است. تورم دوازده ماهه برای نان و غلات 52.2 درصد، برای گوشت قرمز و سفید و مرغ 55.1 درصد، ماهی 66.8 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ 72.5 درصد، روغن و چربی 91.8 درصد، میوه و خشکبار 60.6 درصد، سبزیجات و حبوبات 60.9 درصد، شکر و مربا و عسل و شکلات و شیرینی و قند و شکر  64.4 درصد، چای و قهوه و کاکائو و نوشابه و آبمیوه 66.8 درصد، دخانیات 41.9 درصد اعلام شده است. این کالاها که بخش عمده و مهم زندگی خانوارها را تشکیل می دهد با رشد بالای هزینه و قیمت مواجه بوده اند و رشد آنها بین 52 تا 92 درصد گزارش شده که نشان دهنده وخامت رشد هزینه خانوار در بخش خوراکی هاست.

رشد 52 درصدی هزینه پوشاک و کفش

در بخش غیر خوراکی و هزینه های مهمی مانند پوشاک و کفش 52.1 درصد، خدمات نگهداری وتعمیر واحد مسکونی 48.5 درصد، مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری آنها 58.1 درصد، بهداشت و درمان 40.3 درصد، حمل و نقل 44.6 درصد، تفریح و فرهنگ 49.4 درصد، هتل و رستوران 56.4 درصد رشد قیمت و تورم دوازده ماهه داشته اند.
کاهش نرخ تورم نقطه‌ای

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه ١٤٠٠ به  ٣٥,٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥.٧ درصد بیشتر از آبان ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٣,٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ١٤,١ واحد درصدی به ٤٦.٤ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٣٠.٢ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٥,٣ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٧.٤ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ٦.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه آبان ١٤٠٠ به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.١ درصد و ٢.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,٤ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٤,٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٣,٦ درصد و ٤٨.٣ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی» (رب گوجه فرنگی، زعفران و سس گوجه فرنگی)، گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و سیب زمینی) و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ، کالباس و سوسیس) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودروی سواری و لاستیک خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) و گروه « هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٤,٠ درصد برای دهک هشتم تا ٤٧.٢ درصد برای دهک دوم است
نام:
ایمیل:
* نظر: