:
كمينه:۹.۸۴°
بیشینه:۱۰.۷۹°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
مذاکرات در مورد شرایط گشایش پول های ایران در آستانه شروع مذاکرات
دیدار با رییس بانک مرکزی و مقامات تجاری عمان و گفت ‌وگو درباره مسائل مالی ، بانکی و اقتصادی از اهداف این سفر است.این سفر در حالی انجام می شود که مذاکرات برای احیای برجام از هشتم آذرماه در وین (پایتخت اتریش) آغاز خواهد شد
کد خبر: ۱۸۳۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
خبراقتصادی - رئیس بانک مرکزی ایران روز جمعه در صدر هیاتی از مسئولان بانکی و امور خارجه به مسقط(پایتخت عمان) سفر کرد.
دیدار با رییس بانک مرکزی و مقامات تجاری عمان و گفت ‌وگو درباره مسائل مالی ، بانکی و اقتصادی از اهداف این سفر است.این سفر در حالی انجام می شود که مذاکرات برای احیای برجام از هشتم آذرماه در وین (پایتخت اتریش) آغاز خواهد شد.
همزمان در چندروز اخیر، مقام‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده رایزنی‌هایی با مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس درباره ایران داشته‌اند.
رییس کل بانک مرکزی عازم مسقط می شود و با توجه به شرایط جدید بین المللی درباره تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور، مذاکره خواهد کرد.
در حالی که در دوره های قبلی نیز روسای بانک مرکزی با هدف تعمیق روابط بانکی به عمان سفر کرده بودند، اما در این دوره قرار است که صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی و هیات همراه خود شامل کارشناسان وزارت خارجه و بانک مرکزی در شرایطی به مسقط سفر کنند که به زودی مذاکرات هسته ای در وین آغاز شود.
کارشناسان معتقدند که این سفر می تواند در راستای گشایش های ارزی، آزادسازی پول های بلوکه شده ایران با مجوز آمریکا به کشورهای طرف تجاری ایران، موثر باشد. زیرا در سال های اخیر عمان به عنوان واسطه گفت وگو و مذاکرات سیاسی از سوی آمریکا مطرح بوده و معمولا پیام های دو طرف یعنی آمریکا و ایران را به طرف دیگر منتقل کرده است.
از این رو، احتمالا در این دوره نیز شرایط ایران برای مذاکره و اجازه آمریکا برای گشایش پول های بلوکه شده ایران در مسیر مذاکرات، مطرح شده است.
 پیش از این نیزعبدالناصر همتی رئیس کل  سابق بانک مرکزی  به منظور دیدار با مقامات عمان و گفت‌وگو پیرامون توسعه همکاری های اقتصادی و بانکی به مسقط رفت و علاوه بر گفت‌وگو با مسئولان بانک مرکزی عمان، با وزیر خارجه و وزیر صنعت و تجارت و رئیس طرف عمانی کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دیدار کرده و موضوعات جایگاه ایران در بانکداری جهان وهمچنین روابط تجاری و سیاسی و رایزنی های مختلف و ارتباط ایران با اروپا و آمریکا و کشورهای شرق آسیا نیز همواره مورد توجه بوده است.
براین اساس، ناظران سیاسی معتقدند که این سفر صالح آبادی  می تواند در راستای شرایط جدید بین المللی درباره تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور، باشد و در ارتباط با مذاکرات هسته ای وین، گشایش پول های ایران و شرایط مذاکرات توسط آمریکا و ایران بحث و تبادل نظر شود.
کارشناسان معتقدند از آنجا که وزیر خارجه اعلام کرده است که بایدن رئیس جمهور آمریکا به نشانه حسن نیت خود باید 10 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کند، در نتیجه به نظر می رسد که مذاکرات عمان می تواند زمینه ساز موضوع شرایط مذاکرات و آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران باشد.
از سوی دیگر، نخست وزیر بریتانیا نیز در مجلس این کشور در پاسخ به سوالات، احتمال پرداخت طلب 400 میلیون پوندی به ایران را رد نکرده و پاسخ منفی نداده است و لذا احتمالا کشورهای طرف مذاکره، به درخواست ایران توجه کرده اند و مذاکرات عمان می تواند در این زمینه موثر باشد و شرایط ایران را به طرف آمریکایی انتقال دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: