:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
تکلیف تیم اقتصادی دولت برای انجام اقدامات فوری کنترل بازار، نرخ ارز و طلا را کاهش داد
عصر دوشنبه در ساعت عصر، قیمت دلار 27050، دلار کانادا 21540، یورو 30580، درهم 7360 و پوند 37430 تومان معامله شد و سکه 11 میلیون و 920 هزار تومان معامله شده است. صبح دوشنبه نیز در بازار آزاد، قیمت دلار 27 هزار و 265 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 614 تومان و درهم امارات 7 هزار و 428 تومان اعلام شده است. بر اساس جدیدترین نرخ های اعلام شده در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۵۸۳۷ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۶۳۵۸ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که این رقم نسبت به روز قبل، ۱۰۱۶ تومان و نسبت به روز شنبه، ۱۴۸۴ تومان ارزان تر شده است
کد خبر: ۱۷۸۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
خبراقتصادی  – محسن شمشیری

به دنبال تکلیف رئیس جمهور به تیم اقتصادی دولت برای انجام اقدامات فوری کنترل بازار در روز یکشنبه 7 شهریور 1400،  نرخ  ارز و طلا در روز دوشنبه کاهش یافت و دلار به کانال 26 هزار تومان و سکه به کانال 11 میلیون تومان بازگشت. کارشناسان می گویند که با توجه به این موضوع که رییس جمهور تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد که راهکارهای تقویت ارزش پول ملی را ارائه و درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهند، انتظار می رود که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و سایر نهادهای اقتصادی، اقداماتی انجام دهند تا نرخ ارز کاهش یابد. از سوی دیگر، تغییر تیم هسته ای و احتمال مذاکرات در هفته های آینده، بر بازار اثر قابل توجهی داشته است.
فعالان بازار می گویند که سومین روز هفته برای فعالان بازار ارز با ادامه کاهش نرخ ارز به ویژه دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور همراه شده است. بررسی روند نرخ گذاری در بازار ارز نشان می دهد بهای خرید و فروش دلار و یورو در معاملات  (دوشنبه هشتم شهریورماه ۱۴۰۰) کاهش یافته است. این در حالی است که روز گذشته نیز شاخص ارزی روند نزولی را به ثبت رسانده بود.
عصر دوشنبه در ساعت عصر، قیمت دلار 27050، دلار کانادا 21540، یورو 30580، درهم 7360 و پوند  37430 تومان معامله شد و سکه 11 میلیون و 920 هزار تومان معامله شده است.
صبح دوشنبه نیز در بازار آزاد، قیمت دلار 27 هزار و 265 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 614 تومان و درهم امارات  7 هزار و 428 تومان اعلام شده است. بر اساس جدیدترین نرخ های اعلام شده در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۵۸۳۷ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۶۳۵۸ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که این رقم نسبت به روز قبل، ۱۰۱۶ تومان و نسبت به روز شنبه، ۱۴۸۴ تومان ارزان تر شده است.
همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، در حال حاضر به قیمت ۲۹۹۸۳ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۳۰۵۸۹ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز یکشنبه، ۱۱۱۹ تومان و نسبت به اولین روز هفته نیز ۱۹۳۵ تومان کاهش نرخ دارد.
محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت:  به دلیل کاهش نرخ ارز شاهد افت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هستیم. قیمت انس جهانی به ۱۸۱۵ دلار رسیده و به این ترتیب هر قطعه سکه طرح جدید ۱۱میلیون و ۹۴۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان،نیم سکه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان،ربع سکه  ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه ‌های گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فروخته شده است.هر گرم طلای ۱۸ عیار۱ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان فروخته شده است.
قیمت ارز  با کاهش رو برو بوده است؛ قیمت دلار ۲۷ هزارو ۴۰۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شده است. همچنین قیمت دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان و هر یورو ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شده است. این در حالی است که قیمت دلار در صرافی ملی ایران ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار تومان قیمت خورده است.

بازگشت قیمت سکه به کانال ۱۱ میلیون تومان

 قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  (دوشنبه، هشتم شهریورماه) در بازار تهران با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته، به رقم ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسید.
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج میلیون و ۳۸ هزار تومان شد.همچنین هر انس جهانی طلا نیز  یک‌هزار و ۸۱۵ دلار و ۱۸ سنت قیمت خورد.
مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و انس جهانی است. بر این اساس قیمت دلار در دو روز گذشته روند نزولی داشته و  دوباره در صرافی بانکی وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد و انس جهانی نیز با ۲ دلار و ۳۲ سنت کاهش  یک‌هزار و ۸۱۵ دلار و ۱۸ سنت معامله شد.
قیمت طلا به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید
قیمت جهانی طلا در معاملات ، دوشنبه در حالی رشد کرد که در سخنان جمعه شب رئیس بانک مرکزی آمریکا خبری از افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره نبود. قیمت جهانی طلا در معاملات ، دوشنبه در حالی رشد کرد که در سخنان جمعه شب رئیس بانک مرکزی آمریکا خبری از افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره نبود. جرومی پاول، رئیس فدرال‌رزرو در سخنرانی روز جمعه خود هیچ زمان‌بندی مشخصی هم در مورد برنامه بانک مرکزی برای کاهش ماهانه خرید اوراق قرضه و تزریق پول به اقتصاد ارائه نداد.
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۱,۸۲۳.۱۰ دلار رسید. قیمت جهانی طلا بسیار به بالا رفتن نرخ بهره آمریکا حساس است و با نبود نشانه‌هایی از این اتفاق در سخنرانی پاول، راه برای بالا رفتن قیمت طلا هموار شد. سخنان پاول شاخص دلار را به پایین‌ترین سطح دو هفته اخیر فرستاد.

افت ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال

ارزش بیشتر ارزهای دیجیتالی مهم کاهش یافت.با افزایش احتمال وقوع سناریوی صعودی در بازار، مایکرو استراتژی، یکی از بزرگ ترین شرکت های دارنده بیتکوین در جهان اعلام کرد ۱۷۷ میلیون دلار دیگر بیتکوین خریده است تا بدین ترتیب تعداد کل بیتکوین های در اختیار این شرکت به ۱۰۹ هزار بیتکوین برسد. ارزش کل بیتکوین های در اختیار این شرکت در حال حاضر چیز ی حدود سه میلیارد دلار و متوسط قیمت خرید هر بیتکوین توسط این شرکت معادل ۲۶ هزار و ۷۶۹ دلار بوده است.  
 کوبا که در سال های اخیر تحت تاثیر تحریم های آمریکا با مشکلات اقتصادی گسترده ای مواجه شده، پس از السالوادور به دومین کشور جهان تبدیل می شود که به طور رسمی ارزهای دیجیتالی را به رسمیت شناخته است. از مدت ها پیش این گمانه زنی وجود داشت که کوبا پس از ممنوع اعلام کردن دلار در این کشور، برای انجام تبادلات ارزی خود و برقرای جریان سرمایه ورودی جدید از ظرفیت ارزهای دیجیتالی بهره گیرد.  
بانک مرکزی چین یک بار دیگر علیه ارزهای دیجیتالی موضع گرفته و با صدور بیانیه ای از شهروندان این کشور خواسته است تا از بازار رمزارزها دوری کنند. این نهاد با تاکید مجدد بر غیرقانونی بودن رمزارزها در این کشور گفته است هیچ حمایت قانونی از کسانی که در این بازار دچار ضرر شوند، صورت نخواهد گرفت. به گفته بانک مرکزی چین، بیتکوین و سایر رمزارزها دارای ارزش ذاتی نیستند و قیمت آن ها حباب است.
مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۰۹۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۴۱ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۷ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت. 
نام:
ایمیل:
* نظر: