:
كمينه:۵.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
فعالان بازار کاهش قیمت دلار و سکه را پیش بینی کردند
در ساعات عصر یکشنبه قیمت دلار به 27 هزار و 620 تومان کاهش یافت و با اعلام اونس جهانی طلا به قیمت 1817 دلار، قیمت سکه نیز به 12 میلیون و 100 هزار تومان کاهش یافته است. هر گرم طلا 1 میلیون و 183 هزار و هر مثقال 5 میلیون و 128 هزار تومان اعلام شده است. به دنبال تکلیف رئیس جمهور به تیم اقتصادی برای تنظیم بازار و کنترل نرخ ارز، انتظار می رود که قیمت ارز کاهش یابد. البته صبح یکشنبه، ‌ قیمت دلار 28 هزار و 300 تومان، قیمت یورو 33 هزار تومان اعلام شده است اما در برخی ساعات دلار به 28 هزار و 24 تومان کاهش داشته و سکه نیز 200 هزار تومان افت قیمت داشته است
کد خبر: ۱۷۸۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
خبراقتصادی – محسن شمشیری
در ساعات عصر یکشنبه قیمت دلار به 27 هزار و 620 تومان کاهش یافت و با اعلام اونس جهانی طلا به قیمت 1817 دلار، قیمت سکه نیز به 12 میلیون و 100 هزار تومان کاهش یافته است. هر گرم طلا 1 میلیون و 183 هزار و هر مثقال 5 میلیون و 128 هزار تومان اعلام شده است. فعالان بازار دلیل این کاهش قیمت های ارز و طلا و سکه را اثرگذاری تصمیمات دولت می دانند و با تکالیف تیم اقتصادی دولت، پیش بینی می شود که در کوتاه مدت قیمت دلار به کانال 27 هزار و 26 هزار تومان کاهش یابد. البته برخی صاحب نظران نیز معتقدند که احتمال شروع مذاکرات احیای برجام با اروپا و آمریکا و چین و روسیه نیز یکی از عوامل اثر گذار است.
به دنبال تکلیف رئیس جمهور به تیم اقتصادی برای تنظیم بازار و کنترل نرخ ارز،  انتظار می رود که قیمت ارز کاهش یابد. البته صبح یکشنبه، ‌ قیمت دلار 28 هزار و 300 تومان، قیمت یورو 33 هزار تومان اعلام شده  است اما در برخی ساعات دلار به 28 هزار و 24 تومان کاهش داشته و سکه نیز 200 هزار تومان افت قیمت داشته است.   
فعالان بازار با توجه به تکلیف رییس جمهور به  تیم اقتصادی دولت که آنها را مکلف کرد  راهکارهای تقویت ارزش پول ملی را ارائه و درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهند، می گویند که اگر این اقدامات فوری و سازمان یافته شامل کنترل بازار و سخت شدن نظارت ها باشد، اثرات مختلفی در بازار خواهد داشت و ممکن است که قیمت ها افزایش بیشتری داشته باشد اما اگر بخشی از ذخایر ارزی، پول های آزاد شده ایران ومنابع شرکت های مختلف وارد بازار شود، و عرضه را افزایش دهد می تواند روی کاهش قیمت ها اثر داشته باشد. دولت حداقل می تواند قیمت دلار را به کانال های 27 هزار و 26 هزار تومان برگرداند.
همچنین با توجه به انتخاب وزیر امور خارجه، و تشکیل جلسات کابینه دولت و همچنین نامه مسوول سیاست خارجی اروپا برای از سر گرفتن مذاکرات ایران و اروپا و آمریکا، انتظار می رود که شروع این مذاکرات موجب کاهش قیمت ارز شود.  برخی صاحب نظران نیز معتقدند که رئیس جمهور آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است و حتی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده که با احیای برجام مخالفت نخواهد کرد و براین اساس یک نوع توافق جهانی برای بازگشت به برجام  و احیای برجام وجود دارد که این موضوع می تواند قیمت ارز را در ماه های آینده کاهش دهد.  
 نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت:  یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰ به علت بالا رفتن نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و دلار هستیم. محمد کشتی آرای با بیان اینکه  انس جهانی به قیمت ۱۸۱۷ دلار رسیده، افزود:هم اکنون قیمت سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بفروش می‌رسد.در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۱۹۶ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.
همچنین هر دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته شده است.نرخ دلار در صرافی‌های بانکی  (یکشنبه، ۷ شهریورماه) با ۵۱ تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به ۲۷ هزار و ۷۹۱ تومان رسید.
قیمت فروش یورو در مقایسه با روز گذشته با ۵۱ تومان کاهش به ۳۲ هزار و ۴۷۳ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۷ هزار و ۲۴۱ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۱ هزار و ۸۳۰ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۹۸۵ تومان و نرخ فروش آن ۲۷ هزار و ۲۳۰ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۸۲۷ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۲ هزار و ۱۶۶ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات روز شنبه (۶ شهریورماه)، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۲۶۵ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۱۱۷ تومان معامله شد.
قیمت دلار از خردادماه حرکت آرامی به سوی کانال ۲۵ هزار تومان شروع کرد و بیش از دو هفته در این کانال نوسان داشت و وارد کانال ۲۶هزارتومان شد و از روز چهارشنبه گذشته در صرافی بانکی به قیمت ۲۷ هزار تومان  فروخته می‌شود و در این کانال نوسان دارد.
کاهش ۲۲۰ هزار تومانی قیمت سکه
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  (یکشنبه، ۷ شهریورماه) در بازار تهران با کاهش ۲۲۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (۷ شهریور ماه) به رقم ۱۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید.ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۲۲۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (۶ شهریور ماه) به رقم ۱۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌ سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۷۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت خورد.
علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج میلیون و ۱۶۰ هزار تومان شد.همچنین هر انس جهانی طلا نیز  یک‌ هزار و ۸۱۷ دلار و ۵۰ سنت قیمت خورد.
مهم‌ترین عوامل موثر در نوسان قیمت طلا و سکه، بالا رفتن دلار و انس جهانی است. بر این اساس قیمت دلار بیش از دو هفته است که وارد کانال ۲۶ هزار تومان و سپس ۲۷ هزار تومان شد.  بهای انس جهانی به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی ثابت بود.

عرضه ۳۶۰ میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما  شنبه، ۶ شهریورماه شاهد عرضه حدود ۳۶۰ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.شنبه، ۶ شهریورماه ۱۴۰۰ از عرضه های مذکور حدود ۱۲۳ میلیون دلار معامله شده است.براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۳ هزار و ۳۰ تومان بوده است.این امر حاکی از این است که نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است.
سامانه نیما از نیمه نخست سال ۹۷ پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد.
نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی (سامانه نیما) با هدف تسهیل تامین ارز راه‌اندازی شده و با استفاده از آن، خریداران (واردکنندگان) و فروشندگان (صادرکنندگان) ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند.سامانه نیما محل تامین ارز کالاهای وارداتی و محل تبادل میان صادرکنندگان و واردکنندگان است و حجم و قیمت معاملات انجام شده در آن در فرایند تعیین نرخ ارز، نقشی تعیین‌کننده دارد.

هند استفاده آزمایشی از روپیه دیجیتال را آغاز می‌کند

رئیس بانک مرکزی هند گفت بانک مرکزی هند برنامه آزمایشی رمزارز خود را تا ماه دسامبر آغاز می‌کند.شاکتیکانتا داس، رئیس بانک مرکزی هند در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت بانک مرکزی هند برنامه آزمایشی رمزارز خود را تا ماه دسامبر آغاز می‌کند.
بانک مرکزی هند در حال مطالعه جنبه‌های مختلف رمزارزها، شامل امنیت آن، تأثیر آن بر بخش مالی هند و همچنین نحوه تأثیرگذاری آن بر سیاست‌گذاری پولی و گردش نقدینگی می‌باشد.
بانک‌های مرکزی جهان شامل چین، اروپا و انگلستان به دنبال رمزارزهایی هستند که توسط خود آنها به صورت مستقیم برای عموم مردم صادر شوند. به این رمزارزها ارز دیجیتال بانک مرکزی یا سی‌بی‌دی‌سی گفته می‌شود که در واقع ورژن آنلاین واحد پولی آن کشور هستند. در مورد هند به این ارز روپیه دیجیتالی گفته خواهد شد.
داس به سی‌ان‌بی‌سی گفت: ما در مورد رمزارزها به شدت محتاط هستیم چرا که این محصول نه تنها برای ماه بلکه برای کل جهان یک محصول کاملاً جدید است.
داس افزود: بانک مرکزی هند در مورد انتخاب اینکه صدور این رمزارز با محوریت مرکزی باشد یا از تکنولوژی توزیع صدور ارز (دی‌ال‌تی) استفاده شود، تصمیم‌گیری خواهد کرد.
دی‌ال‌تی به چندین بانک اجازه می‌دهد که به صورت همزمان تراکنش‌ها را به اشتراک گذاشته و ثبت کنند اما صدور مرکزی به معنای این است که چنین دیتابیسی تنها در اختیار بانک مرکزی باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: