:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۱.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۱
معاون وزیر کشور گفت مطابق قانونی که در سال 91 مصوب شده است وزارت جهاد کشاورزی موظف بوده تعدادی از کالاهای اساسی در کشور را پس از حداقل ده سال به خودکفایی برساند. یعنی ده درصد سالانه باید افزایش تولید داشته باشیم. یکی از آن موارد در زمینه روغن و دانه‌های روغنی است.
کد خبر: ۱۶۶۷۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
اقتصادگردان  - طی یک سال گذشته با شیوع کرونا اقتصاد جهان دستخوش تغییرات زیادی شد. از ضرر یا سودهای میلیارد دلاری ثروتمندان جهان تا بیکاری بسیاری از کارگران که برخی آمارها آن را تا 400 میلیون نفر برآورد می‌کنند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و کارگران بخش خدمات بیشترین آسیب را دیدند. اما صنعت نیز حال و روز خوبی نداشته و بسیاری از کارخانه‌ها یا تعطیل شدند یا به حالت نیمه درآمده‌اند. از همان زمان دولت برای ارائه وام(تسهیلات کرونایی) به کارفرمایان شرط حفظ نیروی کار را گذاشته بود. مشخص نیست چه تعداد توانستند از عهده این مهم برآیند اما برخی شرکت‌ها و کارخانه‌ها به خوبی توانستند این شرایط را پشت سر بگذرانند و حتی یک کارگر تعدیلی نداشتند. 
نمونه آن اکنون شرکت مارگارین است که با دو برند «خروس‌نشان» و «آفتاب» در حال فعالیت است و «بابک دین‌پرست»؛ معاون وزیر کشور در بازدیدی که روز گذشته از خطوط تولید این کارخانه به عمل آورد، از تاب‌آوری این شرکت تقدیر و تمجید کرد. به گفته دین‌پرست یکی از اقدامات خوب این شرکت این است که با وجود بیکاری بسیاری از نیروهای کار در جهان هیچ یک از کارکنان خود را تعدیل نکرده و با همان ظرفیت هزار نفر مستقیم خود در حال فعالیت است.
تامین نیاز کشور در سه زمینه صنف و صنعت و خانوار توسط شرکت مارگارین
معاون وزیر کشور در حاشیه بازدید از کارخانه مارگارین با تاکید بر وجود مشکلاتی نظیر مشکل در تامین مواد اولیه به خاطر شیوع کرونا در جهان و افزایش نرخ ارز گفت: «این کارخانه از قدیمی‌ترین کارخانه‌های کشور است که همزمان در زمینه صنف و صنعت و خانوار محصولات خود را عرضه می کند و اکنون نیز با ۴۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند. یکی از اقدامات خوب این شرکت این است که با وجود بیکاری بسیاری از نیروهای کار در جهان هیچ یک از کارکنان خود را تعدیل نکرده و با همان ظرفیت هزار نفر مستقیم خود در حالل فعالیت است». 
بابک دین‌پرست در ادامه این سخنان ضمن بیان برخی مشکلات در زمینه تامین ارز، وعده داد که در نشستی که قرار بود روز گذشته در شهرک صنعتی شمس‌آباد برگزار شود، به بررسی معضلات تسهیلات بانکی این کارخانه بپردازد. او در جمع خبرنگاران و با حضور «حسن خلخالی» گفت: «ما مشکلی در تسهیلاتشان نداریم و امروز نشستی در شهرک صنعتی شمس آباد برای رفع موانع تولید استان تهران را برگزار میکنیم. منهای تامین ارز مشکلات را بررسی میکنیم. در زمینه تامین مواد اولیه‌ نیز به نظر من وزارتخانه جهاد کشاورزی و وزارت صمت به خوبی فعالیت و تلاش خود را می کنند». 
دین پرست همچنین در بررسی مشکلات پیش روی تولید در کشور به قانونی اشاره می‌کند که در سال 91 تصویب شد. بر اساس اظهارات او مشکلات خاص این حوزه در تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی مربوط به همین مصوبه مجلس شورای اسلامی است. که طبق آن وزارت جهاد کشاورزی موظف بوده تعدادی از کالاهای اساسی در کشور را پس از حداقل ده سال به خودکفایی برساند. یعنی ده درصد سالانه باید افزایش تولید داشته باشیم. یکی از آن موارد در زمینه روغن و دانه‌های روغنی است. معاون وزیر کشور در این باره افزود:«ما متاسفانه این مشکل را داریم و ۹۰ درصد مواد اولیه کشور با واردات تامین میشود.فقط ده درصد از تولید داخل است. حالا با گزارش‌هایی که به رییس جمهور داده شده و دستوراتی که ایشان دادند، تمهیدات لازم اندیشیده می‌شود که این قانون به خوبی در سطح کشور اجرا شود و اینقدر این وابستگی وجود نداشته باشد تا ما برای تامین مواد اولیه  با مشکل مواجه باشیم. مواد اولیه سهم مارگارین نیز بر حسب میزانی که به کشور وارد می شود، به نسبت میزان توان این شرکت اختصاص خواهد یافت».

نام:
ایمیل:
* نظر: