:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
تعداد نظرات: ۸ نظر
1- محمد هاشم پسران 2- محسن بهمنی اسکویی 3- نوریل روبینی 4- هما کاتوزیان 5- جواد صالحی اصفهانی 6- سهراب بهداد 7- هوشنگ امیراحمدی 8- هادی صالحی اصفهانی 9- کامران مؤید دادخواه 10- مسعود کارشناس 11- احمد سیف 14- فرهاد نعمانی 12- حسن حکیمیان 13- حمید زنگنه 15- فرهاد نوربخش
کد خبر: ۲۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۱
جعفر خیرخواهان: براساس روایت نهادگرا از جوامع و اقتصادها، می توان ادعا کرد که وجود نهادهای ناکارا و شیوع باورهای نادرست دربارۀ طرز کار اقتصاد، از موانع اصلی رشد و توسعه اقتصادی به حساب می آیند. لازمۀ تغییر و تحول در این نهادها و باورها، اجرای اصلاحات اقتصادی است به نحوی که از جانب اقتصاددانان پارادایمی جدید به جامعه عرضه شود و البته مورد حمایت سیاست مداران و فرادستان قرار گیرد. جامعه به خصوص زمانی علاقه و اشتیاق به تغییر و اصلاح نشان می دهد که رقابت و پیشرفت شدید کشورهای خارجی، و عقب-ماندگی و افول اقتصاد داخلی کاملاً مشهود و عریان گشته باشد و نهادهای فکری و سیاست های اجرایی موجود قادر به حل مشکلات اقتصادی نباشند.

 وجود کارشناسان و اقتصاددانان قابل اعتماد با نظرات معتبر، احتمال پذیرش پارادایم جدید اقتصادی را افزایش می-دهد. صاحبان اندیشه های جدید اقتصادی در صورتی اثرگذارتر هستند که محدودیت ها و فرصت های محیط نهادی را به خوبی درک کنند. به رغم جهان شمول بودن اصول علم اقتصاد، چون که باورهای مشترک و چارچوب نهادی در بین جوامع مختلف بسیار متفاوت است کارشناسان اقتصادی ای که آگاهی و شناخت بیش تری نسبت به شرایط بومی و محلی کشور مربوطه داشته باشند نظراتی صائب تر و عملی تر ارایه خواهند داد.

 

در دهۀ 1340 خورشیدی، زمانی که ثبات سیاسی و رشد اقتصادی در ایران به اوج خود رسیده بود، تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی برای تحصیلات عالیه چه با بورس و کمک مالی سازمان های دولتی و یا با هزینه شخصی راهی اروپا و آمریکا شدند. وقوع انقلاب اسلامی و حوادث و تبعات پس از آن باعث شد تعدادی از کسانی که به ایران برگشته بودند دوباره گزینه خروج (دایمی) را انتخاب کرده و دیگرانی که هنوز در خارج مانده بودند نیز سودای بازگشت به ایران را از سر خارج کنند. در مورد رشته و حرفه خاص اقتصاد که موضوع بحث ما در این نوشتار است، تعداد زیادی از آن اقتصاددانان ایرانی که دست سرنوشت آنها را دور از وطن نگه داشته است (و اینک در دهه های ششم تا هشتم زندگی خود به سر می برند) همچنان علاقه مند و دل نگران سرنوشت و آیندۀ موطن خویش هستند. آنها وقایع و روندهای اقتصاد ایران را با دقت پیگیری کرده و با بهره گیری از کانال های مختلف ارتباطی و اطلاع رسانی مثل نگارش مقاله و کتاب، انجام مصاحبه، شرکت و سخنرانی در همایش ها، حضور در برنامه ها و میزگردهای تلویزیونی، ایجاد سایت های اینترنتی و سرانجام وبلاگ نویسی امکان انتقال دیدگاه های خود به طیف وسیع و متنوعی از جامعه هدف و مخاطبان داخلی را یافته اند. عده ای از آن ها وقت و توان خویش را مصروف مطالعۀ عمیق تاریخ اقتصادی ایران کرده و برخی دیگر که هر روز از تعدادشان کاسته می شود با سفرهایی کوتاه و دوره ای به ایران و حضور در همایش ها و جلسات پرسش و پاسخ، سعی دارند تا پژوهش هایی که دربارۀ ایران انجام می دهند از واقعیات جامعه فاصله نگرفته و با آن ها بیگانه نباشد.


تفاوت این گروه از اقتصاددانان پیش کسوت در مقایسه با نسل جدید و جوان اقتصاددانان ایرانی که در خارج تحصیل کرده-اند اینست که اختلاف دیدگاه و رویکرد در بین آن ها بسیار بیش تر از همکاران جوانشان است. به طوری که اقتصاددانان جوان تر اشتراک دیدگاه بیش تری درباره مسایل اقتصادی داشته و مجهز و مسلط به مدل های اقتصادی منسجم تر و کاراتر برای تبیین پدیده های اقتصادی و دادن راه حل و توصیه های سیاستگذاری هستند.


در این نوشتار قصد نداریم به احصا و شمارش تمام اقتصاددانان ایرانی که در اطراف و اکناف جهان پراکنده بوده و به آموزش و پژوهش اشتغال دارند بپردازیم بلکه در حد بضاعت و فرصت سعی می شود به معرفی اجمالی از شاخص ترین آنها اکتفا کنیم. به این جهت، ابتدا فهرستی از مطرح ترین اقتصاددان های ایرانی مقیم خارج تهیه گردید و بدیهی است که این افراد را فقط باید یک نمونۀ انتخابی از کل جامعه اقتصاددان های ایرانی در خارج در نظر گرفت.


فهرست الفبایی اسامی این اقتصاددانان ایرانی منتخب به این شرح است:
آموزگار، جهانگیر؛ امیراحمدی، هوشنگ (استاد اقتصاد، دانشگاه راتجرز)؛ بهداد، سهراب (استاد اقتصاد، دانشگاه دنیسون)؛ بهمنی اسکویی، محسن (استاد اقتصاد، دانشگاه ویسکانسین در میلواکی)؛ بینا، سیروس (استاد ممتاز اقتصاد و مدیریت، دانشگاه مینه ستا در موریس)؛ پاکدامن، ناصر (دانشگاه پاریس)؛ پروین، منوچهر (استاد بازنشسته اقتصاد، دانشگاه اموری در آتلانتا)؛ پسران، محمد هاشم (استاد اقتصاد در دانشگاه کمبریج)؛ حکیمیان، حسن (استاد اقتصاد، دانشگاه سیتی لندن)؛ دادخواه، کامران مؤید (دانشیار اقتصاد، دانشگاه نورث ایسترن)؛ دژبخش، هاشم (استاد اقتصاد، دانشگاه اموری در آتلانتا)؛ علی رهنما (استاد اقتصاد، دانشگاه آمریکایی پاریس)؛ روبینی، نوریل (استاد اقتصاد، دانشگاه نیویورک)؛ زنگنه، حمید (استاد اقتصاد، دانشگاه وایدنر)؛ سیف، احمد (دانشیار اقتصاد، دانشگاه استافوردشایر)؛ صالحی اصفهانی، جواد (استاد اقتصاد، دانشگاه فنی ویرجینیا)؛ صالحی اصفهانی، هادی (استاد اقتصاد، دانشگاه ایلینویز اوربانا)؛ عسکری، حسین (استاد بازرگانی بین الملل، دانشگاه جورج واشنگتن )؛ علیزاده، پروین (دانشیار اقتصاد، دانشگاه متروپلیتن لندن)؛ فردمنش، محسن (استاد اقتصاد، دانشگاه کمپل)؛ فرزین، حسین (استاد اقتصاد منابع، دانشگاه کالیفرنیا در دیویس)؛ کاتوزیان، محمد علی همایون (استاد اقتصاد، دانشگاه آکسفورد)؛ کارشناس، مسعود (استاد اقتصاد، دانشگاه لندن)؛ مقدم، فاطمه اعتماد (استاد اقتصاد، دانشگاه هوفسترا نیویورک)؛ میرآخور، عباس (استاد سابق اقتصاد، موسسه فناوری فلوریدا، و مدیراجرایی در صندوق بین المللی پول)؛ فاطمی، علی (استاد اقتصاد بین الملل، دانشگاه آمریکایی پاریس)؛ نعمانی، فرهاد (استاد اقتصاد، دانشگاه آمریکایی پاریس)؛ نقی زاده، محمد (استاد اقتصاد توسعه، دانشگاه میجی گاکواین ژاپن)؛ نوربخش، فرهاد (استاد اقتصاد، دانشگاه گلاسکو)؛ نوشیروانی، وحید (استاد اقتصاد، دانشگاه کلمبیا در نیویورک)؛
صفحات نشریه اجازه معرفی و ارایه شرح حال کامل تمامی اقتصاددانان فهرست شده در بالا را نمی داد (که البته می توان این کار را به فرصتی دیگر موکول کرد) و لاجرم با تهیه معیارهای سرانگشتی و خام، مجدداً تعداد 15 نفر از بین این شخصیت ها انتخاب گردید. معیارهای مورداستفاده را فعالیت و اعتبار علمی از حیث کثرت و تعدد مقالات و کتب منتشره، پیشکسوتی،و نیز تمرکز بیشتر آثار تولیدشده آنها بر روی مسایل ایران قرار دادیم که به ترتیب افراد زیر در فهرست نهایی جای گرفتند.


1- محمد هاشم پسران
2- محسن بهمنی اسکویی
3- نوریل روبینی
4- هما کاتوزیان
5- جواد صالحی اصفهانی
6- سهراب بهداد
7- هوشنگ امیراحمدی
8- هادی صالحی اصفهانی
9- کامران مؤید دادخواه
10- مسعود کارشناس
11- احمد سیف
14- فرهاد نعمانی
12- حسن حکیمیان
13- حمید زنگنه
15- فرهاد نوربخش

 

قابل توجه اینکه در مورد نفرات ابتدایی فهرست گلچین شده، امکان رسیدن به توافق همگانی و پذیرش اعتبارمندی معیارها بیشتر است اما هر چه به نفرات آخر نزدیک می شویم عامل سلیقه در تعیین نفرات پررنگ تر گردیده است. نکته آخر اینکه، سوای توجه به میزان فعالیت و رتبه علمی این افراد، حجم اطلاعات در دسترس درباره فعالیت های آن ها در اینترنت نیز در دراز و کوتاه شدن فضای اختصاص یافته به معرفی آن ها مؤثر بوده است.

 

1) محمد هاشم پسران
 
محمد هاشم پسران بی شک پرافتخارترین اقتصاددان "The most eminent economist”  ایرانی در جهان شناخته می شود. وی در فروردین 1325 در شهر شیراز دیده به جهان گشود، کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه سالت فورد انگلیس و دکتری را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد. او در حال حاضر استاد بخش اقتصاد دانشگاه کمبریح و عضو ترینیتی کالج آن دانشگاه است.


وی از حیث تعداد استناد به مقالات، از بین 20 اقتصاددان تراز اول اروپایی در فاصله سال های 96-1993، در رتبه نوزدهم بعد از مارک بلاگ و قبل از انگوس مدیسون قرار داشت.  همچنین در جدیدترین رتبه بندی سایت ideas.repec. مربوط به ماه آوریل 2010 که هر ماه به روز می شود وی رتبه چهارمین اقتصاددان جهان (با 427 امتیاز) را با توجه به تعداد استنادات به کارهای انجام شده کسب کرده است.


محمد هاشم پسران پس از تکمیل تحصیلات رسمی، به ایران بازگشت و فعالیت حرفه ای و اجرایی را با احراز پست مدیریت بخش تحقیقات اقتصادی بانک مرکزی ایران و معاون وزیر فرهنگ ایران در قبل از انقلاب اسلامی شروع کرد. او پس از خروج از ایران، استاد اقتصاد و مدیر اقتصادسنجی کاربردی در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (UCLA)، استاد مدعو مؤسسه مطالعات پیشرفته وین، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز بوده است.

پسران عضو فرهنگستان علوم بریتانیا، عضو انجمن اقتصادسنجی، و عضو ژورنال اقتصادسنجی است. او جایزه جورج سل 1990 را از موسسه نفت لندن، و جایزه انجمن اقتصادی سلطنتی به خاطر بهترین مقاله منتشره در اکونومیک ژورنال در سال های 1990 و 1991 دریافت کرد. وی همچنین مشترکاً جایزه بهترین مقاله در نشریه اکونومتریک رویو 2004-2002 را به خاطر مقاله ای درباره مدل سازی ساختاری بلندمدت دریافت نمود.

محمد هاشم پسران بنیانگذار ژورنال اقتصاد سنجی کاربردی بوده و به اتفاق برادرش بهرام پسران، نرم افزار اقتصادسنجی Microfit  (که به نسخه 5 رسیده است) را طراحی و به بازار عرضه کرده است.
 
او عضو هیأت امنای محفل پژوهش های اقتصادی (ERF) برای کشورهای عربی، ایران و ترکیه طی دوره 2000-1996 و عضو شورای مشاوران بانک جهانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است. علاوه بر این ها او رئیس چندین انجمن، موسسه و شرکت دیگر نیز بوده است.


محمد هاشم پسران بیش از 130 مقاله در نشریات معتبر علمی در حوزه های اقتصادسنجی، اقتصادکلان تجربی و اقتصاد ایران منتشر کرده است و کارشناس اقتصاد نفت و خاورمیانه نیز به شمار می رود.


جدیدترین کارهای وی عبارتند از:
"Explaining Growth in the Middle East," Volume 278 (Contributions to Economic Analysis) by Jeff Nugent and M. Hashem Pesaran (Editors), Elsevier Science, January 2007.
 "Global and National Macroeconometric Modeling: A Long Run Structural Approach," by Tony Garratt, Kevin Lee, Hashem Pesaran and Yongcheol Shin
برخی از مهمترین آثار وی در ارتباط با اقتصاد ایران عبارتند از:
روندهای اقتصادی و سیاست های اقتصاد کلان در ایران پس از انقلاب، 1998؛
برنامه ریزی و تثبیت کلان اقتصادی در ایران، 1995؛
اقتصاد ایران در عصر پهلوی، 1995؛
تک نرخی کردن ارز، نقش بازارها و برنامه ریزی در اقتصاد ایران، 1993؛
سیاست ارزی ایران و بازار سیاه برای دلار، 1991؛
خرجکرد درآمد نفت: رویکرد کنترل بهینه با کاربرد به اقتصاد ایران، 1979؛


 تا یک دهه پیش معمولاً هر از گاهی، مقالاتی از هاشم پسران و مصاحبه های اختصاصی با وی در نشریات داخل ایران به چاپ می رسید. او سابق بر این به صورت تقریباً مرتب به ایران مسافرت کرده و در همایش هایی مثل کنفرانس سالانه پولی و ارزی و مجامع دانشجویی شرکت کرده یا به ایراد سخنرانی در سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی می پرداخت. اما با افزایش شکاف علمی، بسته شدن فضای اندیشه ورزی و فاصله گرفتن تصمیم گیران ایرانی از اصول علم اقتصاد، حضور فیزیکی وی در محافل علمی و آکادمیک داخل ایران به صفر رسیده است. شاید به جبران این نقیصه باشد که محمد هاشم پسران در چند سال گذشته و با کمک سایرین، «کنفرانس اقتصاد ایران» را بنیان نهاده است که حلقه ارتباطی بین اقتصاددانان پیشکسوت و جوان به حساب آمده و هر ساله در کشور آمریکا برگزار می شود.

 

محسن بهمنی اسکویی
 
محسن بهمنی اسکویی از دانشگاه ایالتی میشیگان مدرک دکتری خود را گرفت و استاد کرسی پاتریسیا و هاروی ویلمث در دانشگاه ویسکانسین در میلواکی و مدیر تحقیقات تحصیلات تکمیلی در آنجا است. او مدیر تحقیقات اقتصاد بین الملل و سردبیر Journal of Economic Studies است. حوزه های تخصص وی مالیه بین الملل، اقتصاد کلان اقتصاد باز و اقتصادسنجی کاربردی است.
در جدیدترین رتبه بندی سایت ideas.repec. (ماه آوریل 2010) وی با کسب 155 امتیاز در رتبه 286مین اقتصاددان جهان جای گرفته است.


کارهایی که وی در رابطه با اقتصاد ایران انجام داده است به شرح زیر هستند.
نوسانات نرخ ارز و تولید در کشورهای تولیدکننده نفت: مورد ایران، 2007؛
آیا نوسان نرخ ارز بازار سیاه مانع جریان تجارت می شود؟ تجربه ایران، 2002؛
رابطه بلندمدت بین نرخ ارز بازار سیاه و تراز تجاری: شواهدی از ایران، 1999؛
روش ردیابی مشارکت بانک مرکزی در بازار سیاه ارز: شواهدی از ایران، 1998؛
نرخ ارز بازار سیاه و تقاضا برای پول در ایران، 1996؛
منبع تورم در ایران پس از انقلاب، 1995؛
نرخ ارز بازار سیاه در  برابر نرخ ارز رسمی با آزمون برابری قدرت خرید: بررسی ریال ایران، 1993؛
وی در همایش های پولی و ارزی و بانکداری اسلامی در گذشته نیز شرکت کرده است. به طور مثال در  سومین سمینار سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی ایران در سال  1372 مقاله «اثرات کلان اقتصادی کاهش ارزش خارجی ریال ایران در دوران پس از انقلاب اسلامی» را ارایه کرد. همچنین مقاله « نرخ ارز بازار سیاه و تقاضا برای پول در ایران» در نشریه پژوهش ها و سیاست های اقتصادی در سال 1380 و مقاله «کاهش ارزش ریال ایران در دوره پس از انقلاب تجزیه و تحلیل روش پولی و همگرایی متقابل یوهانس» از وی به چاپ رسید.

 

نوریل روبینی
 
نوریل روبینی استاد اقتصاد در دانشگاه نیویورک و رئیس بنگاه اقتصاد جهانی روبینی است. او پس از دریافت کارشناسی در اقتصاد سیاسی از دانشگاه بوکونی ایتالیا، دکترای اقتصاد بین الملل از دانشگاه هاروارد را گرفت. روبینی اصالتا مشهدی است شهری مذهبی که زندگی در آن برای جامعه یهودیان راحت نبود. البته مسلمانان و یهودیان این شهر برای قرن های متمادی تعادل دشواری را حفظ کرده بودند تا اینکه در سال 1218 خورشیدی، یک زن یهودی نسخه ای عجیب برای آبسه دستش از پزشکی مسلمان گرفت: پزشک به وی گفت یک سگ را بکش و دستت را در امعا و احشای آن فرو کن و به مدت یک ساعت نگه دار. این زن به دقت و مطابق دستور پزشک مسلمان عمل کرد، اما وی زمان نامناسبی را برای این کار انتخاب کرد، و سگ را در روز عید قربان کشت. مسلمان های شهر، این عمل وی را تمسخر و بی احترامی نسبت به آن روز تفسیر کرده و ناگهان شهر به خشونت کشیده شد. وقتی خشم مردم فروکش کرد، 36 یهودی مشهدی کشته شده بودند و بقیه مجبور شدند مسلمان شوند حادثه ای که به الله داد معروف شد. یهودیان به مدت یک قرن تا زمانی که دولت ایران در دهۀ 1320 فشار بر یهودیان را کم کرد، در خفا دین خود را حفظ می کردند در حالی که ظاهر اسلامی داشتند. زخم الله داد، محصوریت و بدبینی قوی در بین یهودیان مشهد بوجود آورد.


روبینی در مارس 1959 نه در مشهد بلکه در استامبول ترکیه به دنیا آمد که والدینش توقف کوتاهی در آنجا داشتند. روبینی دو ساله بود که خانواده وی از مشهد به تهران و مدتی بعد تل آویو رفتند و سرانجام در میلان ایتالیا ساکن شدند و در آنجا کسب وکار فروش قالی های ایرانی را برپا کرده و تا امروز همچنان در آنجا زندگی می کنند. او از 1962 تا 1983 در ایتالیا سکونت داشت. نوریل اینک شهروند آمریکا است و به چهار زبان انگلیسی، فارسی، ایتالیایی و عبری صحبت می کند. او می گوید من مثل هر کس دیگر بودم، فرزند یک خانواده متمکن طبقه متوسط به بالا و مثل بیشتر هم نسلانم آگاهی اجتماعی داشتم. من می خواستم جهان را مکان بهتری برای زندگی بسازم و علاقه من به اقتصاد از علاقه ام به سیاست ناشی شد.

روبینی در 1988 دکتری اقتصاد را از هاروارد دریافت کرد. پس از هفت سال تدریس در دانشگاه ییل، به سمت جنوب و به دانشگاه نیویورک کشیده شد. اما در اواسط دهه 1990 به واشنگتن رفت و دوره مختصری در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول کار کرد و سپس وارد تشکیلات دولتی در کاخ سفید و خزانه داری آمریکا شده و به عنوان مشاور تیموتی گیتنر مشغول گردید. اما این شغل هم وی را ارضا نکرد و دو سال بعد به نیویورک بازگشت تا دوباره تئوری اقتصادی را با سیاست ترکیب کند و در سال 2005 عنصر دیگری به این ترکیب افزود: RGE Monitor که یک شرکت مشاوره ای بین المللی با درآمد چندمیلیون دلاری و 80 کارمند است.


بحران اقتصادی اخیر شهرت فراوانی برای روبینی به همراه آورد چون وی از معدود اقتصاددانانی بود که آمدن بحران را پیش بینی و اثبات کرد (و درآمد شرکت RGE  همچنان در میانه رکود اقتصادی، در حال رشد است). نسیم طالب نیز که در کتاب خود، «قُوی سیاه» این فاجعه را پیش بینی کرده بود، روبینی را «بهترین اقتصاددان زنده» می نامد. او شخصیت مهمی در مباحثات اقتصادی در آمریکا و سطح بین المللی شده است و بیشتر وقت خود را بین جلسات با مدیران بانکهای مرکزی و وزرای مالیه در اروپا و آسیا می گذراند. اگر چه از نظر تعداد استنادات آکادمیک در طول عمر، در سایت ideas.repec. (ماه آوریل 2010) رتبه 1024 با 87 امتیاز را کسب کرده است، در فهرست 100 شخصیت بزرگ حوزه عمومی مجله پراسپکت در ژانویه 2009 دومین رای را کسب نمود. او در فهرست 100 متفکر جهانی مجله فارین پالیسی رتبه 4 بوده و توسط مجله تایم به عنوان یکی از 100 فرد پرنفوذ در جهان برگزیده شد.
حوزه های تحقیقاتی وی عبارتند از: اقتصاد کلان بین الملل و مالیه بین الملل، سیاست مالی، اقتصاد سیاسی، نظریه رشد، و مسائل پولی اروپا
از مهمترین کتاب های وی می توان «اقتصاد بحران: مسیر سقوط در آینده فایناس»، «ادوار سیاسی و اقتصاد کلان»، و «معماری مالی بین المللی جدید» نام برد.

 

محمد علی همایون کاتوزیان
 
او که به اسامی هما کاتوزیان یا همایون کاتوزیان نیز نامیده می شود در آبان 1321 در تهران به دنیا آمد. پس از گرفتن دیپلم از دبیرستان البرز و یک سال تحصیل در دانشگاه تهران در 1340 برای خواندن رشته اقتصاد به انگلستان رفت. او کارشناسی را در سال 1967 از دانشگاه بیرمنگام، کارشناسی ارشد را در 1968 از دانشگاه لندن و دکتری را در 1984 از دانشگاه کنت در کانتربری طی کرد. بین 1968 تا 1986 در دانشگاه های مختلف در انگلستان، ایران، کانادا و آمریکا به تدریس اقتصاد اشتغال داشت و در سازمان های بین المللی مثل ILO و انکتاد مشاور اقتصادی بود. وی از 1986 به تدریس ادبیات فارسی و تاریخ ایران در دانشگاه آکسفورد پرداخت و بانی دو کنفرانس بین المللی به مناسبت صدمین سال تولد صادق هدایت و ایران در قرن جدید بوده است.


کاتوزیان در اقتصاد محض و کاربردی مقالات متعددی دارد اما نخستین پیشبردهای عملی وی در علم اقتصاد مربوط به نظریه توسعه بخش خدمات، اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت، و روش و فلسفه اقتصادی است.


او از جمله نخستین کسانی بود که در انتهای دهه 1960 درآمد نفت را «رانت» اقتصادی نام گذاشت و کشورهای دریافت-کننده آن را «دولت رانتیر» نامید و تاثیر دریافت رانت نفت توسط دولت بر اقتصاد و سیاست کشورهای صادرکننده نفت را بررسی کرد.


کاتوزیان همچنین نظریه دولت استبدادی و تضاد بنیادی دولت-جامعه در تاریخ ایران را مطرح کرده است که به مطالعات تطبیقی جامعه شناسی تاریخ ایران با تاریخ اروپا منجر شده است. در یکی از آثارش مفهوم «جامعه کوتاه مدت» یا جامعه کلنگی را معرفی می کند که نهایتا در مقالۀ «جامعه کوتاه مدت، بررسی مسائل بلندمدت توسعه سیاسی و اقتصادی در ایران» آن را شرح و بسط داده است و در نشریه Middle Eastern Studies شماره 1 سال 2004 منتشر گردید.


او بیش از ده ها مقاله و حدود ده کتاب به زبان انگلیسی منتشر کرده است که جدیدترین کتاب وی The Persians, Ancient, Medieval and Modern Iran, (London and New York: Yale University Press, 2009) نام دارد و قرار است با عنوان «ایرانیان: تاریخ باستان، میانه و امروز ایران» به فارسی ترجمه شود. برخی از آثار وی که به فارسی ترجمه شده اند عبارتند از «نه مقاله در جامعه شناسی تاریخی ایران»؛ «استبداد، دموکراسی و نهضت ملی»؛ «اقتصاد سیاسی ایران از مشروطیت تا پایان سلسله پهلوی»؛ «تضاد دولت و ملت، نظریه تاریخ و سیاست در ایران»؛ و «دولت و جامعه در ایران، سقوط قاجار و استقرار پهلوی».


علایق مطالعاتی کاتوزیان در رابطه با ایران متنوع بوده و تاریخ ایران مدرن، مصدق و نهضت ملی شدن نفت، ملی گرایی ایران، انقلاب های ایران، ادبیات فارسی کلاسیک و مدرن، سعدی و صادق هدایت را در برمی گیرد. به این ترتیب وی را می توان اقتصاددان، تاریخ نگار، دانشمند سیاسی و منتقد ادبی با علاقه ویژه به مطالعات ایران دانست.

 

جواد صالحی اصفهانی
 
جواد صالحی اصفهانی متولد نیشابور در شرق ایران است. وی کارشناسی خود را از دانشگاه لندن (کالج کوین مئری) در 1971، کارشناسی ارشد و دکتری را به ترتیب در 1974 و 1977 از هاروارد دریافت کرد. او در حال حاضر (و از سال 2001) استاد اقتصاد در موسسه پلی تکنیک ویرجینیا ( ویرجینیا تِک) آمریکا است و عمده تحقیقات وی به حوزه اقتصاد خاورمیانه مربوط می شود. او همچنین همکار طرح دوبی در مرکز بلفر برای علم و امور بین الملل در مدرسه دولت جان اف کندی دانشگاه هاروارد است که هم اکنون فرصت مطالعاتی از اوت 2009 تا ژولای 2010 را در آنجا بسر می-برد. او همکار پژوهشی غیرمقیم موسسه بروکینگز است که از سال 2007 در ارتباط با طرح جوانان خاورمیانه و برنامه توسعه و اقتصاد جهانی مشارکت داشته است. جواد صالحی اصفهانی در سال های 2001 تا 2006 در هیأت امنای محفل پژوهش اقتصادی (ERF) که شبکه ای از اقتصادانان خاورمیانه مستقر در قاهره است خدمت کرد و از 1993 تاکنون عضو پژوهشی این نهاد بوده است. وی پیش از این عضو هیأت مدیره انجمن اقتصادی خاورمیانه (97-1996)؛ استاد مدعو مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد و همکار ارشد کالج سن آنتونی در دانشگاه آکسفورد (92-1991) و استادیار اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا (84-1977) بود. او همچنین اقتصاددان در اداره تحقیقات اقتصادی بانک مرکزی ایران (80-1979) بوده است
علایق پژوهشی وی معطوف به اقتصاد جمعیت، اقتصاد انرژی، اقتصاد ایران و اقتصاد خاورمیانه است.
او با همکاری ژاکس کریمر کتاب «مدل های بازار جهانی نفت» را در 1991 نوشت و سفارش مقاله برای کتاب دو جلدی «نیروی کار و سرمایه انسانی در خاورمیانه: مطالعات بازارها و رفتار خانوار» داد که در سال 2001 منتشر گردید و باارزش ترین کتاب سال توسط بخش روابط صنعتی دانشگاه پرینستن شناخته شد و با کمک داگلاس اکل و جوزف پیت کتاب «تولید و انتشار اقتصاد سیاسی انتخاب عمومی، تأملات VPI» (2004) نوشت. مقالات وی در نشریات معتبری مثل اکونومیک ژورنال، ژورنال اقتصاد توسعه، توسعه اقتصادی و تغییر فرهنگی، ژورنال نابرابری اقتصادی، ژورنال بین-المللی مطالعات خاورمیانه، و مطالعات ایران منتشر شده است.
برخی از مهمترین مقالات وی در ارتباط با اقتصاد ایران عبارتند از
یارانه های دولتی و تقاضا برای فرآورده های نفتی در ایران، 1996 (ترجمه این مقاله در مجله برنامه و توسعه چاپ شده است.)؛
محرومیت جوانان در ایران: وضعیت آموزش، اشتغال و تشکیل خانواده، 2007؛
منابع انسانی در ایران: پتانسیل ها و چالش ها، 2005؛
جمعیت، سرمایه انسانی و رشد اقتصادی در ایران، 2002؛
باروری، آموزش و منابع خانوار در ایران (92-1987)، 2001؛
عوامل جمعیتی در توسعه اقتصادی ایران، 2000؛
نقش زنان در انتقال بین نسلی سرمایه انسانی در ایران، 1377 (به فارسی در مجله گفتگو)
بخش نفت در بعد از انقلاب، 1995؛
نقش نفت و گاز در ایران بعد از انقلاب، 1995؛
اقتصاد سیاسی اعتبار یارانه ای در ایران (78-1973)،
بی تردید وی از معدود اقتصاددانان ایرانی در خارج از کشور است که بیشترین توجه و انرژی خود را صرف مسایل ایران کرده است و بیش از هر اقتصاددان تراز اول ایرانی در خارج از کشور، به ایران سفر کرده، و سخنرانی و کلاس برگزار کرده است.
آخرین تلاش ارزنده وی در این زمینه، راه اندازی وبلاگ Tyranny of numbers به آدرس http://djavad.wordpress.com/ از مارس 2009 است که در حوزه، فقر، نابرابری، سرمایه انسانی و هدفمندی یارانه ها مطلب می نویسد و کانال راحت و رودررویی برای ارتباط با دانشجویان و علاقه مندان به مسائل اقتصادی روز ایران است.

 

سهراب بهداد
 
سهراب بهداد در سال 1322 در مشهد به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. او در سال 1341 از دبیرستان البرز فارغ التحصیل شد و در پاییز همان سال برای تحصیل در مهندسی برق به دانشگاه ایالتی میشیگان رفت. پس از دریافت کارشناسی علوم در مهندسی برق در 1967 به دانشکده اقتصاد آن دانشگاه رفت و هرگز دوباره به مهندسی نگاه نکرد.
در 1973 دکتری اقتصاد را از دانشگاه ایالتی میشیگان گرفت و از تز خود با عنوان ویژگی های ملی و ترکیب تجارت کالاهای ساخته شده دفاع کرد. در 1972 سمت استادیار در بخش اقتصاد دانشگاه سیراکوس را گرفت. در سال بعد آمریکا را ترک کرده و برای تدریس در گروه اقتصاد دانشگاه تهران، وارد ایران شد.
وی به مدت ده سال، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد بود که با توجه به تبعات انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها، ایران را ترک کرد. وی همچنین در سال های 1355 تا 1358 با محمد قاضی، حمید عنایت و هوشنگ گلشیری در بخش انتشارات دانشگاه شریف کنونی با هدف سفارش ترجمه مجموعه جامعی از کتاب های مفید و کتب درسی دانشگاهی و آماده سازی برای انتشار آن ها کار کرد.
در پاییز 1984 وی به آمریکا برگشت و استاد مدعو واحد اقتصاد دانشگاه میشیگان غربی شد و در سال بعد به گرانویل اوهایو رفت تا در دانشگاه دنیسون به تدریس اقتصاد بپردازد. وی از 1992 تا 1995 رئیس بخش اقتصاد این دانشگاه بود. سهراب بهداد مدیر اجرایی و نیز رئیس انجمن اقتصادی خاورمیانه بوده است. وی همچنین عضو تحریریه ژورنال بین المللی مطالعات خاورمیانه و همکار سردبیر بولتن انجمن مطالعات خاورمیانه بود.
وی چندین کتاب و ده ها مقاله نوشته است که تقریباً بدون استثنا در ارتباط با نظام اقتصادی اسلام و معضلات اقتصادی-اجتماعی ایران هستند که برخی از مهمترین آثار وی عبارتند از:
کتاب «اسلام و جهان هر روزه: معضلات سیاست عمومی» با همکاری فرهاد نعمانی؛
کتاب «طبقه و کار در ایران» با همکاری فرهاد نعمانی (ترجمه محمود متحد، ‏نشر آگاه، 1387) این کتاب جایزه انجمن مطالعات جهان سوم را در نوامبر 2007 دریافت کرد؛
کتاب «ایران پس از انقلاب: بحران دولت اسلامی» با همکاری سعید رهنما؛
مقاله «کارگران، کشاورزان و دستفروشان: بررسی قشربندی کار در ایران پس از انقلاب» با همکاری فرهاد نعمانی؛
مقاله «از پوپولیسم تا آزادسازی اقتصادی: گرفتاری های ایران»؛
مقاله «نواب صفوی و آرمان شهر فدائیان اسلام»؛
مقاله «انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی: اسلامی کردن در دانشگاه های ایران»؛
او همچنین در دهه 1350 چندین کتاب ترجمه کرده بود که ترجمه وی از کتاب هانت به نام «تکامل نهادها و ایدئولوژی-های اقتصادی» در سال 1381با ویرایشی جدید توسط نشر آگاه تجدید چاپ گردید.

 

هوشنگ امیراحمدی
 
هوشنگ امیراحمدی متولد شهرستان طالش در استان گیلان است و مدرک مهندسی کشاورزی را از دانشگاه تبریز گرفته است. او در سال 1354 به آمریکا عزیمت کرده و مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت صنعتی را از دانشگاه کرنل در ایالت نیویورک دریافت نمود. در سال 1358 به ایران برگشت. او مجددا به آمریکا برگشت و تحصیلات دوره دکترای خود را تکمیل کرد. در سال 1361 مدرک دکتری در برنامه ریزی و توسعه بین المللی اخذ را از دانشگاه کرنل گرفت و سال بعد به استخدام دانشگاه قدیمی و معتبر راتگرز (که در سال 1766 میلادی بنیاد گذاشته شده است) در نیوجرسی آمریکا درآمد. در حال حاضر، وی استاد تمام وقت دانشگاه راتگرز در برنامه ریزی و توسعه بین المللی بوده و رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه است. در طی 28 سالی که در این دانشگاه بوده است، سالها ریاست بخش برنامه ریزی و سیاستگذاری را نیز بر عهده داشته و در پست های مختلف دانشگاهی انجام وظیفه کرده است.. وی بنیانگذار و رئیس شورای آمریکائیان و ایرانیان (American Iranian Council) نیز هست. این شورا مرکزی برای پژوهش و سیاستگذاری بوده و تلاش دارد درک متقابل مردم ایران و ایالات متحده آمریکا را نسبت به یکدیگر بهبود بخشد. از افتخارات این شورا، عذرخواهی خانم مادلین آلبرات، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، از ملت ایران به دلیل سیاست ای غلط گذشته آمریکا از جمله کودتا بر علیه مصدق، و پشتیبانی آمریکا از رژیم پهلوی است. وی همچنین از بنیانگذاران و مدیران مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران می باشد. تألیفات وی شامل بیش از بیست و پنج کتاب، از جمله پانزده عنوان در مورد رابطه ایران و آمریکا، و بیش از دویست مقاله علمی و عمومی است که عمدتا" به زبانهای انگلیسی و فارسی در خارج و داخل کشور منتشر شده اند. از جمله این نوشته ها عبارتند از: "انقلاب و گذار اقتصادی: تجربه ایران"، "منطقه دریای خزر بر سر چند راهی: عرصه ای نو برای انرژی و توسعه"، "جزایر کوچک، سیاست های بزرگ: تنب و ابوموسی در خلیج فارس"، "ایالات متحده و خاورمیانه: جستجو برای یافتن افق های جدید"، "ایران پس از انقلاب"، "ایران و جهان عرب"، "بازسازی و دیپلماسی منطقه ای در خلیج فارس"، "توسعه شهری در جهان اسلام"، "جامعه سیاسی، جامعه مدنی، و توسعه ملی"، و "ابزارهای توسعه صنعتی" تداوم و گسست". وی در بسیاری از کنفرانس ها در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، و خاورمیانه شرکت جسته است. نوشته هایش به زبانهای روسی، آلمانی، فرانسه، چینی، ژاپنی، کره ای، اسپانیولی، و عربی ترجمه و منتشر شده است. امیراحمدی به عنوان مشاور با دولتها و مؤسسات خصوصی گوناگون از جمله بنیاد آقاخان، بانک جهانی، و سازمان ملل همکاری داشته است.
هوشنگ امیراحمدی در دانشگاه راتگرز فرصت یافت تا مرکز آموزشی-تحقیقی و خدمات اجتماعی دانشگاهی درباره خاورمیانه و به ویژه ایران ایجاد کند. به این ترتیب مرکز مطالعات خاورمیانه (Center for Middle Eastern Studies) و برنامه مطالعات ایران معاصر (Contemporary Iran Studies Program) درون مرکز خاورمیانه دانشگاه راتگرز را به وجود آورد.

 

 

هادی صالحی اصفهانی
 
هادی صالحی اصفهانی برادر کوچک تر جواد صالحی اصفهانی است که همراه با هایده صالحی اصفهانی هر سه نفر اقتصاد خوانده اند و اقتصاددان شده اند.
او کارشناسی مهندسی مکانیک را از دانشگاه تهران دریافت کرده و کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد خود را به ترتیب در سالهای 1982 و 1984 از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی گرفته است. از سال 1984 تاکنون مراحل استادیاری، دانشیاری و استادی را در دانشگاه ایلینویز (اوربانا) طی کرده است. وی مدیر مرکز مطالعات جنوب آسیا و خاورمیانه در دانشگاه ایلینویز در اوربانا است. وی در 95-1994 پژوهشگر اقتصادی در بانک جهانی بوده است. او همچنین در سالهای 83-1980 به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی کار کرده است.
هادی صالحی اصفهانی از اقتصاددانان پرکار و پرجنب و جوش است و شرح فعالیت های علمی وی که در سپتامبر 2009 به روز شده است به 17 صفحه می رسد (در حالی که سوابق کاری برادر بزرگتر، جواد صالحی اصفهانی که در مارس 2010 نهایی شده است از 8 صفحه تجاوز نمی کند). وی نیز همانند برادر خویش، سفرهای متعددی به ایران کرده و در جمع های دانشجویی حضور پیدا می کند. او از اعضای فعال نشست های Global Development Network بوده است. در بخش تقدیر و تشکر کتاب «بهبود حکمرانی در خاورمیانه و شمال آفریقا» از انتشارات بانک جهانی در سال 2002، از هادی صالحی اصفهانی نیز نام برده شده است.
هادی صالحی اصفهانی در حوزه های متنوع اقتصادی مقاله نوشته است که مهمترین آن ها عبارتند از: اقتصاد سیاسی رشد، اقتصاد منطقه MENA، یارانه ها، نهادهای اقتصادی، بودجه دولت، توسعه اقتصادی، اصلاحات اقتصادی.
برخی از مقالات وی در نشریات معتبر اقتصادی به چاپ رسیده است و مقالات دیگر وی در نشریات با تخصص اقتصاد توسعه و نیز مسائل خاورمیانه منتشر گردیده است.
یکی از تحقیقات وی در ارتباط با نهادهای حمایتی در ایران مثل کمیته امداد، با عنوان «سازوکار جایگزین برای ارایه خدمات عمومی در ایران» است که در سال 2005 منتشر شده است.
برخی از مقالات و نقدهای کتاب وی در ارتباط با اقتصاد ایران عبارتند از:
صادرات نفت و اقتصاد ایران، 2009 همراه با کامیار محدث و محمد هاشم پسران؛
اقتصاد ایران در قرن بیستم، چشم انداز جهانی، 2008 همراه با محمد هاشم پسران ؛
مخارج خارج از بودجه و سیاست مالی در ایران،  1379با همکاری فرزاد طاهری پور در کتاب اقتصاد ایران به فارسی؛
در بخش نقد کتاب نیز از جمله دو کتاب مسعود کارشناس «نفت، دولت و صنعتی شدن» و کتاب پروین علیزاده «اقتصاد ایران: معضل دولت اسلامی» را معرفی و نقد کرده است.

 

کامران مؤید دادخواه
 
کامران دادخواه، کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد را از دانشگاه ایندیانا و یک کارشناسی ارشد در ریاضیات را از دانشگاه نورث ایسترن دریافت کرد. او سابق بر این اقتصاددان ارشد در بانک عمران و سرمایه گذاری ایران، و مدیر برنامه سنجی و دفتر اقتصاد عمومی سازمان برنامه و بودجه ایران در قبل از انقلاب بوده است. او 30 سال پیش از ایران خارج شد و در این سالها دانشیار اقتصاد و اقتصادسنجی در بخش اقتصاد دانشگاه نورث ایسترن شهر بوستن شده است. او همچنین اقتصاددان ارشد شرکت ABT  شرکا در کمبریج ماساچوست بوده است. علایق پژوهشی وی عبارتند از اقتصادسنجی، اقتصادکلان، اقتصاد بین الملل و اقتصاد کشورهای خاورمیانه به ویژه اقتصاد در دوران رضاه شاه و پس از آن.
او در نشریات معتبر اقتصادی، اقتصادسنجی و آماری مقاله نوشته است. مقالات وی در ارتباط با اقتصاد ایران و تاریخ اقتصادی ایران مثل «فرایند تورمی اقتصاد ایران، 80-1970»، «جنبش ملی شدن نفت، تحریم نفتی انگلیس و اقتصاد ایران، 53-1951»|، «سیاست اقتصادی ایران در عصر مصدق»، «افسانه و واقعیت در تاریخ نگاری ایران» و «اندیشه های اقتصادی احمد کسروی» در نشریات تخصصی مربوط به خاورمیانه به چاپ رسیده اند. برخی دیگر از آثار وی که به فارسی ترجمه شده است عبارتند از: 1) بار کمرشکن یارانه ها در ایران: یک تحلیل، 1379همراه با حمید زنگنه و 2) اصلاحات ارزی در ایران، 1386.
مسئولیت بخش معرفی کتاب در نشریه پژوهش و تحلیل مسائل ایران برعهده کامران دادخواه است و در مقطعی نیز مدیر اجرایی این نشریه بوده است.
دو کتابی که از وی منتشر شده است عبارتند از :
1) Foundations of Mathematical and Computational Economics (Thomson/ South- Western  2006),
2) The Evolution of Macroeconomic Theory and Policy (Springer 2009).

 

مسعود کارشناس
 
مسعود کارشناس استاد اقتصاد مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی در دانشگاه لندن است. او همچنین از همکاران محفل پژوهش اقتصادی برای کشورهای عرب، ترکیه و ایران بوده و هست. علایق پژوهشی وی موضوعات متنوعی از قبیل نفت و توسعه اقتصادی، اقتصاد سیاسی خاورمیانه، فقر و محیط زیست در کشورهای کمتر توسعه یافته، بازارهای کار و تعدیل ساختاری، انتشار فناوری های نو، و جریان منابع بین بخشی را دربرمی گیرد.
برخی از آثار وی که ارتباط نزدیکی با اقتصاد ایران دارند عبارتند از:
شیوه‌های بهره‌برداری و مدیریت رانت نفت، 2007 (این مقاله به فارسی نیز ترجمه شده است)؛
نفت، تنوع اقتصادی و فرایند دموکراتیک در ایران، 2005، با همکاری حسن حکیمیان؛
آزادسازی اقتصادی، رقابت پذیری و اشتغال زنان در خاورمیانه، 2001؛
مشارکت نیروی کار زنان و تعدیل ساختاری در منطقه خاورمیانه، 2001، با همکاری والنتین مقدم؛
موانع تعدیل ساختاری در منطقه خاورمیانه، جنبه هایی از تجارت بین المللی، 2001؛
نفت و توسعه اقتصادی در ایران از بدو انقلاب، 2000؛
تنگناها و چشم اندازهای اصلاحات و بازسازی اقتصادی در ایران، 2000، با همکاری حسن حکیمیان، منتشره  در کتاب اقتصاد ایران، تنگناهای دولت اسلامی، ویراسته پروین علیزاده؛
سیاست های اقتصاد کلان، تغییر ساختاری و اشتغال در خاورمیانه، 1997؛
تعدیل ساختاری و اقتصاد ایران، 1997؛
مسعود کارشناس پایان نامه دکتری خود را با عنوان «نفت، دولت و صنعتی شدن در ایران» منتشر کرد که در ایران نیز با ترجمه ای نادقیق در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. او همچنین با همکاری والنتین مقدم، کتاب «سیاست اجتماعی در خاورمیانه: پویایی های اقتصادی، سیاسی و جنسیتی» را در سال 2006 ویراستاری و منتشر کرده است.

 

احمد سیف
 
احمد سیف یا ایرج سیف نویسنده و مترجم کتب و مقالات اقتصادی، سیاسی و تاریخی است. وی در سال 1324 در منطقه نیاک آمل مازندران به دنیا آمده است. عنوان تز دکترای وی «بعضی جنبه های توسعه اقتصادی در ایران؛ 1906-1800» است که در دانشگاه ردینگ (1982) دفاع کرد. او در دانشگاه استافوردشایر انگلستان مرتبۀ دانشیاری (Senior Lecturer) داشته و اقتصاد تدریس می‌کند. برخی از آثار وی با نام مستعار بهروز امین نیز منتشر شده‌اند. سیف کتب و مقالات بسیاری در زمینۀ اقتصاد، سیاست و تاریخ مشروطه به رشتۀ تحریر درآورده یا ترجمه کرده است. برخی از کتب چاپ شدۀ وی به شرح زیراند:
دربارۀ فئودالیسم ایران قبل از مشروطه. چاپ اوّل، تهران: نشر پیام، ۱۳۵۶.
 اقتصاد ایران در قرن نوزدهم. چاپ اوّل، تهران: نشر چشمه، ۱۳۷۳. 
مقدمه‌ای بر اقتصاد سیاسی. چاپ اوّل، تهران: نشر نی، ۱۳۷۶.
پیش‌درآمدی بر استبدادسالاری در ایران. چاپ اوّل، تهران: نشر چشمه، ۱۳۷۹. 
استبداد، مسئلۀ مالکیت، و انباشت سرمایه در ایران. چاپ اوّل، تهران: نشر رسانش، ۱۳۸۰.
در انکار خودکامگی، چند مقاله دربارۀ علی‌اکبر دهخدا. چاپ اوّل، تهران: رسانش، ۱۳۸۲، 
تاریخ آشفته یا آشفته‌نگاری تاریخی؟. چاپ اوّل، تهران: نشر فروغ، ۱۳۸۵.
 قرن گم‌شده، اقتصاد و جامعۀ ایران در قرن نوزدهم. چاپ اوّل، تهران: نشر نی، ۱۳۸۷،
او همچنین یادداشت های اقتصادی خود را در وبلاگ نیاک به آدرس http://niaak1.blogspot.com منتشر می کند.

 

حسن حکیمیان
 
حسن حکیمیان کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه لندن در 1977و کارشناسی ارشد و دکتری خود را از دانشگاه ساسکس به ترتیب در 1979 و 1986 با تخصص در مطالعات توسعه دریافت کرد و مدرس عالی اقتصاد و مدیر برنامه های بین المللی مدیریت بازرگانی است. وی قبل از اینکه در اکتبر 2002 به دانشگاه سیتی لندن بپویندد به مدت 14 سال (1998 تا 2002) در دانشگاه لندن کار می کرد که حضور ماندگاری در توسعه، مدیریت، هدایت و رهبری دو برنامه آموزش راه دور نوآورانه در مقطع کارشناسی ارشد داشت. یکی از این برنامه ها را وی در مدرسه مطالعات شرقی و افریقایی هدایت کرد و جایزه ملکه به خاطر گسترش آموزش عالی در 1996 را دریافت نمود. تخصص حسن حکیمیان در حوزه اقتصاد توسعه با توجه ویژه به اقتصادهای خاورمیانه به خصوص ایران است. او علاقه خاصی به اقتصاد منابع انسانی، بازارهای کار، مهاجرت، آموزش و جهانی شدن پیدا کرده است. از جمله کتاب های وی انتقال نیروی کار و توسعه اقتصادی است و نیز نویسنده همکار در کتاب «دولت و تغییر جهانی و سیاست تجاری و ادغام در خاورمیانه و شمال آفریقا» بوده است. او در نشریات علمی گوناگون مقاله می نویسد و مشاور چندین نهاد بین المللی و مؤسسه کمک کننده به کشورهای در حال توسعه از قبیل بانک جهانی، ODA، سیدا و فائو بوده است. او از اعضای فعال و عضو هیات مدیره انجمن اقتصادی خاورمیانه در آمریکا است.


برخی از مقالات وی که در ارتباط با ایران است عبارتند از:
تغییر نهادی، تغییرات سیاستی و عملکرد اقتصاد کلان: موردکاوری ایران (1979 تا 2004)، 2008؛
مدیریت منابع نفتی و تنوع اقتصادی در ایران، با همکاری مسعود کارشناس؛
از گذار جمعیت نگاری به جهش و افت جمعیتی: تجربه ایران در دهه های 1980 و 1990، 2006؛
تنگناها و چشم اندازهای اصلاحات و بازسازی اقتصادی در ایران، با همکاری مسعود کارشناس؛
بحران آسیای شرقی، جهانی شدن و درس هایی برای کشورهای خاورمیانه و افریقای شمالی؛
 دولت و تحول جهانی: اقتصاد سیاسی گذار در خاورمیانه، با همکاری زیبا مشاور.

 

 

فرهاد نعمانی
 
فرهاد نعمانی مدارک کارشناسی را از دانشگاه تولسا و کارشناسی ارشد و دکتری خود را از دانشگاه ایلینویز در اوربانا دریافت کرد. وی در سال 1972 پس از گرفتن دکتری به ایران بازگشت و عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران شد. او در سال 1362 ایران را ترک کرد و ابتدا دانشیار دانشگاه آمریکایی پاریس و سپس به رتبه استادی در بخش اقتصاد آن دانشگاه رسید.
 زمانی که نعمانی در ایران بود کتب درسی دانشگاهی متعددی در حوزه نظام های اقتصادی تطبیقی، اقتصاد سیاسی توسعه نیافتگی، رشد اقتصادی، عملکرد اقتصادی و تاریخ اقتصادی نوشت و نخستین جلد توسعه فئودالیسم در ایران را منتشر کرد. او آثار برخی از اقتصادانان چپ مثل اسکار لانگه، پل سوئیزی، پل باران، و موریس داب در حوزه اقتصاد و اقتصاد سیاسی، موریس کورنفورت در معرفت شناسی و اریک هابزباوم در تاریخ را ترجمه کرد.
فرهاد نعمانی از تهیه کنندگان و ویرستاران کتابهایی مثل اسلام و سیاست عمومی (1997)، نظام های اقتصادی اسلامی (1994) و معجزه سکولار: دین، سیاست و اقتصاد در ایران (1990) بوده است.
برخی از مقالات وی در ارتباط با ایران عبارتند از:
چه انقلابی! سی سال جابجایی طبقات اجتماعی در ایران، 2009، با همکاری سهراب بهداد؛
خیزش و افول طبقات ایرانی در دهه های پس از انقلاب، 2008، با همکاری سهراب بهداد؛
مشکل بهره و بانکداری اسلامی از منظر تطبیقی: مورد مصر، ایران و پاکستان، 2003؛
مجادله تفسیری فقهای سنتی اسلامی درباره ربا.
آخرین کار وی، مقاله ای با عنوان «نیروی کار زنان در جمهوری اسلامی ایران: بازندگان و بازماندگان، 2006-1976» است که در 3 ژانویه 2010 جهت ارایه به انجمن بین المللی برای اقتصاد فمینیستی در کنفرانس سالانه انجمن اقتصاد آمریکا تهیه گردید.

 

حمید زنگنه
 
حمید زنگنه کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد را از دانشگاه ایالتی بال و دکترای خود را از دانشگاه میسوری دریافت کرد و استاد اقتصاد در دانشگاه وایدنر شهر چستر ایالت پنسیلوانیا است. زمینه های تخصصی وی اقتصاد بین الملل، پول و بانکداری و اقتصاد کلان است. علایق تحقیقاتی کنونی وی حول چالش ها و فرصت های تجارت الکترونیکی در این محیط به سرعت متحول است. مقالات وی در نشریاتی مثل ژورنال آموزش اقتصاد، اقتصاد کاربردی، بودجه-بندی عمومی و مدیریت مالی، ژورنال سیاست خاورمیانه، و مجله پژوهش و تحلیل مسائل ایران به چاپ رسیده است. او با همکاری سیروس بینا کتاب «سرمایه داری مدرن و ایدئولوژی اسلامی» را در سال 1992 منتشر کرد و نیز شخصاً سفارش مقاله برای انتشار کتاب «اسلام، ایران و ثبات جهانی» را داد که در 1994 منتشر شد.
او خزانه دار انجمن اقتصادی خاورمیانه و خزانه دار و مدیر اجرایی مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران است. وی در حال حاضر سردبیر مجله پژوهش و تحلیل مسائل ایران نیز هست.
از میان مقالات وی که به فارسی ترجمه شده است می توان به «بررسی اقتصاد ایران از جنبه داخلی و بین المللی» و نیز «بازی بازندۀ تحریم های اقتصادی ایران» اشاره کرد.

 

فرهاد نوربخش
 
فرهاد نوربخش کارشناسی خود را از دانشگاه ملی (شهید بهشتی) ایران دریافت کرد و تحصیل در مقاطع بالاتر را در دانشگاه بیرمنگام در انگلستان ادامه داد تا اینکه در 1976 دکتری خود را گرفت. او در سال 1980 به دانشگاه گلاسکو پیوست و همکاری پژوهشی و مشاوره ای با تعدادی از سازمان های بین المللی مثل فائو، اتحادیه اروپا و UNDP و دانشگاه سازمان ملل داشته است.  او مدیر مرکز مطالعات توسعه و سپس رئیس بخش اقتصاد دانشگاه گلاسکو از سال 2004 تا 2009 بوده است. در سال 2007 به خاطر نقش عظیمی که در کمک به پژوهش در حوزۀ توسعه انسانی داشت به عضویت انجمن توسعه و قابلیت انسانی انتخاب شد. زمینه های پژوهشی و آموزشی مورد علاقه وی توسعه اقتصادی، رفاه وتوسعه انسانی، برنامه ریزی اقتصادی، برنامه ریزی پروژه، تعدیل اقتصاد کلان، و نابرابری های منطقه ای است. نوربخش همکار سردبیر نشریه اقتصاد و مالیه خاورمیانه است.
وی ده ها مقاله در نشریات معتبر علمی نوشته است که سه عنوان از آن ها که کاملاً مرتبط با اقتصاد ایران هستند در زیر آمده است.
نابرابری فضایی، قطبی شدن و ابعاد آن در ایران: شواهد تجربی جدید (2005) Oxford Development Studies
توسعه انسانی و نابرابری های منطقه ای در ایران: یک مدل سیاستگذاری (2003) Political Economy Quarterly
شناسایی خوشه های مهارتهای مدیریتی برای افزایش کارآمدی: مورد صنعت فولاد در ایران (2000) International Journal of Training and Development

 

 منبع: مهرنامه شماره 3

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۸
مرتضی سودمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۱
0
0
با سلام و خسته نباشید
مطالبتون خیلی جالب بود
اخیرا جوانی به نام علیرضا روزی طلب در ایران طرح هایی پیرامون کشور یونان ارائه داده و در مقاطعی نیز اعلام کرده طرح هایی برای موفقیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دارد
به نظر شما آقای روزی طلب می تواند جزو اقتصاددانان برتر دنیا قرار گیرد ؟

باتشکر
مدیر پایگاه اگر با ایشان ارتباط دارید بفرمایید مطالب و راهکارهایشان را برای ما بفرستند از طریق تماس باما می توانند مقالات خود را ارائه دهند. خوشحال می شویم اگر آدرس و تلفنی دارید بفرمایید
اما چون هنوز با ایشان نداریم نمی توانیم در مورد توان ایشان قضاوت کنیم
مشکل تنها راهکار دادن نیست موضوع مدیریت اقتصاد ایران بیشتر سیاسی داخلی و سیاسی خارجی است تا اقتصادی محض
علیرضا روزی طلب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۸
0
0
ممنون از حمایت خبریتون

اصل طرح را قرار شده در تیرماه 1392 به پارلمان یونان شخصا طی دعوتی که یونان از بنده انجام داده توضیح بدم در صورت داشتن سوال می تونید به وبلاگ شخصی اینجانب مراجعه کنید
آدرس وبلاگ www.aminfartak.com
با تشکر
مدیر پایگاه اگر مطلب تکمیلی برای خبراقتصادی لازم می بینیداز همین طریق ارسال فرمایید ما هم در فرصت بعدی تماس خواهیم گرفت.
از تماس و پیام جنابعالی سپاسگزاریم.
از مطالب شما و همکاران در زمینه های مختلف اقتصادی نیز استقبال می کنیم.
هر زمان که لازم می دانید برای برنامه های شما و سایر اقتصاد دانان، کارآفرینان، شرکت ها و مدیران کارآمد کشور آماده اطلاع رسانی هستیم
علیرضا روزی طلب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۷
0
0
با سلام
من علیرضا روزی طلب صاحب طرح یونان هستم ، علت اصلی طرح یونان این طرح این بود که به بنده اجازه دهkد طرح اصلیم را که در جهت رفاه مردم ایران می باشد ارائه دهم ، الان آن زمان رسیده که پایگاه های تحلیلی و خبرگزاری ها این موضوع را مجددا تحت پوشش خبری قرار داده تا انشا اله بتوانم دردهای اقتصادی مردم ایران را با این طرح درمان کنم
مدیر پایگاه جناب روزی طلب، هم خلاصه و هم متن کامل مقاله یا طرح خود را برای ما ارسال کنید به همراه عکس شما و یک خلاصه ای از سوابق کاری و علمی جنابعالی.
به دنبال انتشار آن، درصورت نیاز به سوالات مخاطبان پاسخ بفرمایید.
منتظر ارسال مطلب شما هستیم. موفق باشید
info@khabareghtesadi.com هر یک از مخاطبان که مطلبی یا مقاله ای برای انتشار دارند می توانند به این ایمیل مطلب و عکس خود را ارسال فرمایند
مهرنامه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
0
0
لطفا منبع این مقاله را درج کنید.حتما اخلاقی نیست که مطلبی را از نشریه معتبر مهرنامه برداشته وبه نام خود منتشر کنید.این مطلب در شماره 3 مهرنامه منتشرشده است.
مدیر پایگاه اولین کلمه نام جعفر خیرخواهان نویسنده مطلب است. بنابر این نکته مورد نظر شما تاحدودی رعایت شده است. بهتر بود می گفتین غیر حرفه ای نه غیر اخلاقی! زیرا در شرایط کاری رسانه ها و سرعت بخشیدن، ممکن است که حتی عکس اشتباه کار شود چه رسد به فراموشی منبع و کلمات دیگر...

اگرشما برای تشویق اقتصاد دانان چنین مطلبی را منتشر کرده اید از این که دیگران استفاده کنند نباید ناراحت باشید . کسب و کاری هم برای ما ایجاد نکرده که غیر اخلاقی باشد و به یک نشریه مکتوب زیان خورده باشد. به خصوص آن که تاریخ انتشار ما با تاریخ انتشار سومین شماره مهرنامه قطعا فاصله دارد.
احتمال دارد که همکار ما از منبعی غیر از خود مهرنامه و از سایت های دیگر برداشت کرده باشد. زیرا مهرنامه یک نشریه مکتوب و کاغذی است و نشریه الکترونیکی در جهان امروز مکمل نشریه کاغذی است و بر اعتبار هر دو اضافه می شود. به هر حال آخر مطلب منبع مهرنامه را اضافه کردیم.
با توجه به تعداد زیاد سایت ها و منابع خبری، و الکترونیکی شدن کار انتشار اخبار و گزارش ها، این گونه اتفاقات طبیعی است و مخاطبان کمی هستند که منبع خبر برای آنها مهم باشد زیرا اکثرا از طریق جستجو به دنبال مطلب هستند.
برای ما و همکاران دیگر هم بسیار پیش آمده که منبع و حتی نام نویسنده را کار نکرده باشند.
در هر صورت، از تماس شما و تذکرتان تشکر می کنیم و امیداست همکاری خوبی داشته باشیم.
مطالب اقتصادی مورد علاقه و نظر خود را بعد از انتشار مهرنامه برای ما ارسال فرمایید تا مخاطبان از مطالب خوب شما بهره ببرند و حتما نام منبع را نیز ببینند.
از طریق تماس با ما یا آدرس info@khabareghtesadi.com
سيدجعفر حجازي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
0
1
بسيار عالي است. من مدير داخالي مجله مطالعات اقتصاد انرژي با رتبه علمي پژوهشي هستم. خيلي دلم ميخواست كه نشاني ايميل اين اساتيد اقتصاد را داشتم تا با آنها تبادل اطلاعات انجام و در صورت لزوم مقالات را ارزيابي كنند. چطور مي شود اينكار ار كرد لطفا به ايميل من پاسخ دهيد
iiesj@iies.ac.ir
web:www.iiesj.ir
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
0
0
با سلام و خسته نباشید ممنون از سایت جامع و کاملی که برامون گذاشتین

من نیاز مبرم و شدید در زمینه مشاوره اقتصادی با یک کارشناس اقتصادی در زمینه کسب و کار دارم اگه شما زحمت بکشید و سایت یکی از این اساتید محترم رو به بنده معرفی نمایید تادراسرغ وقت بتونم با ایشون تماس گرفته یا ارتباط ایمیلی برقرار کنم بسیار سپاسگذارم
عطیه جواهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
0
0
خیلی جالبه که از آقای............بعنوان یکی از نخبه های اقتصادی نامبرده شده و برای کشورها و دولتها طرح تعیین میکنن اما نمیتونن برای زندگی شخصیشون طرحی تعیین کنن و باتوجه به این همه اطلااتی که دارن به شغل قهوه خانه داری مشغول هستند البته شاید سرکوب نخبه ها شدن ایشون :ِD و بسیار قابل تامل هست اگر که ایشون اینقدر نخبه هست چطور چنین سبک زندگی داره
علی عیدی پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۹
1
0
با عرض سلام و خسته نباشید. بنده برای انجام تحقیقات بخش اقتصادی پایان نامه نیاز به راهنمایی استادان اقتصادی دارم. با توجه به اینکه شما اطلاعات قابل توجهی در مورد اساتید ایرانی برجسته اقتصاد دارید، در صورت امکان اگر آدر ایمیلی از این اساتید داشته باشید ممنون میشم به بنده کمک کنید. با تشکر علی عیدی پور
نام:
ایمیل:
* نظر: