:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
در مراسم امسال، یکی از ورزای سابق نیز موفق به دریافت نشان امین الضرب شد. او «محمدرضا نعمت‌زاده» بود که به عنوان مدیر برتر صنعتی معرفی و نشان و لوح امین‌الضرب را دریافت کرد
کد خبر: ۱۷۰۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
خبراقتصادي - برگزیدگان بخش خصوصی سال ۹۹ در جشنواره امین الضرب معرفی شدند. کسانی که در تمامی این سالها به گفته خودشان با تمامی چوب هایی که دولتمردان لای چرخشان گذاشتند، جا  نزدند و کارآفرینی کردند. هرچند مسیر حرکتشان پر بود از موانع و دست انداز اما آنها وقعی به این شرایط سخت نگذاشته،  ماندند، ایستادند تا از نو بسازند. آنها از کم لطفی ها گفتند؛ اینکه هیچ گاه دیده نشدند اما هرکدامشان تبدیل شدند به معماران سازندگی. وقتی «جمشید بردبار» برنده نشان امین‌الضرب، این جمله را بر زبان راند که « دولت بخش خصوصی را بیمار می‌داند و خود را طبیب، اما  بی آنکه ما را دیده باشد و درد ما را شنیده باشد و از بیماری ما پرسیده باشد برای بهبود ما نسخه می‌پیچد.» مورد تشویق ممتد حضار قرار گرفت، گویا سخن اصلی را گفته باشد. آری یک فعال اقتصادی چگونه می تواند با سیاستگذاری ها و نسخه های غلط مسیر توسعه را بپیماید.  تا مادامی که بخشنامه های زائد و قوانین سختگیرانه هست، تا مادامی که فعالان اقتصادی ناچار باشند در یک فضای بسته فعالیت کنند؛ حتی با وعده چند باره پایان سختی ها و آمدن روزهای خوب چرخ اقتصاد، صنعت وتجارت خوب نخواهد چرخید. همانطور که رئیس اتاق تهران تاکید کرد که باسیاست های پوپولیستی فقط فساد بازتوزیع می شود و دلارهای این مملکت سر از خارج در می آورند. آنهم در شرایطی که پای تحریم روی گلوی اقتصاد و فعالان اقتصادی قرار گرفته است. به گفته خوانساری، «اگر صد سال قبل قحطی بود، امروز تحریم است؛ اگر وبا بود، امروز کرونا است؛ اگر بی‌ثباتی سیاسی بود، امروز بی‌برنامگی اقتصادی است و اگر دیوان‌سالاری بود، امروز بروکراسی دائم و گسترده است.» با این توصیف، دوای درد اقتصاد کشور، شکل‌گیری اعتماد بین دولت و بخش خصوصی و تبدیل تعارض منافع به تعامل سازنده است که به مسیر توسعه ایران سرعت می‌بخشد.  خوانساری هشدار داد که در پس این فضای سیاسی از بخش کارآفرینی کشور غبارزدایی کنیم و باید به سیاستگذاران هشدار دهیم که امروز زمان آن نیست برای پیروزی یک جناح سیاسی، از هیچ بی‌اخلاقی دریغ نکنیم، در یک مبارزه انتخاباتی دیگران و نظام را تخریب کنیم و برای منفعت شخصی، مصلحت یک ملت را نادیده بگیریم.

هشدار به سیاستگذاران
اتاق بازرگانی تهران برای پنجمین سال متوالی، جشنواره کارآفرینی خود موسوم به «مراسم امین‌الضرب» را برگزار کرد، مراسمی که در حال تبدیل شدن به یک برند ملی بخش خصوصی در معرفی کارآفرینان برتر و فعالان اقتصادی ارزش‌آفرین و نوآور و پژوهشگران و اقتصاددانان مروج فرهنگ اقتصاد بخش خصوصی است.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در این مراسم، به عنوان نخستین سخنران در اظهاراتی عنوان کرد: هر اندازه که کارآفرینان خارجی در کشور ما تبدیل به ستاره شده‌اند، اما کارآفرینان ایرانی این جایگاه را ندارند؛ اگرچه بخش خصوصی تاریخ بلندی در ایران دارد، اما به همان نسبت مورد احترام نبوده است و گاهی به سبب خطاهای دیگران تکفیر شده است.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، در ۲۰ سال گذشته و طی افزایش درآمدهای نفتی و حیف و میل اموال، تکفیر کارآفرینان کشور به اوج خود رسیده درحالی‌که کشور نیازمند حضور فعالان اقتصادی است چرا که فعالان اقتصادی می‌توانند هم به اشتغالزایی و هم به بهبود معیشت مردم کمک کنند؛ آن هم در شرایطی که پای تحریم روی گلوی اقتصاد کشور قرار گرفته است. او در ادامه تاکید کرد که، در این دوران پیچیده، بخش خصوصی ایستاده است، اجازه نداده چرخ کارخانه‌ها از کار بیفتد و بیکاری و ناامنی در جامعه افزایش یابد، درحالی‌که بسیاری از نوآوران به سبب فساد ارزی، ثروتی به دست آورده‌اند، آن را به خارج از کشور برده و تبدیل به خانه و ویلا کرده‌اند. اما در چنین شرایطی، بخش خصوصی دغدغه‌مند سنگر را خالی نکرده و در حال مبارزه برای بقا است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: دست‌اندازی به بیت‌المال در حالی است که در این لیست بلند بالای مفسدان اقتصادی، کمتر نامی از کارآفرینان شناسنامه‌دار آمده اما در پسِ فضای پوپولیستی که در اظهارات مسئولان به گوش می‌رسد، تَر و خشک را با هم سوزانده و به ریز و درشت اتهام می‌بندند. فساد ناشی از «سیاستگذاری‌های غلط دولتی، توزیع ارز رانتی، صدور بخشنامه‌های متعدد، اصرار به توزیع یارانه غیرهدفمند، برهم زدن رقابت، افزایش واگذاری‌های غیرکارشناسی و بازپس‌گیری غیرکارشناسی اموال واگذار شده به بازتوزیع چرخه فساد در کشور» کمک کرده است. حاصل این وضعیت، ظهور افراد و شرکت‌های جعلی و وابسته به این نهاد و آن ارگان و سوءاستفاده‌کنندگانی که نام کارآفرینی را مخدوش و جامعه را بدبین کرده‌اند، بوده که در حال ماهی گرفتن از آب گِل‌آلود هستند.
او در بخشی از سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که، وظیفه داریم که در پس این فضای سیاسی از بخش کارآفرینی کشور غبارزدایی کنیم و باید به سیاستگذاران هشدار دهیم که امروز زمان آن نیست برای پیروزی یک جناح سیاسی، از هیچ بی‌اخلاقی دریغ نکنیم، در یک مبارزه انتخاباتی دیگران و نظام را تخریب کنیم و برای منفعت شخصی، مصلحت یک ملت را نادیده بگیریم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: از تجاری که در شرایط فعلی مشغول به کار هستند، باید به عنوان تجار تاریخی ایران یاد شود؛ اگر صد سال قبل قحطی بود، امروز تحریم است و اگر وبا بود، امروز کرونا است و اگر بی‌ثباتی سیاسی بود، امروز بی‌برنامگی اقتصادی است و اگر دیوان‌سالاری بود، امروز بروکراسی دائم و گسترده است. امروز شکل‌گیری اعتماد بین دولت و بخش خصوصی و تبدیل تعارض منافع به تعامل سازنده، به مسیر توسعه ایران سرعت می‌بخشد. از شرق تا غرب زمین، هیچ اقتصادی بدون توجه به بخش خصوصی توسعه نمی‌یابد.   خوانساری در پایان سخنان خود این نکته را یادآوردی کرد که، برگزاری مراسم امین‌الضرب با این هدف بود که الگوهای واقعی در اختیار نسل جوان کشور قرار گیرد. همچنین کارآفرینانی که با ناامیدی پایه کار خود را گذاشته و با میهن‌دوستی موانع را پشت سر گذاشته‌اند، مورد تقدیر قرار گیرند. بخش خصوصی، مولد، ملی و بالنده می‌تواند در فراز اقتصاد ایران برای دستیابی به توسعه پایدار قرار گیرد و این مهم با همت جمعی و احیای اعتماد عمومی امکان‌پذیر است.
وعده پایان سختی ها
در بخش دیگری از این مراسم، معاون اول رئیس جمهور برای ایراد سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت. اسحاق جهانگیری، در جمع فعالان اقتصادی نوید روزهای خوب را داد و این جمله را طی چندین مرتبه تکرار کرد که «روزهای خوبی پیش ‌روی کشور است.» او اظهار کرد: اگر مدام از مشکلات بگوییم و موانع را مطرح کنیم دلیل ندارد که به عنوان نمونه و برتر باشیم  افرادی هستند که از مشکلات صحبت کنند و مشکل نبوده را بوده کنند و به آن بپردازند، حرف نزده را زده کنند و به آن بپردازند و  دروغ بسازند و براساس دروغی که می سازند روی آن تحلیل و ارزیابی کنند براساس یک مطلب ناصحیح،  اما تولید کننده و صنعت گر همواره کار سازندگی و آینده خوب را برای کشور ترسیم می کند و از دل مشکلات خوبی را ترسیم کند وگرنه نامش صنعت گر نیست.  صنعت گر از دل سختی ها کارهای نو و مهمی را انجام می دهد و به یادگار می گذارد و با این کار می-گوید که می شود از دل سختی ها  و ویرانی ها عمران و آبادی را برای کشور رقم زد و حتما صنعتگران اینگونه هستند.   معاون اول رئیس جمهور افزود: ما الان در این شرایط سخت حتما اگر بخواهیم در رابطه با صنعت و تولید کشور بحث کنیم جایی که آمریکایی می خواستند آن را زمینگیر کنند اما با همه مشکلات یک عده ایستاده اند و آن را سرپا گذاشته اند. روزهای خوبی را پیش رو می بینیم و فکر می کنم که  این سختی ها تمام می شود و حتما آینده بسیار خوبی خواهیم داشت  و نسل جوان با تجربه ای که از صنعت گران و نسل کار کشته تر یاد می گیرد و  با این تجربیات می توانیم مشکلات را هم پشت سر بگذاریم.  در ادامه، پیروز حناچی، شهردار تهران هم به عنوان دیگر سخنران  این مراسم با اشاره به اینکه کارآفرینان سرمایه‌های کشور هستند، گفت: حکومت‌هایی که از مردم فقیر خراج دریافت می‌کنند، تیشه به ریشه خود می‌زنند.مقصود این است که مردمی که ثروتمند می‌شوند از جیب خود برای جامعه خرج می‌کنند.  حناچی در بخش دیگری از سخنانش، مذاکراتی را که میان شهرداری تهران و پارلمان بخش خصوصی پایتخت برای همکاری‌های مشترک صورت گرفته است، مورد اشاره قرار داد و ابراز امیدواری کرد که این همکاری به نتایج مطلوبی منتهی شود.
جایزه امین الضرب به چه کسانی رسید
در ادامه این مراسم پیشکسوتان صنعت کشور معرفی و نشان و تندیس امین‌الضرب را دریافت کردند. «جمشید بردبار» مدیرعامل شرکت الکترونیک افزارآزما نیز در این مراسم با رای هیات داوران، لایق دریافت نشان و لوح امین‌الضرب را دریافت کرد. او در سخنان کوتاهی، ابراز امیدواری کرد که صدور بخشنامه‌های متعدد دولتی علیه بخش ‌خصوصی و فعالان کسب‌و‌کار کشور به پایان برسد. او افزود: دولت بخش خصوصی را بیمار می‌داند و خود را طبیب می‌شمارد. بعد بی آنکه ما را دیده باشد و درد ما را شنیده باشد و از بیماری ما پرسیده باشد برای بهبود ما نسخه می‌پیچد.  «محمد احرامیان» بنیان‌گذار و رئیس هیات مدیره فولاد یزد، دیگر دریافت‌کننده لوح و نشان امین‌الضرب بود. او نیز در سخنان کوتاهی، خواستار پایان‌دهی مداخلات دولت در اقتصاد شد.  از دیگر پیشکسوتان صنعت که در پنجمین دوره نشان و تندیس امین‌الضرب از سوی هیات داوران لایق دریافت نشان امین‌الضرب شدند «اکبر لاجوردیان»، از بنیان‌گذاران گروه صنعتی بهشهر، «رضا تهرانچی» بنیانگذار کارخانه ویتانا و خالق بیسکویت مادر و «غلامرضا ذوالانواری» از کارآفرینان صنعت فرش دستباف و گبه و بنیان‌گذار موسسه فرش ذورالانواری بودند.  همچنین در این مراسم، دو نفر از پیشکسوتان عرصه صنعت و کارآفرینی «تندیس امین‌الضرب» را دریافت کردند. «محمدرضا انصاری»، بنیان‌گذار شرکت کیسون و «رضا حمیدی» بنیان‌گذار گروه صنعتی مشهد از دریافت کنندگان این تندیس بودند. اما در مراسم امسال، یکی از ورزای سابق نیز موفق به دریافت  نشان امین الضرب شد. او «محمدرضا نعمت‌زاده» بود که به عنوان مدیر برتر صنعتی معرفی و نشان و لوح امین‌الضرب را دریافت کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: