:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
ریزش 800 هزار توماني سكه در يك هفته
سامانه سنا براي چندمين روز متوالي همچنان در دسترس نيست، روز شنبه نرخ دلار 13 هزار و 500 تومان اعلام شده و این نرخ در اغلب صرافی‌ها مشاهده مي شود اما اغلب صرافي ها و دلالان بازار خريدار ارز به اين نرخ هستند
کد خبر: ۱۲۲۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
اقتصاد گردان - در معاملات روز شنبه 14 مهر 97 ،  سکه طرح جدید ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسيد و به نظر مي رسد كه به تدريج نرخ دلار و سكه به تدريج به سمت ثبات و كاهش نسبي حركت خواهد كرد. البته در روزهايي كه قيمت ها روبه كاهش است دلالان بيشتر ارز مي خرند و كمتر مي فروشند. 

در حالي كه بسياري از صرافي ها روي تابلوي خود نرخ 13500 تومان را درج كرده اند، اما عمده دلالان و صرافي ها، خريدار ارز هستند و كمتر به فروش ارز با اين نرخ مشغول هستند. نكته مهم اين است كه سامانه سنا كه نرخ ارزهاي سامانه سنا و نيما را نشان مي داد و  از ميانگين نرخ ها در اين بازارها با خبر مي شديم، براي چندمين روز متوالي در دسترس نيست و مشخص نيست در شرايطي كه بازار ازاد كم عمق 3 درصدي با نوسان نرخ ها بين 10 تا 15 هزار تومان با التهاب مواجه است، در سامانه سنا و نيما چه وضعيتي حاكم است و وارد كننده و صرافي ها با چه نرخ هايي به خريد و فروش مشغول هستند و آيا تلاطم بازار ازاد روي نيما و سنا نيز اثر گذاشته است يا خير؟ 
در اين شرايط انتظار مي رود كه حداقل بانك مركزي به صورت مستقل نرخ معامله شده در سامانه هاي نيما و سنا را اعلام كند. 

برخي فعالان بازار ارز مي گويند كه برخلاف اواخر هفته گذشته كه روند افزایشی بود،  روز شنبه نرخ ها کاهش یافته و به سطح 13 هزار و 500 تومان رسیده است و این نرخ در اغلب صرافی‌های فروشنده ارز نرخ فروش دلار است. قیمت یورو نيز  حدود 15 هزار و 500 تومان و درهم 3600 تومان در صرافی‌ها معامله می‌شود و همچنین دلالان هم با همین نرخ‌ها _ حداکثر با 100 تا 200 تومان فاصله_اقدام به خرید ارز می‌کنند.  همچنين صرافی بانک ملی و ملت هم با همین قیمت‌ها خرید و فروش ارز انجام می‌دادند. 
به نظر می‌رسد دلیل این ثبات و آرامش ایجاد شده در بازار ارز علاوه بر اقدامات اخیر بانک مرکزی، ناشی از بخشنامه اخیر این بانک مبنی بر فروش ارز تا سقف 5 هزار یورو در صرافي ها و همچنين اعلام نرخ يورو ارز مسافرتي به نرخ 11800 تومان است كه روي نرخ ارز و سكه و طلا اثرگذار بوده است. چرا که تا پیش از این سقف فروش ارز در صرافی‌ها بسیار محدود بود.
براساس آخرین آمارها قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 130 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 50 هزار تومان و نیم سکه 2 میلیون و 150 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 403 هزار تومان است. قطعه ربع بهار آزادی نیز یک میلیون و ۸۱ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۶۱ هزار تومان معامله شد.


طلا و ارز

قیمت هزار تومان

سکه طرح جدید

4.130

سکه طرح قدیم

4.050

نیم سکه

2.150

هر گرم طلای 18 عیار

403

اونس

1202  دلار

دلار

13500 تومان

یورو

15500 تومان

درهم

3600 تومانریزش  800 هزار توماني سکه در یک هفته

بازار طلا و سکه در نخستین روز هفته با کاهش قیمت آغاز شد و به روند هفته قبلش ادامه داد؛ به طوریکه سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و 130 هزار تومان فروخته می‌شود و طلای ۱۸ عیار نیز به 40 هزار تومان بازگشته است.
سومین هفته مهر ماه مانند هفته گذشته با کاهش قیمت طلا آغاز شده است؛ به طوریکه طبق اعلام عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر، قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان است که نسبت به شنبه هفته گذشته، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده است.
محمد کشتی‌آرای با بیان اینکه در حال حاضر خرید و فروش از سوی مردم در بازار متعادل است، گفت: بعد از شوک قیمتی هفته گذشته، روز شنبه  ‌قیمت‌ها تقریبا روال ثابت دارند و خریدار و فروشنده به اندازه کافی در بازار وجود دارد.
به گفته کشتی‌آرای، نیم‌سکه و ربع‌سکه به ترتیب با کاهش ۵۷۰ و ۲۷۰ هزار تومانی نسبت به مدت مشابه هفته قبل همراه شده و دو میلیون و ۵۰ هزار و یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. همچنین سکه یک گرمی در بازار به قیمت ۷۰۰ هزار تومان عرضه شده که نسبت به آغاز هفته گذشته ۵۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است.

فروش اسکناس ارز تا سقف ۵۰۰۰ یورو در صرافی ها 

کانون صرافان بر دستورالعمل خرید و فروش ارز در صرافی ها تاکید و اعلام کرد: ارز به صورت اسکناس تا سقف ۵۰۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها توسط صرافی بر مبنای نرخ بازار و ثبت سامانه سنا بلامانع است.
کانون صرافان ایران در راستای تاکید مجدد بر تصویب هیات دولت، درخصوص دستور العمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز اطلاعیه ای جهت اطلاع صرافان منتشر کرد .پیرو نامه عمومی مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، موضوع "دستور العمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز" در اجرای تصویب نامه شماره مورخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۷ هیأت محترم وزیران، فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف ۵۰۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها توسط آن صرافی بر مبنای نرخ بازار صرفا با ثبت در "سامانه نظارت ارز سنا" علاوه بر موارد ۲۳ گانه اعلامی در نامه عمومی فوق الذکر با رعایت مقررات ارزی بلامانع است.

ارز مسافرتی ۱۱۸۰۰ تومان قیمت خورد

همچنين هر یورو برای مسافران خارج از کشور حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان توسط بانک های عامل فروش ارز مسافرتی فروخته می شود. مسافران خارج از کشوری که اسناد و مدارک خواسته شده را به شعب بانک های عامل ارائه کنند می توانند برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع حداکثر ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها تا ۱۰۰۰ یورو با نرخ حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری کنند.
براساس سیاست جدید بانک مرکزی که از روز ۱۸ شهریورماه آغاز شده، ارز پرداختی به مسافران یورو است و دلار به متقاضیان پرداخت نمی‌شود. طبق بخشنامه بانک مرکزی تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به نرخ بازار بلامانع است.
بر این اساس بانک ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌ شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصدـ‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند.

همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود و اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفاً از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز معتبر الزامی است.

واردات ارز توسط صرافي ها نرخ ها را كاهش مي دهد

از سوي ديگر، یک کارشناس و فعال بازار ارز با بیان اینکه صرافی‌ها اسکناس زیادی در اختیار دارند اما امکان فروش آن را ندارند، گفت: اگر بانک مرکزی اجازه دهد صرافی‌ها با منابع خودشان، ارز وارد کرده و به همه متقاضیان بفروشند، نرخ ارز در مدت یک ماه به 10 هزار تومان کاهش خواهد یافت.
جواد ذاکری دانا در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه هم‌اکنون مشکل تامین ارزز ازسوی صرافی‌ها وجود ندارد، اظهارداشت: اما این به معنای این نیست که در لجستیکی ارز هم مشکلی نداریم؛ از زمانی که امارات منافذ نقل و انتقال ارز را بست و از طرف دیگر دستورالعمل ارز همراه با مسافر را تغییر پیدا کرد و باعث شد مشکلاتی برای نقل و انتقال ارز به وجود بیاید. 
وی افزود: البته دستورالعمل اصلاح شد اما مشکلات نقل و انتقال از امارات تشدید شده بود. در نهایت بانک مرکزی وارد عمل شد و ارز تزریق کرد. 
این کارشناس و فعال بازار ارز گفت: ما به بانک مرکزی گفتیم اجازه بدهید صرافی‌ها خودشان ارز بیاورند و بفروشند و با آمدن رئیس کل جدید بانک مرکزی فضا بهتر شد. گفتیم تضمین امنیتی می‌ خواهیم و آقای همتی هم گفت ما تضمین امنیتی می‌دهیم و شما شروع به انتقال ارز به داخل کشور کنید. 
ذاکری ادامه داد: با این قول رئیس کل بانک مرکزی صرافی‌ها شروع به انتقال ارز کردند و دو روز هم توزیع کردند و از قیمت 14 هزار تومان به زیر 12 هزار تومان رسید. در این شرایط باید تقاضای سفته‌بازی و احتیاطی را هم پوشش داد زیرا در غیر این صورت این تقاضا کل قیمت ارز را تعیین می‌‌کند. با استفاده از سیستم حراج هلندی باید ارز تزریق می‌شد و باعث می‌شد تقاضا کاهش یابد. اما روز سوم بانک مرکزی گفت باید این ارزها را فقطبرای 23 مورد ارز خدماتی ارز پرداخت کنید.
وی در پاسخ به این سوال که چرا صرافی‌ها حاضر به پرداخت ارز برای این 23 مورد نبودند، گفت: مشتری چندانی برای این 23 مورد نیست. با این قیمت‌ها فرد باید کارت ملی و مدارک ارائه بدهد تا همان ارزی را بخرد که دلالان به آن می‌فروشد و مدرکی هم نمی‌خواهد. در این صورت تمایل به خرید این ارز از صرافی ندارد.
این کارشناس و فعال بازار ارز، اظهارداشت: صرافی‌ها اسکناس زیادی در اختیار دارند اما امکان فروش آن را ندارند. اگر بانک مرکزی اجازه دهد صرافی‌ها با منابع خودشان، ارز وارد کرده و به همه متقاضیان بفروشند، نرخ ارز در مدت یک ماه به 10 هزار تومان کاهش خواهد یافت. اگر این کار انجام شود نه تنها خروج سرمایه اتفاق نمی‌افتد، بلکه قیمت بازار به قیمت سامانه نیما یا همان بازار ثانویه برسد.

بسته بانک مرکزی کارساز شد
 
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با پیش بینی کاهش حجم حباب قیمتی در بازار طلا و سکه، گفت: مردم باید از خرید غیر ضرور اجتناب کرده تا بساط دلالی در این حوزه جمع آوری شود.
شهباز حسن پور بیگلری در گفتگو با ایبِنا، با اشاره به شرایط پیش آمده در بازار ارز و کاهش حجم حباب قیمتی آن، گفت: بازار طلا نیز به تاثیر از قیمت ارز روند کاهش را تجربه خواهد کرد. نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس با بیان اینکه برخی از افزایش قیمت ها در بازار طلا و سکه متاثر از قیمت های جهانی بوده است، تصریح کرد: متاسفانه دلال بازی و تاثیرپذیری از افزایش هر روزه نرخ ارز این بازار را با بحران مواجه کرد.
وی با تاکید بر اینکه دولت و بانک مرکزی با ارایه بسته های کارآمد توانسته اند بازار ارز را کنترل کنند، افزود: این رویه باید تا بازگشت قیمت ها به کانال منطقی از سوی مسئولان ادامه داشته باشد.
حسن پور بیگلری بر ضرورت ممانعت مردم از خرید غیر ضرور طلا و سکه تاکید کرد و گفت: مردم باید از اتفاق رخ داده در بازار برای برخی افراد که با سودجویی نسبت به خرید ارز اقدام کرده و اکنون متضرر شده اند درس بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه مردم باید به دنبال راه های مطمئن تر برای سرمایه گذاری باشند، تصریح کرد: بارها گفته شده سرمایه گذاری در بورس بهترین و مطمئن ترین راه برای کسب سود است، اما متاسفانه برخی همچنان به دنبال برخی سودهای واهی هستند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اگر مردم بی دلیل ولع خرید ارز، سکه و طلا نداشته باشند اقتصاد کشور درگیر بحران های فعلی نخواهد شد، گفت: خوشبختانه سیاست های بانک مرکزی به شرایط بازار پاسخ مثبت داده و از اینرو باید منتظر تعدیل نرخ ها در همه حوزه ها باشیم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با پیش بینی کاهش حجم حباب قیمتی در بازار طلا و سکه، گفت: مردم باید از خرید غیر ضرور اجتناب کرده تا بساط دلالی در این حوزه جمع آوری شود.

افت قیمت دلار تدوام خواهد داشت

در اين رابطه یک کارشناس اقتصادی گفت:سیاست های جدید ارزی دولت به ویژه وارد شدن ارز صادرات کالاهای غیرنفتی به سامانه نیما و سیاست های دیپلماسی خارجی با کشورهای اروپایی موجب تلطیف شرایط روانی و کاهش نرخ ارز شده است.
 محمود جامساز با بیان اینکه افت قیمت نرخ ارز از چند جنبه از جمله  سیاست های داخلی دولت و دیپلماسی و سیاست خارجی قابل بررسی است، اظهار داشت: با توجه به انتشار خبر مذاکرات انجام شده از سوی دولت با کشورهای اروپایی که بر اساس آن بانک های مرکزی اروپا قادر خواهند بود با بانک های ایرانی با ارزهای یورو و یا به شیوه تهاتر ارتباط داشته باشند سگینال های مثبتی در بازار ایجاد شد و موجب افت قیمت نرخ ارز در بازار ارز گردید.
وی با تاکید بر ایجاد فضای روانی توسط برخی مافیاهای بازار ارز، گفت: واردات کالا های اساسی با ارز آزاد انجام نمی شود بنابراین نرخ بازار آزاد نمی تواند بر بازار کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد و برخی تلاطمات بازار صرفا ناشی از فضای روانی است.
این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: وقتی صحبت از دلار با نرخ بالا می شود باید به آستانه قدرت خرید مردم نیز توجه شود ضمن آنکه هیچ واردکننده ای با نرخ بالای ارز قادر به فعالیت نیست زیرا مقرون به صرفه نخواهد بود.

تسلط نقش ارزی دلار یک برآورد بیش از حد واقعیت است

اين در حاليست كه جیم او نی کارشناس برجسته اقتصادی گفت: تسلط نقش دلار با توجه به سهم آمریکا در تولید ناخالص داخلی جهان یک برآورد بیش از حد واقعیت است.
«جیم او نیل» اقتصاد دان برجسته در مصاحبه ای با شبکه سی ان بی سی آمریکا گفت: وضعیت دلار به عنوان یک ارز اصلی بیش از حد واقعیت ارزیابی می شود؛ این در حالی است که سهم آمریکا در اقتصاد جهانی از زمان جنگ جهانی دوم به بعد به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: در وضعیتی خاصی زندگی می کنیم که نقش دلار در فاینانس جهانی به طرز احمقانه ای مهم تر از اقتصاد آمریکا است. بنابراین اگر یک اقتصاد قدرتمند مستقیما به دلار بیشتر تبدیل شود، بسیاری از حقایق مانند شب و روز مشخص خواهد شد.
سهم آمریکا در تولید ناخالص داخلی جهان اکنون ۱۸ درصد است که در مقایسه با جنگ جهانی دوم که ۳۰ درصد بوده به طرز چشمگیری روند نزولی به خود گرفته است. اقتصاد چین از زمان جنگ جهانی دوم به بعد با رسیدن به ۱۶ درصد در سهم تولید ناخالص داخلی جهان از رشد ۴ برابری برخوردار شده؛ در حالی که بازارهای نوظهور مانند کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و دیگر کشورها ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را عهده دار هستند.
با وجود این واقعیت، دلار بطرز فراوانی توسط ۶۰ درصد از کشورها که ۷۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند، استفاده می شود. افزایش استفاده از یوآن چین به طرز گسترده ای رشد پیدا کرده؛ اما هنوز ۱.۸۴ درصد از سهم ذخایر ارزی بانک های جهان را تشکیل می دهد؛ در حالیکه دلار آمریکا ۶۲.۲۵ درصد است؛ اما کمترین رقم از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد محسوب می شود.
«او نیل» گفت: نقش اصلی سیاست دلار و این ارز در فاینانس جهانی یک موضوع است و اقتصاد آمریکا طی ۳۰ سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را در اقتصاد جهان به خود اختصاص داده و دلار هنوز ظاهرا نقش اصلی را بازی می کند.
اقتصادهای نوظهور بریکس به تازگی استفاده از ارزهای ملی را در تسویه حساب های خود به منظور کاهش وابستگی به دلار افزایش داده اند. کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران در گفتگو به منظور جایگزینی ارزهای ملی خود در تجارت نفت هستند.

نوسانات نرخ ارز مانع تحقیقات دانشجویی است

همچنين معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: افزایش و نوسانات نرخ ارز طی یک سال گذشته در روند امور آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و برقراری روابط بین الملل در عرصه علمی کشور اختلال ایجاد کرده است.
محمدرضا کلباسی درباره تأثیر نرخ ارز در روند امور آموزشی دانشگاه ها اظهار کرد: در حال حاضر نیازهای ارزی آموزش عالی با نرخ ارز آزاد در بازار محاسبه می شود که در بلندمدت لطمات بسیاری به حوزه دانشگاه وارد می کند.
وی افزود: دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی نیاز به انجام تحقیقات گسترده در حوزه های مختلف دانش با استفاده از ابزارهای پیشرفته دارند.
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس به رابطه مستقیم نوسانات و افزایش نرخ ارز با خرید مواد اولیه برای انجام تحقیقات اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته مبلغی حدود 10 میلیون تومان از سوی دانشگاه و کمک های مالی استادان برای انجام تحقیقات به هر دانشجو تعلق می گرفت.
کلباسی ادامه داد: در حال حاضر با کاهش ارزش پول ایران و چند برابر شدن هزینه تحقیقات، دانشجویان ناچارند سوژه های کم کیفی را انتخاب کنند که در نهایت این موضوع باعث تنزل تحقیقات علمی در کشور می شود.
وی در ادامه به اهمیت روابط بین المللی در عرصه علم و دانشگاه پرداخت و گفت: ارتباطات بین المللی یکی از مهم ترین نیازهای کشور در تمامی حوزه هاست اما با توجه به افزایش نرخ ارز هزینه رفت و آمد استادان و دانشجویان به سایر کشورها برای شرکت در انواع کنفرانس های علمی افزایش چشمگیری داشته است.
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در یک سال گذشته با برگزاری جلسات متعدد از مسئولان خواستار تعیین نرخ ارز دولتی برای دانشگاه ها شده ایم اما تاکنون دانشگاه در فهرست اولویت های نرخ ارز دولتی قرار نگرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: