بندر آستارا برای پذیرش کشتی‌ها آماده شد
اقتصادگردان- حسین یونسی درباره پروژه لایروبی بندر آستارا با اشاره به اینکه پروژه مذکور به صورت جهادی از سوی سازمان بنادر و دریانوری طی بازه زمانی ۳ ماهه در بخش لایروبی کانال و حوضچه بندر آستارا به اتمام رسید، اظهار داشت: این پروژه به‌صورت شبانه‌روزی از سوی لایروب‌های درنظر گرفته شده سازمان بنادر و دریانوردی کامل و در نهایت از ابتدای مهرماه سال جاری پروژه به شرکت مربوطه تحویل شد.

 وی ادامه داد: به دلایل اعلامی از سوی شرکت مربوطه پروژه لایروبی بندر آستارا از ابتدای مهرماه تحویل نشد و در نهایت ۲۷ مهرماه بود که از طریق تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری پروژه را تحویل شرکت دادیم، هر چند بهانه‌جویی‌هایی در این رابطه وجود داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در شرایطی تراز آب به شدت پایین آمده بود، عنوان کرد: با این وجود یک کانال کاملا استاندارد و بدون محدودیت تردد برای کشتی‌ها به شرکت مربوطه در بندر آستارا تحویل شد و طی سه تا چهار ماهه گذشته هیچگونه محدودیت ترددی در بندر آستارا وجود نداشته است.

یونسی با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های لازم به‌منظور تردد کشتی‌ها از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در بندر آستارا ایجاد شده است تا مقوله صادرات، واردات و ترانزیت از مسیر دریا به خوبی انجام شود، گفت: بندر آستارا در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته و پروژه لایروبی بندر نیز به اتمام رسید و تحویل شرکت مربوطه شد اما متاسفانه استقبال مورد انتظار از سوی صاحبان کالا و فعالان اقتصادی محقق نشده است.

ظرفیت بندر آستارا معادل ۷۰۰ هزار تن است

وی با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی زیرساخت‌های لازم در بندر آستارا را ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: دو پست اسکله در بندر وجود دارد و ظرفیت بندر آستارا معادل ۷۰۰ هزار تن است اما در حال حاضر صرفا از ۲۰۰ هزار تن ظرفیت بندر استفاده می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در بندر آستارا مشکلی برای پذیرش کشتی‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: در این بین نکته مهم این است که نمی‌توانیم صاحبان کالا را مجبور کنیم که از مسیر دریا، کالای خود را جابجا کنند. زیرساخت‌های لازم ایجاد و لایروبی بندر توسط سازمان بنادر و دریانوردی کامل شده است، انبار و بارانداز در بندر وجود دارد و از دو پست اسکله برخوردار هستیم و همه امکانات و زیرساخت‌های لازم برای تردد کشتی‌ها به بندر آستارا فراهم است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، ‌ وی با بیان اینکه به تازگی یک کشتی کانتینری با آبخور ۳,۸ متر به بندر آستارا آمده است، اظهار کرد: آبخور کشتی‌های رو-رو ۳.۵ متر است و اینکه برخی صاحبان کالا می‌گویند کشتی‌های رو-رو نمی‌تواند به بندر آستارا بیاید، صحیح نیست.