مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران خبر داد:
پرداخت ۳۵۰ میلیون برای احیای بافت‌ها و واحدهای فرسوده، خداحافظی با معابر خاکی تا سه سال آینده

اقتصادگردان- «محمد آیینی» امروز دوشنبه ۷ آذر نشست ستاد بازآفرینی شهری محدوده‌ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی استان، اظهار کرد: سه محله مشخص در هر شهر هدف بازآفرینی و بهسازی و نوسازی بافت فرسوده هستند و برای موضوع بازآفرینی سند ملی داریم که سند ملی نگاه به این موضوع را از نظر اقتصادی اجتماعی و فرهنگی  مشخص می‌کند.

وی گفت: کارگروه تخصصی ذیل ستاد بازآفرینی شهری با هدف جلوگیری از ساخت و ساز در  سکونتگاه های غیر رسمی و غیرمجاز تشکیل شده و این  این ستاد ‌و کارگروه در کل کشور نیز فعال در سطح استان ها با جدیت پیگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تاکید بر اینکه تمامی سکونتگاههای حاشیه ای موجود اگر چنانچه برای ادامه زیست انسانی مهیا باشد ساماندهی می‌شوند، گفت: تلاش خواهیم کرد یک بسته نسبتا جامع را تحت عنوان مشوق برای احیای بافت های فرسوده ایجاد کنیم.

آیینی با بیان اینکه نظارت بر پروانه و اخذ مجوز ها باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد و مدت زمان متوسط صدور پروانه‌های ساختمانی باید به یک ماه می‌رسد، ادامه داد: در تمامی شهرها برای احیای بافت‌ها و واحدهای فرسوده  ۳۵۰ میلیون وام پرداخت می‌شود که ۱۵۰ میلیون تومان آن بدون هیچ سودی پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با برنامه ریزی انجام شده ظرف سه سال آینده هیچ معبر خاکی در کشور نخواهد بود.

دکتر «حسن بهرام‌نیا» استاندار ایلام نیز در این نشست، اظهار کرد: تحول در محلات حاشیه نیشن و احیای بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار گرفته  و با استفاده از امکانات شرکت بازآفرینی شهری ایران تلاش می کنیم که  شاهد تحولی در احیای بافت های فرسوده استان ایجاد کنیم.

وی با اشاره به سفر ریاست محترم جمهور به استان ایلام و بازدید از محله «کارخانه نمک» شهر ایلام، گفت: در بازدید رییس جمهور محترم ایشان وعده دادند که این محله ساماندهی شود و مصوباتی برای این محله رقم خورد که طی بازدیدی که روز گذشته انجام شد وعده رییس جمهوری محقق شده و آسفالت، جدول گذاری و شبکه فاضلاب آن تکمیل  و برای این اقدامات ۷۰ میلیارد ریال هزینه شد.

استاندار ایلام با بیان اینکه فرمانداران، شهرداران و دستگاه‌های  مرتبط با یک تحول ساختاری، خدماتی در سیمای منظر شهرها ایجاد کنند، تصریح کرد: برای آسفالت محلات حاشیه نشین ۵۰۰۰  تن قیر رایگان نیاز داریم و در سفر رییس جمهور ۳۰ میلیارد برای مناطق حاشیه‌نشین در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می‌شود.

بهرام‌نیا گفت: در محله حاشیه نشین شهر ایلام برای تکمیل برخی پروژه‌ها نظیر برج هنر، کتابخانه نیازمند تزریق اعتبار برای تکمیل این پروژه‌ها هستیم.