تحقق ۶۶ درصدی تعهد اشتغال دولت در سال ۱۴۰۱
اقتصادگردان- بر اساس عملکرد سامانه ملی رصد اشتغال کشور که در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل دسترس است، کلیه دستگاه‌های اجرایی باید آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال حوزه خود و شاغلان را در سطح استانی و شهرستانی وارد سامانه وارد کنند تا از نتایج آمارگیری در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها استفاده شود.

سامانه رصد ثبت اشتغال یکی از راهکارهایی است که دولت برای ساماندهی اشتغال ایجاد کرده تا ضمن ثبت اطلاعات شاغلان و کارجویان، آمار اشتغال مربوط به هر دستگاه اجرایی و عملکرد دستگاه‌های در حوزه اشتغال مشخص شود.

سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از سامانه رصد ملی اشتغال اظهار کرد: تا پایان آبان‌ ماه، ۶۶ درصد از تعهد اشتغال دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ در سامانه رصد ملی اشتغال وزارت کار محقق شده است که این میزان مطابق با زمان بندی پیش‌بینی شده تا پایان سال بوده است.

به گفته وی، همه موارد طی سه مرحله پیامکی، تلفنی و حضوری تا پایان سال مورد بررسی و نظارت قرار خواهند گرفت.

وزیر کار همچنین از افزایش آمار بیمه‌شدگان در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: به دنبال طراحی سامانه ثبت بیکاران در کشور هستیم تا با اطلاعات و آمار دقیق‌تر، برنامه‌ریزی مناسبی برای حل معضل بیکاری داشته باشیم.

پیش از این محمود کریمی بیرانوند - معاون اشتغال وزیر کار  از ثبت ۷۵۰ هزار شغل در سامانه ملی رصد اشتغال خبر داده و گفته بود: تاکنون نزدیک به ۷۵۰ هزار شغل ایجادی از طرف همه دستگاه‌ها در سامانه رصد ملی اشتغال به ثبت رسیده که این آمار متعلق به اول سال ۱۴۰۱ تاکنون است و نزدیک به ۶۰ درصد تعهد ما برای ایجاد اشتغال محقق شده است.

به گفته وی، در طرح جامع نظام پایش تمام طرح‌هایی که ثبت شده‌اند، مورد نظارت و پایش قرار می‌گیرند و گزارش نظارتی این طرح‌ها در آخر سال ارائه می شود.

سامانه ملی رصد اشتغال کشور با هدف کسب اطلاعات دقیق از ورودی و خروجی‌های بازار کار و میزان اشتغال ایجادی، طراحی و راه اندازی شده است و از طریق این سامانه، دستگاه‌های اجرایی اطلاعات اشتغال خود را اعلام می‌کنند.