استقبال گرم جنوب اروپا از مهاجران انرژی
اقتصادگردان- ویکتور وارلاموف، طراح نرم‌افزار در برابر چشم‌انداز هزینه‌های سنگین گرمایش و زمستان سخت، خانه خود در لهستان را ترک کرد و اکنون در یک جزیره اسپانیایی آفتابی در سواحل آفریقا، هر روز صبح از خواب بلند شده و به کار مشغول می‌شود.

این طراح نرم افزار تنها کسی نیست که دنبال یک زندگی گرم‌تر و ارزان‌تر بوده است. مناطق توریستی جنوب اروپا از بحران هزینه زندگی استفاده کرده و مزایای اقامت زمستانی در خارج از کشور برای شهروندان کشورهای شمالی این منطقه را تبلیغ می‌کنند.

وارمالوف ۵۰ ساله به همراه همسر و دختر نوجوانش، دو ماه پیش از منطقه ساحلی حاشیه دریای بالتیک لهستان به گران کاناریا در جزایر قناری اسپانیا نقل مکان کرد و قصد دارد در ماه‌های آینده در این محل بماند. او که متولد روسیه است، می‌گوید بحران اقتصادی و وضعیت جنگ من را به اینجا کشاند.

پیش از ترک گدانسک که وارمالوف از سال ۲۰۱۶ در آنجا زندگی می‌کرد، او حساب کرد به جای این که فقط برای برق در لهستان ۲۰۰ یورو پرداخت کند، می‌تواند هر ماه ۲۵۰ یورو (۲۵۹ دلار) در هزینه اجاره صرفه جویی کرده و برای همه تمامی هزینه‌های انرژی و اینترنت، ۱۴۰ یورو پرداخت کند. پولی که از صرفه جویی برای او می‌ماند، خرج خوراک می شود و این طراح نرم افزار از پیاده روی طولانی ساعت ناهار در ساحل لذت می‌برد. او می‌گوید: واقعیت بهتر از انتظارات من است.

دولت منطقه‌ای جزایر قناری که میانگین دمای هوای آن در زمستان ۲۰ درجه است، یک کمپین شبکه اجتماعی در سپتامبر به راه انداخت تا کارکنان دورکار مانند وارمالوف و افراد بازنشسته را از کشورهایی مانند انگلیس، آلمان و سوئد جذب کند.

یائیزا کاستیا، مدیر گردشگری منطقه‌ای با توصیف این جزایر به عنوان پناهگاه اقتصادی اظهار کرد: بر هیچ کس پوشیده نیست که این زمستان در اروپا، سرشار از ابهامات اقتصادی خواهد بود. ما می‌خواهیم این وضعیت را تغییر دهیم.

سایر کشورهای جنوب اروپا این فرصت را مشاهده کرده اند. وزیر گردشگری یونان درسپتامبر به اتریش و کشورهای شمالی اروپا نظیر سوئد سفر کرد تا این بحران انرژی عمیقی که اروپا را درگیر کرده است را به یک فرصت تبدیل کند.

بخش گردشگری پرتغال هم دست به تبلیغات زد و لوئیس آروخو، مدیر این بخش اظهار کرد: انتظارات برای گردشگران زمستانی از شمال اروپا بسیار مثبت بود. آمار گردشگری هم تائیدکننده خوش بینی این مقام بوده است.

آمار موتور جست و جوی اجاره خانه HomeToGo نشان داد که در مقایسه با سال گذشته، جست و جو از کشورهایی مانند انگلیس، آلمان و هلند برای اقامت زمستانی به ترتیب ۳۶ درصد، ۱۳ درصد و سه درصد در اسپانیا، یونان و پرتغال افزایش یافت.

به گفته گابریل اسکارر، مدیرعامل هتل زنجیره‌ای مِلیا، افراد آپارتمان و سوئیت به مدت دو تا سه ماه زمستان امسال در جزایر قناری رزرو می کنند و حضور مسافران اسکاندیناوی قابل توجه است. مسافران و ساکنان دائمی هم بیشتری از آلمان که پیش از جنگ اوکراین وابستگی زیادی به گاز روسیه داشت و نگران کمبود انرژی در زمستان است، از راه رسیده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، برای اکثر اروپایی‌های شمالی، رفتن به جنوب یک رویاست زیرا افزایش هزینه‌های زندگی به معنای آن است که از پس یک سفر پرخرج برنمی‌آیند. این افراد در عوض لحاف، آرام پز و پتوی برقی خریداری کرده اند تا خود را در زمستان گرم نگه دارند. با این حال، عده ای هم بودند که تصمیم گرفتند برای همیشه کوچ کنند.