وزیر کار اعلام کرد:
حقوق بازنشستگان را بدون کسر بودجه پرداخت کردیم
اقتصادگردان- سید صولت مرتضوی در حاشیه برنامه پاسخگویی برخط به مطالبات مردم که به ابتکار و همت مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی مطالبات انباشته از دولت داشت و ارثی که از دولت قبل رسیده بود، ۹۸ هزار میلیارد تومان بود که با دستور رئیس جمهوری در انتهای سال قبل کار سازی و پرداخت شد.

وی ادامه داد: برای حقوق بازنشستگان در سال جاری سازمان تامین اجتماعی حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان کسری داشت که در لایحه بودجه پیش‌بینی شد از سهام دولت در تامین اجتماعی واگذار شود. یک سری معاذیر حقوقی و قانونی وجود داشت که در دستور کار مسئولان و سران مختلف قرار گرفت و با حسن نظر سران تصمیمات خوب و مطلوبی اتخاذ شد.

وزیر کار گفت: خوشبختانه از کمند نداری پول گذشتیم و توانستیم منابع را تامین کنیم. این ماه خوشبختانه بدون کسری بودجه و مازاد برداشت از حساب‌های بانکی توانستیم حقوق بازنشستگان و مطالبات مراکز بهداشتی و درمانی را پرداخت کنیم و تا پایان سال نفس راحتی می‌کشیم.

وی در پاسخ به سوال درباره باقی مانده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت: امسال هم همسان‌سازی حقوق‌ها اجرا شد و هم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس افزایشی که صورت گرفت پرداخت شد. در برنامه هفتم توسعه و در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هم تیم‌های ما در وزارتخانه تجهیز شدند و تصمیمات لازم را خواهیم گرفت.

مرتضوی در ابتدای این برنامه ضمن تبریک هفته بسیج اظهار کرد: در دیداری که مقام معظم رهبری با بسیجیان داشتند، مطالبی را در وصف بسیجیان بیان فرمودند که مانند بیانات امام راحل در خصوص مرحوم آیت الله بهشتی بود.

وی افزود: امام خمینی (ره) فرمودند شهادت آیت‌الله بهشتی در برابر مظلومیت ایشان ناچیز بود، مقام معظم رهبری هم به تعبیری فرمودند که بسیج مظلومیت را قبول کردند تا مردم ایران مظلوم نشوند و شهادت آنها در برابر مظلومیتشان ناچیز بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به تماس‌های مردم از سراسر کشور درباره مطالباتشان به طور برخط پاسخ داد و در خصوص مشکل یکی از بازنشستگان تامین اجتماعی که از عدم پاسخگو بودن بیمه تکمیلی خود گلایه داشت، گفت: تامین اجتماعی با همکاری کانون بازنشستگان تفاهم‌نامه‌ای را در راستای پوشش بیمه تکمیلی به امضا رسانده که به موجب این تفاهم نامه  ۸۰ درصد شرح خدمات افزایش یافته تا نیازهای بازنشستگان در حد پاسخگویی به مشکلات را داشته باشد.

مرتضوی درباره بیمه رانندگان تاکسی دستور رسیدگی داد و گفت: بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی قدری بیش از آنچه در قانون پیش‌بینی شده بود، پرداخت شده است.

وی همچنین به منظور بهره مندی بازنشستگان از خدمات درمانی رایگان اعلام کرد که افراد یا به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تامین اجتماعی استان محل سکونت مراجعه و نیازهای خود را صفر تا صد به طور رایگان برطرف کنند، یا اینکه از طریق بیمه تکمیلی جدید سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند تا هزینه‌های درمان آنها پوشش داده شود.

وزیر کار درباره حل مشکل مسکن خانوارهای دارای چند معلول نیز گفت که برای خانوارهایی که دارای چند معلول هستند، مشکل مبلغ آورده از طریق تفاهم نامه‌ای که بنیاد مستضعفان و کمیته حضرت امام و بهزیستی به امضا رساندند، برطرف می‌شود و قول پیگیری مشکل مسکن خانواده‌های تک معلول را داد.
مرتضوی در پایان اقدام مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری را ارزشمند و مطلوب توصیف کرد و گفت: این ارتباط بی‌واسطه با مردم هم از جهت روایتگری اصحاب قلم و هم از زاویه لنز دوربین‌ها اقدام بسیار مثبت و موثری است. خوشبختانه امروز تعداد قابل توجهی تماس از استانهای مختلف کشور داشتیم، مطالباتشان را شنیدیم و متناسب با آن چه که در اختیار ما است، دستور رسیدگی می‌دهیم ولی ما به صورت موردی پیگیری نمی‌کنیم بلکه امکان دارد یک مشکل، مطالبه جامعه هدف باشد ولی ما آن را در دستور کار قرار می دهیم و در کمیته‌های مختلف بررسی می‌کنیم و مشکلات تماس گیرندگان را دوباره با قید فوریت رسیدگی خواهیم کرد.