خانه‌های اجاره‌ای؛ راهکار موقت برای مسکن کارگران
اقتصادگردان- فتح الله بیات ـ درباره حل مشکل مسکن و اجاره بهای کارگران با طرح خانه های اجاره‌ای، گفت: این طرح می تواند به عنوان یک راهکار کمک حال کارگران باشد ولی مقطعی و به شکل یک مسکن موقتی می تواند مشکل مسکن کارگران را حل کند.

وی افزود: درمان اصلی مسکن کارگران بحث خانه دار شدن آنها است. امروز با این حقوق و دستمزدی که کارگران دارند اگر سالها تلاش کنند و از حقوقشان پس انداز کنند نمی توانند صاحبخانه شوند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درباره واگذاری زمین رایگان به کارگران برای ساخت مسکن نیز گفت: دولت طرح های مختلفی را دنبال می کند که یکی از آنها بحث واگذاری زمین به اشخاص است تا خودشان بسازند ولی کارگر چطور می خواهد مسکن بسازد نه دریافتی بالایی دارد نه قدرت اینکه اقساط وام مسکن را بپردازد.

بیات افزود: بارها اعلام کردیم که راه خانه دار شدن کارگران تعاونی های مسکن است که با قیمت تمام شده پایین مسکن را ساخته و تحویل می دهند. در غیر این صورت حتی اگر زمین رایگان هم به کارگران بدهیم نمی توانند خانه بسازند.

به گفته وی در شرایطی که همه ساله با افزایش تورم و هزینه مصالح ساختمانی روبه رو هستیم کارگر امکان ساخت خانه را ندارد و خانه‌دار شدن برای او تبدیل به یک رویا شده است.

این مقام کارگری در پایان گفت: طرح‌هایی که در راستای خانه دار شدن و حل مسکن کارگران ارائه می شود موقتی است و باید کار کارشناسی روی آن صورت گیرد و این مشکل به طور ریشه‌ای حل شود. اگر کارگر حقوق و دستمزد مکفی داشته باشد می تواند وام بگیرد و قسط وام را بپردازد.