تجهیز چک‌های تضمین‌شده به شناسه صیادی ۱۶ رقمی
بانک مرکزی اعلام کرد: محدودیت جدید برای چک‌های تضمین شده از ۱۵ خرداد / ثبت نهایی تمامی مجوزهای کسب و کار صادره از سوی بانک مرکزی بر روی درگاه ملی مجوزها
خبراقتصادی -
سخنگوی اجرای قانون جدید گفت: بر اساس اصلاحیه اخیر قانون صدور چک، چک های تضمین شده باید از طریق سامانه صیاد صادر و مجهز به شناسه ۱۶ رقمی شوند.

آمنه نادعلیزاده افزود: بنابراین بانکها مکلف هستند در زمان صدور چک های تضمین شده، ثبت صدور این چک ها را در سامانه صیاد انجام و پس از آن تحویل متقاضی دهند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه با شناسه دار شدن چک های تضمینی، امکان استعلام مشخصات این چک ها برای گیرندگان فراهم شده است، گفت: گیرندگان چک های تضمینی برای استعلام می توانند به تمام مبادی متصل به سامانه صیاد اعم از پیامک، خودپرداز، برنامک ها، اینترنت بانک و همراه بانک مراجعه کرده و اطمینان حاصل کنند که چک به نفعشان ثبت شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه ثبت صدور چک های تضمین شده صرفا توسط بانک انجام می شود، افزود: امکان صدور چک های تضمین شده با شناسه ۱۶ رقمی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری برای بانکها فراهم شده و از نیمه خرداد به بعد چک های تضمین شده فاقد شناسه ۱۶ رقمی، امکان مبادله به صورت بین بانکی را نخواهند داشت و تسویه آنها صرفا از طریق بانک صادرکننده انجام خواهد شد.  

طرح مسدود کردن وجوه صادرکننده ‎چک برگشتی به اندازه کسری مبلغ چک در حساب‌های بانکی از شنبه 7 خرداد 1401 اجرا می شود مصطفی قمری‌وفا، مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی با اعلام این خبر افزود: بانک مرکزی اجرای این طرح مهم قانونی را با همکاری مجلس شورای اسلامی از فردا بصورت  تدریجی و با همکاری و مشارکت تمام بانک دولتی و خصوصی عملیاتی می‌کند.
بر اساس  قانون جدیدچک، فردی که در چند بانک مختلف حساب دارد، چنانچه چک وی در یک حساب برگشت بخورد،مانده کلیه حساب‌های او احصاء می‌شود و در مرحله بعدی به ترتیب از بیشترین تا کمترین مانده، کسری موجودی  چک برگشتی مسدود می‌شود.
همچنین معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی طرح مسدود کردن وجوه صادرکننده ‎چک برگشتی به اندازه کسری مبلغ چک در حساب‌های بانکی مهم قانونی را با همکاری مجلس از فردا به‌صورت «تدریجی» و با همکاری و مشارکت همه بانک‌های دولتی و خصوصی عملیاتی می‌کند.
«مهران محرمیان» در گفت‌وگویی درباره جزئیات مسدودسازی وجوه حساب‌های بانکی مربوط به صادرکننده چک برگشتی، اظهار داشت: بخش جدیدی از قانون چک عملیاتی خواهد شد و این بخش مربوط  به مسدود کردن وجوه چک برگشتی در همه حساب‌های فردی که چک برگشتی را صادر کرده، است.
به‌عبارت‌دیگر اگر چک فردی برگشت می‌خورد در همان بانک اگر وجوهی داشت، برای پاس کردن مبلغ چک از آن وجوه استفاده می‌شد، اما ازشنبه این موضوع به همه بانک‌ها تسری پیدا می‌کند.
چگونگی مسدود شدن وجوه در حساب‌های فرد هم به‌این‌ترتیب است که از حساب‌های با مانده موجودی بالاتر شروع می‌شود و به‌تدریج پایین می‌آید تا جایی که مبلغ کسری چک برگشتی را بتواند پوشش دهد، تا همان رقم مسدود می‌شود و خود حساب در اینجا مسدود نخواهد شد بلکه مبلغ مانده‌ای که در حساب وجود دارد مسدود می‌شود.
حد نهایی هم همان مبلغی است که چک برگشتی است. در این فرآیند از برگشت خوردن چک  جلوگیری نمی‌شود. بلکه وجوهی که فرد در همه بانک‌ها دارد به‌اندازه مبلغ آن چک برگشتی مسدود خواهد شد؛ یعنی فرض کنید که شخصی بخشی از مبلغ چک را در حساب خود دارد، به‌طور طبیعی آن میزان مبلغ در نظر گرفته و پاس می‌شود و بقیه مبلغ، یعنی آن مانده و کسری چک برگشتی در همه بانک‌ها، به میزان آن مبلغ مسدود خواهد شد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: بعد از این، فرآیند مربوط به مراجعه ذینفع به قوه قضاییه و سایر مواردی که باید انجام می‌شد، طی خواهد شد. مبالغ طی دستوری که توسط قوه قضاییه صادر و  برداشت می‌شود؛ پس از اینکه رضایت فرد ذینفع چک حاصل شد، وجوه مسدود شده هم آزاد خواهد شد.
بنابراین از فردا به‌تدریج با هماهنگی‌های خیلی خوبی که با اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی داشتیم، این کار شروع و عملیاتی خواهد شد.
محرمیان با اشاره به اینکه این اقدام گام مهمی در کاهش چک‌های برگشتی خواهد بود، اظهار داشت: هم‌وطنان توجه دارند که با این کار، یک مقدار تبعات مربوط به برگشت خوردن چک‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و درنتیجه، نهایت دقت را خواهند داشت تا چک‌ها کمتر برگشت بخورد.اکنون روزانه چند ده هزار چک برگشتی در کشور داریم که عدد بالایی است. فکر می‌کنیم با اجرایی شدن این بخش از قانون، این آمار کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. همچنان‌که با عملیاتی شدن چک‌های بنفش صیادی و ثبت آن‌ها و مواردی که تا حالا اجرایی شده است، توانسته‌ایم که میزان برگشت خوردن چک‌ها را از حدود ۱۰ درصد برای چک‌های قدیمی به کمتر از هفت درصد (حدود ۶.۵ درصد) برای چک‌های صیادی برسانیم که این روند کاهشی تداوم خواهد داشت.

ثبت نهایی تمامی مجوزهای کسب و کار صادره از سوی بانک مرکزی بر روی درگاه ملی مجوزها

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: تمامی مجوزهای کسب و کار صادره از سوی این بانک در دو زمینه اصلی "شروع کسب و کار" و همچنین " توسعه و تداوم فعالیت ها" بر روی درگاه ملی مجوزهای کشور به صورت جامع تکمیل و ثبت نهایی شد.

مهران محرمیان گفت: در اجرای الزامات و تکالیف قانونی مرتبط با بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوزها از جمله ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور و قانون اصلاح مواد ۱ و ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی،  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تمامی مجوزهای کسب و کار صادره از سوی این بانک در دو زمینه اصلی "شروع کسب و کار" به تعداد ۳۶ فقره مجوز و همچنین " توسعه و تداوم فعالیت ها" بالغ بر ۷۲ فقره مجوز را بر روی درگاه ملی مجوزهای کشور به صورت جامع تکمیل و ثبت نهایی نموده است.
با عنایت به ضرورت ساده سازی مجوزهای شروع کسب و کار صادره از سوی بانک مرکزی، در ماههای پایانی سال گذشته ساده سازی های لازم در خصوص تمامی ۳۶ فقره مجوز این بخش انجام و مراتب در جلسه مورخ ۲۱‏/۱۲‏/۱۴۰۰ هیات مقررات زدایی به تصویب نهایی رسید.
در حال حاضر اتصال الکترونیک ۳۶ مجوز مذکور نیز انجام و در درگاه ملی مجوزهای کشور در دسترس عموم می باشد.پس از آن بانک مرکزی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۸، تعداد ۷۲ فقره مجوز صادره دیگر این بانک در زمینه تداوم و فعالیت نهادهای ذیربط را تحت عنوان مجوزهای استعلامی تکمیل نمود به منظور طرح و تصویب در هیات مقررات زدایی، به مرکز مطالعات و پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد ارسال نموده است.بدیهی است پس از تصویب مراتب در هیات مقررات زدایی سایر تمهیدات و اقدامات لازم درخصوص اتصال الکترونیک مجوزهای اخیر نیز به قید تسریع انجام خواهد شد.