النا دوهان گزارشگر سازمان ملل: مجبور شدم پول نقد با خودم بیاورم که پول هتلم را بدهم
۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار دارایی ایران مسدود و ۷۰۰ فرد حقیقی و حقوقی تحریم شدند / اثر تحریم‌ها بر افزایش قیمت‌ها و تاثیر مخرب بر سلامت و زندگی مردم
خبراقتصادی -
گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت آمریکا خواست که بلافاصله تحریم‌ها علیه مردم ایران را لغو و از کشورهایی که اقدام به بلوکه کردن دارایی‌های ایران کرده‌اند تقاضا کرد که این دارایی‌ها را آزاد کنند.

خانم «النا دوهان» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره تاثیر منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر بهره‌مندی از حقوق بشر که به جمهوری اسلامی ایران  سفر کرده، بعدازظهر روز (چهارشنبه) ۲۸ اردیبهشت ماه در نشستی خبری که دو ساعت به طول انجامید، به تشریح این سفر و دیدارهای انجام شده پرداخت.
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد همچنین اظهار داشت: با نمایندگان دولت ملاقات داشتم نماینده چند عضو جامعه مدنی را ملاقات کردم. با نمایندگان نهادهای مالی بخش خصوصی و دولتی، دانشگاهیان و ... و با آژانس‌های تخصصی سازمان ملل و دیپلمات‌‌های خارجی در ایران دیدار کردم. ایران مشمول گسترده‌ترین تحریم‌ها بوده است و آمریکا تحریم‌های مالی و تجاری بزرگی را از دهه ۱۹۷۰ علیه ایران اعمال کرده است و اقداماتی را انجام داده که ایران را از نظام مالی و تجاری جهان منزوی کند. در سال ۲۰۱۰ خیلی از بخش‌های اقتصادی را هدف قرار داد. تحریم آمریکا هدفش بانک مرکزی ایران بود.
دوهان به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های مختلف ایران اشاره و بیان کرد: بعد از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تحریم‌های ثانویه برداشته شد و سازمان ملل به نحوی عمل کرد که از طریق برجام اقداماتی را انجام داد و بخشی از آن سرمایه گذاری در ایران بود و آمریکا یکجانبه از برجام خارج و تحریم‌هایی را وضع و بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی را در لیست تحریم‌ها قرار داد و بسیاری از شرکت‌ها از بازار ایران خارج شدند و دارایی‌های ایران مسدود شد که ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار است و بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی و حقوقی در این تحریم‌ها قرار گرفتند.
وی همچنین گفت که علاوه بر این، کانادا تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده و بیش از ۲۰۰ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وی به تاثیر تحریم‌ها بر بخش‌های دانشگاهی، فناوری، صنایع دستی و رشد اقتصادی ایران و همکار‌ی‌های بین‌المللی ایران با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: تحریم‌ها بر گروه‌های آسیب پذیر و سرپرستان خانواده و ... تاثیر داشته است. ارائه کمک‌های بشردوستانه از طریق آژانس‌های بین‌المللی به خاطر مشکل در نقل و انتقال پول صورت نگرفته است.زندگی مردم دچار مشکل شده و وضعیت بحرانی‌تر شده است.

تحریم‌های اعمال شده علیه ایران قابل توجیه نیست

تحریم‌هایی که علیه شرکت‌هایی که با ایران تجارت داشتند و استفاده ابزاری از آن و اعمال تحریم‌های ثانویه امری غیرقانونی است. جلوگیری از داشتن حساب بانکی برای دیپلما‌ت‌های ایرانی برخلاف کنوانسیون وین بوده و ممانعت از پرداخت حق عضویت ایران در سازمان‌های بین‌المللی، هم برخلاف قوانین بین‌المللی است. تحریم‌های یکجانبه، اولیه و ثانویه و تهدید به اعمال تحریم‌ها همه این‌ها بحث وضعیت حقوق انسانی را در ایران به خطر انداخته است و این تحریم‌های اعمال شده بر صادرات کالاها و تحریم بانک‌های ایران و تحریم غذا و دارو باعث کاهش درآمد دولت و افزایش قیمت‌ها شده و به فقر انجامیده و به معیشت مردم آسیب زده و افراد آسیب پذیر و پناهندگان و زنان سرپرست خانوار متاثر از آن شده و باعث شده که ایران نتواند به درآمدهای خود دسترسی داشته باشد و سرمایه گذاری کند. علاوه بر این، تحریم‌های مذکور مانع از تبادل بین دانشگاه‌ها شده و تاثیر مخربی بر وضعیت انسان‌های عادی در ایران داشته است.

اثر تحریم‌ها بر افزایش قیمت‌ها و تاثیر مخرب بر سلامت و زندگی مردم


دوهان ادامه داد: همه تحریم‌هایی که اعمال شده باعث شده مشکلات زیادی از لحاظ تبادل بانکی و پولی ایجاد کند و باعث شده وام‌هایی که ایران دریافت می‌کرده با مشکل مواجه شود و مشکلات زیادی حتی برای اتباع کشورهای دیگر در ایران ایجاد کرده است. از آنجایی که تحریم بانکی باعث شده از کشور ثالث خریداری کنند، همین امر باعث افزایش قیمت‌ها شده و در مورد دارو هم مشکلات زیادی ایجاد کرده است. علاوه بر این، ممانعت از حضور ایران در عرصه همکاری‌های بین‌المللی از طریق ممانعت از پرداخت حق عضویت ایران باعث شده که همکاری ایران مختل شود.
به دلیل در دسترس نبودن ماشین‌ها و قطعات یدکی و تکنولوژی‌ها و همچنین به خاطر دارایی‌های بلوکه شده ایران، این کشور حتی اگر نیاز به وام هم داشته نتوانسته به آنها دسترسی داشته باشد و تاثیر مخربی بر زندگی مردم و سلامت آنها و رشد تکنولوژی‌های نوین داشته و به مسائل زیست محیطی دامن زده است.
وی اعلام کرد که کاهش درآمد دولت ناشی از صادرات کالا باعث افزایش تورم و قیمت شده و این موضوع امنیت غذایی مردم را به خطر انداخته و همچنین سلامت را به خطر انداخته و به فقر دامن زده و باعث کاهش کیفیت زندگی مردم شده است.منع واردات داروها باعث مشکلات زیادی در ایران شده و این نقض قواعد مدنی است.
دوهان خاطرنشان کرد: به خاطر تحریم‌های یکجانبه، تحریم‌های ثانویه و تحریم بانک‌ها، موسسات خصوصی ناچار شدند به دنبال راه‌های جایگزین از طریق طرف‌های ثالث باشند که همین امر باعث کاهش کیفیت و افزایش قیمت و هزینه‌ها شده است.

وی به اکراه و عدم تمایل شرکت‌های خارجی برای همکاری با شرکت‌های فناوری و ... ایرانی به خاطر عدم توانایی پرداخت‌های بانکی اشاره کرد و افزود: چالش‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها مانع شده که ایران نتواند کمک‌های مستمری را در اختیار افراد آسیب پذیر از جمله پناهندگان قرار دهد. وضعیت بد اقتصادی باعث افزایش فقر، اعتیاد و ... شده است.

وی با بیان این‌که تلاش‌های دولت ایران در زمینه کاهش اثرات تحریم‌ها را تحسین می‌کنم، بار دیگر تأکید کرد این تحریم‌ها مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران شده و ارسال داروهای نجات بخش به دلیل ممنوعیت انتقال پول‌ هم دچار مشکل شده است.

 آمریکا و کشورهایی که ایران را تحریم کرده‌اند بلافاصله تحریم‌ها علیه مردم ایران را بردارند

از شرکت‌ها، بانک‌ها و بخش خصوصی و همه درخواست می‌کنم از هر کاری که ممکن است به صورت قهرآمیز و یکطرفه باعث نقض قوانین بین‌المللی و تبعیت از این تحریم‌ها باشد را متوقف کنند و جنبه‌های انسانی آن را در نظر بگیرند. از دولت‌ها می‌خواهم تمامی دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی را آزاد کنند که دولت بتواند تعهدات حقوق بشری خود را اجرا کند. از همه بانک‌ها و شرکت‌ها می‌خواهم از تبعیت اجباری از تحریم‌ها پرهیز کنند به خصوص در زمینه تحویل دارو و غذا.
گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: امیدوارم ایران تعامل خود را با سازمان‌های بین‌المللی بیشتر کند. شرکت‌های خارجی هیچ گونه تراکنشی را با ایران انجام نمی‌دهند و تقاضا می‌کنم که دولت‌های مختلف، شرکت‌ها و بانک‌ها به صورت فعال با ایران تعامل کنند چون در غیر این صورت، به حقوق بشر آسیب وارد می‌شود.

 دامنه تحریم‌ها علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام گسترده‌تر شده

وی درباره پیامدهای تحریم‌ها بر ایران نیز اظهار داشت: این تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸ و بعد از خروج آمریکا از برجام بیشتر شده است. الان شورای امنیت هیچ تحریمی علیه ایران اعمال نمی‌کند، ولی بعد از خروج آمریکا از برجام، دامنه تحریم‌های وضع شده علیه ایران گسترده‌تر شد و در کنار این تحریم‌ها، تحریم‌هایی وضع شد حتی در ارائه کالا و بیمه کالا و نقل و انتقالات بانکی. امروزه تمام بانک‌های ایران تحریم شدند و دیگر در سوئیفت هم نیستند و به هیچ وجه نمی‌توان پول را به سیستم بانکی بین‌المللی منتقل کرد و این تحریم‌ها تاثیر زیادی بر حقوق بشر گذاشته است و نسبت به سال ۲۰۱۵ دامنه آن بیشتر شده است.
وقتی درآمد دولت کم شود و نتواند صادرات داشته باشد، شرکت‌های وابسته به صادرات با مشکل مواجه و بسیاری بیکار شده و حقوق افراد کم می‌شود.

مجبور شدم پول نقد با خودم بیاورم که پول هتلم را بدهم

دوهان گفت: صنایع دستی در ایران آسیب جدی دیده و صنعت گردشگری دچار مشکل شده است. من مجبور شدم پول نقد با خودم بیاورم که پول هتلم را بدهم.

ما باید بحث‌های چندجانبه داشته باشیم که راهکاری بیابیم برای بانک‌ها. بانک‌ها و شرکت ها گفته‌اند می‌خواهیم تجارت با ایران انجام دهیم، ولی دولت‌های ما حتی اتحادیه اروپا از ما حمایت نمی‌کنند.

وی همچنین درباره آمار و ارقام میزان خسارات وارد شده بر اثر تحریم‌ها علیه ایران هم گفت: این یک کار فنی است و معتقدم دولت بهترین منبع است که این آمار را بدهد. اگر دولت بتواند این آمار را جمع آوری و به مجامع حقوقی بین المللی ارائه دهد. هدف من این است که تاثیر تحریم ها را بررسی و چارچوب‌هایی را پیشنهاد کنم که بررسی دقیق‌تری انجام شود.

گزارشگر سازمان ملل درباره تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران و درآمدهای نفتی آن نیز اظهار داشت: برآورد هزینه‌ها را نمی‌دانم و من اقتصاددان نیستم.

گزارش ویژه سازمان ملل درباره تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و قیمت‌ها گفت: بله تاثیر داشته است. تحریم وجود داشته و تاثیر بسیار بالا بوده و تاثیر زیادی بر تورم داشته است.هیچ عنصر دیگری را ارزیابی نکردم چون کرونا هم تاثیر بر اقتصاد گذاشته و تعداد پناهندگان هم تاثیر گذاشته و من فقط تاثیر تحریم‌ها را دیدم و آثار عمیقی داشته است. من در کار خودم در دو سال گذشته دیدم وقتی کشوری تحت تحریم است، باید راهی پیدا کند که پول و کالا را تحویل مردم دهد، هر شرکت خصوصی و کشور از طریق بانک‌های خصوصی عمل می‌کند که این قیمت‌ها را بالا می‌برد و این امکان فساد و قیمت‌ها را بالاتر می‌برد. اگر قرار است پول از طریق چند واسطه جا به جا شود، شرکت‌ها و دولت‌ها مجبورند راهی پیدا کنند که زندگی مردم را پیش ببرند و متاسفانه ممکن است جرمی رخ دهد.

وی درباره اظهاراتش در خصوص تفاوت تحریم‌های یکجانبه و تحریم‌های شورای امنیت و تفاوت این تحریم‌ها بر مردم ایران نیز اظهار داشت: تحریم‌های شورای امنیت مشروعیت دارد و به همین دلیل مشکل مشروعیت نداریم. درباره تحریم‌های یکجانبه به بحث جامعیت تحریم‌ها می‌خوریم.

وی در پایان و در پاسخ به پرسشی درباره فشار حداکثری آمریکا نیز عنوان کرد: من بحث فشار حداکثری را در نظر گرفتم و این اقدام غیرقانونی است.