افزایش تولید آهن اسفنجی در ۸ ماهه امسال
اقتصادگردان- طبق آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار قرار گرفت، در ۹ ماهه امسال میزان تولید کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوششدار) بیشترین میزان کاهش تولید را داشته است. تولید این مقاطع فولادی از شش میلیون و ۹۷۰ هزار تن در مجموع ۹ ماهه ۱۳۹۹ به شش میلیون و ۲۸۶ هزار تن در مدت مشابه سال جاری رسیده و بدین ترتیب ۹ درصد کاهش تولید را ثبت کرده است.

پس از آن میزان تولید فولاد میانی (شمشم فولاد) افت هشت درصدی را نسبت به ۹ ماهه سال گذشته تجربه کرده است. تولید این ماده معدنی از ۲۳ میلیون و ۲۶ هزار تن به ۲۱ میلیون و ۹۴ هزار تن افت پیدا کرده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه به ترتیب ۱۴ میلیون و ۷۱۹ هزار تن محصولات فولادی و هشت میلیون و ۴۳۳ هزار تن طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) تولید شده است که نسبت به ۱۵ میلیون و ۵۶۶ هزار تن (محصولات فولادی) و هشت میلیون و ۶۹۶ هزار تن (مقاطع طویل فولادی) تولیدی ۹ ماهه ۱۳۹۹ به ترتیب پنج درصد و سه درصد کاهش تولید داشته‌اند.

در مقابل تنها تولید آهن اسفنجی در مدت مذکور سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تولید افزایشی داشته است. البته تنها دو درصد این میزان بیشتر شده و از ۲۳ میلیون و ۳۵۸ هزار تن در مجموع ۹ ماهه سال گذشته به ۲۳ میلیون و ۸۰۱ هزار تن طی مدت مذکور سال جاری رسیده است.