ثبات قیمت سکه در رقم ۱۲ میلیون تومان
کمیسیون تلفیق در خصوص حذف ارز ترجیحی به توافق نرسید
خبراقتصادی -
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با بیان این که اعضای کمیسیون تلفیق درخصوص حذف ارز ترجیحی هنوز اختلاف دارند، گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مستلزم نظارت کامل بر قیمت‌ها است.
سید کاظم دلخوش، گفت: دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا ۱۵ آذر هر سال به مجلس تقدیم کند و سپس با تشکیل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی لایحه پیشنهادی دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کمیسیون تلفیق در دو شیفت بررسی لایحه پیشنهادی دولت را آغاز کرده است، تصریح کرد: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ درخصوص تبصره یک بند الف (حذف ارز ترجیحی) نظرات متفاوتی داشتند و نتوانستند به نقطه نظر مشترکی برسند به همین دلیل بررسی این تبصره به زمان دیگری موکول شد.
مخالفان معتقدند با حذف ارز ترجیحی و رفتن به سمت ارز ۲۳ هزار تومانی، در صورتی که برنامه نداشته باشیم قطعا جامعه دچار مشکلاتی می‌شود، همچنین موافقان ضمن موافقت با ارز ترجیحی دغدغه‌هایی داشتند و موافقت‌شان مشروط بود.
دلخوش با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند اثر مستقیم بر افزایش قیمت‌ها داشته باشد، افزود: گران شدن یک کالا تأثیر مستقیم بر قیمت سایر کالاها دارد و قطعا قیمت دارو، نان و کالاهای ضروری افزایش می‌یابد.
حذف پلکانی ارز ۴۲۰۰ تومانی شوک کمتری به بازار وارد می‌کند.
دولت باید اقدامات جبرانی برای کنترل و تنظیم قیمت‌ها پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته باشد.
محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اصرار دولت به اجرای مصوبه قبلی مبنی بر حذف ارز ترجیحی و پرداخت مبلغ ۱۰۰ تا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه به مردم است.
پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی، نظام تولید کشور را دچار اختلال کرده و قاچاق افزایش یافته است. نخستین دلیل موافقت ما با حذف ارز ترجیحی، اختلال در نظام توزیع است.
ما در نظارت بر یک حلقه ضعیف هستیم، اما می‌خواهیم بر ۲۰ حلقه نظارت داشته باشیم! مورد داشتیم که به اسم واردات جو با کیفیت درجه یک ارز ۴۲۰۰ گرفته شده، اما به دلیل نبود نظارت جو درجه ۳ وارد شده است.
مورد جالب‌تر اینکه قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی از یکی از نهاده‌های دامی ۷ میلیون تن واردات داشتیم، اما پس از ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش تعداد دام‌ها و مرغداری‌ها ۹ میلیون تن وارد می‌شود.

ثبات قیمت سکه در رقم ۱۲ میلیون تومان

سه شنبه، ۲۸ دی‌ماه در بازار آزاد هر دلار آمریکا 27 هزار و 430 تومان و درهم امارات 7 هزار و 560 تومان معامله شد. براین اساس قیمت ارز همچنان روند با ثبات روزهای اخیر را طی کرده و منتظر کاهش قیمت ها پس از مذاکرات وین است. قیمت سکه نیز به 12 میلیون تومان معامله شده و تغییری نداشته است.
سکه در بازار تهران بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته ۱۲ میلیون تومان بود. و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.
علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌ میلیون و ۱۵۷ هزار تومان شد. همچنین قیمت اُنس جهانی طلا با کاهش ۱۱ دلاری قیمت نسبت به روز گذشته با نرخ یک‌هزار و ۸۰۹ دلار و ۹۸ سنت معامله شد.
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی به میانه کانال ۲۵ هزار تومان رسید  

نرخ دلار  (سه شنبه، ۲۸ دی‌ماه) در صرافی‌های بانکی با ۴۲۴ تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، با نرخ ۲۵ هزار و ۵۵۶ تومان معامله شد.

قیمت فروش یورو با افزایش ۳۹ تومانی قیمت نسبت به روز گذشته برابر با ۲۹ هزار و ۲۹۶ تومان بود.  قیمت خرید هر دلار  ۲۵ هزار و ۳۱۴ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۶ هزار تومان اعلام شد.علاوه بر این، بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۲۷۶ تومان و نرخ فروش آن ۲۵ هزار و ۵۰۶ تومان بود.این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۸۳۴ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۹ هزار و ۹۶ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات ، حواله یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۱۸۷ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۴ هزار و ۷۰۹ تومان معامله شد.