دکتر علی عبدالهی کارشناس صنعت پرداخت
رمز ارز به دنیای فیزیکی گره نخورد
خبراقتصادی - مسائل بسیاری در خصوص استفاده چندوجهی از رمزارزها در کشور مطرح است اما مهمترین موضوع این است که این فضا یک اکوسیستم جدید است، به عبارتی رمزارز متعلق به دنیای فناوری های نوین، بلاکچین و بانکداری بلاکچینی است و گره زدن آن به فضای فیزیکی علاوه بر پیچیدگی های متعدد، یک خطای شناختی است.
با مروری بر وضعیت رمزارزها در سایر کشورهای جهان و تشریح چرخه هایپ گارتنر در خصوص فناوری های نوظهور باید گفت ما در ایران در مواجهه با فناوری های نو مثل رمزارزها متاسفانه در چرخه long Fuse منحنی «هایپ» هستیم. به عبارتی معمولا فناوری ها در کشور در ابتدا با شتاب و هیجان زیادی آغاز و پیگیری می شوند اما در ادامه، پیشرفت و توسعه آنها به کندی پیش می رود به طوری که بسیار دیرتر از مدلهای موفق در دنیا با یک شتاب اندک، مسیر توسعه را طی می کنند.
بخشی نگری و عدم رویکرد سیستمی به مقوله رمز ارز و همچنین نداشتن یک نقشه راه واحد از جمله مواردی هستند که توسعه رمزارزها را در کشور با کندی مواجه ساخته است.

اگر می خواهیم رشد و توسعه فناوری رمزارز در کشور سرعت پیدا کند علاوه بر تعیین تکلیف ابعاد اسلامی، فقهی و حقوقی باید مسائلی از قبیل پذیرش و توسعه کاربردهای این فناوری از سوی کاربر، اتخاذ رویکرد سیستمی به موضوع رمزارز، در پیش گرفتن رویکردهای نو در حوزه رگولاتوری، سرمایه گذاری بر آموزش و توسعه رمز ارز ملی را با عزم جدی پیگیری کنیم و زنجیره ارزش افزوده را در این تحول، به طور کامل مورد نظر قرار دهیم.

توسعه رمز ارز ملی که در  حال حاضر از سوی بانک مرکزی پیگیری می شود قطعا گام مهمی در مسیر توسعه و گسترش استفاده از فناوری های نو در اکوسیستم مالی کشور است که نویدبخش آینده روشنی در حوزه رمزارزها است.