سکه به 12 میلیون و 80 هزار تومان کاهش یافت
دلار همچنان در حال کاهش در کانال 27 هزار / حذف ارز ترجیحی بدون آلترناتیو تبعات دارد
خبراقتصادی – محسن شمشیری
یکشنبه، ۲۶ دی‌ماه به دنبال انتشار اخباری مبنی بر سرعت گرفتن مذاکرات وین، قیمت دلار در بازار آزاد کاهش یافت و به 27470 تومان رسید. قیمت سکه نیز همچنان با نرخ 12 میلیون و 130 هزار تومان معامله می شود.
نرخ دلار در صرافی‌های بانکی با ۱۵۲ تومان کاهش قیمت با نرخ ۲۶ هزار و ۲۶۲ تومان معامله شد.قیمت فروش یورو با افت قیمت نسبت به روز گذشته برابر با ۲۹ هزار و ۵۴۰ تومان بود.  قیمت خرید هر دلار  ۲۵ هزار و ۷۴۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۹۵۵ هزار تومان اعلام شد.علاوه بر این، بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۷۹۹ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۳ تومان بود.این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۴۴۶ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۹ هزار و ۷۱۳ تومان اعلام شد.
همچنین در سامانه نیما در معاملات ، حواله یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۱۴۶ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۴ هزار و ۶۶۰ تومان معامله شد.

قیمت سکه  یکشنبه، ۲۶ دی‌ماه در بازار تهران با ۷۴ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌ میلیون و ۲۰۳ هزار تومان شد.همچنین قیمت اُنس جهانی طلا با ثبات قیمت نسبت به روز گذشته با نرخ یک‌هزار و ۸۱۸ دلار و ۴۰ سنت معامله شد.

تبعات حذف ارز ترجیحی

از سوی دیگر، رییس فراکسیون مقابله با آسیبهای اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۱ بودجه عجیب و غریبی است، گفت: البته همه ما درک می‌کنیم که بودجه در ۱۴۰۱ باید قدری انقباضی باشد، اما در برخی حوزه ها مثل حوزه آسیب‌ها جفا می‌شود.
احمد نادری در دومین همایش ملی مواجهه با آسیبهای اجتماعی از دیدگاه اسلام، با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ گفت: این بودجه ۱۴۰۱ بودجه عجیب و غریبی است. البته همه ما درک میک نیم که بودجه در ۱۴۰۱ باید قدری انقباضی باشد، مسائل زیاد و پول کم است و همه این ها را می فهمیم. اما در برخی حوزه ها مثل حوزه آسیبها جفا می‌شود.
دولت رویکرد خاصی دارد. برای اولین بار است که دولت رسما به زیرمجموعه هایش نامه زده که حق ندارید که با مجلس شورای اسلامی مذاکره کنید که بودجه دستگاه‌تان را افزایش دهند. این چیزی است که تاکنون به این معنا در این چند دهه وجود نداشته است.

نادری در ادامه با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی به معنای اینکه ما کامل حذف کنیم و هیچ آلترناتیوی هم برای جبران نداشته باشیم این منجر به تبعاتی خواهد شد که احتمالا در ۱۴۰۱ با آن مواجه هستیم گفت: اینجا می گویم که بماند. ان شاءالله که این اتفاق نیفتد اما اگر به این سمت نرویم که آلترناتیوهای جدی داشته باشیم ما با تبعاتی در سال آینده مواجهه خواهیم بود.
وی در ادامه با اشاره به بحث نظری مسائل و چالشهای مطالعات بومی آسیبهای اجتماعی افزود: یکی از اولین دغدغه های فعالان حوزه آسیب شناسی اجتماعی اسلامی، فرآیند شکل گیری یک حوزه مطالعاتی کارآمد است. به نحوی که هم جامعه  تکثر و پیچیدگی جامعه  را درک کند و هم بتواند نسخه اثرگذار کاربردی برای حل مسئله بپیچد، یکی از چالشهای جدی بحث طرح ریزی چارچوب و پارادایم آسیب شناسی اسلامی به مسائل اجتماعی است. برای این نکته باید یکسری چالش های پیش رو را مشخص کنیم.
وی در ادامه ۱۱ مورد چالش را  در این حوزه معرفی کرد و گفت: چالش اول، نبود یک دانش علمی معتبر آسیب شناسی اجتماعی و ضعف جدی مطالعات در این حوزه در کشور است و باید فوریت تاسیس رشته های آموزشی و تربیت محققان در حوزه آسیب شناسی اجتماعی را مدنظر قرار دهیم.
نادری با بیان اینکه اکنون یک حوزه مستقل آسیبهای اجتماعی وجود ندارد که همه حوزه های میان رشته ای را شامل شود، گفت: به نظر ضروریت این موضوع بسیار احساس می شود. وی با اشاره به نکته دوم گفت:  نکته بعد حیثیت چندرشته ای این حوزه و نیاز محققان به آگاهی همزمان از دانشگاه متعدد است که باید این حوزه چند رشته ای مدنظر قرار گیرد.نادری محور سوم را واحدهای درسی بسیار محدود در دانشکده های مرتبط در ایران دانست و به محور چهارم اشاره کرد: محور چهارم انجام گرفتن بخش عمده ای از مطالعات اجتماعی بومی در حوزه جامعه شناسی و حقوق است که این دو پیشینه معرفتی و روشی متفاوت دارند.
رییس فراکسیون مقابله با آسیبهای اجتماعی مجلس شورای اسلامی محور همچنین با اشاره به محور پنجم اظهار کرد: محور پنجم شمار اندک محققان متمرکز در این مطالعات، به سبب تعریف نشدن رشته تخصصی مرتبط است. به طور مثال در حوزه جامعه شناسی آسیب شناسی اجتماعی را داریم. در حوزه حقوق جرم شناسی را داریم که نتوانستیم این رشته های تخصصی را درست تعریف کنیم. ضمن اینکه فرصتهای شغلی مرتبط را هم به معنای دقیق کلمه نداریم.
وی محور ششم را نوپا بودن رویکرد اسلامی به مطالعات علوم اجتماعی و کم تجربگی در این عرصه عنوان کرد که سبب شده ما منابع و یافته های اندکی را داشته باشیم، گفت: بحث مطالعات اجتماعی بحث جدی است و پرداختن به حوزه اسیب های اجتماعی از دید اسلام بحث جدی است اما ما به دلیل اینکه نوپا هستیم، حقیقتا نه منابع و نه یافته های درستی داریم.  چالش هفتم نیاز این رویکرد به تعامل موثر محققان در حوزه مطالعات اسلامی و اجتماعی است. در هر صورت مطالعات اسلامی یک پیشینه،  عقبه محتوایی و روشی دارد. یک فاصله واژگانی بین این دو احساس می شود که این هم یکی دیگر از چالشهاست که باید به طور ویژه به آن بپردازیم.
نادری با اشاره به محور هشتم گفت: محور هشتم پیوند اندک یافته ها و رهیافتهای نظری علوم اجتماعی اسلامی با میدان تحقیق و پژوهش و کاربستهای عینی تحقیق با مسائل روز جامعه است، گفت: در این زمینه هم ما ضعف زیادی داریم. در حوزه مطالعات اسلامی در حوزه آسیبها، با وجود همه نوپا بودگی کار نتوانستیم خیلی با کف میدان رابطه برقرار کنیم و رویکردهای نظری زیاد شده است اما اینکه بتوانیم کاربست را در میدان مشخص کند ضعف جدی داشتیم و داریم.
رییس فراکسیون مقابله با آسیبهای اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به محور نهم اظهار کرد: نکته نهم حساسیتهای دینی و فرهنگی خاصی است که در کشور در زمینه پذیرش راهکارهای مقابله با آسیبهای اجتماعی وجود دارد. طبیعتا راهکارهایی که داده می شود، حداقل باید در تضاد با دین یا رویکردهای دینی نباشد که بتوانیم آن را در سیاست گذاری و قانون گذاری مورد استفاده قرار دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود محور دهم را بررسی نشدن ابعاد و کارکردهای اسلامی در عرصه مقابله با آسیبهای اجتماعی دانست و با اشاره به محور یازدهم، گفت: چالش دیگر نسبت روش شناسی اسلامی و رویکرد اجتهادی با رویکرد علوم اجتماعی مدرن است.
وی در ادامه با اشاره به بهره برداری از رهیافت اسلامی در حوزه آسیبهای اجتماعی به سبب  کاربردی بودن حوزه مطالعاتی آسیبهای اجتماعی افزود: لازمه حضور ماندگار آموزه های اسلامی در این حوزه یافته های قابل استحصال است که باید در چند سطح است که این یافته ها باید ارائه و قابل رصد باشد. اولین سطح آن نظریه ای باشد که به محورهای تبیین آسیبهای اجتماعی در حوزه مطالعات اسلامی و پیش بینی راهکارهای مقابله مجهز باشد. یعنی در کل همه ابعاد یک نظریه را داشته باشد.

بازار رمزارزها؛ آرام و بدون افت و خیز

رصد بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که ۱۰ رمزارز صدرنشین بازار، افت و خیز چندانی نداشته و ساعت‌های تقریبا آرامی را پشت سر گذاشته‌اند.بر اساس رصد بازار رمز ارزها coinmarketcap.com، در ساعت ۱۴ ، نرخ بیت‌کوین با ۲۰ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۴۳ هزار و ۱۷۰ دلار در بازار معامله شد.   
بر اساس آخرین آمار، تعداد ارزهای دیجیتال جهان اکنون به ۱۶ هزار و ۸۴۶ ارز رسیده که نسبت به روز گذشته ۲۲ ارز به آن افزوده شده است.ارزش بازار رمز ارزها از ۲ هزار میلیارد دلار عبور کرد
اکنون سهم دامیننس Dominance بیت‌کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال به ۳۹.۵ درصد رسیده که نسبت به روز گذشته تفاوت فاحشی نداشته است. سهم اتریوم در این بازار نیز ۱۹.۱ درصد است. روند افزایشی قیمت ارزهای دیجیتال باعث شد ارزش این بازار اکنون از مرز ۲ هزار میلیارد دلار نیز عبور کند.ارزش بازار بیت‌کوین Bitcoin نیز  به ۸۱۶ میلیارد و ۴۶۵ میلیون دلار و ارزش بازار اتریوم نیز به ۳۹۵ میلیارد و ۳۸۱ دلار رسیده است.
نرخ بیت‌کوین نسبت به روز گذشته ۲۰ دلار افزایش داشته است و اتریوم با کاهش حدود ۱۵ دلاری نسبت به روز گذشته به قیمت ۳ هزار و ۳۳۰ دلار معامله شد.قیمت بیت‌کوین که حدود ۲ ماه قبل از مرز ۶۰ هزار دلار نیز عبور کرده بود، اکنون در مرز کانال ۴۳ هزار دلاری معامله می‌شود.
در بازار ، تتر Tether یک دلار، یو اس دی کوین USD Coin یک دلار، بی. ان. بی BNB ۴۹۷ دلار و ۱۴ سنت، سولانا Solana ۱۴۹ دلار و ۸۶ سنت، کاردانو Cardano یک دلار و ۳۸ سنت، ریپل XRP ۷۸ سنت، ترا Terra ۸۶ دلار و ۴۸ سنت و پولکادات Polkadot با قیمت ۲۸ دلار و ۱۹ سنت معامله شد.