حذف تقلب ۲۰ درصدی در پرداخت خسارت بیمه
کروکی خسارت بیمه الکترونیکی صادر می شود / سامانه کروکی الکترونیکی خسارت بیمه رونمایی شد
خبراقتصادی - غلامرضا سلیمانی در همایش راه اندازی سامانه کروکی الکترونیکی، گفت: در سال ۹۹ بیست و پنج هزار میلیارد تومان خسارت بیمه شخص ثالث از سوی شرکت‌ها پرداخت شد که متاسفانه ۵ هزار میلیارد تومان آن به دلیل تقلب افراد و تصادف‌های ساختگی پرداخت شده و ما نمی‌توانیم به راحتی این موضوع را کشف کنیم.در حال حاضر وضعیت حق بیمه شخص ثالث به طور متوسط یک میلیون و ۹۰ هزار تومان است که حدود ۴۱ درصد آن جزو بخشودگی و تخفیف حساب می‌شود و هرچه تصادف بیشتر باشد مبلغ دریافت حق بیمه بیشتر می‌شود.درصدد هستیم بحث صدور بیمه و کروکی را به صورت الکترونیکی در تمامی کشور انجام دهیم که موجب کاهش تقلب و تخلف می‌شود و موجب خواهد شد مقصر و زیان دیده از زمان صدور بیمه تا پرداخت خسارت دیگر نیازی نباشد به شرکت‌های بیمه مراجعه کند و همه این مراحل هوشمندسازی می‌شود.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: از ۱۲ میلیون موتورسیکلتی که در کشور تردد می‌کند فقط یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بیمه شخص ثالث دارد و بیش از ۱۰ میلیون موتورسیکلت بدون بیمه است.
غلامرضا سلیمانی در ادامه مراسم رونمایی از سامانه کروکی الکترونیکی افزود: همکاری خوبی بین پلیس و شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی وجود دارد که در تلاش هستیم این همکاری نزدیک‌تر شود، چون موجب خدمات دهی بهتر به مردم خواهد شد.
پلیس و شرکت بیمه از زمان شروع بیمه تا پرداخت خسارت در کنار یکدیگرند و به نظر می‌رسد در بحث تصادف‌ها و پرداخت خسارت روش‌های سنتی و دستی دیگر جوابگو نیست. سلیمانی افزود: روش‌های سنتی و دستی موجب تخلف زیاد و تخلف در پرداخت خسارت هم می‌شود.در تلاش هستیم این روند از زمان صدور بیمه تا پرداخت خسارت به صورت الکترونیکی انجام گیرد و دیگر نیازی به حضور زیان دیده و مقصر نباشد. رئیس کل بیمه مرکزی افزود: باید خسارت‌ها نیز به صورت الکترونیکی و اینترنتی پرداخت شود.
سلیمانی گفت: هم اکنون فعالیت سامانه کروکی الکترونیکی در استان قم به صورت آزمایشی در حال انجام است که دیگر نیاز به گرفتن کروکی از سوی مقصر و زیان دیده نیست و موجب می‌شود تقلب و تخلف در این زمینه کم شود.در بحث خودروها نیز از ۲۵ میلیون خودرو هنوز یک و نیم میلیون خودرو بیمه شخص ثالث ندارد و در اصل فرار بیمه‌ای دارد. سلیمانی گفت: با همکاری پلیس راهور در تلاش هستیم که بحث بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها و خودروها را ساماندهی کنیم.
سلیمانی افزود: متاسفانه ۳۶ درصد تصادفات مربوط به موتورسیکلت است که اکثر آن‌ها بیمه ندارد بنابراین به دلیل آنکه توان پرداخت خسارت را ندارد یا به آن‌ها ترحم می‌شود یا موضوع به گونه‌ای دیگر جلوه داده می‌شود تا مالک خودرو مقصر نشان داده شود تا صاحب خودرو بتواند از شرکت بیمه خسارت دریافت کند و بایستی در این زمینه یک برنامه ریزی جدی برای بیمه موتورسیکلت‌ها انجام شود.

کروکی الکترونیکی تصادفات جهت تسهیل و تکریم ارباب رجوع شکل گرفته است

 رییس پلیس راهور نیروی انتظامی گفت :‌ کروکی الکترونیکی تصادفات جهت تسهیل در ارائه خدمات، تکریم ارباب رجوع و تعامل بین پلیس و شرکت های بیمه‌ها شکل گرفته است.

سردار سیدکمال  هادیانفر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مراسم برترین های  کروکی های الکترونیکی و دستی  اظهار کرد: الکترونیکی شدن کروکی  بدون خطا و با یک ضریب اطمینان بالا  صورت می گیرد ودر جهت تسهیل در ارائه خدمات، تکریم ارباب رجوع و تعامل بین پلیس و شرکت های بیمه‌ها شکل گرفته است.

 وی افزود:‌ کروکی الکترونیک در سال ۹۸ برای اولین بار مطرح شد و در سال ۹۹ این کار شکل گرفت.
 
هادیانفر گفت : وقتی که کروکی الکترونیکی در همان زمان و در کمترین مدت کشیده می شود ، ‌ یک پیامک برای فرد متخلف یا مقصر در تصادف و یک پیامک برای فرد غیر مقصر ارسال می‌شود. همینطور یک داده الکترونیکی نیز برای بیمه مربوطه ارسال می‌شود.

وی درباره قابلیت چاپ کروکی الکترونیکی افزود: چیزی به جز متن پیامک در اختیار فرد مقصر یا غیر مقصر قرار نمی‌گیرد و تنها در آن پیامک عنوان میشود شما مقصر هستید یا خیر. اما اصل داده به صورت الکترونیک برای بیمه مربوطه ارسال می‌گردد.