کاهش قیمت سکه به دنبال افت نرخ ارز
افزایش 32 درصدی تورم و هزینه های حاصل از قیمت دلار در چهارماه نخست 1400 / دلار 28221 تومان، سکه 11 میلیون و 880 هزار تومان
خبراقتصادی  – محسن شمشیری
 نرخ دلار در صرافی‌های بانکی  (شنبه، ۱۰ مهرماه) در مقایسه با روز کاری گذشته (پنجشنبه، هشتم مهرماه) با ۲۵۳ تومان کاهش به ۲۷ هزار و ۶۴۲ تومان رسید.قیمت فروش یورو نیز در مقایسه با روز کاری گذشته (پنجشنبه، هشتم مهرماه) ۲۲۳ تومان کاهش یافت و ۳۲ هزار و ۲۷۱ تومان تعیین شد.   قیمت خرید هر دلار ۲۷ هزار و ۹۵ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۱ هزار و ۶۳۲ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار و ۴۷۶ تومان و نرخ فروش آن ۲۷ هزار و ۷۲۶ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۴۸۶ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۲ هزار و ۱۵۳ تومان اعلام شد.در سامانه نیما در معاملات روز پنجشنبه، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۱۲۹۸ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۵۴۰ تومان معامله شد.
قیمت دلار در خردادماه وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد و چند روزی هم با نرخ ۲۷ هزار تومان فروخته می‌شد و در این محدوده نوسان داشت، اما از ابتدای شهریورماه شاهد روند نزولی نرخ دلار  و حتی ثبات در کانال ۲۷ هزار تومان در صرافی‌های بانکی بودیم. اما از اواخر هفته گذشته قیمت دلار حرکت آرامی به سوی کانال ۲۸ هزار تومان داشت و در این محدوده داد و ستد شد؛ اما  قیمت دلار و یورو کاهشی شد.  
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران  (شنبه، ۱۰ مهرماه) با ۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، هشتم مهرماه) به رقم ۱۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج میلیون و ۳۹ هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 556  هزار تومان شد.همچنین اُنس جهانی طلا با حدود ۱۹ دلار افزایش یک‌هزار و ۷۶۱ دلار و ۵۰ سنت قیمت خورد.  

قیمت دلار و سکه در چهارماه نخست 1400

براساس اعلام بانک مرکزی، در تيـرمـاه 1400 متوسـط قيمـت فـروش يـك دلار آمريكـا در بـازار آزاد 24518 تومان بوده که  در مقايسه با ماه قبل و ماه مشـابه سـال قبـل بـه ترتيـب 4.6 درصـد و 15.3  درصد افزايش داشت.
در چهار ماه اول سال 1400  نیز متوسط قيمت فروش يك دلار آمريكا و يك يورو در بازار آزاد شهر تهران به  ترتيب 23721 تومان و 28389 تومان بوده كه نسبت به دوره مشـابه سـال 1399 دلار آمريكا 32.3 درصد  و يورو 44.7 درصد افزايش يافت
به عبارت دیگر، فشار هزینه های تورمی حاصل از رشد قیمت دلار در چهارماه نخست 1400 نسبت به چهارماه نخست 99 به میزان 32 درصد بالا رفته که یکی از عوامل اصلی نرخ تورم و رشد هزینه های تولید و زندگی است.
در تيـرمـاه 1400 متوسـط قيمـت فـروش يـك سـكه تمـام بهـار آزادي طـرح جديـد  در بازار آزاد شهر تهران 10 میلیون و 637 هزار تومان بود كه در مقايسه با ماه قبـل و مـاه مشـابه سـال قبل به ترتيب 1 دهم درصد و 7.8 درصد افزايش نشان ميدهد
در چهار ماه اول سال 1400 متوسط قيمت فروش يك سكه تمام بهار آزادي  طرح جديد 10 میلیون و 490 هزار تومان بوده که نسبت به دوره  مشابه سال  1399 به میزان 33.4 درصد افزايش يافت به عبارت دیگر، هزینه افزایش قیمت سکه نسبت به چهارماه سال 99 به میزان 33 درصد هزینه بیشتر به همراه داشت.
مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و انس جهانی است.  اگرچه انس جهانی طلا ۱۹ دلا رشد داشت اما از آن سو نرخ ارز کاهشی بود و در نتیجه آن قیمت سکه نیز افت داشت.

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات  با ۰.۲۳ درصد رشد به ۱۷۶۰ دلار و ۹۸ سنت رسید.به گزارش رویترز، در حالی که دلار اندکی تضعیف شده و نگرانی ها در مورد افزایش تورم و تضعیف رشد اقتصادی سبب شده تا تاثیرات افزایش سوددهی اوراق قرضه خنثی شود قیمت طلا روز جمعه شاهد افزایش بود و در مسیر رشد هفتگی باقی ماند.

شاخص ارزش دلار اندکی کاهش داشت و سبب کاهش قیمت طلا برای خریدارانی شد که از ارزهای دیگر استفاده می کنند.در این هفته قیمت طلا شاهد رشد 0.6 درصدی بود و اولین افزایش هفتگی از سوم سپتامبر را تجربه کرد. عقب نشینی دلار در روز پنجشنبه به رشد حدود 2 درصدی قیمت فلز زرد کمک کرد.کاهش ارزش دلار و افت سوددهی اوراق قرضه سبب شده تا جذابیت بازار طلا برای سرمایه گذاران همچنان بالا باقی بماند.عامل دیگری که به جذابیت بازار طلا کمک کرد، افت شاخص ها در بازارهای بورس اروپا و آسیا به دلیل نگرانی از رشد تورم و کندی رشد اقتصادی بود.
احتمال اینکه فدرال رزرو آمریکا ممکن است همچنان سیاست انقباضی را در دستور کار امسال خود قرار دهد سبب شده تا رشد قیمت طلا چندان محسوس نباشد، زیرا سیاست انقباضی هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش می دهد.

بانک جهانی ۲ میلیارد دلار به سودان کمک می‌کند

در سفر رئیس بانک جهانی به سودان که در طول تقریباً نیم قرن گذشته بی سابقه بود، این بانک مبلغ ۲ میلیارد دلار برای حمایت از خارطوم متعهد شد.در سفر رئیس بانک جهانی به سودان که در طول تقریباً نیم قرن گذشته بی سابقه بود، این موسسه مبلغ 2 میلیارد دلار برای حمایت از خارطوم متعهد شد.
دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی هنگام ورود به خارطوم به سودان تریبون اعلام کرد که این بانک مبلغ کلانی را "برای کاهش فقر، ارتقاء رشد اقتصادی و کاهش نابرابری" به سودان اختصاص می‌دهد.بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری سودان، عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور که از کودتای هفته گذشته به سلامت عبور کرد، در دیدار خود با مالپاس تأکید کرد که می خواهد کشورش به ثبات اقتصادی برسد.
حمدوک صبح روز پنجشنبه در دفتر خود پذیرای رئیس گروه بانک جهانی یعنی دیوید مالپاس بود. گزارش ها حاکی است که آخرین بازدید مقامات بانک جهانی از سودان در این سطح تقریباً 5 دهه پیش انجام شده است. حمدوک از زمانی که اعتراضات مردمی منجر به سرنگونی عمر البشیر در سال 2019 شد، رهبری این کشور را بر عهده داشته است