ترس کشورها از فشارها و تحریم های آمریکا برای آزادسازی منابع ایران روبه کاهش است
تحرک سفارت خانه های ژاپن و کره جنوبی برای استفاده ایران از منابع ارزی بلوکه شده
خبراقتصادی –  به دنبال تحرکات و تحولات سیاسی اخیر از جمله تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام، کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی و ژاپن که ایران در آنها منابع مالی بلوکه شده دارد، ابراز تمایل کرده اند که به تدریج گشایش هایی در زمینه استفاده ایران از این منابع انجام شود. از جمله پیشنهاد ژاپن برای استفاده از منابع ایران برای خرید واکسن کرونا مطرح شده و توافق ایران و کره‌جنوبی در خصوص انتقال منابع ارزی ایران نیز قابل توجه است.
به تازگی عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به درخواست سفارت خانه های کره جنوبی و ژاپن، به این دو موضوع اشاره کرده است.

پیشنهاد ژاپن برای استفاده از منابع ایران برای خرید واکسن کرونا

در دیدار رییس کل بانک مرکزی با سفیر ژاپن، نحوه استفاده از منابع بانکی ایران در ژاپن مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این دیدار که به درخواست سفارت ژاپن در ایران برگزار شد، همتی با اشاره به ملاقات پیشین با مقامات ارشد کشور ژاپن و یادآوری تاکیدات خود مبنی بر پایان دوران فشار حداکثری دولت پیشین آمریکا، گفت: کشورهای دوست می‌بایست فارغ از فشارهای سیاسی  به همکاری با یکدیگر اهتمام ورزند.
همتی در ادامه بر لزوم استفاده از منابع ارزی ایران در ژاپن تاکید کرد و افزود: طرف ژاپنی باید در خصوص استفاده ایران از منابع مذکور و انتقال آنها به سایر مبادی موردنیاز بانک مرکزی ایران ابتکار عمل داشته باشد.
سفیر ژاپن در ایران نیز ضمن قدردانی از تلاش بانک مرکزی برای تسریع در پرداخت بدهی‌ شرکت‌های ایرانی به طرف‌های ژاپنی، پیشنهاد استفاده از منابع موجود برای خرید واکسن کرونا را مطرح و بر اهتمام سفارت ژاپن در ایجاد ارتباط بین بانکهای مرکزی دو کشور به منظور پیشبرد بهتر امور و حل مسایل بانکی تاکید کرد.توافق ایران و کره‌جنوبی در خصوص انتقال منابع ارزی ایران

رئیس‌کل بانک مرکزی و سفیر کره‌جنوبی در ایران، در جلسه‌ای که به‌درخواست سفارت کره‌جنوبی برگزار شد، در خصوص نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره‌جنوبی توافق کردند.
 در این جلسه، توافقات لازم در خصوص انتقال منابع به مقاصد مورد نظر انجام و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص حجم منابع مورد انتقال و بانک‌های مقصد به طرف کره‌ای اعلام شد.
سفیر کره جنوبی در ایران اعلام کرد: کشورش آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد.
 عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی نیز ضمن استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی گفت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشورها و افزایش همکاری‌ها استقبال می‌کند، اما پیگیری‌های حقوقی این بانک به‌منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانک‌های کره‌ای در سال‌های اخیر به‌قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره‌ای باید تلاش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود.
مذاکرات ایران با کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده بانک مرکزی،‌ در ماه‌های اخیر به‌دفعات انجام شده و در سفر هیئت کره‌ای به ایران نیز این موضوع دستور کار اصلی جلسات بانک مرکزی بوده است.
آن‌طور که قبلاً همتی اعلام کرده بود میزان پول‌های بانک مرکزی در کره جنوبی 7 میلیارد دلار است و باید دید که آیا سرانجام کره جنوبی نسبت به آزادسازی منابع ارزی ایران اقدام خواهد کرد یا خیر!
پیش از این و در جلسه با بانک مرکزی، مقامات کره‌ای به همتی پیشنهاد داده بودند که به‌جای آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده در این کشور، آمبولانس و کیت تشخیص کرونا در اختیار ایران قرار دهند ولی این پیشنهاد بی‌شرمانه با مخالفت جدی ایران همراه شده بود.