ویروس جهش یافته سرکش‌تر از ویروس قبلی است
نمکی: ویروس انگلیسی پخش شده و در کشور چرخیده است
خبر اقتصادی - سعید نمکی روز شنبه در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: وجود ویروس جهش یافته کرونا، زنگ خطر جدی برای مدیریت کرونا است. سخت‌ترین آخر هفته‌ای که در طول این ۱۳ ماه بر من گذشت، همین دو روز گذشته بود. در این مدت مشاهده کردم که فراز و نشیب‌ها چطور ما را گرفتار می‌کند. این ویروس جهش یافته کرونا یکی از ویروس‌هایی است که با اقتدارترین نظام‌های بهداشتی و درمانی در اروپا را به زانو در آورد. روزهای سختی برای ما آغاز می‌شود و بنابراین باید خودمان را برای مبارزه با چموش‌ترین ویروس جهش یافته کرونا آماده کنیم.

وی ادامه داد: روش مبارزه با ویروس کرونا جهش یافته با ویروس کرونا قبلی هیچ فرقی ندارد و فقط تشدید مراقبت‌ها و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی اهمیت دارد. میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شادگان تقریبا به صفر رسیده است و به همین میزان آسیب دیدیم. هرجا رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضعیف شد، نقطه آسیب پذیری ما نیز افزایش پیدا کرد.

سخت‌ترین روزهای مدیریت کرونا شروع شده است

وزیر بهداشت اظهار کرد: در روزهایی که دنیا مرگ‌های بسیار سنگینی به خاطر کرونا را تحمل کرد، ما توانستیم به مرگ‌های روزانه ۶۰ نفر به علت کرونا برسیم. سخت‌ترین روزهای مدیریتی ما در زمینه کووید ۱۹ شروع شده است. در تاریخ ۱۰ دی ماه نامه‌ای نوشتم و گفتم که پیش بینی من، ورود به خیز سهمگین بیماری است که همه را گرفتار می‌کند، اگر برخی اصول بهداشتی رعایت نشود و اگر ما را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها بگذارند.

وی افزود: همچنین در مورد ورود ویروس جهش یافته کرونا پیش بینی کرده بودیم. با وجود این‌که انگلیسی‌ها به دروغ در ابتدا گفتند سرایت این ویروس ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته، من به صراحت به همکارانم گفتم هم قدرت سرایت چند برابر است و هم قدرت بیماری زایی و مرگ و میر این ویروس به مراتب بیشتر از چیزی است که اعلام می‌شود. تمام تلاش ما در مکاتباتی که داشتیم این بود که بیشتر مراقب مرزهای زمینی و دریایی و هوایی باشیم. حتی اعلام کردیم موارد غیرقانونی که برای قشم یا محل‌های دیگر جنس می‌آورند را هم تست انجام شود.

ویروس جهش یافته سرکش‌تر از ویروس قبلی است

نمکی گفت: ویروس جهش یافته کرونا بسیار سرکش است و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا و مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس قبلی دارد. الان باید فکر کنیم که این ویروس جهش یافته همه جا چرخیده است. گفته بودم که ویروس کرونا پاسپورت نمی‌خواهد. همان طور که ویروس ووهان همه جا را تسخیر کرده، ویروس جهش یافته انگلیسی نیز می‌تواند این کار را انجام بدهد و در دورترین نقطه این سرزمین هم خود را نشان بدهد.

وی ادامه داد: اولین گام، انجام تست‌های بیشتر است. در کنار تست‌های تشخیص سریع، باید تست‌های PCR هم انجام شود. اگر بیمار علامت داری دیدیم که هر دو تست او منفی بود هم نباید رها شود. حتما دوباره باید این بیمار تست شود. حتما باید نمونه‌های این بیمار برای تست‌های NGS به سه مرکز دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری ارسال شود. جهش مختص ویروس انگلیسی یا آفریقای جنوبی نیست. با تنوع ژنتیکی که داریم حتما ممکن است به جهش‌های جدید در داخل مرزها برسیم یا از کشورهای همسایه، جهش‌های ویروس پا به مرزهای ما بگذارند. مرزها حتما باید به شدت مراقبت شوند. مطب‌های خصوصی هم به عنوان اولین جایگاهی که بیماران مراجعه می‌کنند، باید اطلاعات ثبت شود.

قرنطینه‌ها جدی گرفته شود

وزیر بهداشت اظهار کرد: قرنطینه‌ها باید جدی گرفته شود. اگر یک مورد مثبت ویروس جهش یافته کرونا پیدا کردیم، حتما باید به اجبار وارد قرنطینه شود. باید قدم‌ها را تندتر برداریم. متاسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکن است خیلی تندتر از گام‌هایی باشد که ما بر می‌داریم. امیدواریم با گام‌های تند و رصد مستمر بر این مشکل جدید نیز پیروز شویم.


چهار مورد جدید ویروس انگلیسی در ایران شناسایی شد

چهار روز پیش،  وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت که چهار مورد جدید ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران شناسایی شده و ناقلان آن تحت درمان قرار گرفته‌اند.

 دکتر سعید نمکی روز یکشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا مازندران در ساری افزود : این بیماران یک خانواده ایرانی ساکن یکی از کشورهای اروپایی هستند که اواخر هفته گذشته به کشور سفر کردند.

وی گفت : با وجود این که نتیجه تست پی سی آر (PCR) این افراد که در کشور میزبان انجام شده بود ، اعلام شد ، ولی پس از ورود به ایران مورد آزمایش قرار گرفتند و بر اساس اطلاعاتی که روز جاری به وزارت بهداشت ارائه شد ، نتیجه آزمایش آنها مثبت و ویروس از نوع جهشی انگلیسی بود.

دکتر نمکی افزود : در شرایط فعلی ویروس جهش یافته انگلیسی در بیشتر کشورهای اروپایی شیوع یافته و به نوعی اروپایی شده است و ما نیز محدودیت هایی را برای ورود افراد از این کشورها به ایران را برقرار کرده ایم که از جمله آن داشتن تست منفی پی سی آر است.

وی ادامه داد : با این وجود از تمامی افرادی که از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها به ایران سفر می کنند تست پی سی آر گرفته می شود و تا قبل از مشخص شدن نتیجه نیز در قرنطینه قرار خواهند گرفت.

وزیر بهداشت گفت : یک مورد مشکوک به ویروس انگلیسی در استان مازندران نیز شناسایی شده بود که نتایج آزمایش این افراد نیز منفی اعلام شده است.

واکسن ایرانی بهار آینده به تولید انبوه می رسد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت : واکسن ایرانی در بهار آینده به تولید انبوه خواهد رسید و در دسترسی همگان قرار خواهد گرفت.

دکتر نمکی افزود : تست انسانی این واکسن در مرحله اول بدون هیچ عارضه ای و با موفقیت انجام شده است و در حال حاضر مرحله دوم و سوم تست واکسن ایرانی نیز در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد :  قطعا بزودی جمهوری اسلامی به جمع یکی از تولیدکنندگان انبوه واکسن کووید۱۹ در منطقه خواهد شد و همزمان نیز تولید دو واکسن در داخل نیز در دستور کار قرار گرفت که یکی از این واکسن ها با همکاری کشور کوبا و شرکت پاستور ایران در حال انجام است.
وزیر بهداشت اظهار داشت : با وجود درخواست ها از برخی کشورها برای آزمایش واکسن بر روی ایرانیان، این اجاره به هیچ وجه داده نشد و صرفا ما در زمینه ورود تکنولوژی و دانش فنی با برخی کشورهای سازنده واکسن همکاری داشتیم.

وی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نخریدن واکسن از آمریکا و انگلیس گفت : رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام مسایل را به درستی زیر نظر دارند و  قطعا این رهنمود ها نیز دلسوزانه بیان شده است و دریافت های علمی جهانی نیز عوارض واکسن های آمریکایی و انگلیسی مورد تایید قرار داده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد : اگر ما در بررسی کارشناسی به نتیجه ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی هشدارهای آن را با توجه به شیطینت ها این کشورها دادند، را انجام خواهیم داد و نتایج آن را به اطلاع معظم له خواهیم رساند.

دکتر نمکی یادآور شد : به هر حال چنانچه طرح خرید واکسن از یک کشور خارجی نیز مد نظر باشد، پیش از آن مشورت های لازم از مقامات بالای جمهوری اسلامی ایران این خرید انجام نخواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد : به هر حال کشورهایی که در ابتدای ویروس کرونا و حتی در روزهای عادی از ورود دارو برای بیماران ما مانع تراشی می کردند، باید برای خرید واکسن از این کشورها نیز با شک و شبهه به آن نگریست ، چرا که این کشورها سابقه درستی نسبت به کشور ما ندارند.

وزیر بهداشت گفت : در حالی که آمریکا از ورود دارو برای بیماران ما پیشتر جلوگیری می کرد، حالا برای خرید واکسن این موانع را برداشته است و این رفتارشان نیز تا حد زیادی شک برانداز است و رهبر معظم انقلاب اسلامی به دلسوزانه مسایلی را برای منع خرید واکسن از انگلیس و آمریکا مطرح فرمودند.


پروتکل بهداشتی بهتر از واکسن

دکتر نمکی گفت : با وجود این که واکسن می تواند نقطه اطمینانی برای ما برای جلوگیری از ویروس کرونا باشد، ولی رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی بهتر از تزریق واکسن می تواند از شیوع ویروس جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد : باید با اطلاع رسانی و برخی محدودیت ها  از ورود  روستاییان برای ورود به مناطق آلوده شهری به خصوص سالمندان جلوگیری شود و این کار با تامین نیازمندی های روستاییان قابل اجراست و در این ارتباط استان مازندران که روستاها نزدیک به شهر زیادتری دارد، باید همانند گذشته پیگیری شود.

وی اضافه کرد : محدودیت ها برای جلوگیری از افزایش مرگ و میر به خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای باید اجرایی شود.

وزیر بهداشت گفت : براساس آمار تاکنون حدود ۸۵ درصد از مرگ و میر کرونایی در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه ای بود و مابقی مربوط به افراد فاقد بیماری زمینه ای است و باید با افزایش سطح پروتکل ها و فاصله گذاری فیزیکی از ابتلا به ویروس جلوگیری کنیم.

۵۲ هزار استخدام جدید در وزارت بهداشت

دکتر نمکی همچنین گفت که در سال جاری مجوز استخدام ۵۲ هزار نیروی جدید برای این وزارتخانه گرفته شد که حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد را پرستاران تشکیل خواهند داد.

وی افزود : حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی نیز امسال در سطح کشور به بهره برداری می رسد که ۲ برابر ظرفیت تخت های ایجاد شده در اوج طرح نظام تحول سلامت بود.

وزیر بهداشت با اشاره شیوع ویروس کرونا در ایران از اواخر سال گذشته ، گفت : دوران کرونا به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و تنگنای مالی سخت ترین دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و  ظلمی که در دوران کرونا به دلیل تحریم و تنگنای مالی بر کشور حادث شد ، شاید با مظلومیت دوران اباعبدالله حسین(ع) نیز قابل مقایسه باشد.

وی اضافه کرد :  با وجود این که در روزهای سخت ویروس کرونا اکثر کشورهای جهان حتی از دادن یک ماسک به کشورمان خودداری می کردند و شرایط بدی را از لحاظ مرگ ناشی از ویروس کرونا برای کشورمان پیش بینی می کردند، موفق شدیم تا حد زیادی با همدلی و همراهی مردم و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و سایر دستگاه ها این بیماری را تا حد زیادی مهار کنیم.

نمکی اظهار داشت : در حالی که کشورهای اروپایی در روزهای اول بیماری کرونا مرگ روزانه یک هزار و ۲۰۰ نفر را برای ما پیش بینی می کردند که آمار روزانه ما در اوج بیماری بسیار کمتر از این میزان بود و در حال حاضر نیز به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید.

وی راهکار مناسب برای کنترل ویروس کرونا را رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی دانست و از مردم خواست تا به هشدارهای درمانگران در این ارتباط توجه کنند.

وزیر بهداشت شب گذشته در پی وضعیت قرمز استان مازندران به این خطه شمال کشور سفر کرد.