ميانگين قيمت مسكن از 15 ميليون و 545 هزار به 17 ميليون تومان رسيد
۹ برابر شدن معاملات مسكن در ارديبهشت نسبت به فروردين + گزارش كامل پي دي اف
اقتصاد گردان - براساس اطلاعات جدید وزارت راه و شهرسازی بازار خرید و فروش خانه در تهران ماه گذشته با رشد چشمگیر معاملات همراه شد. تعداد خریداران آپارتمان در تهران طی اردیبهشت امسال نسبت به فروردین ماه ۹ برابر شد. ماه گذشته ۱۱ هزار و ۵۶۹ واحد مسکونی در بازار مسکن تهران بین خریداران و فروشندگان معامله شد. این میزان معاملات مسکن براساس تعداد مبایعه‌نامه‌های منعقد شده در بنگاه‌های املاک و ثبت آن در سامانه املاک و مستغلات اعلام شده است.

اطلاعاتی که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این باره منتشر کرده است نشان می دهد: بازار معاملات مسکن شهر تهران بعد از دو ماه رکود سنگین (ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹) در ماه اردیبهشت سال جاری با خیز خرید و فروش ها همراه شده و حجم معاملات به بالای ۱۰ هزار واحد مسکونی در ماه رسیده است.

مشاوران املاک در تحلیل بازار اردیبهشت ماه می گویند، تعطیلی کامل بازار معاملات مسکن در ماه فروردین تحت تاثیر ممنوعیت‌ها و محدودیت های مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا باعث شد خریدار و فروشنده، تصمیم خود برای انجام معامله را با تاخیر یک ماهه به اردیبهشت ماه منتقل کنند. در حقیقت، آنچه در بازار معاملات مسکن اردیبهشت ماه در قالب انعقاد قرارداد فروش آپارتمان در مبایعه نامه منعکس شد فقط مربوط به یک ماهه اردیبهشت نبود بلکه مجموع دو ماه تقاضای خرید و فروش مسکن در این شهر بوده است.

رشد شدید معاملات خرید خانه در شهر تهران اثر خود را بر قیمت مسکن نیز گذاشت. ماه گذشته میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در بازار مسکن تهران از ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان در فروردین ماه به ۱۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. جدول قیمت ها در گزارش وزارت راه و شهرسازی حکایت از آن دارد که متوسط ارزش فروش واحدهای مسکونی در شهر تهران ۹.۶ درصد در فاصله فروردین تا اردیبهشت افزایش پیدا کرده است. این تغییر ماهانه قیمت مسکن از نگاه کارشناسان اقتصادی افزایش تند و دور از انتظار برآورد می شود. در فروردین ماه البته به رغم کاهش بیش از ۸۵ درصدی معاملات خرید مسکن، قیمت مسکن فقط یک دهم درصد کاهش پیدا کرد.

مقاومت قیمتی در بازار مسکن تهران به بالاترین حد خود در یکسال اخیر رسیده است. در این بازار حتی با شدیدترین رکود معاملاتی (رخداد فروردین ۹۹) هم میانگین قیمت کاهش پیدا نکرد و در اردیبهشت با رشد مثبت معاملات، سطح میانگین قیمت آپارتمان بار دیگر اوج گرفت.

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال 1399، به 11.3 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.7 درصد کاهش نشان می دهد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 169.7 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 33.9 درصد افزایش نشان می دهد.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال 1399»، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

گزارش كامل پي دي اف معاملات مسكن در ارديبهشت 99