انتقاد شدید نخست وزیر مجارستان از صندوق بین‌المللی پول
اقتصادگردان- به نقل از اسوشیتد پرس، ویکتور اوربان با بیان این که در طول یک دهه اخیر ( در قدرت بودن حزب حاکم "فیدش") مجارستان بهترین عملکرد اقتصادی یک قرن اخیر خود را تجربه کرده است، گفت: تغییرات اقلیمی و کاهش جمعیت، آینده مجارستان را تهدید می‌کند.

او همچنین در انتقاداتی کم سابقه از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول گفت: نسخه‌های تجویز شده توسط این نهادها بیشتر به درد میلیاردرها می‌خورد.

اوربان که سال ۲۰۱۰ و در زمان بدهی مجارستان به صندوق بین المللی پول به قدرت رسید، گفت: بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، پیشنهاد صندوق برای اتخاذ سیاست ریاضتی را رد کردم و کشور را از دست صندوق نجات دادم. اگر به حرف آن ها گوش می‌کردیم الان مجارستان یک بیمار بدحال بود که در بیمارستان صندوق بین المللی پول و با وام اتحادیه اروپا بستری شده بود!

نخست وزیر راست گرای مجارستان، در بخش دیگری ازسخنانش با اشاره به رشد ۴.۹ درصدی اقتصاد مجارستان گفت که این رشد بسیار بالاتر از متوسط رشد در سطح اتحادیه اروپا بوده است با این حال او از حال و روز فعلی اقتصاد کشورهای اروپایی راضی نیست، چراکه مشکل دیگر کشورهای اروپایی مشکل مجارستان نیز هست.

وی با ابراز نگرانی از متوقف شدن رشد اقتصادی در برخی از کشورهای عضو منطقه یورو گفت که اکنون باید با میکروسکوپ دنبال ارقام رشد اقتصادی برخی کشورهای اروپایی گشت!

اوربان با اشاره به کاهش تمایل خانوارهای مجارستانی برای فرزندآوری گفت: اینکه روند کاهش جمعیت متوقف نمی شود خبر خیلی بدی است. از سوی دیگر تغییرات اقلیمی نیز در سطح جهانی به اقتصاد آسیب خواهد زد هر چند برنامه های زیادی برای اقتصاد سبز داریم از جمله این که به زودی مساحت مناطق جنگلی را ۲۷ درصد افزایش و استفاده از خودروهای الکتریکی را بیشتر می کنیم. از سال ۲۰۲۲ هیچ اتوبوسی که برقی نباشد اجازه تولید نخواهد داشت.