کمیسیون تلفیق تصویب کرد
تکلیف دستگاه‌های اجرایی برای افتتاح همه حساب‌های ریالی در بانک مرکزی
اقتصادگردان- هادی قوامی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری با تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق اظهار کرد: براساس مصوبه کمیسیون کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری مکلف هستند همه حساب‌های ریالی خود را صرفا از طریق خزانه نزد بانک مرکزی افتتاح کنند. نگهداشت هرگونه حساب توسط دستگاه‌های مذکور در بانکی غیر از بانک مرکزی در حکم تصرف در اموال عمومی است.

وی با اشاره به تعیین نحوه‌ی هزینه‌کرد ۳۰ میلیارد دلار فاینانس یادآور شد: وزیر اقتصاد مجاز است به نمایندگی از دولت ضمانت‌نامه‌های کلی و اختصاصی مورد نیاز برای طرح‌ها را ظرف یک ماه صادر یا اختیار امضای آن را به مقام ذیربط تنفیذ کند که سرمایه‌ گذاری سهیل شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورای اقتصاد با رعایت اولویت‌های برنامه ششم توسعه این تسهیلات را به طرح‌های بخش دولتی که توجیه‌های لازم را دارند می‌دهند و طرح‌های غیردولتی، موسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان و قرارگاه خاتم‌الانبیا با سپردن تضمین به بانک‌ها می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تاکید کرد: براساس کمیسیون تلفیق دولت مجاز شد یک میلیارد دلار فاینانس را برای اعطای تسهیلات از طریق بانک‌ها به تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اختصاص دهد.

وی ادامه داد: در مصوبه دیگر دولت مجاز شد در صورت تامین سهم ۱۵ درصدی توسط شهرداری و تعهد به بازپرداخت اصل و سود دو میلیارد دلار فاینانس برای خطوط قطار شهری و طرح‌های کاهش آلودگی اختصاص دهد.

قوامی با ابراز امیدواری نسبت به فراهم شدن زمینه‌ی سرمایه‌ گذاری با استفاده از فاینانس گفت: در مصوبه دیگر به بانک‌های عامل اجازه داده شد تا سه میلیارد دلار به سرمایه‌ گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و قرارگاه خاتم‌الانبیا:

۱- با اولویت میادین مشترک برای افزایش ضریب بازیافت مخازن، بدون انتقال مالکیت نفت و گاز،

۲ - طرح‌های توسعه‌ای و زیربنایی با مشارکت حداقل ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته،

۳ - سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و غیردولتی طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی چغندرقند اختصاص دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مصوبه دیگر به بانک‌های عامل اجازه داده می‌شود نسبت به اعطای تسهیلات ارزی و ریالی برای طرح‌های توسعه‌ای سازمان‌های توسعه‌ای و انواع حمل و نقل درون و برون‌شهری با معرفی سازمان‌های توسعه‌ای و تضمین سازمان‌ها و شرکت‌های تابع ذیربط وزارتخانه اقدام کند.

به گفته وی، در مصوبه دیگر به دولت اجازه داده شد اقدامات قانونی لازم را برای تامین سهم ۱۵ درصدی فاینانس از محل منابع صندوق توسعه انجام دهد، محاسبه کلیه منابعی که از صندوق توسعه به ریال تبدیل می‌شود با نرخ نیما خواهد بود.

قوامی اضافه کرد: در مصوبه دیگر اجازه داده شد در سال ۱۳۹۹ با رعایت قوانین و مقررات ۶۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی شرکت‌های دولتی برای اجرای طرح‌های دارای توجیه با اولویت شرکت بازآفرینی شهری و شرکت مادرتخصصی شهرهای جدید برای انجام طرح‌های قطارهای حومه و بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده پیرامون حرم‌های مطهر و مصلی تهران اختصاص یابد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در مصوبه دیگر مقرر شد اولویت پرداخت ۵۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق دولت با پیمانکاران باشد. همچنین تمامی طلبکاران و پیمانکاران در اولویت استفاده از اوراق به فروش نرفته هستند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: در مصوبه دیگر مقرر شد از سقف ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی حداقل ۵۰ درصد به قطار شهری و حمل و نقل شهری و ۲۵ درصد به بازآفرینی شهری بافت فرسوده پیرامون حرم‌های مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت عبدالعظیم حسنی و احمد بن موسی اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: در مصوبه دیگر نحوه‌ی بازپرداخت ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه برای طلبکاران پیش‌بینی و مقرر شد این اسناد به طلبکاران دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه آزاد اختصاص یابد.

وی از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق در مورد اختصاص سه میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی به پیمانکاران قراردادهای بیع متقابل طرح‌های بالادستی نفت خبر داد.

قوامی اضافه کرد: در مصوبه دیگر به منظور اجرای سیاست‌های پولی و مدیریت نرخ‌های سود در راستای مهار بلندمدت نقدینگی و مهار تورم و در راستای اجرای عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال وثیقه به بانک مرکزی اجازه داده شد به تدریج بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری را وثیقه‌دار کند.

نماینده مردم اسفراین همچنین از مصوبه‌ای برای اختصاص حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای ابرسانی به نقاط روستایی و عشایری و اصلاح شبکه آب خبر داد و گفت: در مصوبه دیگر به وزارت اقتصاد اجازه داده شد پرونده‌های مودیان مالیات ارزش افزوده سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ که اظهارنامه‌های خود را در موعد مقرر تسلیم کردند و رسیدگی نشده مورد رسیدگی قطعی قرار دهند.

قوامی از مصوبه دیگری برای اختصاص ۹۶۷۵ میلیارد ریال به توانیر برای توسعه و نگهداری شبکه برق و تولید برق تجدید پذیر خبر داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در بخش ابتدایی اظهارات‌اش از ابراز تاسف این کمیسیون نسبت به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی خبر داد و گفت: اعضای کمیسیون تسلیت خود را به تمامی خانواده‌های داغدار ابراز کرده و خواهان پیگیری حقوق حقه آنها شدند.

وی در پایان با بیان این‌که احتمالا بخش هزینه‌ای لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق تا پایان هفته به اتمام می‌رسد، گفت که پیشنهادات الحاقی نمایندگان ظرف هفته آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد و تبصره‌های مربوط به برداشت از صندوق توسعه و هدفمندی یارانه‌ها نیز جمع‌بندی نهایی خواهد شد.