امیر هامونی اعلام کرد:
اهداف فرابورس در سال ۹۸
اقتصادگردان- امیر هامونی با اشاره به اینکه در پایان سال ۹۷ ارزش کل بازار فرابورس ‏ نسبت به آخرین روز معاملاتی سال ۱۳۹۶، رشد ۷۵ درصدی را تجربه کرده و به بیش از ۲ میلیون و ‌‏۵۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است، گفت: ارزش کل معاملات در بازارهای فرابورس نیز با افزایش ۷۱ درصدی ‏به رقم حدود یک میلیون و ۱۷ هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی در ادامه گفت : در سال ۹۷ تعداد ۲۲ شرکت در ‏بازارهای اول و دوم و ۲ شرکت در بازار ‏SME‏ ‏پذیرش شده‌ و ۱۶ شرکت در بازارهای اول و دوم فرابورس درج شده است؛ ‏همچنین در این سال ۱۵ ‏عرضه اولیه و یک گشایش نماد در بازارهای اول و دوم با موفقیت انجام شد تا تامین مالی فرابورس از ‏طریق عرضه‏‌های اولیه به رقم ۶ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال در سال ۹۷ بالغ شود.

جزییات عملکرد بازارها

هامونی در ادامه در اظهار داشت: انجام ۷ معامله یکجا در بازار ‏سوم، ۳۶ مورد پذیره‌نویسی، پذیرش ۲۱ فقره اسناد خزانه اسلامی و ۳۴ فقره صکوک، انجام ۳ معامله در بازار ‏دارایی فکری و اعطای موافقت اصولی تاسیس به ۴ صندوق متقاضی از طریق کمیته بررسی صندوق‌های ‏جسورانه جزو عملکردهای فرابورس در سال ۹۷ به شمار می‌رود که در مجموع تامین مالی ۳۴۹ هزار و ۱۰۰ ‏میلیارد ریالی را برای شرکت‌ها، دولت، صاحبان دارایی فکری و ... رقم زده است.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه در سال ۹۷ نخستین صکوک غیربانکی‎ ‎بازار سرمایه به ارزش ۲ هزار ‏میلیارد ریال در فرابورس انتشار یافت و پذیره‏‌نویسی‎ ‎شد، افزود: فرابورس در سال ۹۷ نسبت به ‏بهینه‌تر کردن مقررات و دستورالعمل‌های بازار پایه و طبقه‌بندی ناشران بازار پایه بر اساس میزان پایبندی به ‏شفافیت و تقارن اطلاعاتی اقدام کرد. ‏به گفته وی، همچنین در سال ۹۷ دستورالعمل تامین مالی جمعی با هدف تدوین دستورالعمل تامین مالی ‏جمعی کمک به تامین مالی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به تصویب رسید.

درآمدهای عملیاتی

مدیرعامل فرابورس درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال ۹۷ را بیش از ۷۰۱  میلیارد ریال و جمع دارایی‏ها را نیز ‏افزون ‏بر یک ‏هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: سود خالص هر سهم فرابورس ۵۸۹ ریال و حقوق صاحبان سهام یک ‏هزار ‏و۷۲۰ ‏میلیارد ریال بوده است.

وی رئوس استراتژی‌ها و اولویت‏‌های فعالیت فرابورس در سال ۹۸ را توسعه هدفمند و متمرکز ‏خدمات، نوآوری ‏و ‏افزایش رقابت‏پذیری، ارتقای همکاری با ذی‌نفعان، توسعه زیرساخت و نظام‏‌های مدیریتی و ‏پویایی سازمان ‏یافته به ‏منظور ‏پاسخگویی به نیازهای بازار سرمایه عنوان کرد.

هامونی همچنین به مشارکت فرابورس در راه‌اندازی و توسعه بازار متشکل ارز اشاره کرد و گفت: ساختار این ‏بازار بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده در بانک مرکزی و جلسات کارشناسی با بانک‌ها و صرافی‌ها ‏تهیه شده و مجمع موسس این شرکت، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در تاریخ ١٨ دی‌ماه سال ۱۳۹۷ ‏شکل گرفته است.