4 مرداد انتخابات شورایاری برگزار می‌شود
اقتصادگردان- محمدرضا جوادی‌یگانه، رییس ستاد اجرایی انتخابات شورایاری‌ها در یک نشست خبری با بیان اینکه از دوشنبه 4 تیر فرآیند ثبت نام انتخابات آغاز شده است، گفت: کاندیداها می‌توانند با مراجعه به سایت http: //shorayari.tehran.ir نسبت به بارگذاری اطلاعات خود اقدام کنند. او با بیان اینکه انتخابات در ٣۵٢ محله در ۴ مرداد اجرایی می‌شود، گفت: در این دوره با مصوبه شورای شهر دو تبصره به آیین نامه شورایاران اضافه شده است. به‌گونه‌ای که برای اولین‌بار شهرداری و شورای شهر تهران ملزم شدند از نظر و تجربه شورایاران در تصمیم‌گیری‌های محلی بهره گیرند همچنین شورایاران به هیچ‌وجه اجازه دخالت در امور مالی، اجرایی، معاملاتی اداری و غیره مدیریت شهری را ندارند و تنها ناظر هستند. وی با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری در سطح محلات حالت مطلوب مدیریت شهری است، اظهار کرد: امیدواریم شورایاری‌ها فرصت تصمیم‌گیری در سطح محلات را فراهم کنند. جوادی یگانه با بیان این نکته که در معاونت اجتماعی شهرداری تهران در تدارک دستورالعمل اجرایی هستیم افزود: در این دستورالعمل مشخص می‌شود تصمیم در سطح محلی چیست و شهرداری موظف به اخذ نظرات می‌شود. اگرچه در وظایف و اختیارات اجبار وجود ندارد اما اینکه شهرداری موظف به اخذ نظر شورایاران به عنوان تنها نماینده قانونی محلات شود و هنگام تصمیم‌گیری به نظر مردم توجه کند مهم است. وی با اشاره به ارکان شورایاری‌ها که برای انتخابات دوره پنجم شورایاری‌ها در نظر گرفته گفت: شورای راهبردی تمامی نهادهای بیرونی سطح مدیریت شهری را موظف کرد در این دوره به ما کمک کنند. ستاد هماهنگی شورایاری‌ها متشکل از 7 نفر از اعضای شورای شهر تهران نیز از دیگر ارکان اجرایی انتخابات این دوره هستند. هیات اجرایی مرکزی هم که رییس آن معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران است از دیگر ارکان انتخابات شورایاری‌ها در این دوره است. هیات اجرایی مناطق شهر تهران نیز رکن دیگر این انتخابات هستند.

رییس ستاد اجرایی انتخابات شورایاری‌ها با اشاره به اینکه در این دوره ثبت نام و بررسی صلاحیت کاندیداها در این دوره به صورت کاملا مکانیزه انجام می‌شود، افزود: نکته بسیار مهمی که در این دوره در نظر گرفته شده است خوداظهاری داوطلبان است که شامل حداکثر و حداقل سن، ساکن بودن در محله و اشتغال داشتن در محله و مدارک تحصیلی و مدارک دیگر است و افراد تعهد می‌دهند براساس این مدارک در انتخابات شرکت کرده‌اند و درهر مرحله‌ای خلاف این تعهد ثابت شود افراد فاقد صلاحیت مستعفی شناخته خواهند شد. وی با بیان اینکه شهرداری به عنوان عامل اجرایی موظف به ایجاد فضایی سالم در اجرای انتخابات است، تصریح کرد: این فرصت و تکلیفی برای مردم است تا در این انتخابات شرکت کنند. جوادی‌یگانه اظهار کرد: نیمی از جامعه شهری تهران زنان هستند درحالی که تنها 11 درصد آنها از اعضای شورایاری‌ها هستند. از طرفی تعداد جوانان نیز در این انتخابات کم است و در این دوره معافیت موقت تحصیلی نیز درکنار معافیت دایم فرصت حضور جوانان را در این انتخابات فراهم کرده است. وی با دعوت از تمامی مردم از دانشجویان و سالخوردگان و بازنشستگان گرفته تا انجمن‌ها و مهندسین و غیره درخواست کرد تا با حضور در این انتخابات از ابزار شورایاری‌ها برای ارتقای محلات استفاده کنند. جوادی‌یگانه درباره حضور احزاب سیاسی در این انتخابات نیز اظهار کرد: یکی از کارهای احزاب حضور در جریان‌های اجتماعی جامعه است و ما احزاب را تشویق می‌کنیم در صحنه حضور داشته باشند. نمی‌توانیم برای یک حزب خاص محدودیت ایجاد کنیم و به نظر نمی‌رسد نقش و دیدگاه سیاسی افراد در عمران و آبادانی محلات تغییری ایجاد کند.

وی درباره بودجه‌ای که برای انتخابات این دوره درنظر گرفته شده است، گفت: 6 میلیارد تومان بودجه برای برگزاری انتخابات شورایاری در نظر گرفته‌ایم و سعی داریم از ظرفیت‌های فعلی شهرداری برای برگزاری این انتخابات استفاده کنیم. جوادی‌یگانه با اشاره به اینکه ۸۰۰۰ صندوق رأی در ۱۸۰۰ شعبه اخذ رأی در ۳۵۲ محله در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: شما ساکن تهران هستید و می‌توانید در انتخابات شهر تهران مشارکت کنید و اینکه برخی افراد در محلات دیگر رأی می‌دهند تخلف نیست.