سریلانکا به‌ دنبال راهکار مالی تجارت با ایران
اقتصادگردان- به نقل از اف‌تی دیلی، ناوین دیسانایاکه، وزیر کشاورزی سریلانکا با اعلام این خبر افزود: دولت سریلانکا در حال یافتن یک مکانیزم موثر است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند. ایران یکی از بزرگترین بازارهای چای سریلانکاست و تحریم‌ها مبادلات مالی مستقیم برای دریافت پول ناشی از صادرات را با چالش مواجه کرده است.

وزیر کشاورزی سریلانکا افزود: ما درحال بررسی راه‌اندازی یک سیستم تهاتری برای مبادلات مالی هستیم. به‌ طور مثال می‌توانیم به ایران چای صادر کنیم و در ازای آن یکی از محصولاتشان مانند نفت را به‌ جای پرداخت مستقیم مالی دریافت کنیم.

براساس این گزارش، تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران صادرات چای سریلانکا را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده، به‌ طوری که ایران که در سال ۲۰۱۶ در جایگاه دوم بزرگترین واردکنندگان چای سیلان این کشور بود، اکنون در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید: ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳۳.۹ میلیون کیلوگرم چای از سریلانکا وارد کرده بوده که این کشور را بعد از روسیه به‌ عنوان مقصد اصلی چای این کشور تعیین می‌کرده است. در سفر مقام‌های سریلانکا به ایران، مقامات ارشد بانک مرکزی و وزارت امور خارجه نیز وزیر امور کشاورزی این کشور را همراهی خواهند کرد.