رئیس بازرسی اتاق اصناف تهران:
نقص در فاکتور صندوق‌های مکانیزه ایراد نیست
اقتصادگردان- در سال‌های اخیر با ارتقا فناوری، شرایط کسب و کار تا حد قابل توجهی تغییر کرده و حتی استفاده از تکنولوژی و دستگاه‌های به‌روز به یک قانون تبدیل شده است، یکی از این موارد استفاده از صندوق‌های الکترونیکی در واحدهای صنفی و فروشگاه‌ها است که تمام مشخصات کالا، قیمت و توضیحات مورد نیاز طی یک رسید یا فاکتور در لحظه خرید و پرداخت هزینه به صورت کاملاً یکپارچه صادر می‌شود.

اما نکته قابل تأمل در این میان عدم اعلام اطلاعات دقیق در رسید برخی از فروشگاه‌ها به ویژه شیرینی فروشی، آجیل فروشی و میوه فروشی‌ها است. در این دسته از واحدها رسید به صورت الکترونیکی صادر می‌شود و در آن اطلاعاتی همچون وزن، قیمت واحد، قیمت قابل پرداخت اجناس و قیمت کل درج می‌شود اما نام و مشخصات محصول درج نشده و تنها به جای آن اصطلاح" متفرقه وزنی" درج شده است.

در این رابطه حسین درودیان- رئیس بازرسی اتاق اصناف تهران - گفت: فروشگاه‌ها در سال‌های اخیر به واسطه رشد تکنولوژی از صندوق‌های یکپارچه استفاده می‌کنند که هر فروشگاه با توجه به میزان کسب و کار، درآمد، هزینه و تعداد مشتری؛ به‌روزرسانی صندوق اطلاعات محصول خود را برنامه‌ریزی می‌کند که البته این کار تا حدودی زمان‌بر و هزینه‌بر است.

وی ادامه داد: فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در به‌روزرسانی اطلاعات اقلام در فاکتورهای صادره همواره پیشگام هستند اما این موضوع در فروشگاه‌های کوچک آنچنان دیده نمی‌شود که البته این موضوع خلاف قانون و ایراد قانونی محسوب نمی‌شود.

درودیان یادآور شد: در صورتی که رسید چاپی فاقد اطلاعات مورد نیاز مشتری باشد و فرد خواهان فاکتور رسمی و کامل باشد، فروشنده موظف است تا فاکتور رسمی و کامل برای آن صادر کند.