نظام آماری کشور تا 10 سال آینده مدرن می شود
اقتصادگردان- جمال مقدم روز دوشنبه در همایش روز آمار و برنامه ریزی در تالار مولوی دانشگاه کردستان اظهار داشت: اولین سرشماری اینترنتی سال 95 انجام شد و 48.6 درصد مردم به صورت اینترنتی خود اظهاری داشتند که در دنیا یک رکورد است.
وی افزود: هم اکنون سرشماری از مدل سنتی به سمت سرشماری مدرن در حرکت است و ما نیز مانند سایر کشورها به این سمت در حال حرکت هستیم.
مقدم با ابراز خرسندی از میزبانی دانشگاه های کشور برای برگزاری همایش های مرتبط با آمار تاکید کرد: این اقدامات نقش ویژه ای در ارتقای فرهنگ آماری دارند.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار ایران با بیان اینکه با وجود سرشماری اینترنتی نگاه به آمار در کشورمان هنوز سنتی است، یادآور شد: مرکز آمار ایران در سال های اخیر نگاه خوبی در زمینه مدرن سازی نظام آماری داشته و در آخرین سرشماری نفوس و مسکن با بهره گیری از تکنولوژی توانستیم قدم های خوبی در این باره برداریم.
وی اضافه کرد: جمع‌آوری پردازش و ارائه آمار از مهمترین اصولی است که باید در زمینه آمار و برنامه ریزی رعایت شود.
مقدم آمار تورم را یکی از مباحث روزمره و حساس در جامعه دانست و گفت: مرکز آمار و بانک مرکزی بنابر تعاریف خود آمار تورم را ارائه می دهند و این تفاوت آماری را شامل می شود در حالیکه آمار بانک مرکزی بر مبنای نقاط شهری و مرکز آمار ایران بر اساس کل کشور است.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار ایران، ارتقا فرهنگ و سواد آماری را نیاز امروز نظام آماری اعلام کرد و افزود: این مساله در سطح دانشگاه های ما هم به عنوان نقطه فقر آماری مشاهده می شود که امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.
مقدم آمار را مهمترین کالای عمومی دانست و اظهار داشت: این تولید نیازمند ارتقای کیفیت است ضمن اینکه مدرن سازی نظام آمارهای ثبتی احتیاج به همکاری همه جانبه دارد.
از سال 1344 مرکز آمار ایران تاسیس شده و نیازمند پردازش و جمع آوری اطلاعات است و حالا کارشناسان نظام می گویند این مرکز در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی گره خورده و نیازمند بازنگری است.