مخابرات؛ در اندیشه جذب سرمایه جدید
اقتصادگردانسالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو واقع در انتهای بلوار دادمان صبح امروز شاهد حضور زنان و مردانی از گروه های سنی مختلف بود که برای حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مخابرات ایران و آگاهی از تقسیم سود پارسال گرد هم آمده بودند.
همه صاحبان سهام این شرکت از افراد عادی تا سهامداران عمده آمده بودند تا از روند سرمایه گذاری های یک سال گذشته این شرکت آگاهی یابند و بدانند چه بر سر سهم آنان آمده است.
صاحبان عمده سهام این شرکت شامل شرکت توسعه اعتماد مبین با 50 به اضافه یک درصد سهم و دولت با20درصد سهم می شود. شرکت های کارگزاری سهام عدالت، کارکنان شرکت مخابرات ایران و سایر سهامداران حقیقی و حقوقی نیز در این مجموعه حضور دارند.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران که ریاست مجمع عمومی را نیز بر عهده داشت، گفت: زمانی چین آرزوی تجهیزات مخابراتی مشابه ایران را داشت اما اکنون به قدرتی مهم در این بخش تبدیل شده است.
«مهدی صفری» که حدود پنج سال سفیر ایران در چین بود، عوامل این موفقیت را حمایت های دولتی، نیروی انسانی متخصص و تجهیزات خوب و سرمایه گذاری برشمرد و گفت: اکنون نیروی انسانی خوبی در کشور وجود دارد و حمایت های دولتی نیز باید بیش از پیش شود اما نیاز به سرمایه گذاری های جدی تری احساس می شود تا ایران بتواند در بازار رقابت، از دیگران پیشی بگیرد.
صفری تاکید کر: اگر برای سرمایه گذاری های جدید تلاش نشود ممکن است در بازار رقابت با مشکل روبرو شویم.

* حیطه مخابرات از ارائه تلفن ثابت فراتر می رود
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز در نشست مجمع گفت: باید از ارائه تلفن ثابت فاصله گرفته و به سمت ارائه سایر سرویس های جدیدتر برویم که این گام از پارسال به خوبی برداشته شد.
«سیدمجید صدری» بر استفاده از فناوری‌های لبه در همه ابعاد سازمانی و عملیاتی تاکید کرد و افزود: هم افزایی و استفاده مشترک از منابع برای خودکفایی در صنعت مخابرات، از اولویت‌های اصلی فعالیت ماست و برای تحقق اهداف، ارتباط با سندیکا، اتحادیه، شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: ضمن حمایت از تولید ملی به دنبال سودآوری برای همه ذی نفعان خواهیم بود.
صدری توسعه بازار، توسعه سرویس‌های هم افزا «باندل»، تحول در شبکه و فناوری اطلاعات و افزایش بهره‌ وری در نمونه عملیاتی را از مهم ترین اولویت‌های تجاری برشمرد و ادامه داد: تمرکز بر توسعه باند پهن ثابت و تلفن همراه سبب شد ۶۰ درصد بازار اینترنت کشور در اختیار مخابرات قرار گیرد و ضریب نفوذ تلفن ثابت از ۳۹ به ۴۲ درصد افزایش یابد.
«پارسال میانگین مصرف ترافیک روزانه همراه اول (تلفن سیار) سه هزار و 770 ترابایت و در تلفن ثابت 2هزار و 150 ترابایت بود. در مجموع پنج هزار و 850 ترابایت دیتا به صورت روزانه مصرف شد».
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران شمار مشترکان تلفن ثابت را بیش از 30 میلیون نفر و مشترکان باند پهن تلفن همراه را بیش از 32 میلیون نفر در سال 1396 اعلام کرد.
به گفته وی، پارسال سهم بازار اینترنت پرسرعت ثابت 58.8 درصد با نرخ رشد 3.3درصد بود و ضریب نفوذ 20.37 درصد در خانوار را داشت.
وی شمار پورت های پرسرعت بهره برداری شده را پنج میلیون و 500 هزار پورت اعلام کرد و گفت: امسال برای حدود یک میلیون و 700 هزار سرویس فیبر نوری (FTTH) ظرفیت سازی و دستکم ۳۰۰ هزار مشترک به سرویس فیبرنوری شرکت اضافه می شود.
صدری توسعه درگاه و خدمات غیرحضوری، ساده ‌سازی فرایندهای ارائه خدمات به مشتریان، افزایش کانال‌های پرداخت، ساماندهی مراکز تماس و بهبود نیم درصدی در شاخص رضایت مشتری (NPS) را از مهمترین دستاوردهای شرکت در بخش مشتریان عنوان کرد.
تدوین نقشه راه آموزشی، توجه بیشتر به نیازها و خواسته‌های سرمایه انسانی و پیاده‌سازی نظام مدیریت عملکرد کارکنان همسو با راهبرد شرکت نیز از اولویت‌های منابع انسانی است.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران حمایت از تولیدکنندگان داخلی، توسعه خدمات و اکوسیستم محتوا و همکاری با شرکت‌های دارنده پروانه ارتباطات ثابت (FCP) را از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در سال ۱۳۹۷ عنوان کرد.
در این جلسه تقسیم ۴۰۰ ریال سود برای هر سهم تصویب شد و پس از ارائه گزارش های حسابرسی و بررسی و تصویب صورت های مالی مقرر شد ۴۰۰ ریال سود برای هر سهم صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران توزیع شود. 
برخی صاحبان سهام خواستار افزایش میزان سود بودند که در نهایت 400 ریال تصویب شد.
شرکت مخابرات ایران 120 هزار نفر عضو دارد که 60 هزار نیروی شاغل مستقیم، 40 هزار نفر بازنشسته و 20 هزار نیروی پیمانکاری اند.