:
كمينه:۱۷°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
42 درصد نرخ بيكاري بيش از متوسط است
گزارش جدید وزارت کار از نماگرهای نیروی کار در شهرستان‌های کشور نشان می‌دهد که در میان ۴۲۹ شهرستان کل کشور ۱۸۱ شهرستان (42.2درصد) دارای نرخ بیکاری بالاتر از متوسط کشوری و ۲۵۷شهرستان (59.9درصد) دارای نرخ مشارکت اقتصادی بالاتر از متوسط کشوری هستند.
کد خبر: ۹۸۹۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
اقتصاد گردان - نتایج آمارگیری از نیروی کار در بهار سال جاری و بر اساس دسته‌بندی استانی هم که پیش‌تر از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته بود، نشان می‌داد که بیکاری در 41‌درصد از استان‌ها بالاتر از میانگین کشوری است. 



میانگین نرخ بیکاری کشور در بهار امسال 12,6 درصد اعلام شده است. مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای عملیاتی شدن اجرای جزء 1 بند «پ» ماده 32 قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور و برای تعیین نماگرهای نیروی کار شهرستان‌های کشور، با همکاری مرکز آمار ایران اقدام به تهیه و تدوین نشریه با عنوان نماگرهای منتخب نیروی انسانی شهرستان‌های کشور بر اساس نتایج طرح سرشماری سال 1395 کشور کرد. بر پایه این گزارش سرشماری عمومی نفوس و مسکن تنها مرجع موجود جهت ارائه نماگرهای نیروی کار برای تمام سطوح تقسیمات کشوری در تمام کشورهای جهان است.
برخلاف طرح آمارگیری نیروی کار، در طرح مذکور وضع فعالیت افراد تنها با پرسش یک سوال سنجش شده است بنابراین کیفیت نتایج نماگرهای حاصله از این پرسش به دقت نتایج طرح نیروی کار فصلی کشور نخواهد بود اما با توجه به اینکه طرح آمارگیری نیروی کار برای ارائه نتایج در سطح شهرستان و سطوح جغرافیایی تابعه طراحی نشده است بنابراین نتایج سرشماری می‌تواند منبع مناسبی برای بررسی و مقایسه وضعیت اشتغال و بیکاری در سطح شهرستان باشد. این نشریه حاوی نماگرهایی از قبیل جمعیت 10 ساله و بیشتر، جمعیت فعال، جمعیت شاغل، جمعیت بیکار، نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری است. اطلاعات موجود در این نشریه براساس دو شاخص «نرخ مشارکت اقتصادی» و «نرخ بیکاری» برای 429 شهرستان کشور رتبه‌بندی شده است.
بر اساس نتایج به دست آمده از طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، جمعیت کشور 79926270 نفر است که از این تعداد 66421989 نفر (83.1درصد) در سن کار بوده و تعداد 13242567 نفر خارج از سن کار هستند.
بر اساس رتبه‌بندی صورت گرفته، شهرستان تهران در استان تهران با 2899575 نفر بیشترین جمعیت فعال و شهرستان آرادان در استان سمنان با 4427 نفر کمترین جمعیت فعال اقتصادی را در بر دارد. بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی مربوط به شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان با 79.1‌درصد و کمترین نرخ مشارکت اقتصادی مربوط به شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان با 29.6‌درصد است.
بالاترین نرخ بیکاری مربوط به شهرستان اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه با 38.6‌درصد و کمترین نرخ بیکاری مربوط به شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان با 1.0‌درصد است.
در میان 429 شهرستان کل کشور 181 شهرستان (42.2درصد) دارای نرخ بیکاری بالاتر از متوسط کشوری هستند. همچنین تعداد 257شهرستان (59.9درصد) دارای نرخ مشارکت اقتصادی بالاتر از متوسط کشوری هستند.
در عین حال آمار استانی بیکاری منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در فصل نخست امسال استان‌های البرز، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه بیشترین نرخ بیکاری را در کشور داشتند. در بین این سه استان، استان البرز با افزایشی عجیب در نرخ بیکاری بیشترین نرخ بیکاری را رقم زده است. نرخ بیکاری البرز، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه به ترتیب 20.4درصد، 20.3‌درصد و 20.2‌درصد اعلام شده است. نرخ بیکاری چشمگیر البرز در حالی است که این استان در فصل گذشته بیکاری 15.4درصدی را ثبت کرده بود.
همچنین نرخ بیکاری در این استان در بهار سال گذشته 13.8‌درصد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: