:
كمينه:-۱°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۷
نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف با حضور رییس و معاونان مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.
کد خبر: ۹۷۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
اقتصادگردان_ به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ رییس این مرکز با برشمردن رخدادهای بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف افزود: این رویداد به يقين بزرگترین رویداد بین المللی و جهانی فرش دستباف است، چراکه در هیچ زمانی در هیچ کجای دنیا، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان، تجار و صادرکنندگان فرش دستباف ایران در این کمیت و کیفیت گردهم نمی آیند.

حميد كارگر ادامه داد: در این نمایشگاه در مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع، افزون بر ۷۰۰ تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف حضور خواهند داشت و به عرضه دستبافته های پرتنوع ایرانی می پردازند.

رييس مركز ملى فرش ايران با اشاره به قطعی شدن حضور بیش از ٩٠ بازرگان خارجی در هفته آینده در تهران برای بازدید و خرید از نمایشگاه بیست و ششم گفت: آمريكا و ژاپن هريك با ١٤ بازرگان پر تعدادترين مشتريانى هستند كه برای پیوند بیشتر با فرش ایرانی در نمايشگاه حضور خواهند یافت.‏

رییس مرکز ملی فرش ایران در برشمردن برنامه های بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی در حاشیه نمایشگاه فرش گفت: در مدت برگزارى نمايشگاه همه روزه صبح و عصر كارگاه هاى آموزشى براى بازديدكنندگان و علاقه مندان برگزار مى شود كه در آن ها مباحثى همچون شناخت فرش مناطق مختلف كشور و چگونگى خريد و نگهدارى فرش دستباف ارايه مى شود. 

وى همچنين از برگزارى هفتمین جشنواره فرش برتر خبر داد و گفت: اين جشنواره با هدف معرفى بهترين دستبافته هاى ايرانى و الگوسازى در اين زمينه همزمان با نمايشگاه بيست و ششم برگزار مى شود و آثار منتخب در سالن ٥ نمايشگاه به نمايش در مى آيند.

حمید کارگر گفت: در سالن مرکز ملی فرش ایران غرفه نقاشی کودکان با موضوع فرش دستباف و با هدف آشنايى كودكان با اين هنر- صنعت برپا مى شود. همچنين، نمایش فرایند تولید فرش دستباف، نمایش همنشینی فرش و مبلمان و دكوراسيون نيز از دیگر برنامه هاست.

 وی همچنین از واگذاری غرفه به صورت رایگان به دانش آموختگان کارآفرین فرش و دانشگاه های ارایه دهنده رشته فرش طبق روال چند سال اخیر خبر داد و عدم افزايش تعرفه واگذارى غرفه هاى تجارى را نيز از ويژگيهاى قابل ذكر در نمايشگاه پيش رو دانست. 

 رييس مركز ملى فرش ايران با اشاره به كاركرد فرش ايران در حوزه ديپلماسى هنرى، از رونمايى و گره زنى فرش "صلح جهانى" در حاشينه نمايشگاه خبر داد و گفت: با تاكيد بر پيام رياست محترم جمهورى مبنى بر آرى گفتن به صلح جهانى، فرشى با اين مضمون طراحى شده است كه مهمانان و بازديدكنندگان داخلى و خارجى نمايشگاه نيز بر آن گره خواهند زد و پس از تكميل بافت مسافر يكى از نهادهاى بين المللى خواهد شد. 

وى تصریح کرد در این نمایشگاه از کتاب های "مبانی روش تحقیق در فرش دستباف"، "فرش و مان" و برخى ديگر از تازه هاى نشر در حوزه فرش دستباف در كنار فناورى هايى همچون استفاده از "واقعيت افزوده" در چيدمان فرش در دكوراسيون رونمایی خواهد شد.

كارگر در پاسخ به پرسشى درباره وضعيت صادرات فرش دستباف ايران گفت: بر پايه آمار گمرك جمهورى اسلامى ايران، در ٤ ماهه ابتداى امسال ٨٩ ميليون دلار فرش به بازارهاى هدف صادر شده است كه ٧ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است. 

گفتنی است؛ بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف از یکم تا 7 شهریور با حضور بیش از 700 مشارکت کننده از سراسر کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.‏

 
نام:
ایمیل:
* نظر: